Author Topic: APOKALIPTICNI FILMOVI  (Read 30476 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milosh

  • 5
  • 3
  • Posts: 7.792
APOKALIPTICNI FILMOVI
« on: 18-04-2003, 03:47:45 »
Prvo da pokusam da definisem filmove apokalipse i da ih odvojim od slicnih podzanrova.

Ovde ne bi spadali filmovi katastrofe, koji se obicno odnose na jedan dogadjaj koji nije globalnih razmera. Filmovi katastrofe ne moraju imati SF premisu (npr. Zemljotres, Titanik), Drustvo se ne menja iz korena (SF element koji poseduju svi filmovi apokalipse), a posle katastrofe sledi oporavak. Posle apokalipse sledi postapokalipsa, to je bitna razlika.

Naravno, dolazi i do mesanja podzanrova, kada nije lako odvojiti stvari...

Tu dolazim i do podele koja je pomalo problematicna stvar, posto nije uvek najlakse povuci ostru granicu izmedju apokalipse i postapokalipse, a javlja se i jos jedan varijetet (doduse, redje), a to su filmovi predapokalipse.

Sada da razjasnim sta pod cime podrazumevam.

Filmovi predapokalipse se mogu pobrkati sa filmovima katastrofe, ali ono sto ih razlikuje je sto u slucaju ovih prvih ne postoji zavrsetak koji bi oznacio kraj katastrofe posle koje sledi oporavak, vec su ovde katastroficna desavanja upravo uvod u apokalipsu. Zato ovakvi filmovi, imaju cesto otvoren kraj, ili je zavrsetak naglaseno negativan (verovatno se zato i ne snimaju cesto).

Primeri za filmove predapokalipse bi bili: Night of the Living Dead, Miracle Mile (odlican film sa kraja osamdesetih koji kombinuje motiv nuklearne katastrofe i ljubavne price na iznenadjujuce nepatetican nacin)...

Filmovi apokalipse su najpopularniji i meni najomiljeniji. U ovom slucaju katastrofa ili njeni efekti jos uvek traju i preobrazavaju nama poznati svet na drastican nacin. Vrlo cesto ovi filmovi su mesavine SF-a i horora (iako ima i drugih zanrova).

Primeri: Dawn of the Dead, Mad Max, 28 Days Later, Rabid, Night of the Comet...

Filmovi postapokalipse se cesto tesko mogu odvojiti od filmova apokalipse, a rec je o svetu koji se donekle izborio sa katastroficnim desavanjima i pokusava da uspostavi novi poredak. Zapravo, tesko je i naci cist film postapokalipse, koji ne poseduje elemente drugih podzanrova.

Primeri: Road Warrior, Mad Max 3, Day of the Dead, Omega Man, The Stand...



Najbolji film apokalipse (u sve tri podkategorije) po mom misljenju je - Dawn of the Dead.


Kada je rec o Romerovoj trilogiji to je zanimljiv primer prolaska kroz faze - Night of the Living Dead - predapokalipsa, Dawn of the Dead - apokalipsa, Day of the Dead - postapokalipsa.
Eventualni cetvri film, bi po toj logici, trebao da bude antiutopija. (interesantan nacin da se zatvori krug, ali da ne anticipiram previse...)

Interesantan primer je i 12 Monkeys gde su u filmu prisutne i mesaju se, sve tri podkategorije (kao i jos brojni podzanrovi).



BTW
Ova kategorizacija je vise primer neke ad hoc improvizacije nego dobrog promisljanja, tako da sigurno ima nedoslednosti, nepreciznosti, preklapanja kategorija...Ako neko ima bilo kakvu ideju kako bi se ove stvari mogle na bolji nacin definisati i razgraniciti, neka kaze. Ovo je bio samo jedan pokusaj, mada ne znam koliko i uspeo...  :)
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #1 on: 18-04-2003, 04:06:53 »
Odmah da se slozim oko filma apokalipse, Miracle Mile. Genijalan film koji niko nije gledao, a vrteo se na Pinku milion puta. Soundtrack za kraj sveta moze pisati samo Tangerine Dream. Yeah!

(zbog nepateticne ljubavne price sam plakao pri kraju.)


I odmah da pomenem jedan koji bi trebalo da bude post-apokalipticni, mada nije toliko straight zato sto parodira i koketira sa drugim zanrovima i filmovima, ali ga pominjem da bi ga se drugi setili.

Six-String Samurai

eric cartman

  • 4
  • 3
  • Posts: 516
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #2 on: 19-04-2003, 00:41:24 »
Svi ti filmovi koje si naveo , Milosh , su zaista velika djela kinematografije.
Meni licno , Living Dead Trilogija je najstrasniji i najezovitji opis apoklapse , ali malo vjerovatan.Tesko da bi se tako nesto moglo desiti..
Dok naprmjer Holliwood-ski hitovi Armagedon ili Deep Impact , ma koliko bili komercizovani , ipak daju ljude na razmisljenje , jer tako nesto se dogodilo u istoriji i velike su sanse da se dogodi u buducnosti.
Zbog toga bih ih morao staviti ispred filmova koji su tipican produkt maste.( Living Dead , The Stand  Independence  day , War of the Worlds, Mad Max , itd...)
Zemlja je vec bila unistavana od udaraca svemirskih tijela u nju , tako da sama vjerovatnoca takog necega ne ostavlja nikog ravnodusnim .
Gledah na Discovery-ju jedanpu kad neki naucnik rece "nije u pitanju hoce li dzinovski asteroid ili komet udariti u zemlju , pitanje je kad ce se to desiti"
A kad se to desi  nece biti Bruce-a i Ben-a da nas spase.
P.s.
Ne uvelicavam ja Holliwood-ski bullshit Armagedon ili Deep Impact kao umjetnicku djela kinematografije nego dogadjaje koje ti filmovi opisuju
(nadam se da sam shvacen)
Pozdrav
Screw you guys I'm goin' home

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #3 on: 19-04-2003, 03:06:49 »
mala digresija: meni su filmovi o zombijima, pa cak i na nacin kako je to odradio Romero, bedni, losi, dosadni, nemastoviti, nerealno apsurdni... recju: losi.

Zar nisu sva tri Pobesnela Maksa postapokalipticna?

U 12 majmuna se nista ne meša, to je cist film o apokalipsi koja se dogadja.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

FilipKDick

  • 4
  • 2
  • Posts: 59
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #4 on: 19-04-2003, 03:17:34 »
У праву си Бобане, Побеснели Макс је прави пример апокалиптичног филма, али да ли се неко сећа ''Соларних Ратника'', они ми нису били лоши или рецимо ''Ја Сам Легенда''.
------------------------------------------------------------------------------------
ПС. Бобане пошто си ти СФ зналац - колико је изашло СФ романа у Србији на ћирилици, ваљда ћеш ти неки роман издати на ћирилици.

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #5 on: 19-04-2003, 13:52:29 »
Quote from: "Boban"
mala digresija: meni su filmovi o zombijima, pa cak i na nacin kako je to odradio Romero, bedni, losi, dosadni, nemastoviti, nerealno apsurdni... recju: losi.

Zar nisu sva tri Pobesnela Maksa postapokalipticna?

U 12 majmuna se nista ne meša, to je cist film o apokalipsi koja se dogadja.


MRTVACI
Ahhh, ovo je opet Mad Boban nihilista. Ako bih i uspeo da prihvatim da su Romerovi filmovi "dosadni i nemastoviti", na ono da su "nerealno apsurdni" mogao bih samo da se nasmejem. Noch zivih mrtvaca sam GLEDAO UZIVO punih 10 godina, a narocito na demonstracijama iz 1996/7. Gledam je jos uvek, kao i Zoru. Nista tu nije apsurdno, a jos manje nerealno. Da ne pricamo da Romerovi filmovi NISU filmovi o zombijima nego o ljudima koji se ponasaju kao zombiji. Sto se mastovitosti tice, Zora mrtvaca te zove da je ponovo pogledas. Zove te i zombi iz Dana mrtvaca kojeg ludi naucnik pokusava da pripitomi, pa mu, recimo, pusta Betovena. I taj zombi je ispao ljudskiji od ljudi koji se poklashe i poubijashe medjusobno...

Koncept je kod Romera vazniji od izgleda i ponasanja mrtvaca. To je, plasim se, jedina nedoslednost u citavoj trilogiji. Ali ljudski junaci su konstantno ono sto jesu u svakodnevnom zivotu - zombiji. Netolerantni, politicki ostrascheni, isfrustrirani, opsednuti potrosnjom, zeljom za vlaschu... Dodaj shta fali.

Moze biti da tebi fali ono famozno "iznenadjenje". Ali ono sto je kadro da iznenadi druge ne mora da iznenadi tebe. I obrnuto.

Ti od filmova trazis mnogo, pa mozda zato i dobijas malo.

Ali si u pravu kada govoris o ostatku zombi filmova, bar onih u kojima su zombiji zivi mrtvaci  :)

MAKS
U Pobesnelom Maksu apokalipsa jos nije nastupila - ali se osecha u vazduhu. Obrise drustva vidimo, ali osechamo da se raspada. Policajaca je malo, birokratija divlja, drumski ludaci jos vishe. Niko ne pominje nikakav rat, ali postoje zabranjene zone gde se vozacima ne garantuje bezbednost. Maks je jedan od onih filmova koji golicaju mastu, jer ne pricaju mnogo. Potrebno je da posmatrate.

Rat se dogadja izmedju prvog i drugog filma. Cini se da je svet, izmedju drugog i trecheg filma pogodio jos jedan, ovog puta nuklearni rat.

Miloshe, tvoja poslednja podela ipak mi se cini malo vestackom. A i sami primeri nisu uvek dobro izabrani. Prvi Maks je najocitiji problem. 28 Days Later pre pripada poslednjoj kategoriji. Stand se proteze na sve tri. Hajde da malo razradimo stvar. Vi ostali?

Sto se 12 majmuna tice, slozichu se sa Bobanom. Ako ni zbog ceg drugog zato sto je srednja vrednost izmedju predapokalipse (Brus Vilis u sadasnjosti) i postapokalipse (svet unisten virusom) - apokalipsa.

Antiutopija ne mora biti povezana sa apokalipsom. Antiutopiju imas u drugom i trechem Maksu, Coveku omegi, Zori mrtvaca... Imas je i u Borilackom klubu, cije je uporiste u fantastici klimavo.

Zora mrtvaca je zbilja klasa od filma. I meni se cini najboljim.

Ima jedan briljantan stariji film, koji je nedavno dobio dvodelni TV rimejk.
ON THE BEACH.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.082
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #6 on: 19-04-2003, 18:22:53 »
vrijedi li pogledati taj remake
On the beach

nedavno sam postavio topik

Na plaži

i niko nije napravio odgovor

jel iko gledao taj film sa Pregori Špekom
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Milosh

  • 5
  • 3
  • Posts: 7.792
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #7 on: 20-04-2003, 00:14:14 »
Za ono o zombijima samo da se slozim sa Jorom.  :)



Quote
Miloshe, tvoja poslednja podela ipak mi se cini malo vestackom. A i sami primeri nisu uvek dobro izabrani. Prvi Maks je najocitiji problem. 28 Days Later pre pripada poslednjoj kategoriji. Stand se proteze na sve tri. Hajde da malo razradimo stvar. Vi ostali?

Sto se 12 majmuna tice, slozichu se sa Bobanom. Ako ni zbog ceg drugog zato sto je srednja vrednost izmedju predapokalipse (Brus Vilis u sadasnjosti) i postapokalipse (svet unisten virusom) - apokalipsa.

Antiutopija ne mora biti povezana sa apokalipsom. Antiutopiju imas u drugom i trechem Maksu, Coveku omegi, Zori mrtvaca... Imas je i u Borilackom klubu, cije je uporiste u fantastici klimavo.





I meni se cini kako tu ima problema, ali kao sto rekoh, to je bila gruba ad hoc podela, vise kao podsticaj za dalje razmisljanje npr. pitanje je kako jasno razdvojiti filmove apokalipse i postapokalipse, koji bi to bio konacni kriterijum?  :?:


Kada sam pominjao mesanje mislio sam upravo na te razlicite perspektive sveta pre i posle apokalipse, ali posto je sama apokalipsa kljucan momenat filma, oko koga se vrti cela radnja, onda bi Bobanovo odredjenje bilo tacnije (s tim sto bih ja pre rekao "apokalipsa u nastajanju"). Inace, kada sam napisao mesanje podzanrova mislio sam na mesanje apokalipticnog filma i filma sa motivom hronomocije (putovanja kroz vreme).


Ja i nisam rekao da je to povezano, mozda sam samo bio nejasan. Antiutopija postoji kao motiv u svim tim pobrojanim filmovima, ali meni se cini da je ona u drugom planu u odnosu na (post)apokalipsu. Antiutopija moze postojati i bez apokalipse, naravno. Ono za cetvrti Romerov film je bila cista anticipacija, posto se meni cini da je tema apokalipse dovoljno obradjena u prethodnim filmovima, dok je tema antiutopije samo dotaknuta. Ali da pustimo mi Romera da on to sam odluci (pod uslovom da dobije pare).



Sto se tice (ne)utemeljenosti antiutopije u SF-u, to je zanimljivo pitanje, ali o tome cu par reci na odgovarajucem topiku...
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Milosh

  • 5
  • 3
  • Posts: 7.792
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #8 on: 20-04-2003, 00:16:19 »
Quote
Svi ti filmovi koje si naveo , Milosh , su zaista velika djela kinematografije.
Meni licno , Living Dead Trilogija je najstrasniji i najezovitji opis apoklapse , ali malo vjerovatan.Tesko da bi se tako nesto moglo desiti..
Dok naprmjer Holliwood-ski hitovi Armagedon ili Deep Impact , ma koliko bili komercizovani , ipak daju ljude na razmisljenje , jer tako nesto se dogodilo u istoriji i velike su sanse da se dogodi u buducnosti.
Zbog toga bih ih morao staviti ispred filmova koji su tipican produkt maste.( Living Dead , The Stand Independence day , War of the Worlds, Mad Max , itd...)
Zemlja je vec bila unistavana od udaraca svemirskih tijela u nju , tako da sama vjerovatnoca takog necega ne ostavlja nikog ravnodusnim .
Gledah na Discovery-ju jedanpu kad neki naucnik rece "nije u pitanju hoce li dzinovski asteroid ili komet udariti u zemlju , pitanje je kad ce se to desiti"
A kad se to desi nece biti Bruce-a i Ben-a da nas spase.
P.s.
Ne uvelicavam ja Holliwood-ski bullshit Armagedon ili Deep Impact kao umjetnicku djela kinematografije nego dogadjaje koje ti filmovi opisuju
(nadam se da sam shvacen)
Pozdrav



Shvatio sam Jack, ni ja se ne rukovodim principom kvaliteta kada su u pitanju ovakve podele, razlog zasto ja ubrajam filmove kao sto su Deep Impact i Armageddon u filmove KATASTROFE, a ne APOKALIPSE lezi u njihovoj postavci, a ne kvalitetu ili uverljivosti (na uverljivost cu se vratiti kasnije). Naime, ovde nema te drasticne promene drustva, i pored ozbiljnosti same pretnje, a na kraju se uvek nadju "Bruce ili Ben da nas spasu", tako da do katastrofe dolazi samo u manjoj meri, ali NEMA apokalipse.

U realnosti kao sto si rekao, ne bi bilo heroja da nas spasu, i upravo zato su meni ovi filmovi i pored realisticnosti premise, potpuno neuverljivi (cak i idiotski) u svojoj izvedbi - i pazi ovde pricam o samim filmovima, a ne o mogucnosti da se nesto tako zaista i desi.

Sa druge strane, u Romerovim filmovima se polazeci od jedne prilicno neverovatne premise, situacija razvija sasvim realisticno, i efekat toga je da meni Dawn of the Dead deluje realnije nego Deep Impact. Kao sto Jor istice, a ja volim da to potvrdim "nije bitno STA, nego KAKO" se nesto dogadja".
Kada bi neko snimio film o padu asteroida u kome on udara o Zemlju i mi onda pratimo posledice koje usledjuju, prezivljvanje, promene nacina zivota, slom civilizacije...onda bi to bio pravi i uverljivi film apokalipse (ali to naravno nikada nece snimiti  :x ).
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.082
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #9 on: 20-04-2003, 01:32:20 »
jel film Meteor spada u ovu konkurenciju

daaavno sam ga gledao
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

eric cartman

  • 4
  • 3
  • Posts: 516
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #10 on: 20-04-2003, 01:54:19 »
Quote from: "Milosh"
Quote
Svi ti filmovi koje si naveo , Milosh , su zaista velika djela kinematografije.
Meni licno , Living Dead Trilogija je najstrasniji i najezovitji opis apoklapse , ali malo vjerovatan.Tesko da bi se tako nesto moglo desiti..
Dok naprmjer Holliwood-ski hitovi Armagedon ili Deep Impact , ma koliko bili komercizovani , ipak daju ljude na razmisljenje , jer tako nesto se dogodilo u istoriji i velike su sanse da se dogodi u buducnosti.
Zbog toga bih ih morao staviti ispred filmova koji su tipican produkt maste.( Living Dead , The Stand Independence day , War of the Worlds, Mad Max , itd...)
Zemlja je vec bila unistavana od udaraca svemirskih tijela u nju , tako da sama vjerovatnoca takog necega ne ostavlja nikog ravnodusnim .
Gledah na Discovery-ju jedanpu kad neki naucnik rece "nije u pitanju hoce li dzinovski asteroid ili komet udariti u zemlju , pitanje je kad ce se to desiti"
A kad se to desi nece biti Bruce-a i Ben-a da nas spase.
P.s.
Ne uvelicavam ja Holliwood-ski bullshit Armagedon ili Deep Impact kao umjetnicku djela kinematografije nego dogadjaje koje ti filmovi opisuju
(nadam se da sam shvacen)
Pozdrav



Shvatio sam Jack, ni ja se ne rukovodim principom kvaliteta kada su u pitanju ovakve podele, razlog zasto ja ubrajam filmove kao sto su Deep Impact i Armageddon u filmove KATASTROFE, a ne APOKALIPSE lezi u njihovoj postavci, a ne kvalitetu ili uverljivosti (na uverljivost cu se vratiti kasnije). Naime, ovde nema te drasticne promene drustva, i pored ozbiljnosti same pretnje, a na kraju se uvek nadju "Bruce ili Ben da nas spasu", tako da do katastrofe dolazi samo u manjoj meri, ali NEMA apokalipse.

U realnosti kao sto si rekao, ne bi bilo heroja da nas spasu, i upravo zato su meni ovi filmovi i pored realisticnosti premise, potpuno neuverljivi (cak i idiotski) u svojoj izvedbi - i pazi ovde pricam o samim filmovima, a ne o mogucnosti da se nesto tako zaista i desi.

Sa druge strane, u Romerovim filmovima se polazeci od jedne prilicno neverovatne premise, situacija razvija sasvim realisticno, i efekat toga je da meni Dawn of the Dead deluje realnije nego Deep Impact. Kao sto Jor istice, a ja volim da to potvrdim "nije bitno STA, nego KAKO" se nesto dogadja".
Kada bi neko snimio film o padu asteroida u kome on udara o Zemlju i mi onda pratimo posledice koje usledjuju, prezivljvanje, promene nacina zivota, slom civilizacije...onda bi to bio pravi i uverljivi film apokalipse (ali to naravno nikada nece snimiti  :x ).



Svako ima pravo na vlastito misljenje . Ja samo smatram da tema sto je realnija to je vise strasnija.
BTW
Jel znate koliko je puta NYC bio unistavan u filmovima  prije Sep 11?
Screw you guys I'm goin' home

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #11 on: 20-04-2003, 02:10:31 »
Quote from: "taurus-jor"
U Pobesnelom Maksu apokalipsa jos nije nastupila - ali se osecha u vazduhu.


Ajde pogledaj ponovo Mad Max 1, na pocetku imas uvodnu scenu od minut-dva gde se lepo prikazuje III svetski rat valjda koji je zbrisao ogroman deo covecanstva...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 9.082
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #12 on: 20-04-2003, 02:20:26 »
Quote from: "Boban"
Quote from: "taurus-jor"
U Pobesnelom Maksu apokalipsa jos nije nastupila - ali se osecha u vazduhu.


Ajde pogledaj ponovo Mad Max 1, na pocetku imas uvodnu scenu od minut-dva gde se lepo prikazuje III svetski rat valjda koji je zbrisao ogroman deo covecanstva...


pusti čovjeka možda nije gledao film otpočetka
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #13 on: 20-04-2003, 02:39:13 »
Video i sada Divx poptuno su upropastili ugodjaj koji film daje: moguce je premotavanje i gledanje dijagonalno i sta sve ne... ima ih koji gledaju po dva filma istovremeno, jedan na divx-u na kompjuteru a drugi na televizoru...

Da li ste probali nekada da gledate dve utalmice paralelno?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #14 on: 20-04-2003, 02:47:27 »
Quote from: "Boban"
Quote from: "taurus-jor"
U Pobesnelom Maksu apokalipsa jos nije nastupila - ali se osecha u vazduhu.


Ajde pogledaj ponovo Mad Max 1, na pocetku imas uvodnu scenu od minut-dva gde se lepo prikazuje III svetski rat valjda koji je zbrisao ogroman deo covecanstva...


Bobane, imam prvi i drugi film, kako na DiVX-u, tako i na videu. Oba sam gledao u bioskopu, početkom osamdesetih. O trilogiji sam sredinom prošle godine držao predavanje u Klubu, pa sam morao sebe da izložim torturi ponovnog gledanja trećeg filma.

Rezultat:
Zbilja čuveni, crno-beli uvod koji spominješ pojavljuje se na početku DRUMSKOG RATNIKA, to jest POBESNELOG MAKSA 2.

Uvod u prvi film sadrži jednu, jedinu rečenicu:
NEKOLIKO GODINA OD SADA
I potom gledaš pandura koji kraj druma, kroz nišan snajpera gleda dvoje kako se krešu.

Obnovi gradivo. Ako treba, pozajmiću ti film.
Inače, evo prevoda famoznog uvoda u DRUMSKOG RATNIKA.

DRUMSKI RATNIK|(Pobesneli Maks 2)
Režija: Džordž Miler
Život mi vene...
vid mi se gasi.
Sve što ostaje su sećanja.
Sećam se... doba haosa...
uništenih snova... ove opustošene zemlje.
Ali ponajviše se sećam Drumskog ratnika...
čoveka koga smo zvali Maks.
Da biste shvatili ko je on bio, morate se vratiti u drugo vreme...
...kada svet beše pokretan crnim gorivom...
...a po pustinjama nicaše gradovi od cevi i čelika.
Nema ih više... zbrisani su.
Iz razloga davno zaboravljenih, dva moćna ratnička plemena pošla su u rat, podigavši plamen što ih je sve progutao.
Bez goriva bili su ništa. Sagradili su kuću od slame.
Tutnjajuće mašine su zamucale i stale.
Njihove vođe su pričale... i pričale...
no ništa se nije moglo odupreti lavini.
Svet im se raspao... gradovi eksplodirali.
...u kovitlacu pljačke...
...i plamenoj oluji straha.
Ljudi su počeli da proždiru ljude.
Na drumovima je zavladao visokooktanski košmar
Oni, dovoljno hitri za lešinarsku grabež, oni dovoljno okrutni za razbojništvo i pljačku - samo takvi su preživljavali.
Bande su zavladale drumovima...
spremne da povedu rat zbog punog rezervoara.
U tom vrtlogu truleži...
...obični su ljudi tučeni i gaženi.
Ljudi poput Maksa...
...ratnika Maksa.
U urliku motora izgubio je sve...
i postao ljudska olupina...
...čovek pust i sagoreo...
...čovek pohođen demonima sopstvene prošlosti.
...čovek koji je odlutao u Pustoš.
I upravo ovde,|na ovom sparušenom mestu...
ponovo je naučio da živi.

P.S. Prevod je moj, radio sam ga za DiVX.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #15 on: 20-04-2003, 02:52:27 »
Quote from: "Boban"
Video i sada Divx poptuno su upropastili ugodjaj koji film daje: moguce je premotavanje i gledanje dijagonalno i sta sve ne... ima ih koji gledaju po dva filma istovremeno, jedan na divx-u na kompjuteru a drugi na televizoru...

Da li ste probali nekada da gledate dve utalmice paralelno?


Meni je bioskop i dalje najdraži.
Moraš da se skoncentrišeš. Nema pauze, nema dizanja bulje sa stolice.
Ali kakvi su se filmovi nekada davali u bioskopu, a kakvi sad.
Nekada su se dobri filmovi ponavljali u Dvorani kulturnog centra.
Bilo je ponovljenih premijera! (npr. STAR WARS, 1986!)
Pred premijeru nekog nastavka, znali su da puste originalni film.

Sve je to danas otišlo dođavola, a ostali video i DiVX kao uteha.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #16 on: 20-04-2003, 03:08:23 »
Moze opklada.
Volim opklade.
A ovu smatram da sam dobio.
Taj uvod jeste u drugom MM-u, ali se u njemu opisuje redosled dogadjaja: III svetski rat, pa degradacija drustva sa nekoliko scena iz PRVOG MM-a, sto ce reci da je i prvi MM posle III svetskog rata.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #17 on: 20-04-2003, 04:23:59 »
Quote from: "Boban"
Moze opklada.
Volim opklade.
A ovu smatram da sam dobio.
Taj uvod jeste u drugom MM-u, ali se u njemu opisuje redosled dogadjaja: III svetski rat, pa degradacija drustva sa nekoliko scena iz PRVOG MM-a, sto ce reci da je i prvi MM posle III svetskog rata.


Nisi me ubedio.
Za pripremu predavanja iscitao sam gomilu sajtova, a vala imam oci.
Postoji cak i novelizacija, koja rat, kao posledicu krize iz prvog filma, stavlja posle njega (ponavljam, RAT se ne pominje u prvom filmu, a i nad Australijom ne videsmo nuklearnu zimu. Nafte ima. Policajaca je sve manje. Birokratije je sve vise. Divljaka je sve vise. Ne lici bas na poratno, posebno ne POSTNUKLEARNO poratno drustvo).

Moje tumacenje uvoda u drugi film ne podudara se s tvojim. Bez obzira sto se prica o Maksu pominje nakon price o velikom ratu, to i dalje ne znaci da se dogadja POSLE. Svet u prvom filmu vidljivo je truo, i nalazi se na ivici necega. Ono sto se Maksu desilo deo je procesa survavanja koji je kulminirao ratom.

Ali - moze opklada. Sto da ne!
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #18 on: 20-04-2003, 15:39:10 »
III svetski rat je razorio veci deo planete i veci deo Australije.
Postoje odredjene zone koje nisu pogodjene gde se zivi kako-tako i to je mesto gde se dogadja prvi Mad Max.
Razocaran u drustvo i zbog gubitka zene i detata, Max odlazi van tadasnje civilizacije u zabranjene zone gde zivi ljudski otpad na ostacima.
To se sasvim jasno vidi na kraju, kada lovi preostalu dvojicu iz bande koji su mu izmakli u pogranicnu zonu.
Max ih sredjuje i odlucuje da se ne vraca u civlizaciju vec odlazi dalje.

Radnja Mad Maxa II se dogadja svega NEKOLIKO GODINA posle Mad Maxa I, mezda tek nekoliko meseci kasnije. On je u istom automobilu i prakticno u istom odelu kao u prvom delu...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #19 on: 23-04-2003, 01:56:22 »
Dakle, da smatram da sam ovu opkladu dobio?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

SANdMAN

  • Guest
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #20 on: 23-04-2003, 02:00:42 »
jore, ako jos primas opklade evo i ja bih da se kladim. reko bih da je ocigledna poruka uvoda drugog filma da se radnja prvog filma desavala u jednoj od enklava....

eric cartman

  • 4
  • 3
  • Posts: 516
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #21 on: 23-04-2003, 03:03:28 »
Nevezano za temu apokalipse

Ja sam kao klinac obozavao Mad Max.
Cak sam cijelog zivota sanjao da kupim Forda Mustanga  :D  upravo zbog tog filma .Sjecam se da sam iz njemacke narucivao autice , ali samo Ford Mustange. Cak sam jednog i preuredio da lici kao Maxov.
I narastem ti ja al uvijek taj glupavi Mustang ostane u glavi, tako da ga kupim  novog novcatog.Cobru.(Zam da zvucim kao papak, sta cu :oops:



 Nakon pola godine se pokvari tako da sam ga se morao rijesiti .(otisli svi elektronski uredjaji u njemu)
Samo hocu da ponovim po zna koji put da  :cry: FORD MUSTANG SUCKS. :cry:
 Samo da vam dam do znanja koliko sam volio Mad Max-a i kako sam prosao sa Mustangom.I to sve zbog tog filma Mad Max.
P.s.
Bobane , mislim da jesi dobio opkladu
Screw you guys I'm goin' home

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #22 on: 24-04-2003, 00:01:28 »
A ja mislim da nije.
Jedino je uspeo da me natera da ponovo pogledam oba filma:
I da zaključim:

- Da u "zabranjenim zonama" ima saobraćaja, ali da nema nikoga da taj saobraćaj obezbeđuje. To povezujem sa još jednom činjenicom: da pandura ima jako malo, da su izgubili oreol "heroja", i da u suštini ne mogu nikoga da zaštite, ne samo zbog brojnosti, već i zbog birokratije. Zabranjene zone su zone između enklava koje se nalaze dublje u unutrašnjost. U tim zonama bezvlašća caruju motorizovani nomadi.
- "Nomadi" iz Pobesnelog Maksa ne izgledaju kao oni u Drumskom ratniku. Ovi iz "Maksa" izgledaju relativno normalno, i voze klasične motocikle. Maltene su izašli iz nekog filma sa "Anđelima pakla", a među njima je i narkoman Džoni - očigledno sin neke gradske budže (inače, u jednoj kratkoj sceni možemo videti veliki grad u pozadini).  
- U nastavku, Humungusova banda vozi svakojake "frizirane" krševe, koji su zapravo spojevi svega i svačega. A na šta liče njegovi banditi posebna je priča. Za razliku od Prstorezovih "anđela" iz originala, Humungusovi borci su izgubili svaku vezu sa civilizacijom. A i Humungus kaže Vezu: "Svako od nas je izgubio ponekog dragog". Bogatstvo oba filma je u nedorečenosti.
- Nomadi iz originala su se prosto isprđivali i pljačkali, i ponekad krali naftu. U Drumskom ratniku nafta je vrednija od krvi. Prvi deo ukazuje na krizu, na "svet na ivici" velikog rata, a drugi na rat koji je prošao - i to po svemu sudeći rat koji se vrteo oko nafte. Sklon sam i da kažem da taj rat nije bio nuklearni. Nuklearni rat - kao fatalna završnica ludila u svetu - dogodio između drugog i trećeg filma.
- U vezi s tim: vremenske prilike iz prvog i drugog filma, koji su udaljeni jedan od drugog možda godinu ili dve (sam Maks izgleda stariji, dronjaviji, a limarija njegovih kola prilično neodržavana (zarđala!), ne upućuju na nuklearni rat.
- Za to kako izgledaju socijalne i sve druge posledice nuklearnog rata koji je zaobišao samo Australiju (ali ne i nuklearni oblak!) treba pogledati film Na plaži (ON THE BEACH (196?). Nedavno je snimljen dvodelni TV rimejk tog odličnog filma sa Armandom Asanteom u glavnoj ulozi. Tamo ćete videti stanovništvo i glavne junake koji isprva odbijaju da prihvate realnost i suoče se sa činjenicom da nema više sveta koji su poznavali, i da će - povrh svega - svi nastradati od radioaktivnih padavina koje se približavaju sa mora.
- Ako je Pobesneli Maks film postapokalipse ili apokalipse, zašto niko o tome ne priča? Propast sveta je nešto isuviše snažno da bi se prećutkivalo. A mi imamo - srećnog policajca Maksa, njegovog prijatelja Gasa koji je veći od života, ljude koji se provode po klubovima, gradske čelnike koji vode računa o rasipanju NOVCA na policiju! Šta se dešava sa novcem kao platežnim sredstvom u doba velikih ratova. Pardon, APOKALIPSI?!?!?!
- Svet je u Pobesnelom Maksu udaljen "par godina od sada". Znači, ako se rat dogodio između "sada" i Maksovih vremena, trebalo bi da na ovo potonje doba ostavi neizbrisiv trag. Od toga ništa. Ono liči na naše doba, i ni u čemu ne oskudeva! Zapravo sve je u Maksu normalno osim viška drumskih ludaka i birokratije, manjka pandura i pojave "zabranjenih zona". Da li je to dokaz rata?
- Iza zadnjeg sedišta automobila ono dvoje tinejdžera možete videti limenku koka kole! To piće se i dalje proizvodi u razorenom svetu u kojem je civilizacija svedena na nekoliko enklava?
- Malobrojni policajci (ovde se radi o specijalnim "presretačkim" jedinicama MFP, tj. Main Force Patrol) ne mogu da rade svoj posao kako valja jerbo su ograničeni na birokratska "područja" (pogledati početak filma, tj. ono što govori ženski glas preko radio-stanice), kao i krutim pravilima.
- Da li visokobirokratizovano društvo Pobesnelog Maksa odgovara svetu koji je upravo preživeo ratnu (još gore, nuklearnu) katastrofu?


