News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Koliko je vazno ime...  (Read 25772 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Koliko je vazno ime...
« on: March 03, 2010, 02:37:38 PM »
koje su vam dali na rodjenju? Ili koje ste vi dali svojoj deci?
Ja sam ime dobila po babi, a brat po dedi. Bila su to stara (staromodna) srpska imena i ja lichno moje nisam nikad bash volela.Mnogi od nas nisu sanjali ( ili im roditelji nisu sanjali) da ce zavrshiti u inostranstvu. Moje ime ovde chitaju pogreshno, ali ono chak i bolje zvuchi ovako prochitano. Medjutim ima surovih primera kad Ksenija chitaju kao Ksendza a Dunja kao Dundza xrofl...Neki su ovde promenili i imena a neki i prezimena pod izgovorom da ih ovi ovde ne mogu ni prochitati ni izgovoriti.Drugi pak insistiraju da njihovo ime izgovore pravilno i ako ovi muchenici ne mogu ni da ga zapamte ni pod razno.
Takodje ima sluchajeva gde ljudi ponosno nose ime i narochito prezime i kad je ono gadno.Znala sam choveka ( pokoj mu dushi) koji se zvao Steva KENJALO.Ponosno bi ishao sa sinom i govorio " Nas dva kenjala".
Zaista mislite li da kad ljudi daju imena deci uopshte razmishljaju chime ce se ta deca baviti i koliko smeshno i unazadjujuce  moze biti ime koje smo im dali.
Vidim da se Bosanci npr. razaznaju po imenima od koje su fele...u ovim ratovima imena su znala za mnoge da budu pogubna...
Eto chisto da malo caskamo...
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #1 on: March 03, 2010, 02:40:35 PM »
Ima jedna Minja ovde...
Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #2 on: March 03, 2010, 02:43:13 PM »
Quote
Ima jedna Minja ovde...
xrofl
The light at the end of the tunnel is the train.

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #3 on: March 03, 2010, 02:46:56 PM »
U Japanu i Koreji se ide kod nekih 'fortune tellers' specijalizovanih za imena pa se deci daju imena kako bi imala dobar zivot, bila srecna, itd. Imena najcesce imaju neobicna znacenja tipa prolecna rosa, jesenji cvet, plava ptica...

Moje ime sam dobio tako sto su moji strpali nekoliko koja su im se tada dopadala u sesir (Ivan, Nikola, denis, Moje ime, i jos par) i izvukli ga. Ocigledno je da nisu ni sanjali da bi mogao da zivim igde van srpskog govornog podrucja jer od 5 slova samo jedno je samoglasnik. Plus ima 'j' pa na engleskom je prosto neprocitljivo. No nikada nisam ni razmisljao da ga menjam. Kazem ljudima izgovara se kao 'doktor' i svi srecni. Jedino kada zaborave pa me vide znaju da se izgovara kao nesto ali sta?

Nasa deca imaju kratka imena, prvenstveno jer mi je prezime relativno dugacko plus opet tesko za izgovoriti, puna samoglasnika nekako su internacionalna a ima ih i u Srbiji. Plus je cerkino ime skraceno ime moje prababe sto je lepo ali nije bilo planirano.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #4 on: March 03, 2010, 03:19:47 PM »
Ime je vazno i mnogi roditelji, pogotovo imigranti, su neodgovorni i daju deci kretenska imena. Ne samo nasi ljudi vec i mnogi drugi.
Nisi ti citala mnogo stare diskusije VBO, pisao sam ja tamo citave eseje o imenima i znacenjima istih. Npr. tvrdim ti da postoji ogromna sansa da dete koje se rodilo u Srbiji negde izmedju 1987 i 1997 i zove se recimo Strahinja ili Rastko, nije iz normalne porodice. Takodje ti odogovorno tvrdim da procenat klinaca rodjenih u tom periodu kao Rastko ili kao Strahinja su far more likely da prave razne pizdarije u zivotu nego klinci rodjeni u istom mestu u istom periodu sa neutralnim imenima tipa Filip ili Vladimir.

Kad kazes "neki su promenili imena i prezimena pod izgovorom..." zvucis kao da to osudjujes. Svako ima pravo da promeni ime i prezime ako mu se ne svidja ili stvara bilo kakve probleme i nema apsolutno nista lose u tome. Ja bih to prvi uradio da se zovem recimo Djordje Stojiljkovic a zivim negde u inostranstvu.
Sa svojim imenom i prezimenom nisam nikad nigde imao problema, jer su manje-vise jednostavni, puuuno samoglasnika, nema lj, j, nj, ž itd. Ali da mi je i najmanje ikad stvaralo probleme promenio bih ih i nema u tome apsolutno nista lose.
Niti ima ista lose u nemenjanju imena/prezimena. Stvar ukusa i izbora.

Nas mali se zove Jan. U uzi izbor su usla druga neutralna imena kao Martin, David, Daniel, Filip.
Zena je u ranom stadiju trudnoce izvalila "ako bude devojcica daj joj ti ime, ako bude decak ja hocu da bude Nikita"  :twisted:
To je valjda bio i jedini put u zivotu kad sam bio neprijatan prema njoj jer me je ta glupost izbacila totalno iz takta. Zasto zagorcavati detetu zivot takvim imenom pogotovo u sredini gde zivimo. A i inace, Nikita kao musko ime, osim u bivsem SSSR, je ime koje potencijalno trazi probleme.

Imena takodje, ponekad, otkrivaju i obrazovanje roditelja, socijalni i druge statuse. Sto egzoticnije ime tim veca neobrazovanost, sirotinja itd.
Znam nase ljude u Amsterdamu koji su deci davali imena Naomi, Giovanni itd.
Mada je vecina davala neutralna imena tipa Nina, Bruno, Marko, Sara itd.

If you dine with the devil bring a long spoon.

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #5 on: March 03, 2010, 03:34:56 PM »
Npr. tvrdim ti da postoji ogromna sansa da dete koje se rodilo u Srbiji negde izmedju 1987 i 1997 i zove se recimo Strahinja ili Rastko, nije iz normalne porodice. Takodje ti odogovorno tvrdim da procenat klinaca rodjenih u tom periodu kao Rastko ili kao Strahinja su far more likely da prave razne pizdarije u zivotu nego klinci rodjeni u istom mestu u istom periodu sa neutralnim imenima tipa Filip ili Vladimir.

slicnom temom se bavi i knjiga Freakonomics http://www.amazon.com/Freakonomics-Economist-Explores-Hidden-Everything/dp/0060731338/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1267629882&sr=8-1

mada mislim da u nasem slucaju dakle kada pod 'stare' dane dodjes u sredinu makar i sa kretenmskim imenom ta korelacija izmedju imena i potencijalne buducnosti je bitno manja, mada verujem da postoji. Uvek se pitam da li i sta misle ljudi koji dobiju moj CV a gore pise moje puno ime i prezime koje ne mogu da izgovore. Da li bace rezime zbog toga jer prosto sramota ih je da me pozovu a ne znaju da mi kazu ime, ili odmah zakljuce da nisam odavde te da mozda nemam papire, ili ih ne interesuje i nastave da citaju sta imam da ponudim? Nisam imaao problema sa zaposljavanjem ali sam mozda propustio neke prilike za koje nisam znao ni da su postojale.
Sa druge strane sam primetio da sam na pocetku karijere najcesce bio na sastancima gde je barem 50-60% ljudi na sastanku bilo stranaca (moja definicija stranca su svi kojima engleski nije maternji jezik). Kako sam napredovao taj broj se smanjivao i sada sam uglavnom jedini stranac ili eventualno nas je dvoje. Mislim da to manje ima veze sa imenom a vise sa engleskim jezikom, prodornoscu, cak mislim da dobar deo stranaca ne zeli da previse napreduje voli da se bavi naukom i u tome su dobri (i to je skroz OK).

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #6 on: March 03, 2010, 04:51:07 PM »
To shto kazes Ivance nema blage veze sa zivotom. Mi imamo u familiji i Rastka i Strahinju izmedju ostalih srpskih imena iniko nije nenormalan. Kao stoznas i svatri sina nam imsju srpska imena koja Kanadjani nemaju apsolutno nikakav problem ni da izgovore ni da napisu&procitaju ispravno. Ta sto ih navodnozoces beutralnima uopste nisu neutralna . Proguglaj pacesvideti da imena vode poreklo od drugih naroda. Meni uopste ne smetakako ce ko da nazove svoje dete, ali mislim da nikakonije u redu donositi neki sud i nazivati ljude nenormalnima ako zele da zadrze svojnacionalni
identitet. Bilo je vreme ( komunizma) kad su mnogi ljubitelji Rusa davali deci imena Vladimir,Ivan,Vesna,Olga itd.
Meni ponavljam ne smeta kako ce ko da zoce svohr dere, mada priznajem da bi mi bilo neobicno dacujem da jedan Irac recimo da svom detetu ime Ognjen ili Milica, ili Sanjay ili Geeta.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #7 on: March 03, 2010, 04:54:36 PM »
btw kad moze predsednik USA da bude Barak Husein Obama onda ...
 

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #8 on: March 03, 2010, 05:04:44 PM »
Quote
jer od 5 slova samo jedno je samoglasnik

Pa sto se onda ne predstavljas kao Sergio?  ;)

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #9 on: March 03, 2010, 05:17:26 PM »
 xrofl
izvinjavam se na greskama mnogo je nezgodno ovo pipkanje po ekranu , nistabez tastature

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #10 on: March 03, 2010, 06:34:42 PM »
Quote
jer od 5 slova samo jedno je samoglasnik

Pa sto se onda ne predstavljas kao Sergio?  ;)

:) tako me je vecina drustva u BGu zvala. No ovde se nije prenelo. Ovi koji me znaju nemaju problema, drugi ako su 'latini' me automatski zovu serhio, sergi, drugi me zovu Sardzent, Srdj, Strdjan (vrsta ribe), Sir John...

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #11 on: March 03, 2010, 06:38:34 PM »
A jes' stvarno imas zajebano ime...  xrotaeye
The bums will always loose.

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1897
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #12 on: March 03, 2010, 06:45:51 PM »
nisam pristalica da se posto poto detetu daju imena samo zbog nekog inata i drzanja nekog nacionalnog identiteta.
veoma mala verovatnoca je da ce dete rodjeno u inostranstvu ikada ziveti u Srbiji (ili bilo kom delu ex-yu), zasto sakatiti detetovu buducnost? :)
kada to kazem mislim na imena koja imaju u sebi j, dz, dj, h, lj, ž...i sl.

mislim da konkretno srpski jezik ima toliko lepih imena koja nemaju sve te tesko-izgovorljive glasove...

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #13 on: March 03, 2010, 06:47:31 PM »
u stvari na engleskom imam cak 6 slova od cega je jedan samoglasnik (vowel)...

p.s. ja mada nisam toliko radikalan u stavovima kao Ivan se potpuno slazem da svet koji zivi van Srbije (po zapadu) a deci daje ime Strahinja, Rasko, Nemanja i sl. vec u startu ne prelazi potreban kriterijum inteligencije.

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #14 on: March 03, 2010, 06:53:30 PM »
Inace vezano za iskustva sa mojim imenom, u prvo vreme sam kada recimo narucim neku klopu od kuce (pizzu, chinese, itd.) ili kada odemo u restoran pa pitaju za ime da me pozovu kada se pojavi sto davao engleska imena, da se ne bi objasnjavali kako se pise i cita pola sata, ali bi onog sekunda kada im dam to ime zaboravio koje sam ime dao. Pa je bilo situacija da cekam a ovi bezuspesno trace Peter-a, ili Erica ili Michalea. Onda sam poceo da se zajebavam i dajem imena tipa Mark Rwain, Roger Moore i niko nikada nije provalio ili pokazao da je provalio zajebanciju.

Sada koristim decija imena ili suprugino koje nije americko ali je kratko, lepo i lako citljivo.

Offline D(z)avid

  • 7k
  • Posts: 255
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #15 on: March 03, 2010, 06:54:38 PM »
Moje ime, osim onda kada je napisano pa mu vide spelovanje, ovdje obavezno pisu po latino-americki, kao BranCo.
Postedjen sam bar imanja u imenu slova 'dj', 'dz' 'ch', 'zh' itd., jer tih glasova Svedjani nemaju u svom jeziku, ne znam kako bi ga u tom slucaju uopste mogli izgovoriti...

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1897
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #16 on: March 03, 2010, 06:59:07 PM »
ja imam srecu da su mi roditelji dali, rekla bih, internacionalno ime.  :lol:

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #17 on: March 03, 2010, 07:03:05 PM »
Da se nadovezem na Alanovo iskustvo iz restorana i slicnih consumer ambijenata. Zivot sa fonetski jednostavnim imenom je puno laksi. Ima velike razlike kad te gate check-in pozovu jasno i jednostavno generic imenom, i kad izgovore neku kovanicu koja uopste ne zvuci kao ime.

Jednom sam putovao Malevom, bio jako umoran i hteo da spavam. Ova u kabini me prozvala, blowing my cover - posle celim letom do Budimpeste sam morao da razgovaram sa ostalim saputnicima koji su shvatili po imenu da sam 'nas'. A uopste mi nije bilo do razgovora tad.
The bums will always loose.

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #18 on: March 03, 2010, 07:12:27 PM »
malo off topic, mada oko imena. Ja od vajkada kako se sa nekim upoznam, ma ni sekund ne prodje ja mu zaboravim ime. Onda sam negde procitao kao tehniku sta raditi da se ime ne zaboravi, pa je jedna od stvari kada se rukujes ovaj ti kaze ime, a ti mu se obratis poimence i kazes drago ti je da ste se upoznali (i.e. Petre, drago mi je).
Ja to vec nekoliko godina redovno radim, cini mi se cak i pristojnim ali je problem sto ja onog sekunda kada mu ponovim ime i kazem da mi je drago zaboravim koje ime sam izgovorio...

Katastrofa. pretpostavljam da kada bi se udubio, i kada bi mi zaista stalo (a povremeno mozda i jeste) da bi zapamtio ... Za sada mrka kapa.

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #19 on: March 03, 2010, 07:25:42 PM »
Imam slican problem; mislim da problem potice iz kulturoloskog ugla, mi jednostavno nismo wired da pamtimo first name, nego prezime.

Zaboraviti necije ime jeste stvarno neprijatno. Pre neki dan sam kolegu sa kojim radim 2 meseca oslovio sa 'Hoze' umesto "Dzo" sto je izazvalo dosta prigusenog smeha medju kolegama; srecom, ja imam alibi pa nije bilo ganjanja po HR-u.

Moja tehnika je, da sto pre zabelezim imena ljudi koje upoznam; spelling nije bitan, vazno je da zapisem 'best guess'. U isto vreme trazim ili biznis kartu, ili ako smo u istoj firmi pronadjem ih u Active Directory, pa ih ubacim u moj Outlook imenik. E kad se neko nadje u mom Outlook adresaru, onda mu pamtim ime - cesto u tom trenutku imam i njihove telefone, email, poziciju.. i onda je ime jednostavno zapamtiti. Dakle, treba nekakav 'hook' ili attributes. Ime i faca, sami po sebi nisu dovoljni.
The bums will always loose.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #20 on: March 03, 2010, 07:33:47 PM »
Quote
p.s. ja mada nisam toliko radikalan u stavovima kao Ivan se potpuno slazem da svet koji zivi van Srbije (po zapadu) a deci daje ime Strahinja, Rasko, Nemanja i sl. vec u startu ne prelazi potreban kriterijum inteligencije.

Ne odnosi se ovo samo na one sto zive u inostranstvu

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #21 on: March 03, 2010, 07:39:34 PM »
Quote
p.s. ja mada nisam toliko radikalan u stavovima kao Ivan se potpuno slazem da svet koji zivi van Srbije (po zapadu) a deci daje ime Strahinja, Rasko, Nemanja i sl. vec u startu ne prelazi potreban kriterijum inteligencije.

Ne odnosi se ovo samo na one sto zive u inostranstvu

slazem se donekle. To su neka nasa imena, cak neka i nisu tako ruzna (stvar ukusa) i arhaicna. Sta ja znam Nemanja, Stefan, i sl. mi ne bi privukli paznju na ulici. Nisu internacionalna mada ne vidim zasto je to neophodno ako ne nameravas da se selis iz Srbije.


I uvek se iznova setim da se Dado Topic zapravo zove Adolf te koji su njegovi roditelji ipak ludaci da detetu tamo malo posle Drugog svetskog daju ime Adolf.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #22 on: March 03, 2010, 07:56:02 PM »
I ja se slazem da je bezveze dati detetu ime sa lj, nj, j, z i slicno ako zivis van Srbije, ali ako si tamo ne vidim sta je tu toliko lose.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #23 on: March 03, 2010, 08:09:06 PM »
Zena je u ranom stadiju trudnoce izvalila "ako bude devojcica daj joj ti ime, ako bude decak ja hocu da bude Nikita"  :twisted:
To je valjda bio i jedini put u zivotu kad sam bio neprijatan prema njoj jer me je ta glupost izbacila totalno iz takta.



LOL!

"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #24 on: March 03, 2010, 08:27:04 PM »
Moja tehnika je, da sto pre zabelezim imena ljudi koje upoznam; spelling nije bitan, vazno je da zapisem 'best guess'. U isto vreme trazim ili biznis kartu, ili ako smo u istoj firmi pronadjem ih u Active Directory, pa ih ubacim u moj Outlook imenik. E kad se neko nadje u mom Outlook adresaru, onda mu pamtim ime - cesto u tom trenutku imam i njihove telefone, email, poziciju.. i onda je ime jednostavno zapamtiti. Dakle, treba nekakav 'hook' ili attributes. Ime i faca, sami po sebi nisu dovoljni.

Imala sam (velikog) sefa Japanca.  Kad je tek stigao, kupio je vizit karte od svakog zivog (ukljuciv i nas, njegov personal), nesto zvrljnuo na japanskom na pozadini karte i dao sekretarici (Japanki) da cuva.

Kad se ova (sekretarica) nesto nadrndala na njega, otkrila nam je da je na svakoj karti dodao neku osobinu, najcesce fizicku, koja bi mu pomogla da se seti ko je ko.  Tako je na karti svoje zamenice napisao "debela plavusa".  :mrgreen:
Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #25 on: March 03, 2010, 08:30:15 PM »
 :|
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #26 on: March 03, 2010, 08:32:28 PM »
Hehe... u japanskoj poslovnoj kulturi su vizit karte veoma koriscene. Nije ni cudno sto su oni razvili koncept "Bump" elektronske razmene contact info na mobilnim telefonima.

Ja nemam rolodex, ali imam sve skupljene vizit karte u fioci...
The bums will always loose.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #27 on: March 03, 2010, 11:28:16 PM »
Odlican topik, vbo, vredelo ga je cekati  :mrgreen:

Ja imam uobicajeno srpsko zensko ime tako da nema sanse da ga izgovore kako valja. Prvo sto je troslozno pa ga pogresno naglase, a drugo sto ono -lica na kraju bude -lika. E kako god da nabodu prvi deo (i to jedva) na kraju se uvek sapletu.

Islo to meni na nerve nekoliko godina...

Druga stvar je sto mi se niko ne obraca... (ovo je vbo-izam, odnosno zacrnimejako totalitarizam, daj da ispravim) Druga stvar je sto mi se znacajno manji broj ljudi obraca. Kada se upoznam sa novim ljudima, na primer. Dovoljno je tesko zapamtiti Jenny, Ann, Sally, Mary - ko ce moje ime pamtiti?! Ljudi mi se ne obracaju jer su mi momentalno ime zaboravili. Posebno u situacijama gde se obavezno obracas osobi nazivajuci ime na pocetku recenice - redovno su me preskakali.

Kao sto rekoh islo to meni na zivce nekoliko godina. A onda se mislim - ako me vec zovu po imenu koje nije moje, kako bi bilo da sama izaberem ime kojim ce me zvati?

Englezima se vise ni ne predstavljam svojim imenom. Aiiii, kako je laksi zivot... Na mestima gde me ne legitimisu potpisujem se engleskom verzijom svog imena.

Najbolje od svega je sto mi je komunikacija sa ljudima mnogo bolja. Ovo ime ljudi pamte tako da mi se cesce obracaju. Milina.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #28 on: March 03, 2010, 11:37:32 PM »
Sve je bolje od Bobby-Joe, Billy-Bob ili Cletus...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #29 on: March 03, 2010, 11:39:56 PM »
malo off topic, mada oko imena. Ja od vajkada kako se sa nekim upoznam, ma ni sekund ne prodje ja mu zaboravim ime. Onda sam negde procitao kao tehniku sta raditi da se ime ne zaboravi, pa je jedna od stvari kada se rukujes ovaj ti kaze ime, a ti mu se obratis poimence i kazes drago ti je da ste se upoznali (i.e. Petre, drago mi je).
Ja to vec nekoliko godina redovno radim, cini mi se cak i pristojnim ali je problem sto ja onog sekunda kada mu ponovim ime i kazem da mi je drago zaboravim koje ime sam izgovorio...

Katastrofa. pretpostavljam da kada bi se udubio, i kada bi mi zaista stalo (a povremeno mozda i jeste) da bi zapamtio ... Za sada mrka kapa.

To je skill, alane, i dolazi s vezbanjem.
Ono sto moze da pomoge je da povezes dato ime sa nekom fizickom osobinom.

Takodje, ako hoces da overachieve, mozes unapred da imas osobine vezane za dato ime, tako da kada upoznas coveka samo mu nakacis osobinu tog imena.

Na primer, "Petar, nos mu ko metar". Kad upoznas sledeceg Petra, zamislis da mu je nos kao metar i da vrapci stoje na njemu.

"Marija brada ce da joj isklija" - sledeca Marija ce da ima klice na bradi kao krompir kad krene da klija.

Znaci moze pesmica a moze i logika - Petar je PET ARi. Kad upoznas Petra sledeci put zamislis ga kako se valja u blatu na placu od pet ari. Ukoliko si ga dobro zamislio sledeci put kad ga vidis on ce za tebe biti "blatnjavi". Kako se bese zove ovaj blatnjavi...

Na pocetku je tesko, treba ti vremena da smislis, da zamislis, itd. Posle je sve lakse i lakse.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #30 on: March 03, 2010, 11:41:27 PM »
Sve je bolje od Bobby-Joe, Billy-Bob ili Cletus...
A Shaneeqa?

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #31 on: March 03, 2010, 11:49:10 PM »
Detetu smo inace ime dali s namerom da bude upotrebljivo van srpskog govornog podrucja. Imali smo dva (ipo  :mrgreen: ) imena u opticaju, "Marko" koje zapravo nije imalo sanse obzirom da sam ovo drugo ime volela od studentskih dana.

Ovo "ipo" ime je bilo Sinisa, koje nije uslo ni u opticaj ne samo sto ima "sh" nego sto ima istoriju.

Sve u svemu, ispostavilo se da smo detetu dali ime koje se ovde ubraja u zensko... Kao sto je Nikola, recimo, Nikola (Nicola) je ovde zensko ime.

E jeb'ga. Svejedno, moje dete ima najlepse ime na svetu  :mrgreen:
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #32 on: March 03, 2010, 11:51:00 PM »
Mnoga imena pocnu kao muska, predju na opstenarodna i zavrse kao zenska

Ashley
Robin
.....

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #33 on: March 03, 2010, 11:55:26 PM »
Shaneeqa is off the chart.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline baggio

  • 7k
  • Posts: 2596
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #34 on: March 04, 2010, 12:41:04 AM »
Oko imena nema problema ( imala pametne roditelje), a saplitanje oko prezimena necu da im oduzmem.
We can not change the cards we are dealt, just how we play the hand - Randy Pauch

