7kontinent

SEDMI KONTINENT => Ostalo => Topic started by: E on July 05, 2012, 11:06:16 PM

Title: O caju
Post by: E on July 05, 2012, 11:06:16 PM
 ukrala sa B92  :oops:


VREME 001 | 29. OKTOBAR 1990.

Čemu čaj?

lazar stojanović

Pije samo čaj. Znači: ne valja više ni sebi ni drugima. Čaj piju Rusi i Englezi, dakle siromašni i nastrani. Kad skuvaš nešto u mnogo vode, a to nešto nije ni životinja ni povrće, ni voće ni prljav veš – skuvao si čaj. Bolesnicima čaj pomaže ponajviše pedagoški: tera ih da što pre ozdrave, kako ne bi više morali da ga piju. Čajnik je jedina lomljiva posuda koja u jugoslovenskom domaćinstvu lako preživljava duže od trideset godina. Većini Jugoslovena čaj nije ništa. Puka topla voda kojoj samo šećer i limun daju pravo da se zove napitkom. Izuzetno, kao alibi da se popije rum, čaj ima prođu na mestima gde se ne toče žestoka pića. Bilo da se u Jugoslaviju uđe iz Azije ili iz Evrope, druga stvar koja odmah pada u oči jeste da se ne pije čaj. Prva stvar su, naravno, izuzetna pamet, lepota i dobrota Jugoslovena.

Deo čovečanstva koji pije čaj (99,6 odsto) nema razloga da se pita zašto to čini, nije im neobično. Upravo to je glavna prednost pogleda na čaj iz jugoslovenskog ugla. Može da se vidi kako i u čemu drugi uživaju, može da se istražuje zašto uživaju, može čak i da se pokuša na sebi. Uzbudljivost života se, valjda, sastoji upravo u mogućnosti da se stalno nešto pokušava. ,,Prvi put" daje volju da se živi. Sve je uzbudljivo prvi put, čak i čaj. Počnite nekim mirišljavim. Čast čaju od nane i šumadijskom čaju od šljivove rakije, ali ovde je reč o čaju od čaja. Ima čajeva sa mirisom vanile, divlje trešnje, lotosa, cimeta, mangoa, jasmina i čega sve još ne. Sve to vredi okusiti, ali ne na samom početku: može da zavede. Dobar za početak je erl grej (Earl Grey), crni kineski čaj sa bergamotovim uljem. Neka bude barem tvajnings (Twinings). Ta kuća pravi erl grej već 284 godine i drži do valjane obrade i dobre sirovine. Ima boljih. Znalac će najčešće odabrati fortnam end mejsn (Fortnum & Mason). Konzerva, ne kesice. Dobra voda, može negazirana mineralna ili filtrovana vodovodska. Zagrejan čajnik. Četiri pune kašičice na pola litra vode. Kipuća (ne kuvana) voda sipa se preko čaja, ne čaj u vodu. Obavezno promešati, pa pustiti da miruje 5-6 minuta. Jedino poslednje ne važi za sve čajeve.

Sledeći korak je mleveni crni čaj, recimo engleski ili irski jutarnji (English Breakfast i Irish Breakfast). Njima ne prija više od tri minuta mirovanja. Može sa malo mleka, najbolje masnog ili obogaćenog (cream). Nije rđavo malo šećera. Limun i rum i dalje ne. Počećete da pijete 5-6 šolja dnevno i volećete. Nadalje vam disciplina služi samo da ne krenete bez reda u razne vrste čajeva: za samo pijenje ona vam ne treba. Već na ovom stupnju nikad nećete odbiti ponuđeni čaj i umećete da ga ocenite. Vreme je da probate nekoliko osnovnih vrsta i da uočite razlike. Dovoljno su indijski asam (Assam) tipa CTC, kineski zeleni ,,barut" (Gunpowder), cejlonski nuvara elija (Nuwara Elia) dobar orindž peko (Orange Pekoe), svejedno otkud, i kineski polufermentirani ulong (Oolong). Probajte da tikuan (Ti Kuan), šoumei (Shou Mej) i šujsin (Shui Sin) kuvate ne bacajući upotrebljeno lišće, do tri puta.

