Author Topic: Neoliberalizmi naši nasušni  (Read 117662 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

  • 4
  • 3
  • Posts: 14.761
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1000 on: 14-09-2023, 13:17:56 »
Ima uvijek i nešto skriveno, npr uvođenje traktora zapravo nije bilo isplativo zemljoposjednicima, išli su u minus usvajajući tehnologiju, ali krajnji cilj na nivou sistema se iskristalisao decenijama kasnije - razbijanje radničkih sindikata. Tako da to je njemu šteta nakratko, pitanje je čemu vodi na duže staze i kakva rekompozicija kapitala i radne snage se priželjkuje.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1001 on: 14-09-2023, 13:53:12 »
Čovek može da živi od svoje zemlje koristeći samo plug. Ali gradski narod ne može da živi od sve te zemlje, ako svi seljaci koriste samo plugove. Gradu je potrebno da selo koristi traktor.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1002 on: 14-09-2023, 14:13:10 »
Eh, ja nisam siguran da su zemljoradnici koje su traktori i kombajni zamenili zapravo uopšte bili sindikalno organizovani pa ne zna da li ova Batina tvrdnja ima uporište. Štaviše, izvori tvrde da je obrnuto, to jest da je uvođenje mehanizacije u poljoprivredu podstaklo transformaciju zanatskih esnafa u sindikate i borbu za prava radnika.


Al da ne širimo raspravu, moja poenta je, kakva god da ti je agenda, ideja da u situaciji sa pola radno sposobnog stanovništva koje nema prihode bilo koja industrija ima šanse da opstane mi deluje potpuno suludo. Kome ćeš da prodaješ svoj produkt? Faking Akvamen?

Labudan

  • 4
  • 3
  • Posts: 14.761
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1003 on: 14-09-2023, 15:36:44 »
rekoh, išli su u minus preduzetnici tako što su plaćali traktore umjesto radnike. To nije isplativo na kratke staze a izaziva nezaposlenost. Ko je njima plaćao hranu tada ne vidim da je preduzetnike bilo briga. Nakon što izguraju prvu fazu industrijalizacije, koja ošteti radnike, naravno da radnici koji vjerovatno već masovno napuštaju ruralna područja, sele u gradove, nalaze nove mehanizovane poslove, pokušavaju da se izbore za svoje interese itd. Ali to je druga industrija o kojoj pričaš, poljoprivreda je dramatično umanjila broj zaposlenih

to što reče mac je koristilo na duže staze da poveća proizvodnju hrane za čitav svijet, i tu nema ništa loše. Loša je tranzicija. Ako dođeš i kažeš da je bolje da rade roboti neki posao, to je odlično ako se standard ljudi ne ugrožava time. U nekoj utopiji, naravno da bi robotizovali sve pod uslovom da ljudi budu kompenzovani. U stvarnosti, ljudi se sakate zbog nečijeg preduzetničkog projekta i to bez problema će padati glave i za Maskov put na Mars i slično.

naravno, ne treba zaboraviti da su i te sindikate fabričke odavno rasturili u poslijeratnom dobu, a da Srbija danas praktično i nema sindikate uprkos tome što od industrije ne može da se diše
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1004 on: 14-09-2023, 18:00:24 »
Srbija danas praktično i nema sindikate uprkos tome što od industrije ne može da se diše

Najvažniji deo posta.
 
I, fer, fer, naravno, jasno je da svako uvođenje automatizacije povećava kratkoročni rizik od nezaposlenosti, ali 50% mi deluje kao potpuno neizdrživ udeo stanovništva za sve.

Labudan

  • 4
  • 3
  • Posts: 14.761
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1005 on: 14-09-2023, 18:15:07 »
dobro, to je ono tresla se gora rodio se miš sa pravim prikrivenim ciljem koji hara odavno: poluuposlenost i potplaćenost

on tu priča o potpuno nezaposlenima, ali te bi država još morala nekako da socijalno opskrbi, ali zapravo želi part-time, više zaposljenja i bez penzija, sve u svemu zombiji sa 16 sati radnog vremena na 3 posla, a naravno dalje padanje nadnica. Na kraju krajeva, to su nadnice u Australiji i kojekude, to se da na globalnom nivou nadoknaditi radnicima iz Bangladeša kako bi se i australijske plate srozale

a uvijek to pokrije neka Nigerija ako Južna Afrika neće
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1006 on: 14-09-2023, 18:34:29 »
Da, prekarijat je idealno agregatno stane za današnju radnu snagu iz pozicije kapitala.
 