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #35 on: March 04, 2010, 01:52:24 AM »
Ivane, tvoja teorija ne stoji. Znam lichno porodicu , vrlo uspeshnu ovde kojima se stariji sin zove RasTko. Ne samo da su oni vishe nego normalni nego im je ovaj sin bukvalno genijalac. Mali je wunderkind u matematici bio , predstavljao Australiju na medjunarodnim takmichenjima i pobedjivao putujuci po svetu. Upisao fakultet ono neshto sa 16, 17...zavrshavao dva fakulteta odjednom i iduce godine kao student vec bio nekakav asistent tamo i zaradjivao si za dzeparac.Mali je rodjen u Srbiji ( ljudi su iz unutrashnjosti negde dal Kraljevo ili tako neshto) inisu ni mislili da idu u inostranstvo.Chak su se nakon par godina na NZ i vracali za Srbiju jer je muz bio jako depresivan ( ko nije bio na NZ)...Posle se vratishe na NZ a sad vec dosta dugo zive ovde.
Shto se tiche promene imena nije da imam neshto protiv ali malo mi smeshno.Narochito kad npr. nekog godinama znash kao Milivoja a on odjednom trazi da ga zovesh Majkl.Druga je stvar kad kao ovaj moj zubar ne menjash ime ali se pacijentima predstavljash kao Majkl da ne komplikujesh prichu.Ipak prijatelji te i dalje zovu imenom, kao i sav nash svet. Sin Merime Isakovic sad sa 20 i kusur promenio ime u Brus.Znam ga kao klinca i kad dodju ovamo i posete nas ne mogu bre da ga odjednom zovem Brus...smeshno mi. A mali insistira...i majka mora tako da ga zove :roll:.Pa josh ako neshto skratish ili malo promenish svoje ime da se lakshe komunicira i da razumem ali kad uzmu ova klasichna engleska imena...smeshno mi.
Ivane, moja unuka se zove Nikita :roll:.Niko me nishta nije pitao oko imena. Sumnjam da je moja cerka osim u prolazu i chula za Nikitu Hrushchova. Oni su ime dali po seriji Nikita (ona taf cura, tajni agent, shta li je bilo)  :x .U opciji su samo josh bila neka imena kao Lejla i sliche gluposti tako da mi Nikita i nije tako loshe zvuchalo :mrgreen:. Mislim da su joj na kraju dali to ime jer je rodjena dosta pre vremena pa su mislili da ce joj to dati jachinu, snagu...Elem sad ona ima da nosi to ime a ima uz to i dva prezimena, jedno englesko i dodatak ovo nashe.Ovde mnogi kazu kad chuju Nikita da je to lepo ime. Nije ni meni neshto ruzno ali asocijacije su :?...
Interesantno da sam ja mojoj cerci a njenoj majci dala takodje mushko ime samo sa dodatkom -a, a to je bio nadimak moje majke ( mislim da sam prichala tu celu prichu pre).I njena cerka eto igrom sluchaja ima mushko ime...No shto neko reche danas imena mushka prelaze u zenska...
Takodje uvek sam slabo pamtila imena...narochito ljudi koji mi nisu bili neshto vazni...zna da bude neprijatno.
The light at the end of the tunnel is the train.

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #36 on: March 04, 2010, 02:28:44 AM »
Sve je bolje od Bobby-Joe, Billy-Bob ili Cletus...

Oca zovem Sr. sebio sam dopisao ono Jr. a deci dodao III :)

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #37 on: March 04, 2010, 02:59:02 AM »
@Nikita: alo bre, covek zivi u PRAGU.

@Alan: OJ Simpson. :krez:

Kad smo se mi useljavali u zgradu 1975., tek zavrsenu, lik ispod nas na vrata stavio "Inzenjer Stanisic".
Covek u stvari imao 8-letku, radio u "Azotari" kao fizikalac ali video da svi nesto stavljaju. :) Posle skinuo...

Kao u onom vicu; Kur Moj Petrovic". Sta ti je to? "Pa kurir Mojsije Petrovic" :)
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #38 on: March 04, 2010, 03:15:44 AM »
Secam se kad smo smisljali koje ime da damo bebironu kad se rodi. Pricam tako sa decom i pitam ih stamisle da ima se brat zove Aleksa. Odmah je usledilo ne kao odgovor jer se ime zavrsava sa a pase stoga smatea zenskim. Bilo je smejanja do suza dok smo prebirali po nekakvim sto nasim sto kanadskim knjigama bebecih imena. Sa zenskim imenima je lakse posto ima dosta lepih kratkih imena koja se lako izgovaraju. Mada  nemamo devojcicu. Jos uvek ;)

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #39 on: March 04, 2010, 03:38:09 AM »
Quote
@Nikita: alo bre, covek zivi u PRAGU.
Da malo je nezgodno ime za Prag :oops:
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #40 on: March 04, 2010, 03:50:24 PM »
Cujes VBO "ja licno znam jednog Rastka i mnogo fin covek"  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Govorio sam o prosecima  :x

Uzmi po Srbiji sve Strahinje, Rastke, Miladine i Miaile na jednoj strani i onda uzmi sve Filipe, Vladimire, Ivane i recimo Igore na drugoj strani. I onda izracunaj procenat sranja i pizdarija koje su pravili iz obe grupe naspram broja osoba u svakoj grupi.
Ovo se naravno najvise, ako ne i iskljucivo, odnosi na dobru mladu generaciju rodjenu od '87 do '97.

Nikita kao zensko ime je prihvatljivo. Cini mi se da sam i pomenuo da ne valja kao musko ime bilo gde van SSSR.

If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #41 on: March 04, 2010, 03:54:20 PM »
Ja bih sumnjala na one koji su decu od '90 naovamo nazivali Radovan, Ratko, Dragan, Slobodan, Vojislav.

Vojislavi mi najsujmiviji
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #42 on: March 04, 2010, 04:05:15 PM »
Cujes VBO "ja licno znam jednog Rastka i mnogo fin covek"  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Govorio sam o prosecima  :x

Uzmi po Srbiji sve Strahinje, Rastke, Miladine i Miaile na jednoj strani i onda uzmi sve Filipe, Vladimire, Ivane i recimo Igore na drugoj strani. I onda izracunaj procenat sranja i pizdarija koje su pravili iz obe grupe naspram broja osoba u svakoj grupi.
Ovo se naravno najvise, ako ne i iskljucivo, odnosi na dobru mladu generaciju rodjenu od '87 do '97.

Nikita kao zensko ime je prihvatljivo. Cini mi se da sam i pomenuo da ne valja kao musko ime bilo gde van SSSR.


xrofl
Znaci nikakvo istrazivanje jos nije sprovedeno. Only a hypothesis.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #43 on: March 04, 2010, 04:08:23 PM »
xrofl
Znaci nikakvo istrazivanje jos nije sprovedeno. Only a hypothesis.


 xjap
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #44 on: March 04, 2010, 05:28:20 PM »

Govorio sam o prosecima  :x

Uzmi po Srbiji sve Strahinje, Rastke, Miladine i Miaile na jednoj strani i onda uzmi sve Filipe, Vladimire, Ivane i recimo Igore na drugoj strani. I onda izracunaj procenat sranja i pizdarija koje su pravili iz obe grupe naspram broja osoba u svakoj grupi.
Ovo se naravno najvise, ako ne i iskljucivo, odnosi na dobru mladu generaciju rodjenu od '87 do '97.

Ovo ti je strasno jak "argument".  U sta li si strpao Kristijana Golubovica, recimo, sa tako stranim i fancy imenom?!  :roll:
Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!

alan ford

  • Guest
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #45 on: March 04, 2010, 05:39:43 PM »
eto da i kristijan jednom bude vanproseka :)

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #46 on: March 04, 2010, 06:01:56 PM »

Ovo ti je strasno jak "argument".  U sta li si strpao Kristijana Golubovica, recimo, sa tako stranim i fancy imenom?!  :roll:

Nemoj mi dirati Kristijana... Njega i njegovu srcedrapateljnu pricu kako mu je otac klisnuo sa robije da vidi prvo tek rodjeno dete i jednim metkom od porodjaja raskokanoj zeni, dojilji, nacini Kristijana... E da bi i nega samog uskoro stigao jedan drugi metak...

Kako su dosli do imena prsto me stra' da pomislim. Al mora da je i to romanticno.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #47 on: March 04, 2010, 06:09:40 PM »
Coek se zove Aleksandar.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #48 on: March 04, 2010, 07:11:57 PM »
Kuj bre? Kristijan?
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: Koliko je vazno ime...
« Reply #49 on: March 04, 2010, 07:15:22 PM »
Sto jes-jes, Aleksandar-Kristijan  :roll:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kristijan_Golubovi%C4%87
Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!