Zreli ste za dardjiling (Darjeeling). Prvi čaj koji ćete kupiti iz džaka u specijalizovanoj radnji. Kad ga uporedite sa bilo kojim iz konzerve, uverićete se da se razlikuju po ukusu taman koliko sveža i smrznuta riba. Jasna jaka aroma prirodnog čaja čini dardjiling uzorom nalik na ,,bordo" među crnim vinima. Omogućuje da valjano upoređujete razne vrste čajeva i da pravite sami osnovne mešavine. Posle dva meseca dardjilinga postajete dosta sposoban degustator. Počinje znanje. Kao što dobar safir mora da ima boju različka, a rubin boju golubije krvi, tako svaki od tridesetak osnovnih čajeva mora da ima jasnu jedinstvenu aromu. Pokušaj da se one opišu vodio bi porazu reči.

Tek sada ste slobodni da se zabavljate raznim mirišljavim čajevima bez opasnosti da napustite svoj osnovni, izabran temeljno, kao kad se iskusni pušač opredeljuje za virdžinijski, turski ili crni duvan. Tek na tu osnovu možete da dodajete ukrase, kao led, konjak (ne rum), limun, karanfilić... Naučite moćni dimljeni lapsang sučong (Lapsang Souchong). Ako poželite nežan čaj, junanski tuša (Toucha), presovan u grudve, možda je najbolji savet. Ako iskušavate smovar, bolje da vas u njegove tajne uputi Iranac nego Rus. Ne verujte svakom čaju. Berbe nisu hirovite kao kod vina, ali su područja važna isto koliko i vinska.

Kad znate čaj, možete da shvatite zašto ga Englezi piju u pet, Indijci veoma zaslađenog, a Japanci šibanog prutićem. Čaj ima mnogo lica. Dok Tibetanac, najbliži nebu od svih ljudi, ispija svoj jutarnji litar slanog čaja sa buterom od jaka, čaj postaje način života, više od uživanja. Ne može vam se dogoditi glupost kao francuskim kafedžijama u sveže oslobođenom Parizu, koji su u svoje izloge, tvrdi Džon Dos Pasos (John Dos Pasos) stavljali natpis Five o clock tea a shaque heure (,,Čaj u pet sati u svako doba"), da privuku britanske vojnike.

Jugosloven voljan da se upusti u čaj izlaže se dvema opasnostima. Manja je nerazumevanje okoline, a veća opadanje ličnog patriotizma, bilo da je opštinski ili federativni. Naime, znalac čaja vidi neupućene kao vrlo ozbiljno ograničena bića, što protivreči osećanju radosnog pripadanja na kojem se gradi patriotizam. Ova jeretička misao sme da se iskaže tek otkako je nastupio detant, a Evropa krenula da ukida granice nacionalnih država. Lokalno gledano, čaj garantuje distancu od masovnih strasti.

Čemu čaj? A čemu čovek?
Title: Re: O caju
Post by: slawen on July 06, 2012, 01:03:21 AM
Jugosloven koji pije chaj 1990? Koji kreten, majko mila...
Title: Re: O caju
Post by: tempo on July 06, 2012, 12:55:21 PM
QuoteJugosloven voljan da se upusti u čaj izlaže se dvema opasnostima. Manja je nerazumevanje okoline, a veća opadanje ličnog patriotizma, bilo da je opštinski ili federativni. Naime, znalac čaja vidi neupućene kao vrlo ozbiljno ograničena bića, što protivreči osećanju radosnog pripadanja na kojem se gradi patriotizam.

sjajno
Title: Re: O caju
Post by: E on July 07, 2012, 12:30:03 AM
http://www.davidstea.com/ (http://www.davidstea.com/)

moram da probam ovaj  caj zove se all the raj, posto mi je dosha vata  ;)

