ARHE & LAJLA - FILIP KAZA
Jedan od možda i prvih susreta sa stripom u životu odnosio se upravo na Filipa Kazu, jer sam u prvim godinama svoje egzistencije, osim susreta sa Mikijevom Almanhom i Zabavnikom, nabasao i na časopis Hevi Metal. Sećam se čudnog osećaja koji me je preplavio kada sam video sugestivne crteže ovog autora. Naravno, i posle je bilo natrčavanja na Filipa Kazu, ali uvek u nekim rascepkanim kraćim formama. Evo, sada, posredstvom izdavačke kuće "Stalker" koja je spakovala dva albuma "Ahre" i "Lajla" u jednu knjigu, usledilo je odjednom izobilno tuširanje arhetipskim sadržajem i kosmičkom psihodelijom kao osnovnim sastojcima na kojima uopšte počivaju stripovi Filipa Kaze.
Ono što je najupečatljivije kod Kaze da on ne koristi mitologiju i mitove kao instrument i podlogu (poput većine u strip industriji), i onda ih pop-pojednostavljene interpolira kao kostur za svoje priče koje bi tako razblažene na laganiji način očešale veći broj čitalaca, već ohrabren žestinom grupe autora okupljenih polovinom 70-ih oko čuvenog amblema časopisa "Metal Irlan", Kaza autorski iskreno zaranja u samu suštinu mitologije - u duhovnu esenciju otiska ljudske duše i psihe, predstavljenu kroz prizmu prapočetka stvaranja.
Upravo na tragu Mirčea Elijadea, Džozefa Kembela, Karla Gustava Junga, okultne, astrološke, ezoterične i religijske literature koju je konzumirao zajedno sa psihodelicima, Kaza uspeva da upečatljivo zaroni u arhetipsku građu od koje je uglavnom i načinjena njegova dramatična kreativna tvrđava, a da pritom žanr ne samo da ne tretira kao polugu, a mitove kao matricu, već mu i te mrvice stripovskih "konvencija" i nekakvog SF mračnog horora služe tek kao puka mimikrija njegovog, zapravo, istraživačko - alhemijskog traganja uvezanog sa neizbežnim introspektivnim arhipelazima sopstvene duše.
Filip Kaza pokazuje svojom brutalnom žestinom kakav potencijal ima strip kao umetnost; međutim, stiče se utisak, kako je vreme cajtgajsta kraja šezdesetih i mahom sedamdesetih jenjavalo - tako i celokupna popularna kultura gubi na pretenzijama ka misticizmu, te se utapa u prosečnim temama datosti ovog sveta ili pak eskapističkim sadržajima žanrovskih konvencija bez supstance koja bi pokrenula duh na traganje za odgovorima na večna pitanja. U principu, sve je to u redu (svi oblici stripa treba da postoje), ali ostaje žal što se unutar toga nije stvorio prostor koji bi izrodio epigone Filipa Kaze, a koji bi novim iskustvenim saznanjima nastavili put svog prethodnika, tako vazdigavši svu moć stripa u jednu veličanstvenu umetnost duhovne potrage, samospoznajnih vrednosti gde bi se oformila nova vrsta umetnosti - Metafizički Strip.
Dakle, ovaj Kaza ne jebe živu silu, ne haje što bi ga kojekakvi kritičari ili možda nerdovi mogli nazvati pretencioznim (iako mu to omogućava i LSD period, kao što rekoh), pa tako ljušti naočigled svih žestoku terminologiju i pojmove u tekstualnom segmentu svog dela; radeći to potpuno relaksirano tako da stičemo utisak kako čitamo pisanije nekakvog Elijadea ili sličnih mu tematskih složenjaka, ni ne pomišljajući niti u jednom trenutku da kompromisno ublaži i uproseči svoju krajnje složenu, tešku, duboku i ezoteričnu (da ne kažem hermetičnu) simfoniju. Tek možda u poslednjim stripovima vidimo nešto što bi zaličilo na mini kompromis kroz talas humora čisto da se ostavi utisak da čovek ipak crta te "komične knjige", a ne piše doktorsku disertaciju (da ne bude zabune - ovo je pohvala a ne kritika).
Ali bez obzira na sve suština ostaje ista: Kaza odlazi u podzemni svet da bi se suočio sa htonskim, lunarnim silama, ponosno slaveći svoje sunce u zodijačkoj škorpiji (čak jedan ceo strip posvećuje mračnoj simbolici ovog znaka), tako praveći vrlu apoteozu samom Plutonu (pritom ne mislim na Mikijevog psa, već na razornu energiju planete vladara znaka škorpije). Otuda se kroz ceo strip povlači simbolika poniranja u dubinu, prelaza, transgresije, transformacije, transmutacije, smrti, rođenja, erosa i tanatosa, te sveobuhvatno mračne seksualnosti.
Seksualnost i njena simbolika ovde su žestoki, ali nikada vulgarizovani i svetovno uniženi u perverzne fetiše, već dati u svom alhemijsko-mitopoetizovanom ruhu, shvaćeni kao sakralni, pa čak i kad zadobiju humorističku formu postoji nešto totemski sveto, strahopoštovanje pred intenzitetom i mogućnošću opasnog.
U strip stvaralaštvu može da se ide još mnogo dalje, ali zasada, u ovom trenutku, makar što se tiče ozbiljnosti pristupa i zrelosti tema kojima se bavi - ovo što nam je Kaza pružio zaista predstavlja nebeske visine (u njegovom slučaju - dubine) stripa kao umetnosti.