7kontinent

SEDMI KONTINENT => Ostalo => Topic started by: Ivan_D on January 27, 2012, 07:06:03 PM

Title: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Ivan_D on January 27, 2012, 07:06:03 PM
Da mi je samo doziveti da ove barabe ponovo vuku za bradu i usi dok ih jasu.

Na obeležavanju 70 godina od Racije u Novom Sadu, 22. januara, obezbeđenje SPC sprečilo je predsednika Skupštine Vojvodine Šandora Egerešija, gradonačelnika Novog Sada i ambasadore Izraela i Mađarske da prisustvuju pomenu žrtvama Novosadske racije.

"Vladika bački se meša u politiku"
Izvor: Tanjug

Beograd -- Verski analitičar Mirko Đorđević je ocenio da se vladika bački Irinej nedopustivo meša u poslove države i da često pravi ispade zarad sopstvene promocije.

Đorđević je, komentarišući incident na obeležavanju 70 godina od Racije 1942. godine u Novom Sadu, kada vladika nije dozvolio gradskim čelnicima da prisustvuju obeležavanju, rekao da upravo takvo mešanje Irineja dovodi do sličnih incidenata.

U izjavi za Tanjug on je istakao da takvo ponašanje "ne vodi ničem dobrom, ni po državu, ni po crkvu".

"Odavno živimo na talasu forsirane klerikalizacije, pa kada se crkva meša u sve poslove od javnog značaja, pri čemu se zaboravlja tradicionalni stav hrišćanske crkve - da klerikalizacija ne donosi ništa dobro ni samoj crkvi, i u tome je problem", rekao je Đorđević.

On je naveo da je sada potpuno jasno da je vladici bačkom Irineju više stalo do lične promocije i promocije svoje moći, nego do komemoracije.

"On je poznat kao jerarh tvrđih stavova, pa se dobro sećate kako je 'čistio' Novi Sad nakon gostovanja italijanske pozorišne družine iako su taj grad i Modena, gradovi pobratimi. Ovde se zaista pokazalo da odnosi između države i crkve nisu rešeni, zato što se ne znaju nadležnost jednih i drugih", istakao je Đorđević.

On je podsetio da je komemoracija u Novom Sadu zbog incidenta bila mučna i istakao da su svi dužni da se s pijetetom odnose prema stradanju žrtava.

"Ono što se zbivalo u Novom Sadu ostavljalo je utisak nečeg i tužnog i ružnog, došlo je do sukoba između predstavnikla gradskih vlasti, dakle države i eparhije bačke oko toga ko treba da predvodi tužni zbor i bude na čelu te komemoracije", objasnio je Đorđević.

Prema njegovim rečima, žrtve su još jednom u senci incidenta, zaobiđene, zaboravljene, pa i uvređene, jer kako je istakao, "način na koji je to izvedeno više govori o rivalstvu između države i crkve".

"Očigledno je da se država ovde povukla, a nije imala pravo i to je greška. Tako je došlo do mešanja crkve, konkretno eparhije bačke i njenog prvog čoveka u poslove države" objasnio je Đorđević.

Gradskim čelnicima nije bilo dozvoljeno da uđu u prostor namenjen zvanicama, nakon što su danima sa Eparhijom bačkom razmenjivali oštra saopštenja.

Zbog toga je na Tviter nalogu član Glavnog odbora SPS Boris Milićević poručio srpskom patrijarhu, ali i vladikama bačkom Irineju i vranjskom Pahomiju, da će goreti u paklu.

Iz kancelarije episkopa bačkog, na sajtu SPC izdato je saopštenje u kome se navodi da je Milićević poznatiji javnosti po svojoj aktivnosti u Gej-strejt alijansi nego po uspesima u njegovoj sadašnjoj partiji.

"Neka je prokleta zemlja u kojoj su paščad puštena, a kamenje svezano", stoji u saopštenju iz kancelarije episkopa bačkog.

Predsednik Skupštine Novog Sada Aleksandar Jovanović svoj protest je želeo da iskaže uručenjem pisma partijarhu sa željom da sazna da li su stavovi Irineja bačkog i stavovi SPC, ali to danas nije uspeo da učini.

"Rečeno mi je da je danas praznik (Sveti Sava) i da su svi na liturgiji i da će raditi tek od ponedeljka", istakao je Jovanović i rekao da to nije prvi istup Irineja bačkog i da i da on često iznosi različite stavove koji se tiču materije koja nije iz nadležnosti crkve.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Hate mail on January 27, 2012, 07:12:11 PM
1. To nisu iste barabe.
2. Barabski je i to raditi.
3. SrBska je tranzicijska stvarnost (a.k.a. "novonastala realnost") naprosto smehotresna.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: tempo on January 27, 2012, 09:08:13 PM
(http://www.blic.rs/data/images/2012-01-27/209256_canak-02-tviter_f.jpg?ver=1327661248)

(http://www.blic.rs/data/images/2012-01-27/209254_canak-01-tviter_f.jpg?ver=1327661016)
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Pijanista on January 27, 2012, 09:23:12 PM
Fotka koja sve govori.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Daisy on January 27, 2012, 09:24:35 PM
što bi hm rek'o ... the plot thickens ...

NAPLATA DUGA ILI OSVETA VLASTI NOVOG SADA

Crkvi posle sukoba oko Racije isključili grejanje (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/303781/Crkvi-posle-sukoba-oko-Racije-iskljucili-grejanje)

Ana Lalić    | 27. 01. 2012. - 06:41h | Foto: Aleksandar Kamasi    | Komentara: 282

Novosadska Toplana isključila je juče grejanje Crkvenoj opštini zbog duga od dva miliona dinara, saznaje "Blic". Nakon više opomena, u ovom javnom preduzeću odlučili su da crkvi, kao jednom od većih dužnika, isključe grejanje u poslovnim prostorijama. U Toplani tvrde da ova mera nema veze sa sukobom gradskih vlasti i Eparhije bačke tokom obeležavanja Novosadske racije.

Radnici Toplane prvo su zavrnuli radijatore u poslovnim prostorijama crkve u Zmaj Jovinoj ulici, gde je dug za grejanje 1.337.000 dinara, a potom i u kancelarijama u Ulici Nikole Pašića 4. Vladimir Jelić, direktor Toplane, tvrdi da isključenje nije posledica sukoba grada i Eparhije bačke oko organizacije pomena žrtvama Racije. Crkvenoj opštini Toplana je isključila grejanje samo par dana pošto je Eparhija zabranila čelnicima grada da uđu u ograđeni prostor gde se održavao pomen.

- Dugovanja Crkvene opštine datiraju još iz aprila 2010. godine i iznose 2.055.000 dinara. S obzirom na to da po visini duga crkva prevazilazi čak i najveće dužnike sa kojima smo ušli u reprogram dugovanja, ovo je bio jedini mogući korak - kaže Jelić, napominjući da su za sada isključeni isključivo poslovni objekti Crkvene opštine, ali ne i hramovi, koji su takođe na listi zaduženih. Jelić navodi da Toplana duguje "Srbijagasu" više od 1,5 milijarde dinara i da je naplata potraživanja od građana i privrede, koja prelaze dve milijarde, jedini način za smanjenje duga za gas. U Crkvenoj opštini iznenađeni su potezom Toplane.

- Ne sporimo da dug postoji, ali su ga većinom napravili zakupci lokala koji pripadaju crkvi. S obzirom na to račun za grejanje stiže Crkvenoj opštini, mi imamo problem da od pojedinih zakupaca naplatimo dugovanja - kaže sekretar Crkvene opštine Miloš Stojanović.

Izvinjenje ambasadoru

Eparhija bačka izvinila se ambasadoru Mađarske Oskaru Nikovicu jer mu nije uputila pisani poziv za ceremoniju obeležavanja 70. godišnjice Novosadske racije. Iz Eparhije objašnjavaju da su podrazumevali da će predstavnici Jevrejske zajednice uputiti poziv.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Pijanista on January 27, 2012, 09:29:42 PM
QuoteNe sporimo da dug postoji, ali su ga većinom napravili zakupci lokala koji pripadaju crkvi


Crkva u RE biznisu. Do jaja.

P.S. Ocekujem uskoro pravoslavnu tribinu o CDS i svetosavsku propoved o investiranju u commodities
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Hate mail on January 27, 2012, 09:45:04 PM
Jao pa ovo je za upisat se. I sa ovim svi pobedjuju!

Pa plati bre Stojanovicu kad prodate kokoske...

Gde je slawen, ovo je za njegovu case law arhivu o grejanju & uvezanoj problematici.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Ivan_D on January 27, 2012, 10:24:07 PM
(http://www.blic.rs/data/images/2012-01-27/209254_canak-01-tviter_f.jpg?ver=1327661016)

xrofl xrofl

Ovo me malo podseti na Grobnicu za Borisa Davidovica i onu pricu gde se onaj politicki komesar problaci u popa, ali mu ostaju i vide se crvene cizme.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Hate mail on January 27, 2012, 11:03:48 PM
Truth be said, ovo jesu modne maskirne; nose to klinci ovde.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Pareski do on January 30, 2012, 05:13:03 PM
Quote from: Pijanista on January 27, 2012, 09:29:42 PM
QuoteNe sporimo da dug postoji, ali su ga većinom napravili zakupci lokala koji pripadaju crkvi


Crkva u RE biznisu. Do jaja.


Закај да не. У Монтреалу где сам ја живео највећи број наплатних паркинг гаража у центру је било власништво РКЦ...

Уосталом та ситуација је можда чак и изнуђена. Реституцијом им општина/држава вратили имовину па наследили неког закупца који већ има потписан уговор на кирију од 5 евра месечно (à la Б92 са Савезном владом 2001.) који наравски не плаћа рачун за грејање или комуналије пошто то све укључено у цену ренте.
Title: Re: zlocinacka organizacija SPC
Post by: Hate mail on January 30, 2012, 06:31:52 PM
Trebalo je videti zaprepastenje i "odjeke i reagovanja" kojekakvih visedecenijskih "zakupaca" poslovnog prostora u ogromnoj (i lepoj) "Stapskoj zgradi" u centru Panceva koja je nedavno vracena Katolickoj crkvi a koja je ovu/ovaj (zgradu/poslovni prostor) u roku od momentalno sasvim trzisno privela nameni.