Say om...
http://www.davidstea.com/our-teas/ayurvedic-tea/all-the-raj (http://www.davidstea.com/our-teas/ayurvedic-tea/all-the-raj)
Title: Re: O caju
Post by: E on July 07, 2012, 01:10:57 AM
injaoooo koliko sutra idem u ovaj david's tea
Title: Re: O caju
Post by: tempo on July 07, 2012, 04:36:33 PM
aj javi sta si pazarila i valja li.
Title: Re: O caju
Post by: E on July 07, 2012, 04:41:10 PM
vazi, evo ja se spremila i samo cekam sad ove moje muske da se dognaju
:) :) :) :)
Title: Re: O caju
Post by: slawen on July 07, 2012, 04:49:39 PM
Quote from: E on July 07, 2012, 12:30:03 AM
http://www.davidstea.com/ (http://www.davidstea.com/)

moram da probam ovaj  caj zove se all the raj, posto mi je dosha vata  ;)

Say om...
http://www.davidstea.com/our-teas/ayurvedic-tea/all-the-raj (http://www.davidstea.com/our-teas/ayurvedic-tea/all-the-raj)



"... natural and artificial flavouring*.
Стварно, јави како је.
Ја бих волео да могу да испричам какав укус има филџан чаја на Таксиму, или онај испијен са тацне преко коцке шећера, нетом источен из једног лењинградског самовара тамо осамдесетдевете, 'ал сам глуп да то срочим.
Othervice, био бих новинаром Времена, космополитом и демократом, јакако.

п.с. За тај енглески из конзерве не бих знао, ја сам куповао онај аустријски, Мејнлов ерлгреј.
Title: Re: O caju
Post by: slawen on July 07, 2012, 06:17:53 PM
A што сам пробао неки афрички чај.... још тамо почетком осамдесетих игром случаја сретнем неке црнце из покрета Свапо. Можда Полисарио, али то није ни важно. Ситни растом, спечени, слабо се разумеју у календар и скачу на најмањи шум, грабе што имају од опреме и гледају куда ће да збришу. Али зачудо лако се припитоме.
Елем, донели они те неке њихове траве.
Занимљиво да се прва вода баца, к'о да кувају пасуљ. Кажу, то је много јако.
Они пију другу, а нама нормалнима понудили трећу воду. Ја сам мислио да је то зато што су стипсе, па за себе уграбили најбоље, једва ме намолили да пробам.
Title: Re: O caju
Post by: E on July 07, 2012, 08:14:27 PM
Iiii nista od David's tea danas, ovi moji nisu hteli u taj mall gde ima David's tea. Isli smo da kupujemo neke naocarice, a oni imaju specijalne zelje u vezi  xnerd tako da nista od mog caja danas . Kupili mi bubble tea doduse, znaju da taj volEm isto takodje (crni, sa mangom ) .
Nista ima jedan na putu do posla pa cu mozda da odskakucem za vreme rucka kad budem radila.
Ih slawene ti ko dinosaurus ;), osamdesetih pio caj "нетом источен из једног лењинградског самовара". Tih davnih osamdesetih ja bejah jos neubran cvet  xrofl xflowy, te tako malda i neukusna u svemu pa i u cajevima znala sam samo za serbet  ;), to je ono kad baka stavi par kocki secera da se uspinuju pa onda u to dolije vodu. Ako ima limuna dobro je , ako nema nikom nista. E da, pored tog tzv serbeta znala sam naravno i za onih par biljnih cajeva :caj od kamilice za kad te boli tiba, od zalfije ili kadulje da ispiras usta i grlo ako imas prehladu, menta opet za tibu, a najvise sam volela caj od lipe koji bi mi baka kuvala kada bih kasljala. Taj neki english breakfast tea sam prvi put probala tih davnih osamdesetih kad je jedan rodjak doneo famoznu zelenu kutijicu iz Skotske . Krisom sam skuvala to da probam kad nikoga nije bilo kuci. Probala sam ga i to mi je tada bilo  :shock: :?. Mnogo jak ukus. Pricam dakle o osamdesetim,  vremenu kad osim jogurtica, sokova i vode nisam pila nista drugo. Nista kafa, nista caj.
Title: Re: O caju
Post by: E on July 07, 2012, 08:22:35 PM
U vezi ovih bubble teas, da ne prepricavam , nego onako lako ko INI evo vam copy paste iz wikipedije  :lol:

"Bubble tea, also known as pearl (milk) tea or boba (milk) tea, is a Taiwanese tea drink that originated from tea shops in Taichung, Taiwan during the 1980s. Drink recipes may vary, but most bubble teas contain a tea base mixed with fruit (or fruit syrup) and/or milk. Ice-blended versions of the drinks, similar to slushies, are also available, usually in fruit flavors. Bubble tea contains small chewy tapioca balls (粉圓 fenyuan), commonly called "pearls" (珍珠 zhenzhu). Bubble tea rose to international recognition, spreading from Taiwan to other East Asian countries. It then migrated to the United States, Europe, and the rest of Asia."

Svidja mi se kao base black tea jer ima jak ukus, mango ga malo ublazi , a posto je napitak hladan jako prija u ove vruce dane. Bubbles ili pearls, ti tapioca balls su dodatna zabava , jer je njihovo pecanje u uvlacenje kroz debelu cevcicu dodatno zadovoljstvo  :mrgreen:
Title: Re: O caju
Post by: slawen on July 07, 2012, 08:33:59 PM
Quote from: E on July 07, 2012, 08:14:27 PM
Tih davnih osamdesetih ja bejah jos neubran cvet, te tako malda i neukusna u svemu pa i u cajevima znala sam samo za serbet  ;)

xrofl xrofl xrofl xrofl xrofl  xremyb
Title: Re: O caju
Post by: tempo on July 07, 2012, 08:35:40 PM
ja sam vec tada, iako u cvijetu mladosti, pio cajeve. naucio sa svojim duvackim orkestrom. dzoint, caj.. ko pravi hipici. u to vrijeme je u sarajevu bila prodavnica julius meinl. tamo sam kupovao india special, english breakfast, earl grey i royal darjeeling, a po beogradskim, tadasnjim, komisionima sam kupovao cajeve brenda milford. isto u limenkama. uglavnom crne blendirane cajeve. ono, sa ukusom trule visnje i mirisom pokošene šume. nisu bili losi, a bio je jedan koji je stvarno top. crni, sa aromom badema, sa laganim mirisom karbofix ljepila. cista poezija. sad sam u fazonu zelenog caja i cekam posiljku oolong-a, a nakon godina, mislim sedam, ponovo sam poceo piti kafu. neki nesspresso fazon. prva kafa nakon dugo vremena koja mirise kao kafa i koja cijelu sobu oboji tim mirisom.
Title: Re: O caju
Post by: slawen on July 07, 2012, 08:46:12 PM
А кад смо већ код тих тзв. биљних чајева и меморије памћења, сећам се да нас је учитељица терала да беремо то по оном лива'чету између клуба технике, денсингбара и Металчевог стадиона доле поред обале, много пре него што су ископали базен, пре, чак, него што су ту поболи оне препреке за војнички вишебој које су ту биле пре базена ако се сећаш, још пре тога су ту биле као неке љуљашке, ту су нас за лепог времена доводили на физичко да се играмо између две и четири ватре док су нам зидали нови Батаљон.
Тако да сам од малена научио разлику између хајдучке траве (која има невиђено добар мирис и може да се пије заслађена, а не да се само истуцана меће на рану) и оне друге смрдљиве која је обично пуна малих црних буба, не могу сад да се сетим како се зове, да је цвет глога добар за болести срца, ал' не сме да се претера, а да чај од липе смирује живце и хоће да успава.
И тако...
Title: Re: O caju
Post by: Pijanista on July 07, 2012, 11:53:12 PM
Od cajeva navise volim kafu.
Title: Re: O caju
Post by: tempo on July 08, 2012, 12:01:45 AM
e?!
a caj s rumom?
Title: Re: O caju
Post by: E on July 08, 2012, 01:34:39 AM
Quote from: tempo on July 08, 2012, 12:01:45 AM
e?!
a caj s rumom?

nisam jos probala
Title: Re: O caju
Post by: tempo on July 08, 2012, 08:10:51 AM
joj sorry, ovo je bilo za pijanistu :)


e?! kao ejs?!
Title: Re: O caju
Post by: E on July 08, 2012, 12:14:34 PM
Quote from: tempo on July 08, 2012, 08:10:51 AM
joj sorry, ovo je bilo za pijanistu :)


e?! kao ejs?!
:oops:
Title: Re: O caju
Post by: tempo on July 08, 2012, 02:37:44 PM
 :)
Title: Re: O caju
Post by: Jelence on July 14, 2012, 06:00:55 AM
Zanimljiva tema :)

Ja sam prvi caj sa mlekom probala 80tih, i to ne znam dal je bila kamilica ili nana. Videli na nekom filmu, pa resile drugarica i ja da probamo. A nismo ni kafu pile, nego onako, sto da ne pocnemo sa cajem. Kace nismo ispovracale.

Sijalica je sinula kad sam kao student upoznala jednog kuratog sto je pio caj. Khm...  :!: Igrom slucaja sam bila cimerka sa nekom Bosankom i tada sam pocela da pijem i kafu. Kurati otisao kucama a ja nastavila sa kaHvom. Dok se nisam navukla, onako, bas bas.

Jedno vreme smo namcor i ja imali citav(e) ritual(e) kafenisanja, ono, bas uzivancija. Odlazila sam na drugi kraj Syd da nadjem kafu koju smo mi pili.

E onda mi se nije dopalo sto sam se navukla na kafu i sto me boli glava kad je ne popijem. Pa sam presla na caj. Cajeve obozavam sa barem istim zarom kao sto sam obozavala kafu. Od kako sam jos otkrila firmu T2 - ihaaaa... Koje oni cajeve imaju... Sa najblizem T2 shopu sam sa osobljem na jebemtimater (da ne kazem prsubulju) - sve ih tamo znam poimenice. Obraduju mi se ko najrodjenijem kad me vide :)

Anyway... Earl Gray u T2 nije samo Earl Gray. To je i EG Royale, French EG, Monk Pears, ...
Onda imaju mnogo dobrih vocnih kombinacija. Berry u nekoliko vrsta. Lemon and Ginger je isto jedan od omiljenih. Zatim neki tropski koji zovu Geisha Getaway.

Uz kinesku/thai veceru veoma cesto pravim i jasmin tea. Jasmin tea je veoma cest (svi ga prave) i nije jednostavno odabrati dobar.

Kad mi treba jak caj, bas ono, gromovaca, onda pijem Russian Caravan. Mirise na pushicu :) Kad se osecam dekadentno pravim Russian Caravan sa cokoladnim mlekom.

Drustvo se naviklo - strancima se nije imalo ni sta objasnjavati, a nas svet se navikao, kao sto su se navikli da pijem samo vodu. Ma sta pijem, urokam se. Svaki put :) 5-6 casa popijem za vece.
Title: Re: O caju
Post by: Ivan_D on July 14, 2012, 11:06:38 AM
Mi kao da nismo odrastali u istoj zemlji. Ja caj pijem od malena, tj. od kad znam za sebe. U 4. godini sam sasvim prestao da pijem mleko (i dan-danas na samu pomisao kajmaka na vrelom mleku skoro povracam) i od tada stalno pijem cajeve. Ali stalno.
Title: Re: O caju
Post by: E on July 14, 2012, 09:00:52 PM
Quote from: Jelence on July 14, 2012, 06:00:55 AM
Mirise na pushicu :)

Na sta mirise ?  :shock: :oops:
Title: Re: O caju
Post by: Jelence on July 20, 2012, 11:15:49 AM
Quote from: E on July 14, 2012, 09:00:52 PM
Quote from: Jelence on July 14, 2012, 06:00:55 AM
Mirise na pushicu :)

Na sta mirise ?  :shock: :oops:


Hahahaha :)
Jebaji ga, podsvest je cudo  :mrgreen:

PUSHNICU, draga, PUSHNICU. Suvo meso.

Za caj ovog drugog okusa ce se nacekamo  :mrgreen: