SRBIJA | PONEDELJAK 30.05.2011 | 11:05
Trafo stanica "završila" u butiku
IZVOR: POLITIKA
Beograd -- U izbegavanju komunalnih obaveza građani su spremni na originalne građevinske poduhvate, a ništa manje nisu kreativni kada privatizuju imovinu javnih preduzeća.
Da bi onemogućili sudske izvršitelje da ih isele iz stana u Ulici Džordža Vašingtona, članovi porodice Vujović su prošle nedelje ulazna vrata prekrili gipsanim pločama, a zatim ih prekrečili u ,,kamuflažnu boju" zidova hodnika.
Iako neporecivo kreativna, ova operacija samo je usporila sudske poslenike koji su, posle početnog lutanja i zbunjenosti, u sadejstvu sa komšijama, rešili ,,rebus".
Slučaj Vujović samo je poslednja u nizu cigli u zidu (iako je u pitanju bio rigips) kojim sugrađani pokušavaju da spreče, ometu ili barem odlože sprovođenje mera koje im ne idu u prilog.
Nebrojeno puta su monteri Elektrodistribucije Beograd nailazili na višestruko zabravljene ormare sa strujomerima, ili na zakatančena dvorišta u predgrađima. A kada bi i prešli tu barijeru na putu ka strujomeru, dočekivala bi ih druga linija odbrane, u obličju vernog psa čuvara, spremnog da ujede.
U EDB-u ne mogu da zaborave kako je njihova ekipa jednom prilikom celog dana obigravala vrh Bulevara kralja Aleksandra, bezuspešno tražeći trafo stanicu. Postrojenje je jasno bilo ucrtano na mapi, ali se u stvarnosti na tom mestu nalazio butik.
A kada su na kraju ušli u dućan, imali su šta da vide: unutar prodajnog objekta stajao je – trafo! Kako kaže Radisav Urošević, rukovodilac sektora održavanja, na razrešenje ovog problema čeka se već godinu i po, jer je vlasnik objekat prijavio za legalizaciju, pa EDB ne može ništa da učini dok se po tom zahtevu ne donese odluka.
,, Mnogo brže rešili smo slučaj u Ulici Marka Oreškovića, gde je sugrađanin zagradio trafo smešten u pasažu zgrade. Ekspresno je dobio krivičnu prijavu i nalog za rušenje", ističe Urošević.
S namerom da izgradi cvećaru oko transformatora na Kopitarevoj padini, sprečen je nedavno još jedan sugrađanin, a uz asistenciju policije za samo 24 časa uklonjena je i pekara koja je ,,nikla" na trafou u Čika Ljubinoj ulici. A njegov komšija postavio je tendu nad baštom kafića na vratima trafoa, tešku oko 400 kilograma.
,,Pomenuo bih i vlasnik kafea u Bulevaru kralja Aleksandra preko puta zgrade Tehničkih fakulteta, koji je jednostavno prisvojio trafo i u njemu uredio magacin za skladištenje pića. Tek posle nekoliko inspekcijskih prijava povukao se sa uzurpirane imovine", objasnio je Urošević.
Do pre dve godine gotovo da je bilo uobičajeno da EDB-ovci naiđu na ventilaciju trafoa zagrađenu frižiderima za sladoled ili delovima ograde od bašta kafića. Zahvaljujući češćim kontrolama i odličnoj saradnji sa opštinskim i gradskim inspektorima, takva praksa je gotovo iskorenjena.
U Vodovodu kažu da potrošači često šutom, otpacima i svežim betonom zatrpaju slivnike i šahtove u kojima se nalaze vodomeri za očitavanje potrošnje.
Problem su i nesavesni građani koji oštećuju ulične hidrante tako što ih koriste da bi se rashladili, ili kada na njima peru automobile. Ili pak u slivnike sipaju naftu i ulje, čime ,,zakreče" instalacije.
Ipak, najveću muku muče sa nezakonitim građevinama nad instalacijama. Najdrastičniji primer je podizanje zgrade na magistralnom cevovodu u Zaplanjskoj ulici, pre tri godine, gde posle pucanja instalacije i prodiranja vode u garsonjeru u suterenu život umalo nisu izgubili momak i devojka.
Kiseo kupus u kantama za smeće
Kako se sve imovina javnih preduzeća ,,rekvirira" za privatne potrebe, svedoče i u Gradskoj čistoći. Nailazili su, kažu, na slučajeve da plastične kante za smeće od 240 litara sugrađani koriste da u njima kisele kupus, ili da u njih potrpaju šljive za rakiju.
A sa Velikog ratnog ostrva, kako referišu u Zelenilu, ukradena je garnitura za sedenje, pričvršćena za betonske blokove teške po 50 kilograma. ,,Za tu ,,operaciju" trebalo je nekoliko ljudi i dobar čamac", ističu u ovom preduzeću.
:ROFL: