где га нађоше овако паметног?
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/175508/Moracemo-da-priznamo-Kosovo-ako-udete-u-NATO (http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/175508/Moracemo-da-priznamo-Kosovo-ako-udete-u-NATO)
Dmitrij Rogozin, ambasador Rusije pri Alijansi
Moraćemo da priznamo Kosovo ako uđete u NATO
T. Trikić - T. N. Đaković | 05. 02. 2010. - 20:00h | Foto: AFP, REUTERS | Komentara: 13
Ako Srbija istraje na želji da uđe u NATO, moraće da se odrekne Kosova, nakon čega će i Rusija biti primorana da preispita svoj stav prema Kosovu, jer ,,ne možemo biti veći Srbi od Srba", kaže za ,,Blic" Dmitrij Rogozin, stalni predstavnik Rusije pri NATO, u odgovoru na polemiku koja se zahuktala u Srbiji o mogućem članstvu u NATO.
- Nisu sve zemlje članice NATO priznale nezavisnost Kosova. Kao što je poznato, to su Španija, Grčka, Rumunija i Slovačka. Ali i po međunarodnom pravu, i po statutu NATO takva situacija je prepreka na ulazak Srbije u Alijansu. Kako se stav većine zemalja NATO neće menjati, to znači da Alijansa može da primi Srbiju u svoje redove samo u ,,novim" granicama - bez Kosova. Beograd će morati da zvanično prizna suverenitet Prištine, što će naravno povući za sobom promenu stava i Madrida i Moskve. Mi prosto nećemo imati argumenata, kako kaže ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, da ,,budemo veći Srbi od samih Srba" - obrazložio je Rogozin.
Upitan kako Moskva gleda na polemike u Srbiji o atlantskim integracijama, Rogozin kaže da ne razume stav onih predstavnika srpske političke i vojne elite koji žele ulazak Srbije u NATO.
- Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen nedavno je izjavio da ako Srbija želi članstvo u EU uopšte nije obavezno da prvo uđe u NATO. Uz to, teško mi je razumljivo kako se može govoriti o tome kada se u Beogradu do danas vide tragovi bombardovanja NATO od pre deset godina. Tu je i problem Kosova, čiju je nezavisnost priznala većina zemalja članica NATO. Pa problem demonizacije srpskog naroda, flagrantni antisrpski dvostruki aršini Zapada prema učesnicima rata u (bivšoj) Jugoslaviji... Zar je sve to zaboravljeno? Rusija naprosto neće razumeti izbor Srbije u korist NATO u svetlu svega što sam nabrojao.
Opširnije u izdanju za subotu, 6. februar 2010.
a mozda nadju da nismo platili neki gas pa nam uskoro zavrnu slavine?
ovako ja sa decom razgovaram, ako ne pojedes sargarepu iz tanjira nema da se igras.
Ovaj ruski bandit ocigledno govori o srBskoj populaciji i srBskoj tzv. drzavi i problemima koje su srBski razbojnici prouzrocili tijekom devedesetih a i prije i poslije.
Mi Srbi nemamo veze sa svim tim.
Quoteflagrantni
kad vidim ovu rec, popizdim
A nas ambasador u Moskvi se jos ne oglasava ...
http://www.danas.rs/vesti/svet/globus/ne_bi_bilo_zgoreg_da_rusija_pristupi_nato.12.html?news_id=183073 (http://www.danas.rs/vesti/svet/globus/ne_bi_bilo_zgoreg_da_rusija_pristupi_nato.12.html?news_id=183073)
Povodom predloga savetnika Dmitrija Medvedeva o korenitim reformama u politici Kremlja
Ne bi bilo zgoreg da Rusija pristupi NATO
Autor: Marija Kojčić
Beograd - - Korenite reforme u Rusiji koje predlažu savetnici ruskog predsednika aktuelizovale su spekulacije o političkom razlazu čvrstih saveznika Dmitrija Medvedeva i Vladimira Putina.
Dobar deo stručne javnosti predložene reforme posmatra kao preinačenje svake značajne političke reforme koju je Putin primenio kada je bio predsednik od 2000 - 2008. Izveštaj ,,Rusija 21. veka: Projekcija željene budućnosti" Instituta za savremeni razvoj iz Moskve, koji je osnovan 2008. po nalogu Medvedeva, predlaže, između ostalog, uvođenje liberalne demokratije umesto autoritarizma te pristupanje Rusije EU i reformisanom NATO-u.
U razgovoru za Danas Mihajlo Mihajlov, esejista iz Beograda, kaže da ga ne iznenađuje to što je Medvedev zagovornik takve inicijative. ,,Naravno da je Medvedev za približavanje i, možda čak ulazak u NATO, te za članstvo Rusije u Evropskoj uniji. Za Putina su sve te stvari ako ne heretičke, a ono lično uperene protiv njega, i njegovog mogućeg povratka za predsednika Rusije na idućim izborima", naglašava Mihajlov.
Dragan Petrović, viši naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu, pak, smatra da je Rusija toliko velika i moćna da ne postoji mogućnost njenog priključenja NATO ili EU, budući da ima svoje saveze. ,,Nerealno je očekivati tako nešto. Tu je verovatno u pitanju igra reči, te se mislilo na dodatnu saradnju sa Alijansom", kaže Petrović za naš list.
S druge strane, Vladan Živulović, predsednik Atlantskog saveta Srbije, ocenjuje da ne bi bilo zgoreg da Rusija pristupi NATO, budući da su se promenile pretnje koje vrebaju u svetu, te nas sada, između, ostalog ugrožava terorizam i organizovani kriminal. ,,Usvajanje jednog standarda, prihvatanje evroatlantskih vrednosti kao što su na primer vladavina prava, slobodna trgovina ne bi bilo loše za Rusiju". Živulović naglašava da će se geopolitika sveta promeniti i da zahvaljujući novim tehnologijama neće više važiti podela na one koji prodaju i na one koji kupuju naftu i gas, te će glavni snabdevači energentima izgubiti funkciju. ,,Budući da će se moć na bazi energetike izgubiti, logično je da izbegavamo sukobe između sebe, da smanjimo vojne izdatke na minimum i okrenemo se privredi. Smisao i jeste u tome da svi budu u bloku da ne bi dolazilo do konflikta između država. Rusija bi pristupanjem NATO takođe mogla da lakše reši problem sa susedima", zaključuje Živulović. Stručna javnost smatra da bi eventualno priključenje Rusije Severnoatlantskom savezu mogla biti još jedna od tačaka razdora između Medvedeva i Putina.
,,Duboko sam ubeđen da se između Putina i Medvedeva stvara ozbiljan razdor i mogući sukob. Bez obzira na ličnosti uključene u sukob, tako nešto se nikako nije moglo izbeći u sistemu još u mnogome sovjetskom. U takvom sistemu su odlučujući učesnici procesa, to jest njihova politička težina i značaj, a nikako ne institucije sistema kao u demokratijama", rekao je Mihajlov.
Petrović naglašava da ako bi došlo do razmimoilaženja između ruskog premijera i predsednika ona bi bila taktičke prirode. Iako, u ovom trenutku između Medvedeva i Putina nema evidentnih razlika, Petrović naglašava da, budući da je lider Pravedne Rusije Sergej Mironov nedavno izjavio da je spreman da sarađuje sa Medvedevim, ali ima koncepcijske razlike sa Putinom, mogle bi da postoje indicije da nastaju razlike između dvojice državnika.
Poznavaoci prilika u Rusiji ukazuju da će nekoliko predloženih promena verovatno postati politika Kremlja, ali činjenica da o njima upravo razgovaraju ljudi koje predsednik sluša, upućuje na zaključak da je ruski politički establišment svestan nedostataka u državi i da brine za budućnost zemlje.
Šikorski ne isključuje proširenje Alijanse i na Moskvu
Varšava - Šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski ne isključuje mogućnost da i Rusija uđe u NATO, a takav korak bi, prema njegovoj oceni, bio višestruko koristan i doneo bi stabilnost nekim regionima, gde je do sada nije bilo. Kako javljaju poljski mediji, Šikorski je te ocene izneo u specijalnom dodatku nemačkog dnevnika Ziddojče cajtung posvećenom Konferenciji o bezbednosti koja je juče počela u Minhenu. ,,Gledano iz poljskog ugla, perspektiva tešnje saradnje NATO sa Rusijom obećava puno. Zajedno možemo mnogo da postignemo. Imamo mnogo zajedničkih interesa, kao što je stabilizacija Avganistana, borba protiv terorizma, gusara i širenja oružja masovnog uništenja", napisao je poljski ministar inostranih poslova. Beta
http://www.danas.rs/vesti/svet/globus/medvedev_ponistava_putinove_reforme.12.html?news_id=182951 (http://www.danas.rs/vesti/svet/globus/medvedev_ponistava_putinove_reforme.12.html?news_id=182951)
AKTUELNO - Savetnici ruskog predsednika predložili korenite promene u dokumentu ,,Rusija 21. veka: Projekcija željene budućnosti"
Medvedev poništava Putinove reforme
Poziv na pristupanje Rusije reformisanom NATO-u, priključenje EU jednoga dana, potpunu reorganizaciju Federalne službe bezbednosti, uvođenje liberalne demokratije umesto autoritarizma
Autor: R. G. I.
Moskva - Liberalno nastrojena ruska politička organizacija Institut za savremeni razvoj, koja savetuje ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva, predložila je korenite reforme u zemlji u dokumentu nazvanom ,,Rusija 21. veka: Projekcija željene budućnosti".
Iznenađujuća agenda dugoročnih promena nalaže:
- uvođenje liberalne demokratije umesto autoritarizma,
- vraćanje sistema direktnih izbora za regionalne guvernera,
- kraj cenzure medija,
- smanjenje predsedničkog mandata sa sedam na pet godina,
- sadašnji de fakto jednopartijski sistem mora biti poništen u korist izvorne multipartijske demokratije.
Čini se da najneobičniji predlog reformi jeste
- poziv na pristupanje Rusije reformisanom NATO-u,
- razmatranje priključenja EU jednoga dana,
- te potpunu reorganizaciju Federalne službe bezbednosti, bivšeg KGB, i ministarstva unutrašnjih poslova.
Radikalni predlozi dodatno začuđuju ako se ima u vidu da ova politička organizacija ima bliske veze sa Kremljom budući da je Dmitrij Medvedev predsednik borda poverenika Instututa i čovek po čijem je nalogu 2008. osnovan ovaj Institut.
Analitičari ocenjuju da Medvedevljevi savetnici nalažu ustvari preinačenje svake značajne političke reforme koju je Putin primenio kada je bio predsednik od 2000. - 2008, što ide u prilog spekulacijama o razdoru između nekadašnjih čvrstih saveznika. Štaviše, stručnjaci očekuje da izveštaj intenzivira nedeklarisan trku za predsedničke izbore 2012. kada bi, kako je najavljivao, Putin mogao ponovo da se vrati na mestu predsednika.
,,Govorimo o opstanku Rusije. Lideri ove zemlje treba da naprave izbor kako vide zemlje u budućnosti i šta treba učiniti kako ne bismo propustili istorijsku priliku", navode autori dokumenta.
Direktor Instituta Igor Jurgens ističe da ukoliko se Rusija ne modernizuje rizikuje odliv mozgova na Zapad i pogoršanje međunarodnih tenzija do tačke kada bi Rusija samu sebe mogla da uništi.
Jevgeni Gontmaker, od autora predloga, kaže da je pred Rusijom jednostavan izbor. ,,Možemo postepeno, ali odlučno da se razvijamo na više frontova ili ćemo ići jednolinijski u pravcu revolta koji posmatramo više od 20 godina".
Najsmeliji do sada predlog ove političke organizacije očekivano je izazvao bes Putinovih pristalica i konzervativaca koji smatraju da liberali pokušavaju da vrate Rusiju u haos 1990-ih i eru Borisa Jeljcina. ,,Zemlja bi se vrlo brzo utopila u atmosferi anarhije i bezakonja", kaže Dmitrij Orlov, savetnik u Putinovoj Jedinstvenoj partiji i dodaje da je ,,budućnost Rusije predložena u dokumentu crna".
Slično mišljenje ima i Sergej Markov, poslanik Jedinstvene Rusije koji smatra da je ,,greška Instituta u tome što idealizuje period 1990-ih. ,,Taj period stvorio je sve preduslove za diktaturu. Samo politika Vladimira Putina, uz neka čuda, može da nas spase".
Aleksej Makarin, analitičar u Centru za političke tehnologije, kaže da su prisutni znaci popuštanja u ruskim javnim govorima, u kojem ,,pitanja koja su nekada bila isuviše osetljiva i opasna za diskusiju sada mogu biti tema rasprava". On podseća na velike proteste održane tokom vikenda u Kaljiningradu, zbog povećanja taksi i visoke cene života uz pozive Putinu da podnese ostavku. ,,Protest je bio u duhu krize sa kojom se zemlja suočava. Iako Kaljiningrad nije pravilo, to je jak signal za promene".
Stručna javnost ocenjuje predlog reformi ne kao hvala na račun dosadašnjih postignuća već kao svojevrstan katalog kritika. U jednom odeljku koji se tiče ustava vidljivi su odjeci opozicionih slogana. ,,Rusija je upala u istorijsku klopku. Mora što pre da se modernizuje ili će funkcionisati u uslovima inercije i propadanja", kažu autori izveštaja.
Ni Medvedev ni Putin još nisu reagovali na predložene promene. Međutim, pomoćnik šef ruske države Arkadi Dvorkovič potvrdio je da je predsednik primio nacrt predloga još pre nekoliko nedelja i da ga još razmatra. Stručnjaci ukazuju da će nekoliko predloženih promena verovatno postati politika vlade, ali činjenica da o njima upravo razgovaraju ljudi koje predsednik sluša, upućuje na zaključak da je ruski politički establišment svestan nedostatak u državi i da brine za budućnost zemlje. Izveštaj se podudara sa političkom zbrkom nastalom u parlamentu nakon što je predsednik Gornjeg doma parlamenta Sergej Mironov javno kritikovao ekonomsku politiku Putina.
Da pozhiFyut NATO! :mrgreen:
Безбедност у Евроатлантици мора да буде недељива. Само је у том случају могуће створити чврсти темељ за заједничке акције САД, Европе и Русије у међународним пословима. То је изјавио шеф руског МИП Сергеј Лавров на конференцији за безбедност и Минхену. Говор министра иностраних послова Русије је постао важан догађај другог дана минхенског сусрета. Сергеј Лавров је поставио питање закључивања правно обавезног уговора о европској безбедности. Основни његов принцип није нов. Он се састоји у томе да ниједна земља не сме осигурати своју безбедност на рачун безбедности других. То је најкраћи пут. Међутим, он се суочава са несхватањем од стране западних партнера Русије. Између осталих, државни секретар САД Хилари Клинтон је изјавила да нова структура осигурања безбедности у Европи није потребна. Тај је став разумљив јер одговара интересима војно-политичког блока НАТО-а више него Организацији за безбедност и сарадњу у Европи (ОЕБС).
(из Гласа Русије).
I kako bi Rusko priznanje Kosova promenilo sitovaciju? :)
Korenito.
;)
Korienito.
Korenito? U prehrambenom smislu?
Quote from: Tromotorac on February 08, 2010, 08:12:47 PM
Korenito? U prehrambenom smislu?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :|
Hehe, nice one. xrofl
Hriscanski sabor Srbije:
(http://hriscanski-sabor-srbije.weebly.com/uploads/3/5/7/2/3572574/3075837.jpg?317)
Njegos, Romanov, Karadjordjevic, Putin junior, Teslino oruzje, pukovnik Radisic...
Pazi, od the cetvorice trojica nisu iz Srbije a dvojica nisu ni Srbi (za ovog jednog ce da dozvolimo). Malo je fallilo da stave baba Vangu na sliku.
Pa i Karadjordjevici su Crnogorci a ako im pogledamo jos dalje niz rodoslov - Albanci.
Come on, kad se toci Elipton, svi su Srbi do Tokija.
OK to, ali Petar I je rodjen u BG i mislim da se osecao Srbinom. Porekloje tu od manjeg znacaja. Ako cemo pravo, ni Romanov ni QE2 nisu autohtoni predstavnici svojih naroda.
Jasno, brate. Ali evo na primer, i ja sam tipicni crnogorac. Znam po sebi. I cale je. I svi njegovi tamo u dolini Gruze. Bukvalno. I komsije njihove. I svi okolo. I ljudi iz drugih sela isto. Tamo se osecas kao da si u Berane. Ijekavica. Prezimena, imena. Govor... I keva, kad je vec do brojanja. Njeni su iz Morace dosli u Srbiju ihaha odavno. Na primer, prekodrinci tzv. srbijancima prebacuju da nisu ne nikakvi nego da nisu uopste Srbi. Ja sam to od caleta mogao cuti milion puta. On sve istocno od autoputa i juzno od Krusevca zove "Bugari". Tipicni dinarski [ergo crnogorski] rasizam. Pominjao sam to vec negde. Sto je najcrnje, ja se s njim slazem. :mrgreen:
Ja sam cuo termin "Bugarashi" to je valjda jos gore od Bugari. Nesto kao turko-bugari, bem li ga.
I to, i to.
E, jebaga... :o
Pa kad vi toliko lupate kako onda zameriti ovom konju od ruskog ambasadora Konuzinu koji zahteva da se ponovo vrate ulice onim sovjetskim generalima?
Dao bih mu ... ali dvajs po debelom dupetu... :evil:
Kad smo kod Rusije...
QuoteRussian billionaires soar in number as markets recover | World | Reuters
MOSCOW (Reuters) - Russia's billionaires league is mushrooming again having added 50 percent more names in the past year, with state bailouts and a stock market rally putting many oligarchs back in the game.
Popular business magazine Finans, which traditionally publishes its list two months ahead of the benchmark U.S. Forbes' Russia list, said some 77 businessmen in Russia were worth over $1 billion (640 million pounds) compared to 49 a year ago.
Predsednik Vlade Srbije primio je danas u oproštajnu posetu ambasadora Rusije u Srbiji, s obzirom na to da Konuzinu ističe mandat.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=09&dd=11&nav_category=11&nav_id=642168 (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=09&dd=11&nav_category=11&nav_id=642168)
:|