 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1007 on: 21-09-2023, 19:06:52 »
Da se vide razmere tehnofeudalističkog biznisa jedne od najvećih firmi na svetu:
 
 
 
 New Research: Amazon’s Monopoly Tollbooth in 2023

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1008 on: 30-10-2023, 21:00:19 »
Noć veštica je sutra, pa Robert Rajh navodi klasične "zombi mitove", koji odbijaju da umru.

Zombie Myths: The Economic Lies that Just Won't Die

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1009 on: 31-10-2023, 20:01:04 »
Ako niste na današnjem Oko-u na RTS-u gledali intervju Anice Telesković sa Tomom Piketijem, svakako pogledajte u premotavanju ili na Jutjubu. Anicu je malo poneo žar i insistirala je da se ovaj odredi JE LI ON NOVI MARKS, iako čovek ne priča ni o kakvoj revoluciji nego o progresivnom oporezivanju i reglativi tržišta, tako da ovo nije baš za najljuće komunjare ali opet, taj čovek nam je dao mnogo važnih savremenih ekonomskih uvida, vredi slušati:
 
https://youtu.be/WfZbsb1PSpI

Labudan

  • 4
  • 3
  • Posts: 14.761
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1010 on: 11-11-2023, 23:58:43 »
Miodrag Majic sudija apelacionog suda kaze da je "nenormalno" to sto su ljudi sa samo zavrsenom osnovnom skolom mogli da idu na letovanje na more jednom godisnje

https://www.reddit.com/r/serbia/comments/17sdniu/miodrag_majic_sudija_apelacionog_suda_kaze_da_je/?share_id=VqRZTALchLILPmQgn0rfY&utm_content=1&utm_medium=ios_app&utm_name=ioscss&utm_source=share&utm_term=5
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Palmer

  • 3
  • Posts: 935
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1011 on: 12-11-2023, 12:19:40 »
Drugosrbijanski elitizam kruga II.

dark horse

  • Arhi-var
  • 3
  • Posts: 5.174
  • Kuća Rotsčajld
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1012 on: 12-11-2023, 12:25:57 »
Ti sa završenom osnovnom išli su na letovanje više puta godišnje i imali vikendice tamo, a profesori na fakultetu nisu išli ni jednom.

Tako je više manje i danas. Prvosrbijanski elitizam kriminala i ološa. Čak su Zadrugu nazvali Elita, da se sprdaju sa narodom.

Samo ih Palmer parizer brigade verno brane. Iako su im odavno i ptičiji mozak oglodali do koske.


I don't shut up. I grow up. And when I look at you, I throw up. Aghhh!

Palmer

  • 3
  • Posts: 935
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1013 on: 12-11-2023, 18:58:41 »
BMK da ih branim branim struku. Ista govna i jedni i drugi deca udbaša.

Palmer

  • 3
  • Posts: 935
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1014 on: 12-11-2023, 19:00:34 »
To ko kad mi kažu Vučić i opozocija se razlikuju. To je tvoj nivo rasrpave i argumentacija da Vučić ima debela i ružna usta. Ono samo estetika.


mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1015 on: 12-11-2023, 19:15:33 »
I u mafiji glavni capo se menja povremeno..

Palmer

  • 3
  • Posts: 935
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1016 on: 12-11-2023, 19:19:32 »
I u mafiji glavni capo se menja povremeno..

Baš tako.

dark horse

  • Arhi-var
  • 3
  • Posts: 5.174
  • Kuća Rotsčajld
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1017 on: 12-11-2023, 20:35:43 »
Ista govna i jedni i drugi deca udbaša.

Eto, da se složimo. Možda se nešto i ovde promeni.


I don't shut up. I grow up. And when I look at you, I throw up. Aghhh!


mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1019 on: 14-11-2023, 17:35:28 »

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1020 on: 14-11-2023, 18:55:11 »
Greta na klimatskom prosvjedu podržala Palestinu: Muškarac joj oteo mikrofon i poslao jasnu poruku

Quote
Greta Thunberg u nedjelju je držala govor u Amsterdamu pred desetak tisuća ljudi, dok joj riječ nije oduzeo muškarac koji je, popevši se na pozornicu, zgrabio mikrofon i rekao joj ”Došao sam zbog klimatskih demonstracija, a ne zbog političkog stajališta”. Ovo se dogodilo nakon što je Thunberg pozvala Palestinca i Afganistanku na pozornicu da održe govor.

”Došao sam zbog klimatskih demonstracija, a ne zbog političkog stajališta”

”Kao pokret za klimatsku pravdu, moramo slušati glasove onih koji su potlačeni i onih koji se bore za slobodu i pravdu. Klimatske pravde ne može biti bez međunarodne solidarnosti”, rekla je.

Nakon što su Palestinac i Afganistanka, Sahar Shirzad, održali govor i Thunberg nastavila, napomenuvši da ”ljudi na vlasti nisu slušali”, jedan muškarac je došao na pozornicu i prekinuo je, zgrabivši mikrofon.

”Došao sam zbog klimatskih demonstracija, a ne zbog političkog stajališta”, rekao čovjek na pozornici. Publika ga je zatim izviždala, a on je s pozornice ispraćen.

Thunberg je zatim ponovno zgrabila mikrofon i ponovila: ”Smiri se”.

Thunberg: ”Nema klimatske pravde na okupiranoj zemlji”

Nakon kratke stanke počela je pjevati: ”Nema klimatske pravde na okupiranoj zemlji”. Identitet muškarca nije bio jasan. Nosio je jaknu s nazivom grupe Water Natuurlijk koja ima izabrane članove u nizozemskim vodnim odborima.

Prije nego što je Thunberg izašla na pozornicu, događaj je nakratko prekinut jer je mala skupina aktivista ispred okupljenih mahala palestinskim zastavama i skandirala propalestinske slogane. Pojavila se nepokolebljivo i kasnije je viđena kako pleše iza pozornice dok je svirao bend.

Incident se dogodio nakon što su deseci tisuća ljudi marširali ulicama Amsterdama pozivajući na dodatne akcije u borbi protiv klimatskih promjena u masovnom prosvjedu samo 10 dana prije nacionalnih izbora


Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.335
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1022 on: 20-11-2023, 10:53:42 »
    Is capitalism dead? Yanis Varoufakis thinks it is – and he knows who killed it  

Da, pa ovo je isto što i libertarijanci govore, dakle oni i levica se slažu u dijagnozi. Naravno, razlika je što libertarijanci žele povratak tradicionalnog kapitalizma i dominacije zaista slobodnog tržišta.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1023 on: 02-07-2024, 12:19:19 »
Nadam se da ste pretplaćeni na njuzleter koji radi Ed Zitron, a ako niste, treba. Čovek jednom nedeljno objavljuje dugačke, detaljne, dobro istražene a zabavno pisane tekstove koji se bave uglavnom enšitifikacijom modernih onlajn platformi, sa dubokim ulascima u istoriju ključnih osoba, trendova tokom decenija itd.  Čovek je kao opsesivnija verzija Coryja Doctorowa ukrštena sa Robertom "Behind the Bastards" Evansom! Elem, na njegovom sajtu imate gomilu tih tekstova pa možete da se posvetite proučavanju, a najnoviji post/ njuzleter je, kako sam autor kaže "možda najvažniji koji je do sada napisao" jer ulazi u sam koren neoliberalne prakse iz poslednjjih pola veka, demonstrirajući kako je koncept "uspešne kompanije" transformisan od "dobro zarađuje jer ima dobre produkte/ usluge i kvalitetnu radnu snagu" do "pravi velike pare deoničarima na ime rasta po svaku cenu". Jutros sam čitao i krstio se klimajući glavom iz sve snage:


The Shareholder Supremacy

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1024 on: 02-07-2024, 13:12:57 »
E pa, ako ćemo da preporučujemo ovde, onda bih ja da preporučim Jutjub kanal Some More News. Bivši Cracked komičar, Cody Johnston (s partnerkom Katy Stoll), reaguje na novosti. Nije konkretno vezan za neoliberalizam, ali šta pa ja znam, ja nisam Bata.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1025 on: 02-07-2024, 13:27:12 »
Da, gledam ja Kodija povremeno. Od bivših Krekdovih vedeta su on i pomenuti Robert Evans, čini se, izgradili najbolje kasnije karijere (ne računam samog Davida Wonga ili Seanbabyja, jelte, oni su imali internet-slavu i pre Crackeda). Majk Svejm je, avaj, pre neki dan po tviteru delio svoj CV jer je bez posla i treba mu uhljeblje. TRAGIČNO!


Enivej, Ed Zitron se bavi stvariima koje jesu vrlo bliske neoliberalizmu i njegovoj evoluciji u tehnofeudalizam po formuli koju je objasnio Janis Varufakis tako da vrlo podstičem praćenje njegovog rada.

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1026 on: 02-07-2024, 15:05:08 »
vec iz tvoje najave vidi se da nema blage veze o cemu prica.
kao da je zastekao negdje ca. u osamdesetima, sve uz marksa. nema ni ideju tko su uglavnom dionicari zadnjih desetljeca, ni tko i kako je opljackan, ni kad se sta zbilo, ni gdje smo danas.
ili je glup ili drnda po agendi lopina. tipujem da je manje glup, a vise prosto iz istog legla kao varukakis. sve to uglavnom u konacnici vodi u neki arapski svet.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1027 on: 02-07-2024, 15:07:17 »
Osvežavajuće je da si u kombinaciju ubacio Arape ovog puta a da si malo pustio Rusoturke da se odmore  :lol:

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1028 on: 02-07-2024, 15:14:27 »
iako predstavljaju komponente istog problema, moze ih se razvrstati na lijevu i desnu ruku drndanja. i ne brini, kad se napune zatvori raznim varukakisima, pustit cu ih sve da se odmore. :lol:

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1029 on: 02-07-2024, 15:26:40 »
a vajna teza o transformaciji koncepta "poslovanja kompanije" u stvarnosti izgleda ovako:

arapski svet, islamisti, izveo je teske udare i manipulacije na razna trzista, pri cemu je transformirao koncept i opljackao dionicare koje su uglavnom cinili mirovinski fondovi naroda, fondovi malih stedista, male stedise uopceno izravno, te zajednice, opcine, pokrajine, drzave, osiguranja, znaci opet narod, te opljackanim stvorili mogule poput sorosa koji sluzi kao paravan i opljackano investira u zaglupljivanje preko zitrona i varukakisa, u zamagljivanje izvrsene pljacke i kolonizaciju, otvara vrata migracijama.

dok rusoturci servisiraju tu islamisticku lijevu ruku, guraju migrante k vratima, te preko desnih agentura, desne ruke, nude "rjesenje" u okupaciji i autokraciji. formalno su lijeva i desna ruka kao u sukobu.

to je cijeli koncept, nema koncepta vrijednog spomena van toga dok se ne napune zatvori.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1030 on: 02-07-2024, 18:32:24 »
Eh, ne da hoću da dovodim u pitanje tvoju eksperizu po pitanju investicionog, jelte, ratovanja*, ali tekst se bavi korenima problema u periodu pre nego što je išta od ovoga postojalo, a i lepo bi bilo da makar jednom daš neke kredibilne izvore za ovakve tvrdnje. Makar onolik koliko ih autor teksta daje.  Pošto svakako ima dovoljno dokonih ljudi koji bi mogli da u njima nađu zrno istine, samo ko zna gde!!!!!!  :lol:
 
 
 
 
*totalno je dovodim u pitanje jer vidim da je zasnovana na rasističkoj konspiratologiji

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1031 on: 02-07-2024, 18:50:54 »
izvori? izvori? to treba tebi, moras paziti da ostanes u okviru agende, pa preslikavas na sve. :cry:
kakvi vajni izvori, neki idiot sa agendom si napise na celo ekspertiza, i eto ga izvora? pa nemamo 12 godina. ja sam izvor!

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1032 on: 02-07-2024, 18:58:25 »
Habemus Scallopam, drugovi i drugarice!!!!!!!!!!!!!!

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1033 on: 02-07-2024, 19:13:36 »
sve je jednostavno: bog je covjeku udijelio, pored raznih cula, razum. i to je sve sto ti treba. primis signal, obradis signal. dotaknes vrucu rajnglu, obradis signal, kazes au.

sad, ako ti ozbiljno citas razne varukakise i izvore, pa, onda, dobro jutro. to funkcionira samo dok si na kakvoj palamudnoj sisi kao i izvori, dok postoji sisa, a sigurno ne u stvarnom zivotu.

da varukakis i zitron moraju ziviti od svojih veleumnih teorija, sve sa izvorima, od primjene, ne prodavanja magle za skupe pare, prosili bi po ulicama.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1034 on: 04-07-2024, 06:20:36 »
Evo, da dodamo fusnotu, podkast epizoda u kojoj Ed Zitron i Robert Evans pričaju sa Nickom "I Will Piledrive You If You Mention AI Again" Sureshom, Zosko će tu saznati i koji je Zitronov day job, da ne misli da je čovek na nečijoj sisi...
 
https://www.podbean.com/site/EpisodeDownload/DIR1F7A2EDFR5Z54

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1035 on: 11-07-2024, 17:06:59 »
Jutjub kanal Some More News mi se pokazao kao odličan izvor vesti. Svi oni koji navode komičare kao izvor informacija treba da počnu od ovog kanala. U najnovijoj epizodi (koja nije baš "vest", ali ajde) Kodi Džonston se osvrće na neuspehe Ronalda Regana.

Everything Bad Is Ronald Reagan's Fault - SOME MORE NEWS

Bati će se svideti misao koja prožima celu epizodu, a to je da je neoliberalizam bulja.

Ignorišite delove u kojima se spominje sirup od kukuruza, koji je pritom i nekakvo svesno zlo koje želi da zavlada svetom. To im je nekakav running joke.

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1036 on: 18-08-2024, 12:20:35 »
Lik objašnjava kako izgleda trgovina hartijama od vrednosti, kulturu ljudi koji se time bave, ali i da društvo propada jer elita podriva bazu.

How Millionaire Bankers Actually Work | Authorized Account

Video traje 39 minuta.

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.099
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1037 on: 18-08-2024, 12:44:48 »
Kupuju li forumasi dionice
Ja sam nesto malo ulagao u 4 kompanije
Nit sam na dobitku nit gubitku
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1038 on: 18-08-2024, 13:48:22 »
Domaće ili strane kompanije? I ako su strane, onda koja vrsta kompanija? Ako su domaće onda nije ni čudo.

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.099
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1039 on: 18-08-2024, 14:05:49 »
tri domaće i jednu stranu m:tel
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Truman

  • 4
  • 3
  • Posts: 10.408
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1040 on: 18-08-2024, 22:46:01 »
Nema leba od takvih ulaganja. Da imam lovu lagao bih na američkoj berzi u ETF-ove. To je dugoročno win-win game.
“Do what thou wilt shall be the whole of the Law.” A.C.

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1041 on: 19-08-2024, 12:45:49 »
mislim da ne postoji s cim nisam trgovao, a nekad davno sam poceo tako da sam otisao u banku bez ideje sta su uopce dionice i kako to funkcionira i rekao da zelim kupiti nesto siemensa.
to prije nekoliko desetljeca.
zadnjih godina maltene nista. a jednu stvar sam naucio: jamcim da sam u stanju prostom kupovinom dionice bilo kojeg koncerna isti unistiti do temelja, razoriti, izbrisati ga. bilo koji. to je neprepricljivo. :cry:

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.013
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1042 on: 19-08-2024, 12:50:00 »
Vidi sad, ima ovde kod nas jedna firma, zove se Rio Tinto, ne znam da li si čuo, pa ako ti nije teško...

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1043 on: 19-08-2024, 14:15:53 »
Nemoguće je na kratke rokove zaraditi na berzi. Morao bi da budeš informisan bolje od onih koji su za to plaćeni milione dukata. Na duge staze može nešto da se zaradi, ali samo ako se kladiš na entitete koji su "too big to fail". I to praktično ne zarađuješ od prodaje tih deonica, nego od dividendi. Sve drugo je sreća.

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1044 on: 23-08-2024, 12:07:18 »
Lik objašnjava kako izgleda trgovina hartijama od vrednosti, kulturu ljudi koji se time bave, ali i da društvo propada jer elita podriva bazu.

How Millionaire Bankers Actually Work | Authorized Account

Ovaj Gari ima svoj kanal https://www.youtube.com/@garyseconomics . Mislio sam da će ispasti kao bro koji se hvališe svojim lambom, a u stvari je suprotno. Pokušava da objasni osnove ekonomije na najjednostavniji mogući način. Edukativno.

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.099
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1045 on: 23-08-2024, 13:47:49 »
nema pretjerane mudrosti
kupuj sto jeftinije
prodaji sto skuplje


to je u svemu ne samo dionice

takodjer gledati ko je vlasnik
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1046 on: 23-08-2024, 14:42:28 »
Ima tu još detalja. Poslednji video me je naučio da je centralna banka u državi jedina koja štampa novac (to znamo), ali da nikad prosto ne daje novac, nego ga uvek pozajmljuje drugim bankama. Ekonomija!

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.099
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1047 on: 23-08-2024, 19:41:13 »
Sistem je napravljen da se samo Boban obogati
A mali covjek nikako
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

mac

  • 3
  • Posts: 13.172
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1048 on: 01-09-2024, 02:09:04 »

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 18.589
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #1049 on: 03-09-2024, 19:45:46 »
Švedska stala na kraj migracijama: Nakon 50 godina manje je useljenih nego iseljenih

ne vjerujem bas u statistike koje nisam osobno izmanipulirao...