VW dizel u kurcu
POZADINA AFERE Kako je John German zaustavio Volkswagen
Autor/izvor: Miroslav Hoffman
Datum objave: 24.09.2015. - 22:03:00
Zadnja izmjena: 25.09.2015. - 09:04:36
ZAGREB - Sve što im je potrebno jest motor management sustav, a to je kompjuter koji upravljanja ubrizgavanjem smjese zraka i goriva u komore cilindra, i GPS, kojim su i tako, već godinama, opremljeni svi novo proizvedeni automobili.
Kada kompjuter prepozna da se kotači okreću, a GPS da vozilo stoji na mjestu, u djeliću sekunde pokreće se softwarski „alarm“, koji je prekidač za „cheat“, varalicu, tajni software koji oduzima snagu motoru, i smanjuje potrošnju, a time i emisiju štetnih ispušnih plinova na minimum. Iako se takvo što može dogoditi na snijegom ili ledom pokrivenoj podlozi, kada oduzimanje snage motoru čak pomaže lakšem pokretanju vozila, u velikoj većini slučajeva to se događa u stanicama za mjerenje količine štetnih tvari u ispušnim plinovima, ili, jednostavnije, tijekom „eko“ testiranja motora, dok su pogonski kotači automobila na „valjcima“. Tada mjerni instrumenti prikažu niske vrijednosti štetnih tvari. Vozilo dobiva „zelenu“ kategoriju. Vlasnik plaća nizak iznos naknade za onečišćenje, a proizvođači „osvajaju“ marketinšku alatku koja značajno utječe na prodaju „čistih“ dieselskih vozila.
Kada je proizvođač Narodnih automobila, Volkswagen, ne tako davno, iskoristio porast cijena goriva, kako bi pokrenuo prodaju sa diesel motorima na, tradicionalno, benzinskom tržištu SAD-a, nisu nimalo dvojili o tome treba li to učiniti na čist ili „cheat“ način. Zapljusnuli su tamošnje medije marketinškom porukom kako: „VW nudi a TDI „clean diesel“ motor koji, osim što pruža zapanjujuće nisku potrošnju, je konstruiran da izgara niske vrijednosti štetnih spojeva.“ Naravno, tvrdnju su podupirali rezultati testiranja.
Ono što nisu kazali jest kako u režimu rada u kojem iz ispušne cijevi izlazi gotovo „čisti zrak“, motor, u standardnim uvjetima, ne može, ni slučajno, svladati trenje i pokrenuti automobil, a pogotovo ne može ubrzavati, ni nositi teret. Da je tome tako, nije vjerovao ni Peter Mock, direktor europskog odjela malo poznate organizacije ICCT (The International Council on Clean Transportation), kada je, 2014. godine, zbunjen rezultatima testiranja koje je organizacija provela na europskim cestama predložio ponavljanje testova u SAD.
Naime, 2014. je ICCT, na europskim cestama, provela opsežnu studiju pod radnim naslovom: „Real-world exhaust emissions from modern diesel cars“ (Ispušne emisije modernih dizelskih automobila u realnim uvjetima). Ispitivanje je obavljeno na 15 automobila: dva terenca, dva karavana, jednoj luksuznoj limuzini, jednom kombiju i devet obiteljskih automobila različitih veličina. Sa svakim su prešli više od 6 tisuća kilometara, u niz različitih režima i načina eksploatacije (spora, uobičajena, brza vožnja, niska i visoka ubrzanja, različiti uvjeti opterećenja, vožnja gradom, auto putem, magistralnim i lokalnim cestama) mjereći vrijednosti ispušnih plinova prenosivim uređajima.
Rezultati svih testiranih vozila bili su iznad norme „Euro 5“, a pogotovo „Euro 6“, ali nisu bili poznati ni proizvođači, niti modeli vozila, koja su označena slovima, od „A“ do „O“.
Izbijanjem afere, objavljen je podatak kako su rezultati VW Passata, VW Golfa i BMW-a X5, naveli Mocka na pomisao kako njihovi proizvođači u Europi ne koriste modernu i skupu tehnologiju koju ugrađuju u vozila za američko tržište. Želio je to provjeriti, i uvjerio direktora američke podružnice „ICCT-a“, znakovitog prezimena, (John) German, da skupo testiranje obave i u SAD.
- Bili smo uvjereni kako će automobili biti „čisti“ – kazao je ovih dana German.
Američko testiranje obavljeno je uz pomoć Sveučilišta Zapadne Virginije, na putu od San Diega do Seattle-a, na putu duljine 2000 kilometara.
- Nismo mogli ni pomisliti kako je prevara uopće moguća, osim ako proizvođači nisu upotrijebili „trik“ koji smo prije nekoliko godina razotkrili kod teških kamiona, čiji su motori bili napravljeni tako da pri dugim krstarenjima auto putevima pomalo isključuju resurse motora, a time i smanjuju količinu emisije štetnih plinova. Na put smo krenuli sa VW Passatom, VW Jettom (koja je u osnovi „Golf“ sa prtljažnikom) i BMW-om X5. – objašnjava German.
Prije polaska, stručnjaci „California Air Resources Bord“, testirali su automobile u laboratoriju. Svi su prošli testiranje, međutim rezultati ispitivanja Volkswagenovih vozila (BMW je prošao testiranje) tijekom putovanja cestama bili su šokantni. Jetta je zadane, američkim standardom najveće dopuštene vrijednosti onečišćenja spojem nitrogen oksid (NOX), premašila 15 do 35, a Passat 5 do 20 puta.
Uzmemo li u obzir kako je motor sa spornim softwareom ugrađen u 11 milijuna VW automobila (a vrlo vjerojatno i u automobile podružnica: Škoda, Seat i Audi, jer se motori i elektronika proizvode u istim tvornicama za sve marke koje posluju unutar koncerna), nije teško izračunati kako je samo VW zagadio svijet sa 948 000 milijuna tona nedopuštenih ispušnih plinova.
Međutim, je li Volkswagen jedini? Rezultati testiranja kojeg je proveo The International Council on Clean Transportation jasno ukazuju kako nije. Samo dva od svih testiranih automobila su njihov proizvod, a ostalih 13, od kojih je samo jedan uglavnom zadovoljio europske „Euro 5“ i „Euro 6“ norme, su proizvodi drugih pet proizvođača.
Ova afera, po mnogima, znači kraj dizel ere.
Gradonačelnik Pariza danas je najavio potpunu zabranu korištenja svih oblika prijevoznih sredstava s dizel motorima do 2020. U Londonu su podržali ideju i traže sličnu mjeru. Američka EPA (US Environmental Protection Agency) želi zabraniti prodaju Volkwagen vozila s dizel motorima već od 2016.
http://www.seebiz.eu/kako-je-german-zaustavio-volkswagen/ar-120556/