Niko od vas nije izneo argument koji bi srušio ovo što sam izneo.
Priča o ratu sa početka drugog filma takođe je ne potire.
A potpuno je podržavaju novelizacije.
Postoji čak i sajt sa hronologijom događanja. Ne insistiram na tome što tamo piše - trebalo bi suditi na osnovu onoga što vidimo u filmu - ali je vrlo interesantno da se moji zaključci u velikoj meri poklapaju sa onim što tamo piše.[/i]
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Lurd

  • 3
  • Posts: 3.435
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #23 on: 24-04-2003, 00:42:41 »
Apsolutno se slazem sa Jorom i nije mi uopste jasno kako je neko mogao da istriouje takvu nekekvu hronologiju koju zastupaju Boban i Sand. Pa kako vam nije neverovatno da postoje zasticene enklave koje Hamangusova banda ne bi napala? Pogotovu ako vidimo kako su branjene te eklave: saka pandura. Da je rat zaista prosao, ljudi u enklavama bi sigurno imali neke organizovane straze, a ne bi se onako lezerno ponasali.

Ustolam, pogledajte sta se desava sa utvrdjenjem za proizvodnju nafte u Ratniku. To je neka mini-enklava i ona mora imati organizovanu strazu. Zatim i ljudi koji zele da napuste to mesto govore o "raju udaljenom samo 3000 milja", a slade se slicicama onog turistickog kataloga. Da postoje enklave, zar se ne bi nasao neko praktican da predlozi bekstvo u enklavu umesto u neki misticni raj?

Uostalom, najveci argument je sam ton filma i izgled sveta: kec je sav depresivan i nervozan, dok je dvojka sirova pustos i borba sacice prezivelih.

Uvek se cudim kako neko neke ocigledne stvari moze da izvrne, ali me nista vise ne iznenadjuje od kada je jedan moj prijatelj tvrdio da su Lord Sidijus i senator Palpatin dve razlicite osobe, i to posle zajednickog gledanja, argumentacije da ih glumi isti glumac, rediteljskih postupaka kojima se to objasnjava i savrsene logicnosti toga.

Sto se tice Maksa, volim i ja opklade i kladicu se sa bilo kim u bilo sta da se veliki rat desio izmedju prvog Maksa i Ratnika.
My trees...They have withered and died just like me.

SANdMAN

  • Guest
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #24 on: 24-04-2003, 02:37:52 »
genijalna stvar sto se ispostavlja da je pitanje mad max serijala ovoliko kontraverzno, mada moram priznati da to nisam ni nasucivao. prekopao sam i ja dosta sajtova ovih dana za konacnim odgovorom i dzabe, naisao sam samo na puno nagadjanja. nema jasne i neosporne hronologije. najbolje sto sam nasao jeste transkript prvog dela serijala (mada ne i konacnu verziju scenarija) koja dosta govori protiv teze da se nuklearni rat dogodio pre prvog dela:

WORD OF EXPLANATION:
MAD MAX is set in the near future as the openig sequence would suggest.In this warped future,space travel is all but forgotten.
War has brocken out between IRAQ and the U.S.
A few years before the war started IRAQ was recognised as the worlds most important supplier of gasoline in the whole world.
When the U.S. invaded they burnt down all the oil refieries.
Gas is now the most precious substance in the world.
In Australia,the ARMALITE GANG has all but taken over the highway's.
Transinternational trucks are constantly under attack.
The government sets up prohibited zones to protect these rigs.
But the Armalite gang resides in these areas.
The government set's up the Main Force Patrol.This is the last line of defence against the trash of the highway's.
After many succesful raids,they are disbanded into smaller more vulnerable groups.
The Armalite Gang begins to prey on the decaying civilisation of Australia.
Nuclear war is eminent.
Australia is the land of fear...

ovo i dalje ne menja moj dozivljaj filma, samo ga upotpunjuje. enklave i zasticene zone u kojima divljaju bande savrseno se uklapaju kao deo krize izazvane jakim spoljinim uticajem rata Iraka i SAD. Meni je sporno jedino da se III svetski rat dogodio izmedju MM 1 i MM 2, tezu da se on dogodio MM2 i MM3 mogu da progutam. zapravo, vrlo mi se svidja ta ideja, posto je atmosfera MM3 irazito post-nuklearana. ja ne dozivljavam sustinski skok izmedju keca i dvojke, gradacija nasilja i divljastva po meni logicna je posledica teritorijalnog izmestenja iz zasticenosti enklave kao i cinjenice da je u pitanju nastavak. svi isti argumenti o budzetu, menjanju stila, gradacija u tehnoloskim, vizuelnim efektima koju si spominjao oko romerove trilogije po meni vaze i ovde, jore...
nigde se zapravo ne kaze kolike su enklave. ni ko ih cuva ni kako ih cuva od spoljnih bandi, to nije deo filma. ni kako funkcionise drustveni aparat u njima. koliko su funkcionalne te fabrike koka-kole... to nista ne znamo, ne vidimo taj sistem, samo eventualno deo policijskog aparata koji je vrlo funkcionalan, sto ukazuje da enklava ima resurse da odbrani autonomnost. ne mislim da treba izvlaciti sada neke zakljucke i cepidlaciti analizirajucu realnu funkcionalnost takvog jednog koncepta. i filmovi mnogo snaznije vizije od mad maxa cesto boluju nelogicnosti i lose postavke. izvlaciti krajnje izakljucucke analizom takvih marginalnosti po meni je iluzorno lupanje glave i archenje malih sivih celija....

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #25 on: 24-04-2003, 02:56:06 »
Gospode, ja kao da sam sve ovo pisao u vetar.
Ti čitaš postove delimično ili u potpunosti?
Gledaš li filmove iole pažljivije?
Ja o filmu sudim na osnovu onog što u njemu vidim, a pomažem se onime što znam iz stvarnosti.
Da li si ti gledao ijedan film sa nuklearnom katastrofom?
Šta znaš o nuklearnom ratovanju?
O posledicama nuklearnog ratovanja?
Da li si gledao ON THE BEACH?
Čitaš li sociologiju?
Šta gledaš u filmovima?
Pročitaš li sopstveni post pre no što ga pružiš na uvid svakome?
Ovo je blago rečeno protivrečno. Sam si sebi upao u usta.
Znaš li šta si učinio sopstvenim postom. Pročitaj ga malo pažljivije, pre no što sručiš sledeći, dugačak dva kilometra.

Mi ne pričamo o vizuelnim efektima, budžetu, menjanju stila i gradaciji nasilja, u smislu razlike u nastavcima. Mi govorimo o jebenoj sociologiji.

U priči o Maksu nigde nisu pomenuti vizuelni efekti, niti budžet.
Promena stila ukazuje na PROMENU DRUŠTVENOG STANJA, a ne na sindrom nastavljanja. Oba filma radio je isti scenarista i režiser. Čak je i producent isti. Najveći deo ekipe je isti. Što u potpunosti obesmišljava svako poređenje sa Romerovom trilogijom. Prva dva Maksa snimljena su maltene jedan za drugim. NOĆ ŽIVIH MRTVACA (1968) i ZORU MRTVACA (1978) odvajaju ne dve decenije nego DVE EPOHE.

Inače, nasilje je podjednako gadno u oba filma. Ne vidim nikakvu "gradaciju". Odakle si to iskopao?
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #26 on: 24-04-2003, 03:05:21 »
Da li ste vi, ljudi svesni koliko je Australija velika?
Od jednog do drugog kraja ima kao od Moskve do Barselone?
Zasto je nerealno da postoje delovi od nekoliko stotina kilometara u precniku sa relativno ocuvanom infrastrukturom i hiljade kilometara dalje prostor od hiljadu sa hiljadu kilometara koji je mnogo vise stradao i gde je sasvim druga "socijalna" struktura.

Max je, razocaran svim onim sto mu se desilo u prvom delu, usao u zabranjene zone i otisao ko zna koliko daleko, u prostor gde je sve drugacije. Kako zamisljate da ekipa iz drugog dela bez goriva predje hiljadu kilometara i postane pretnja za enklavu iz prvog dela?

Banda motorista je poluurbana, a banda iz drugog dela je prakticno divlja. Uopste ne vidim zasto na prostoru od dve i po hiljade sa hiljadu i po kilometara ne bi mogle paralelno da postoje obe ovakve grupe.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #27 on: 24-04-2003, 03:14:13 »
To i dalje ne pobija ključnu tezu: zašto nema nikakvog šoka među stanovništvom u prvom filmu, ako znamo da se radnja dešava samo "nekoliko godina od sada"? Jebote, u pitanju je SVETSKI RAT OKO NAFTE. Čak i da je konvencionalni rat u pitanju (što i jeste) - da si svestan da ludaci, željni benzina i pljačke, upadaju u tvoju enklavu sigurno bi ojačao granice, a ne UKIDAO LOVU PANDURIMA!!!

Suviše opušteno za apokaliptičnu atmosferu.

OBE bande trebala bi da pokreće žeđ za naftom. Ali, ovoj iz prvog filma to je tek sporedna aktivnost.

Dobar pokušaj Bobane, ali i dalje mi nisi izbio adute.

Tvoj servis. :wink:
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #28 on: 24-04-2003, 03:27:22 »
E, sad, dolazimo do kljucne stvari: da li su tvorci filma Mad Max pametni i da li su dobro osmislili socijalni presek postapokalipticne Australije. meni sve ono tamo lici na to kako mali Perica zamislja postapokalipsu. Mnogi ljudi se ponasaju besmisleno glupo... bas bih voleo da vidim da ja vozim auto i da deset motorista uspe da me zbaci s puta... pa motor je 100x nestabilniji od auta, dovoljno je zakociti i zaljuljati se nekoliko puta i svi bi bili na livadi... Razumes. U filmu ima bezbroj takvih propusta, pa je sasvim moguce da ima i propusta u osmisljavanju. Njima nije bilo bitno da prikazu tacno kako bi izgledala situacija nakon nekakvog atomskog rata; samo im je trebala kulisa za radnju. I dobili su je. Rat je bio, negde daleko, zavrsio se, ljudi zive dalje, bande napadaju velike enklave, sve se urusava...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #29 on: 24-04-2003, 03:34:08 »
Da, samo što se rat pominje u nastavku.
I nastavak je s pričom o ratu puno ubedljiviji, a radila ga je ista ekipa.
I koj će moj svi oni kamioni u zabranjenim zonama?
Odvoze naftu a izvoze radijaciju?

Suviše je mnogo socioloških "gluposti" da bih mogao poverovati da su one samo - gluposti i kulise za radnju. Hajde baš da ne relativizujemo stvari toliko. Za motoriste se slažem. Ima tu još puno gluposti. Ali gluposti na nivou radnje ne znači automatski da je sve ostalo glupo i nepromišljeno.

Dosta smo argumenata izneli, a pobednik se još ne zna.
Vi ostali? Imate li šta da kažete?

Inače, prva dva Maksa služe se strategijom horor filma na mnogo mesta.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Boban

  • 3
  • Posts: 22.806
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #30 on: 24-04-2003, 03:47:15 »
Ali ako sami autori filma kazu da je bio rat i propast... zasto im neverovati?
Kakve veze ima sto je to receno u drugom delu?
Mi nemamo pojma kako bi izgledao atomski rat na tlu Australije koja nema kopnenih suseda i bliskih zemalja uopste.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

SANdMAN

  • Guest
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #31 on: 24-04-2003, 03:59:26 »
tore, izvini ali jesi li TI gledao ijedan film sa nuklearnom katastrofom? znas li koja se zemlja pominje u svim tim filmovima kao jedina direktno nezahvacena ratom jer je dovoljno daleko i izolovana? think about it, mislim da je to kljucni faktor koga previdjas. sve sto se desava u mad maxu moze se tumaciti kao indirektna posledica jednog takvog globalnog rata koji je unistio kopletno ostatak planete i drustva koje, suoceno sa gubitkom resursa, iz filma u film tone u divljastvo... po meni je i dalje jedini bitan dokaz u tvoju korist, da se sukob desio posle prvog filma onaj deo sinopsisa koji sam postirao...

ne mislim da sam kontradiktoran vec da ti cinis onaj isti greh koji meni prebacujes, potcenjujes ono sto pisem i ne citas pazljivo

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #32 on: 24-04-2003, 04:09:41 »
Ja im verujem.
Problematičan je samo trenutak vezivanja prve epiziode sa samim ratom. "Njihove su vođe pričale i pričale, ali ništa nije moglo zaustaviti lavinu", kaže narator, ukazujući mi na debelu krizu. On ne kaže izričito da se rat dogodio pre prvog filma, ali vezuje Maksovu tragediju za proces svetskog sunovrata. Taj deo ne sporim. Sporim vreme koje je prošlo između dva filma. Ne izgleda mi da je tu prošlo tek par meseci, već i pokoja godina - mada je sa modernim oružjem dovoljno NEKOLIKO SATI da se rasturi čitava planeta. To ostavlja i tebi i meni da budemo u pravu.

Izgleda da su ti filmovi što ćute mnogo podsticajniji za razmišljanje nego oni koji su eksplicitni. U tom smislu je zanimljiv podatak da tek treći, amerikanizovani, film uvodi priču o radijaciji i IZRIČITO pominje Australiju kao mesto događanja radnje. Mislim, sve smo mi to znali od početka. Ali nekima se mora i crtati...

Inače, ta priča o nuklearnom ratu mi je mnogo konvencionalnija i manje uzbudljiva od one koju sugeriše uvod u drugi film: da se svet poklao "običnim" oružjem zbog naftnih izvora. A to nas opet dovodi do sadašnjice, sa Irakom i Amerima koji osvajaju Bliski istok. Jezivo je slično.

Prva verzija scenarija za Drumskog ratnika (može se skinuti sa neta) izričito govori o ratu u Persijskom zalivu, kao varnici koja je pokrenula rat.

U Lazi sam prošle godine držao predavanje o MAD MAX trilogiji, povodom 20-te godišnjice Drumskog ratnika. Sala je, mimo svakog mog očekivanja, bila ispunjena do poslednjeg mesta. Bilo je dosta pitanja i vatrenih sporenja. Ljudi su vadili argumente o svemu i svačemu. Pričao sam oko 50 minuta, a raja je ostala još oko pola sata. Na kraju mi je prišao novinar EKSPRESA, sa molbom da odgovorim na pitanje njegove urednice: "Kako izgleda današnja Srbija u ogledalu Pobesnelog Maksa?" I sve to u vezi poslednjeg (tadašnjeg) poskupljenja benzina.

Dva dana kasnije osvanuo sam u novinama, i otkrio da sam kazao stvari koje nisam, ali je to toliko dobro bilo smućkano da je bilo greota buniti se.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

SANdMAN

  • Guest
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #33 on: 24-04-2003, 04:26:25 »
Quote from: "taurus-jor"

U priči o Maksu nigde nisu pomenuti vizuelni efekti, niti budžet.
Promena stila ukazuje na PROMENU DRUŠTVENOG STANJA, a ne na sindrom nastavljanja. Oba filma radio je isti scenarista i režiser. Čak je i producent isti. Najveći deo ekipe je isti. Što u potpunosti obesmišljava svako poređenje sa Romerovom trilogijom. Prva dva Maksa snimljena su maltene jedan za drugim.


ja sam spomenuo budzet. uspeh filma je bitna stavka, i budzet je bitna stavka. naravno da neces praviti kajganu s jajima ako imas kinte za biftek... stil je raskosniji, likovi vizuelno bolje osmisljeni i dizajnirani, na nivou vizuelnog dvojka veoma odskace. drugi faktor koji utice na tu promenu je lokacija, maks je u delovima u kojima vlada anarhija.
covece, zasto PROMENA DRUSTVENOG STANJA? maks je otisao u divljinu iz civilizacije, to je premisa sa kraja prvog flima..

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #34 on: 24-04-2003, 05:24:33 »
Sandmane, budžet nema mnogo veze sa vizijom ovog filma. Bilo je predviđeno da u prvom filmu bude više sudara, ali to je zaista sve. Da se htelo govoriti o ratu, to se moglo reći kroz usta nekog junaka - bez ikakvog povećavanja budžeta. A za primer niskobudžetnog, svedenog filma koji eksplicitno govori o posledicama nuklearne katastrofe pogledaj TESTAMENT (1983) sa Džejn Aleksander. Nema nuklearnih pečurki. Samo jedna porodica i radijacija.

Prvi film je vizuelno jednako impresivan. Bez obzira na budžet. Zato se i proslavio.  

Maks je otišao u divljinu. To je tačno. Otišao je tamo gde se kote oni koji su mu ubili porodicu. Ali "kraj civilizacije" (ulazak u pustinju) ne znači i kraj civilizacije u pravom smislu. Kuda idu svi oni kamioni koje Maks usput zaobilazi?
I dalje ništa ne dokazuješ.

Promena društvenog stanja: gde je gubitak resursa u prvom filmu? Gde je klanje oko nafte? Kada kriza pogađa svet, ona pogađa svaki deo Australije. To se moglo pokazati bez obzira na budžet - da je autor tako hteo. Ali on je pokazao bandu kojoj pljačka nafte nije primarni cilj. Oni ne napadaju rafinerije. Ne opsedaju ih. Ma kakvi. Oni se "zabavljaju" i "zajebavaju" kao klasični Anđeli pakla, jure Maksa iz osvete, a tuđim benzinom se poslužuju tek usput. I to u fazonu: jebi ga, što bismo plaćali.

Na pitanje o ON THE BEACH i dalje nisi odgovorio. A upravo je to ključni film o direktnim posledicama nuklearne katastrofe koji Australiju FIZIČKI spašava od tragedije. Sa izuzetkom One Night Stand, koji se bavi uvodom i samim nuklearnim razaranjem sveta i Australije. Maksa ne računam, jer ga ne svrstavam u postapokaliptične filmove.

Ključni filmovi o direktnim posledicama nuklearnog rata (dakle filmovi o SAMOM ratu i prvim danima posle njega)
- On The Beach (1959) - Australija je uništena radijacijom iz ostatka sveta.
- Testament (1983) - nema veze sa Australijom. Možda i snažniji od On The Beach.
- The Day After (1983) - nema veze sa Australijom
- One Night Stand (1984) - Australijski, nezavisni. Junaci u sidnejskoj operi slušaju o uništenju sveta i nuklearnom razaranju američkih ciljeva po Australiji. Čekaju šta će doneti jutro...

Po pitanju razvrstavanja filmova apokalipse upućujem vas na sajt:
http://[size=7px]http://wwwmcc.murdoch.edu.au/~mickbrod/postmodm/m/text/post_n_chart.html [/size]
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Lurd

  • 3
  • Posts: 3.435
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #35 on: 24-04-2003, 11:28:57 »
I jos jedna stvar. Banda Toukatera dolazi po Najtrajdera (when you look at the stars, remeber the...nightrider! baba, johnny, pooh...) na zeleznicku stanicu, jel da? Odakle je dosao taj voz? Iz predgradja enklave?

Ljudi, ali kljucni argumenti su ton i stil celog filma. Promena stila je promena drustva. Mislim da je to ocigledno.

Bobane, kazi iskreno, kada si poslednji put gledao Maksa i Ratnika?
My trees...They have withered and died just like me.

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #36 on: 26-04-2003, 05:45:19 »
Nego, ima li neko ONE NIGHT STAND?
Veoma sam zainteresovan!
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

SANdMAN

  • Guest
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #37 on: 26-04-2003, 12:07:01 »
Quote from: "taurus-jor"

Na pitanje o ON THE BEACH i dalje nisi odgovorio. A upravo je to ključni film o direktnim posledicama nuklearne katastrofe koji Australiju FIZIČKI spašava od tragedije.


jesi ti mozda citao Moore-ov "V for Vendeta"? slika totalitarnog distopijskog drustva u postnuklearnoj engleskoj. svet je zbrisan, jedino mala ostrvska engleska opstala. think about that! kad procitas takvu jednu maestranu studiju fashizma protiv koga se bori jedino usamljeni osvetik-anarhista shvatis koliko je besmisleno ABN-ovsko spanovanje "realisticnosti" ON THE BEACH na druga dela i filmove koje se bave slicnom tematikom kad je njihov fokus na potpuno trecim stvarima, kao sto to naprimer jeste u "Mad Maxu"....

taurus-jor

  • 5
  • 3
  • Posts: 4.607
    • FSFF
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #38 on: 26-04-2003, 18:29:01 »
A tko je ABN?
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

SANdMAN

  • Guest
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #39 on: 26-04-2003, 18:39:39 »
netko cije je ime neuputno pominjati previse cesto, kao i svim krvopijama...

...ali zato:


Petar Severni

  • 2
  • Posts: 43
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #40 on: 26-04-2003, 20:23:47 »
meni je mad max jedna dobra rokacina koju sam sto puta gledao. monsinjore - you're my man - traku sam izlizao. i ko je ono pricao da je nasilje u oba filma jedanko? to je tauruse sranje. meni je nasuilje u mad maxu strashnije nego onio u drugom. tamo su maxu ubili dete i zhenu (koja shteta dobra riba) pa su onome u crvenoj koznoj jakni (cundallini) otkinuli ruku a goosea spalili. horor film! ne znam ja sandmane shta je tebi tako strashno u drugomn filmu. sem silovanja sve je drugo crni hymor na crni humor. a pare koje su date na mad max 2 nisu puno veche. samo su dodali malo vioshe krsha, skrpili ovo s ovim ono s onim.
a ja sam gledao on the beach remake i jako mi se dopao. nema nikakvih sranja sa mutantima i spaljenim gradovima. sve je realno. mnogo jako, brate. do jaja. ima li neko original? tauruse? monsinjore?

inache, ne vidim ja da che iko ovde dobiti opkladu. :lol:
30 cm (with a vengeance!)

Tex Murphy

  • 4
  • 3
  • Posts: 16.961
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #41 on: 19-09-2007, 13:10:37 »
Riješio sam da vaskrsnem ovaj sjajni topik! Dakle, pišite šta ste gledali u posljednjih nekoliko godina a da pripada ovde.

Dva interesantna (postapokaliptična) filma nespomenuta na ovom topiku su THE DAMNATION ALLEY (urađen po istoimenoj knjizi Rodžera Željeznog) i THE QUIET EARTH (takođe po istoimenoj knjizi nekakvog tipa).

Damnation Alley sam davno gledao (a i ne sjećam se da li sam ga pogledao čitavog) pa ne mogu nešto pretjerano da piskaram - uglavnom film je na fazon da grupa ljudi u nekakvom džipu or something treba da pređe od tačke A do tačke B kroz svijet koji je valjda pretrpio nekakav nuklearni rat, pa su samo neke bubetine preživjele. Film mi se u ono vrijeme jako svidio.

The Quiet Earth je novozelandski filmić sa strašno dobrom idejom - prati posljednjeg (or so he thought) živog čovjeka na Zemlji. To je nekakav naučnik koji je radio na nekakvom projektu koji je valjda pošao po zlu i time izazvao nestanak cjelokupne ljudske rase. Naravno, znamo da će on prije ili kasnije da naleti na još neke ljude (očigledno autori filmova smatraju da ostvarenje u kojem jedan čovjek devedeset minuta tumara opustošenim svijetom bez ikakvog cilja ne bi bilo nimalo zanimljivo, ali ja imam potpuno suprotno mišljenje), ali dio prije tog susreta je naprosto fenomenalan - od početnog iskorištavanja situacije (seli se u najskuplji hotel) do kasnije neminovne usamljenosti i tragova gubljenja razuma, sve praćeno sjajnim humorom (antologijska scena kad "heroj" upada u crkvu sa sačmarom, obučen u haljinu, gleda unezvjereno lijevo-desno i dernja se "Where are you??? Show yourself or I'll shoot the boy!"). Film sam gledao bez titlova, tako da skoro nijedan dijalog nisam razumio, ali po svoj prilici nakon susreta sa još dvoje ljudi dolazi i do konkretnijih (?) naučnih objašnjenja o tome šta se zapravo desilo, pojavljuje se i nekakav ljubavni trougao, a na kraju bogme sljeduje i pokušaj da se situacija popravi (?) nekakvom eksplozijom. Posljednja scena je u najmanju ruku neobična. Generalno - vrlo interesantan film, a vjerujem da je Ghoul njegov poseban obožavalac, pošto glavni glumac u nekoliko scena odbacuje posljednje ostatke građanskog oklopa i pojavljuje se in full frontal glory (!)

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #42 on: 19-09-2007, 13:21:51 »
naravno da sam fan, nepažljiva i/ili senilna spodobo, jer sam negde već piso o ovom filmu, i šta više, apostorfiro baš tu scenu u crkvi, i tu memorabilnu repliku!

inače, potpuno se slažem sa ovim sentimentom:
" očigledno autori filmova smatraju da ostvarenje u kojem jedan čovjek devedeset minuta tumara opustošenim svijetom bez ikakvog cilja ne bi bilo nimalo zanimljivo, ali ja imam potpuno suprotno mišljenje"

većina tih kvaziapokaliptičnih filmova, pre ili kasnije, bude pokvarena susretom sa nekim beskrajno nezanimljivim spodobama i trvenju sa njima.

milan

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.883
Re: Hm...
« Reply #43 on: 19-09-2007, 13:39:23 »
Quote from: "Harvester"

Damnation Alley sam davno gledao (a i ne sjećam se da li sam ga pogledao čitavog) pa ne mogu nešto pretjerano da piskaram - uglavnom film je na fazon da grupa ljudi u nekakvom džipu or something treba da pređe od tačke A do tačke B kroz svijet koji je valjda pretrpio nekakav nuklearni rat, pa su samo neke bubetine preživjele. Film mi se u ono vrijeme jako svidio.


Prvi put sam gledao ovaj film sa nekih devet godina, i to, ni manje ni vise, u Bogaticu, pored Sapca, gde sam bio kod babine sestre u poseti... Tada mi je film bio fenomenalan - u jednoj sceni glavne junake napadaju neke mutirane bubasvabe koje pojedu jednog od likova, i ta scena mi je dugo vremena bila najstrasnija koju sam ikada gledao. Medjutim, kada sam ponovio gledanje filma, nekih desetak godina kasnije, shvatio sam da je ovo bila neka nisko/srednje budzetna produkcija, iako u filmu igraju Dzordz Pepard i Zan Majkl Vinsent. Naravno, sve je veoma neuverljivo a kada se dugoocekivane bubasvabe pojave, vidi se da su one crne gumene igracke koje se vuku na nekim malim postoljima na tochkicima.
Posebno je debilan kraj, kada oni kao stignu u sejf hejven gde civilizacija i dalje postoji, i kada ih, poput pionira, docekuju gradjani i masu im. Pri tome, svi ti ljudi su obuceni bas kao da se film desava u godini proizvodnje, a ne u nekoj mracnoj buducnosti.

milan

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.883
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #44 on: 19-09-2007, 13:55:28 »
Meni, recimo, Karpenter ima gotovo uvek tako neki apokalipticni ton u svojim filmovima, od kojih mi je ubedljivo najstrasniji PRINC TAME.
To bi mozda mogao da bude, po Milosevoj podeli, preapokalipricni film - u kojem mi vidimo sta se sprema, i da svetu posle svega ipak preti propast.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #45 on: 19-09-2007, 13:58:48 »
Quote from: "milan"
Meni, recimo, Karpenter ima gotovo uvek tako neki apokalipticni ton u svojim filmovima, od kojih mi je ubedljivo najstrasniji PRINC TAME.
To bi mozda mogao da bude, po Milosevoj podeli, preapokalipricni film - u kojem mi vidimo sta se sprema, i da svetu posle svega ipak preti propast.


u verziji koju sam ja gledao, svet se izbavio od propasti, i poruka u snovima stiže iz jedne svetlije budućnosti.
ili ne?

milan

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.883
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #46 on: 19-09-2007, 14:01:32 »
ja nisam tako shvatio.

Na kraju, u snove stize novi snimak iz buducnosti - na kojem je sada glavna junakinja na vratima crkve.

Posto je ranije objasnjeno da su to video snimci koji su poslati da bi se upozorilo na ono sto dolazi, jasno nam je da je ona sada mehanizam propasti sveta koji poznajemo.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #47 on: 19-09-2007, 14:03:08 »
ZAR TI SNIMCI NISU znak upozorenja u smislu, ljudi, čuvajte se, ovo ono :) , a ne: ovako će izgledati zlo budućnosti, bua ha ha ha ha haaaa?  :evil:

milan

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.883
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #48 on: 19-09-2007, 14:19:44 »
Ne. Ti snimci su, kako objasni profesor Birak (Viktor Vong) - realni snimci poslati iz buducnosti pomocu tahiona, subatomskih cestica koje mogu da putuju brze od svetlosti, pa tako i da se posalju u proslost.
Dakle, to su pravi video snimci dogadjaja iz buducnosti koji govore o pocetku kraja sveta, poslati su nazad, pomocu tahiona - da bi upozorili i mozda sprecili da se takva buducnost desi.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
APOKALIPTICNI FILMOVI
« Reply #49 on: 19-09-2007, 14:59:51 »
oćeš da kažeš da su to snimci nekog (ljuckog) pokreta otpora koji je kamerom usnimio izlazak antihrista (tj cure koja se malopre žrtvovala i uskočila u ogledalo) iz crkve, i onda su to poslali u prošlost da to spreče?
odnosno, da je lisa blount zapravo postala minion ANTI-BOGA? da je sada ona postala princeza tame? i da se TO sada mora sprečiti?
odnosno, da je i prethodni snimak (u kome nije bila ona) prikazivao izlazak antihrista iz crkve?

što je najgore, nije nemoguće da si u pravu, ali onda je film još mnogo gluplji nego što sam mislio.
ja sam više voleo da taj šućmurasti kraj tumačim u pozitivnom smislu, tj. da je onaj ko se na snimku vidi onaj ko snimak šalje, tj neka vrsta hristolike figure, ako ne i sam alien-christ (prema mitologiji ovog filma).

u svakom slučaju, impact ovog filma je, bar za mene, donekle umanjen i ovom vrstom konfuznih mistifikacija u kojima se ne zna ko pije a ko plaća. recimo, tek na dvd-u sam najzad, i to samo uz pomoć TITLOVA uspeo da razaznam šta se uopšte mrmlja-krči-distorzira u toj 'poruci' iz budućnosti!
 :x  :cry: