News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Staklovizori u Srba...  (Read 1044 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Staklovizori u Srba...
« on: May 23, 2010, 03:04:10 AM »
 Povodom novinskih tekstova o otmicama

U Pančevu zasad mirno

U našem gradu nije bilo slučajeva otmica bogatih lica ni članova njihovih porodica * Često uznemiravanje telefonom i slanje pretećih poruka

U Pančevu za sada niko nije tražio stalnu policijsku zaštitu

Jedna od najčešćih tema u medijima ove nedelje bila je priča o sinu bogatog privatnika koga je na prevaru otela grupa mladića i devojaka da bi za njega, ucenjivanjem njegovog oca, iznudili novac. Otmičari nisu uspeli u svojoj nameri i svi su uhapšeni, ali postoji opasnost da se tako nešto ponovi s obzirom na to da su kidnapovanja bogataša i članova njihovih porodica uobičajena pojava na Zapadu.

Na sreću, u Pančevu zasad nije bilo takvih događaja, i pored toga što ima mnogo imućnih koji bi mogli da postanu mete kriminalaca iz našeg ili nekog drugog grada. Vladimir Mitić, inspektor u Policijskoj upravi, kaže da je to još jedan dokaz da je Pančevo miran grad, ali dodaje i da je policija spremna i da bi brzo reagovala po predviđenoj proceduri ukoliko bi se ipak dogodila neka otmica.

Iako postoji mogućnost da svako lice koje se oseća ugroženim ili smatra da je ugrožen neko od članova njegove porodice zatraži stalnu policijsku zaštitu, tokom celog dana, u Pančevu još nije zabeležen takav slučaj.

Opasnosti vrebaju na „Fejsbuku”

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ovih dana je upozorilo roditelje da prate s kim se njihova deca dopisuju i koga prihvataju za prijatelje na „Fejsbuku”. Kao razlog za to navedeno je da se sve češće dešava da pedofili, kriminalci i trgovci ljudima traže potencijalne žrtve i često ih i nalaze preko najpoznatije svetske mreže za upoznavanje jer na njoj mogu lako da sakriju pravi identitet. Policija zato upozorava najmlađe i njihove roditelje da je opasno kada se stupa u kontakt s nepoznatim osobama, pogotovo ako su iz drugih gradova, ili odlazi na sastanak s njima, a da je još opasnije ako se u profilima koji se otvaraju na „Fejsbuku” ostavljaju fotografije, adrese ili brojevi telefona. Da ova upozorenja nisu bez osnova, potvrđuje slučaj dvadesetogodišnjakinje iz Sidneja ubijene ovih dana, nakon što ju je „prijatelj” s kojim se nedavno upoznala preko „Fejsbuka” namamio na sastanak.

Međutim, Mitić kaže da se policija u poslednje vreme suočava s drugim problemom. Prema njegovim rečima, u policiju svakodnevno dolaze lica koja prijavljuju slučajeve pretnji i uznemiravanja telefonom ili dobijanje pretećih SMS poruka.

– To su najčešće poruke i pozivi uvredljive sadržine, a ne konkretne i ostvarljive pretnje.

Oni koji to prijavljuju, smatraju da su stvarno ugroženi i očekuju da dobiju našu zaštitu, ali se gotovo uvek ispostavi da preteruju i da nije tako. Bez obzira na to, naša dužnost je da svaku pretnju temeljno proverimo – dodaje Mitić.

On ističe da ima mnogo onih koji se odlučuju da prete preko mobilnih telefona zato što smatraju da tako najlakše mogu da se sakriju, ali nisu svesni da zahvaljujući napretku tehnike lako i brzo mogu da budu otkriveni.

Na pitanje novinara da li u Pančevu ima onih koji su odlučili da se sami štite, nošenjem oružja, Mitić odgovara potvrdno, ali kaže da je u pitanju mali broj naših sugrađana. Prema njegovim rečima, Ministarstvo unutrašnjih poslova je drastično pooštrilo proceduru za dobijanje dozvola, pa tako samo oni koji dokažu da su stvarno ugroženi mogu da računaju na to da će uvek moći da nose pištolj, bez ikakvih problema.

Mitić dodaje da postoji mogućnost i da neko ko se oseća ugroženim angažuje za zaštitu neku od brojnih agencija za fizičko-tehničko obezbeđenje.

Međutim, njihov rad još nije zakonski regulisan. Na primer, malo ljudi zna da pripadnici tih agencija smeju da nose vatreno oružje, ali da ne smeju da ga koriste.

Mihajlo Gligorić

"You! Yes, you! Stand still, laddie!"