Author Topic: Novosti iz sveta video-igara  (Read 1317886 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4900 on: 30-11-2012, 00:05:31 »
Far Cry 3, na osnovu do sada odigranog više liči na Red Dead Redemption nego na Far Cry  :lol: :lol:  Šalim se, mada nije bez vraga taj silan trud da se gejmplej potpuno otvori, da se okoliš učini interaktivnim u ogromnoj meri. Plus jake kinematske aspiracije. Odlična gluma i tako to. Jedino što za sada nije zabavan u nekoj primetnoj meri. Šunjanje i pucnjava su... osrednji a sve ostalo je tek začin. No, da ne budem negativan, može to da se razvije u dobru igru.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.335
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4901 on: 30-11-2012, 00:20:45 »
Ama zašto prosto ne naprave prosto Far Cry sa 8 godina savremenijom grafikom?  :cry:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Petronije

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.788
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4902 on: 30-11-2012, 00:28:22 »
Hah kad se samo setim onih legendarnih replika botova :D

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4903 on: 30-11-2012, 11:42:20 »
How do you like them apples?  :lol:
 
 
Dobro, ovo je, argjuabli, mnogo više Far Kraj nego što je to bila poslednja Crysis igra. Ali, dodajem, veoma je prošireno i sendboksizovano ovo iskustvo. Mislim, u ovih par sati koliko sam igrao, proporcionalno sam vrlo malo pucao. Skupljao sam biljke i od njih pravio lekove i druge korisne gudre, ubijao divlje veprove i koze, drao ih i od njihovih koža pravio opremu, nalazio umjetnine i relikvije koje se mogu prodati a od zarađenog novca kupovati oružja i municija, vozikao sam se unaokolo i aktivirao radio-tornjeve koji otvaraju nove delove mape... par puta me je zaskočila i po koja guja otrovnica iz žbunja a jedared i leopard...
 
Hoću reći, igra MNOGO podseća na Xenus aka Boiling Point: Road to Hell, ukrajinski džunglaško sendboks od pre sedam godina, samo što ovde nema letećih jaguara i četvrtastih fudbalskih lopti. A to je šteta  :lol:
 
I što je sve jako strimlajnovano. Mislim, u Xenusu si recimo morao da ugasiš motor kad izađeš iz kola jer inače on nastavlja da troši benzin pa posle, kad se vratiš do kola trčeći sa neprijateljskim kuršumima koji ti zvižde oko glave, shvatiš da nema više goriva i da si pečen. U Far Cry 3 nema ničeg sličnog, sve je jako udobno, napuštenih vozila ima na svakih pet koraka tako da za sada nisam ni pomislio da neko popravljam, minimapa uslužno pokazuje gde su biljčice koje se mogu pokupiti, kovčezi sa dragocenostima koji se mogu poharati itd. Kupovina novih oružja će sigurno imati svoju ulogu kasnije u igri, ali za sada je bespotrebna jer sam sa kupljenim koltom 1911 ubio jednog neprijatelja a zatim uzeo njegov AK47 i nastavio da ratujem kako naš pravoslavni bog zapoveda.
 
Za sada su mi utisci i dalje podeljeni jer iako FC3 zaista ulaže gigantske napore da iskombinuje Red Dead Redemption, Just Cause, Skyrim i Borderlands, dakle ima i pravljenja predmeta i kupovanja perkova koji veoma osetno menjaju stvari (recimo perk za klizanje iz trka u zaklon ili za uklanjanje tela neprijatelja koga ste sječivom ubili dok nije gledao ili za lečenje bez  droge, samo snagom, jelte, volje) i skupljanja XP-a, iako se sve to ovde lepo nagomilalo, pa još i životinje koje unaokolo jurcaju, a koje se mogu loviti i njihove kože moraju koristiti da napravite premete koji omogućuju nošenje veće količine svega, pa sela sa trgovcima, pa automatizovane prodavnice oružja na sve strane, pa opcioni napadi na kampove neprijatelja koje onda preuzimate za svoju frakciju, pa individualni lov na glave... iako svega toga ima, za sada Far Cry 3 ne uspeva da mi da ni epski vajb Skyrim ili RDR niti ADHD overdouz Borderlands ili Just Cause... Opet kažem, možda zato jer su borba i šunjanje ekstremno lagani i ne oseća se neki veliki izazov (mislim, očistio sam neprijateljski kamp sam samcit tako što sam ubio samo dvojicu od nekih sedam neprijatelja a oni su se neobjašnjivo zatim sami poubijali i igra mi je još dala i nagradni XP jer sam ostao undetected...) i imam utisak da je Ubisoft ovde previše nakrivio stvari na stranu Assassin's Creed koji u novijim nastavcima (pogotovo u ovom od pre par tjedana) ima taj pristup sendboks dizajnu da ti se ponudi ogromna količina stvari koje možeš raditi ali da ni jedna od njih sama za sebe nije previše zanimljiva.
 
E, sad, ponavljam igra je dobila neočekivano odlične kritike, Tom Bramvel na Jurogejmeru joj je dao desetku i to posle svih onih, jelte, zaklinjanja u integritet i poštenje, pa sam sklon da finalnu ocenu ipak rezervišem za nakon što odigram barem desetak sati. Ova igra barem nije neugodna za igranje i nije mi odbojna pomisao da u njoj provedem bar tih desetak sati, za razliku od recimo Little Inferno, mog najvećeg razočaranja ove godine, koga još uvek nisam završio ali mi je pomisao da moram da se nateram da je igram još sat vremena skoro pa odvratna.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4904 on: 30-11-2012, 12:32:37 »
Nego, da se ne zaboravi, najnoviji Humble Bundle nudi vam čak šest THQovih igara po ceni koju sami odredite. Sedam, ako platite više od trenutno prosečne cene. Dakle, to je šest AAA naslova (Darksiders, Company of Heroes, Metro, i nažalost samo poslednji Red Faction) plus ako platite više od proseka i Saints Row the 3rd, sve dobijate kroz Steam za onoliko para koliko sami odredite (dakle, za jedan evro ako ste baš štedljivi). Krivo mi što imam sve ove igre i što vidim da THQ zaista očajnički pokušava da se spase bankrota...

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4905 on: 30-11-2012, 12:33:53 »


Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4907 on: 30-11-2012, 19:24:01 »
Da, izašao je, i hitam da napomenem, da se neko ne bi zbunio: grafika i endžin nisu ozbiljnije dirani. Mislim, možda ima hires paket tekstura, ali ovo je i dalje izometrijska igra u Infinity Engineu sa identičnim sprajtovima i pozadinama kao i u originalu. "Enhanced" deo paketa je u drugim elementima:
 
Quote

Running on an upgraded and improved version of the Infinity Engine,
Baldur's Gate: Enhanced Edition includes the entire Baldur's Gate
adventure, the Tales of the Sword Coast expansion pack, and
never-before-seen content including a new adventure and three new party
members: the Calishite monk Rasaad yn Bashir, Neera the wild mage, and
Dorn Il-Khan, the evil blackguard.

Baldur's Gate: Enhanced Edition contains the following enhancements:

New Adventure: The Black Pits

New Character: Dorn Il-Khan

New Character: Neera the Wild Mage

New Character: Rasaad yn Bashir

A new collection of player character voice sets

Native support for high-resolution widescreen displays

Over 400 improvements to the original game

Improved multiplayer support with connectivity between all platforms
 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4908 on: 30-11-2012, 19:51:26 »
Inače, ako i vi budete imali bizaran problem sa startovanjem BGEA, uz prijavu da vam fali određeni dll fajl, evo rešenja:
 
http://connect.creativelabs.com/developer/Wiki/OpenAL%20Installer%20for%20Windows.aspx

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4909 on: 02-12-2012, 10:56:40 »
Nije neka novost da bih ja polno opštio sa Krisom Aveloneom, pa evo novog intervua sa njim u kome između ostalog pokazuje kako danas drugačije gleda na pripovedanje u igrama.
 
Takođe, Kolin Mekomb bi rado uradio novuTorment igru!!!!!!!

zakk

  • Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
  • Posts: 10.902
    • IP Tardis
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4910 on: 02-12-2012, 11:52:32 »
Ako ga Dizni uhvati da radi Star Wars, svet ima da se istumba naglavačke.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4911 on: 02-12-2012, 13:14:17 »
Pa, on (ako pričamo o Krisu) se već dokazao stelarnim radom na Star Wars igri (KOTOR2), dakle ne bi bilo uopšte loše da se to desi.  :lol:

zakk

  • Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
  • Posts: 10.902
    • IP Tardis
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4912 on: 02-12-2012, 15:45:19 »
Ne Kris, Kolin...
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

E. coli

  • 1
  • Posts: 5
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4913 on: 06-12-2012, 13:34:38 »
Veliki pozdrav svima (a posebno Mehmetu :)),

Ja sam sto bi se reklo "long time listener first time caller" (citam forum vec jedno 4-5 godina), a razlog sto sam se odlucio da pisem je da izreklamiram drugara :). Covek je sam samcijat napravio old-school RPG u maniru starog dobrog fallouta (1,2). Igra se zove Underrail i upravo je pustio alfa release u prodaju (nije mogao da pokrene indieGoGo kamapanju, nazalost za nekoga ko zivi u Srbiji to je misija nemoguce):

http://www.desura.com/games/underrail

Mozete da skinete i probate besplatan demo sa njegovog sajta:

http://www.underrail.com

Nadam se da cu sad mozda i cesce da pisem kad sam probio led :!:

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4914 on: 06-12-2012, 16:24:27 »
Piši, piši, a ovo ćemo da isprobamo. Ja sam se taman vratio sa puta!!!

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4915 on: 08-12-2012, 10:30:24 »
Milan će sigurno spontano orgazmirati: Dark Souls 2 zvanično najavljen.
 
Takođe, oh, Metal Gear Solid V je izgleda u pripremi. Kođima po običaju lukavo baca koske gladnoj raji.

Petronije

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.788
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4916 on: 09-12-2012, 16:47:36 »
Ne znam jel bila vest...

http://www.darksoulsii.com/

Taman dok pređem ovaj prvi deo (ako ikad pređem)...

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4917 on: 09-12-2012, 17:59:57 »
 :lol:  Bila je, post iznad tvog.

Petronije

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.788
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4918 on: 09-12-2012, 18:04:19 »
A kao pretrčao sam celu stranu :-[

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4919 on: 09-12-2012, 19:19:04 »
Pa to, u trčanju se najlakšije i propuste sitnice  :lol:  Ma, najvažnije je da From imaju podsticaj da rade dalje. E, sad, kad bi ih neko još naterao da Demon's Souls objave za Xbox 360 i PC, da ne ostane samo kriptična PS3 ekskluziva... Vredelo bi!

Petronije

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.788
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4920 on: 09-12-2012, 23:23:32 »
Ma ja nisam gadljiv na stare igre, za par godina ću ga igrati na emulatoru, tako sam igrao i god of war.

Dirty Old Man

  • 4
  • 2
  • Posts: 119
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4921 on: 10-12-2012, 17:33:08 »
Igra mi se neki dobar western FPS - ima li neko neki predlog? Ne zaninaju me timske i multi-varijante.

Bez starca nema udarca.

Petronije

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.788
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4922 on: 10-12-2012, 19:05:25 »
Jedini koji ja znam da valja je prvi Call of Juarez. Ali isključivo prvi deo.

shrike

  • 4
  • 3
  • Posts: 720
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4923 on: 10-12-2012, 19:24:32 »
Igra mi se neki dobar western FPS - ima li neko neki predlog? Ne zaninaju me timske i multi-varijante.
Red Dead Redemption, jedino što nije FPS.
"This is the worst kind of discrimination. The kind against me!"

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4924 on: 10-12-2012, 20:07:02 »
Igra mi se neki dobar western FPS - ima li neko neki predlog? Ne zaninaju me timske i multi-varijante.
Red Dead Redemption, jedino što nije FPS.

I što nije za PC...

@DirtyOldMan: Pičiš li još SWToR? Ja imam 39lvl Sith Warriora, i par - nepar likova do 20og levela....I naravno, imam i starog Jedi Sentinela na 50tom :lol:

Dirty Old Man

  • 4
  • 2
  • Posts: 119
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4925 on: 10-12-2012, 20:46:39 »
Prestao sam da igram Swtor negde u junu - imao sam puno posla - i nisam nastavio. Red Dead Redemption nema za PC ni za Mac, a za Call of Juarez sam mislio da je neka srrategija...
Bez starca nema udarca.

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4926 on: 10-12-2012, 21:08:22 »
Prestao sam da igram Swtor negde u junu - imao sam puno posla - i nisam nastavio.

Ja sam se ponovo navukao :lol: Odlučio sam da pređem sa svakim likom main storyline. Kad završim sa Sith Warriorom, uzeću pičiti sa Bounty Hunterom ili Smuggler-om....Malo mi dosadili Džedaji i Sitovi :lol:

Ako se ponovo aktiviraš, ja sam na The Red Eclipse serveru.

milan

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.883
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4927 on: 10-12-2012, 22:49:45 »
Ne znam jel bila vest...

http://www.darksoulsii.com/

Taman dok pređem ovaj prvi deo (ako ikad pređem)...
Video trejler i istopio se od miline... Jedva cekam....

Petronije

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.788
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4928 on: 10-12-2012, 22:51:45 »
a za Call of Juarez sam mislio da je neka srrategija...

Meni je ostao u jako lepom sećanju, ako nisi igrao obavezno probaj.

Ugly MF

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.160
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4929 on: 10-12-2012, 22:55:03 »
Jel taj StarWars ToR sad mufte ili nije?
Cuo sam da zbog neigranja da ce da puste da bude free ?
Vidio sa mi negde daima i na torrentima ali MNOOOOGO gigabytetova za skidanje...?
Jel to za neke "servere" ili je oficijelno slobodan?

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4930 on: 10-12-2012, 23:09:54 »
Oficijelno je slobodan. Doduše i prilično osakaćen u slobodnoj verziji ali BioWare se zavjetuje da sluša šta igrači kažu i da će da opravi šta ne valja.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4931 on: 12-12-2012, 12:35:42 »
Čisto da se vidi kako je surov život u gejming industriji, IGN je sastavio spisak dvadeset studija koji su zatvorenu u 2012. godini. Neki od njih su dugovečne firme sa puno voljenih naslova, neki su relativno novi ali sa najmanje jednim hitom u CV-ju... Nije lako:
 
http://www.ign.com/articles/2012/12/11/20-studios-we-lost-in-2012

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4932 on: 12-12-2012, 13:08:01 »
Božanska Keza MakDonald ima razloge što je zabrinuta u vezi Dark Souls II. Bilo bi lepo priviti je na grudi i tešiti je nježnim šapatom.


Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4934 on: 13-12-2012, 11:29:10 »
Secret World je ukinuo pretplatu, pa sad samo morate da kupite klijent da biste ga igrali. Kada bih imao vremena za MMO, verujem da bih ovu igru isprobao.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4935 on: 13-12-2012, 14:22:25 »
Rab Florens na svom blogu piše o onome što i mene kopka poslednjih dana (pa sam ni krivu ni dužnu smarao svoju ženu tom temom): naime strah da će pojavljivanje visokoprofilnih gejm divelopera na kikstarteru, poput Pitera Molinjua, upropastiti celu priču za stvarno nove studije.
 
http://effingarcade.tumblr.com/post/36277287313/molyneux-and-fucking-kickstarter

Morningstar

  • 4
  • 2
  • Posts: 181
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4936 on: 13-12-2012, 20:59:34 »
Ma, Molinju je bezopasan. Sentimentalan starac koji samo hoce da ozivi izgubljenu mladost, duh osamdesetih. Verovatno u dubini duse krivi velike izdavace i proklete kompromise za svaki neuspeh koji je doziveo.

Nije se ni Sejfer proslavio u poslednje vreme, a njega niko ne proziva. Sta je ovo, dodjavola? :shock:

Double Fine Happy Action Theater Trailer (Xbox 360)
sve price su Anansijeve.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4937 on: 13-12-2012, 22:37:31 »
Šejfer je uspeo da očuva oreol sveca, možda prevashodno time što je Brutal Legend loše prošao u komercijalnom smislu. Da je ta igra bila dovoljno uspešna da EA od nje napravi franšizu, danas bi Šejfer u hardkor masivu imao mnogo manju podršku. No, budimo pošteni, Molinju zaista nije napravio odličnu igru već deceniju najmanje, a mislim da mnogi nemaju sluha za njegovo eksperimentisanje sa Kjuriositijem... Ja sam već negde gore rekao da mi je sasvim razumno da neko poput njega koristi Kikstarter da izmeri nivo zainteresovanosti za potencijalni god game koga bi pravio ali takođe je jasno da ovo odaje utisak da je u pitanju prosto keširanje slavne prošlosti, što, posle Obsidiana, Šejfera, Fargoa i Robertsa više nije dovoljno, mora se ponuditi uverljiviji pič, naročito ako narod ima utisak da ste puni para. Otud je Roberts oborio sve rekorde u kraudfandingu a Braben je jedva prešao polovinu tražene sume a ima još manje od dve nedelje do kraja kampanje za Elite Dangerous.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.335
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4938 on: 13-12-2012, 23:11:04 »
Ne znam... mislim Rab ima neke validne argumente, ali količina besa u onom članku... malo mi je neprijatno da čitam toliko isfrustriran tekst. Više sam zabrinut za njega nego za Kikstarter.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4939 on: 13-12-2012, 23:49:50 »
Da, pa pogledaj ostale postove na tom blogu - očajanje isijava iz nj.

Father Jape

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.335
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4940 on: 18-12-2012, 09:49:17 »
Patriša Hernandez piše o igri koji nisam igrao, Džerniju:


http://www.bitcreature.com/editorials/my-journey-alone/
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4941 on: 18-12-2012, 11:03:48 »
Ovo je suviše emotivno čak i za mene  :lol:

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4942 on: 19-12-2012, 10:53:25 »
Heh... poslednjih dana počeo je i "zvaničan" bekleš usmeren ka Kikstarteru i etabliranim imenima koja ga koriste za rizika oslobođen način da obezbede likvidnost svojim firmama. Dole smo linkovali Raba (božijeg) Florensa, a par dana kasnije oglasio se i Jurogejmerov overlord Tom Bramvel. Bramvelov napis je, očekivano, nešto mirnijeg tona od Florensovog, ali opet, sentiment je skoro isti: bogati matori ljudi dolaze na kikstarter da unovče svoju prošlost i otimaju mesto pod reflektorom malim, uistinu novim studijima kojima treba "pravi" novac za započinjanje posla. Treba zaroniti u komentare na Bramvelov članak pa videti Dena Uajtheda i njegov stav o ovome, kao i komentare čoveka koji postuje kao Stoo Monster, koji je kao tinejdžer napravio neke od meni dragih igara od pre skoro 30 godina (Nodes i Arc of Yesod) a koji se u međuvremenu bavio investicionim bankarstvom i njihov je stav sledeći: kikstarter dil je nepošten prema davaocu jer mu daje osećaj da je investitor ali ga ZAPRAVO tretira tek kao osobu koja plaća unapred robu koja tek treba da bude proizvedena, bez ikakve garancije da će biti proizvedena u ikakvom obliku koji bi podsećao na ono za šta ste platili. Pravila kikstartera su takva da firma ne garantuje za finalni proizvod, a sve dok primalac sredstava proizvede NEŠTO što NEKAKO podseća na pič koji je dao, stvari su pravno, navodno proste i forma je zadovoljena. U bramvelovom tekstu je i link na RPS tekst od pre nekoliko nedelja u kome se pobraja gomila Kikstarter projekata koji su promašili svoje datume izlaska ili majlstoun datume što treba pročitati da bi se čovek malo sovestio. Elem, Uajthed ovo smatra nefer dilom jer je sav rizik na davaocu a sav profit na strani primaoca. Stoo Monster na to dodaje kako je razlika između pravog indie studija koji započinje posao i potreban mu je nekakav, recimo seed kapital i Pitera Molinjua u tome što mali studio umesto da traži investitora da bi zakupio prostorije, kupio kompjutere, platio hosting i zaposlio grafičkog dizajnera, kompozitora, bla bla bla, sve to može da dobije od dobronamernih kikstarter davalaca, na osnovu piča za igru koji je u tom momentu više ideja nego stvarnos. Sa druge strane Piter Molinju ima studio, opremu, ljude, uspostavljen hosting bla bla bla, dakle ne treba mu seed kapital, nego mu treba cashflow - naime prosta likvidnost na računu kako bi plaćao plate i struju - naprosto režijske troškove. Njegov je stav da kikstarter ne treba da služi za ovo mada ja hitam da napomenem kako za davaoca ovde nema razlike, percepcija je u oba slučaja da dajete novac u razmenu za produkt koji će prezjumabli doći.
 
Enivej, Kris Roberts, trenutni rekorder u kraudfandingu se u najnovijem kikstarter apdejtu oglasio na ovu temu i ima posve suprotan stav (očekivano), podstičući raju da da pare Molinjuu i Brabenu. Prenosim ga u cjelosti:
 
Quote

  Hi everyone!
I’ve decided to do something a little out of the ordinary and step outside the Star Citizen realm for a moment.
There are many reasons why all of you so generously backed Star Citizen: You missed a good space sim, you wanted back someone that cared about PC games, you liked the previous games I’ve made and would like to play another. But I also think you backed Star Citizen because you wanted to say something to the business and marketing machines that normally decide which games are made. You said they are not the taste makers for you, that you want your voice heard on what kind of game you play and you want to have a greater involvement and connection to the development of that game.
I can’t tell you how invigorating this last part has been for me as a game designer, for the team that worked on the prototype and the new people we are bringing on. I make games that I want to play. But I also get a huge satisfaction from making games that other people enjoy and lose themselves in, much the same way I want to be entertained when I play a game.
In the old days before digital and online you almost never got to connect with the people that you were making your game for. Instead the only people that would see your progress was a few publishing and marketing executives that most of the time didn’t really care about the game outside what it could do for their bottom line.
With crowd funding you cut the middle man out. No retailer. No publisher driven by the demands of its shareholders for quarterly profits. Instead you build the game directly for the audience that wants the game for the right reasons – because they want to play it. This is an exciting shift in the dynamic and something gaming needs unless everyone wants no other choice other than to buy yearly sequels to one of a limited number of gaming “brands” that the big publishers focus on.
I’m committed to delivering a great game to you all. I’m committed to involving you all in the process and making that process as fun as possible. I’ve said it in a few interviews, but my hope is by the time we release the final “live” version of the game for the public, all of you will have already had a huge amount of enjoyment and fun and will feel the journey was worth the price of backing, with the playing of the final game a pleasant bonus.
I don’t think this model works for everything and everyone, but I do think it is a very viable model for a lot of games. And I think it’s great model for some designers, genres and platforms that don’t get the big publisher love because their type of games don’t sell 10 million copies worldwide.
Which is why I’m writing this comm-link today.
There are a couple of other games coming towards the end of their Kickstarter campaigns that need a little help.
The first is Project GODUS from 22 Cans. They’re about £60,000 away from their goal with just under 3 days to go. Without a decent end of campaign kick they won’t make it. Which would be a shame as they have been doing everything you should in a crowd funding campaign; daily updates, taking on their community’s suggestions, showing work in progress and embracing all that is good about crowd funding.
I’m not the biggest God Game fan, but I played the original Populous and Black and White, and PeterMolyneux pretty much invented this classic PC category. I think it’s great that he’s going back to his roots with GODUS and you can clearly see that his team really cares about what they’re doing.
I know there has been some blow back because a lot of people have felt let down by some of Peter’s promises in the past. I’ve known Peter for many years. Back when Origin and Bullfrog were acquired by EA and we used to travel the world on press tours promoting our respective games. He is definitely very enthusiastic, which can get him into trouble sometimes, as he can over promise, but it always comes from the right place – he wants to push the possibilities and he has a childlike wonder with doing this. And having been in the situation in the past, the fault with this doesn’t lie all at Peter’s feet. A lot of the reasons why promised features don’t make it into the final product are publisher driven. When Electronic Arts or Microsoft want a product on a certain date to make a financial quarter features get cut. The difference between Peter and a lot of other developers is that other developers are a lot more circumspect in public in disclosing what they’re trying to put in the game. Trust me, there are many lofty goals on most projects that never make it, Peter just is more public about his and sometimes gets caught out because of it, especially when there’s a hard date imposed by his publisher.
 http://kck.st/10dMVmO The second project is Elite: Dangerous from Frontier Developments. They still have 17 days left, but are also in danger of missing their minimum Kickstarter raise without a surge towards the end. They need a little more – some £456,000. You may say hey Chris, why do you want to support a competing project? Well I believe the world is big enough for multiple quality Space Sims. Having to compete against the Star Wars X-Wing games from Larry Holland certainly didn't harm Wing Commander and I feel Star Citizen and Elite: Dangerous are different types / styles of games. Star Citizen is more focused on a “crafted” approach to the universe – more detail, cinematic flair and more unique characters and locations whereas Elite will follow a more procedural approach which will allow it to have a much larger galaxy to explore as a lot of content will be computer generated. Besides wanting to see Space Sims make a comeback, I fondly remember playing the original Elite on the BBC Micro by David Braben and Ian Bell. I started my game development career around the same time David did, with my first three games all being on the BBC Micro in the UK before I moved across to the USA and joined up with Origin. The original Elite definitely got me thinking about just how cool it would be to blend 3D space combat that with a cinematic story to create the experience I always craved when watching Star Wars.
 http://kck.st/YN6rVC These are both games I’ve backed and I am writing this comm-link to let you know about them, if you don’t already.
You have already been so amazingly generous that no one should feel that they need to back any of these just because I am, but if like me, you like the idea of the gamers cutting out the publisher and enabling the developers to connect directly with their audience in a new connected way you should take a look as these are both titles from people that have made great games in the past and I think in the right environment, with no meddling publisher could make something special again.
-Chris 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4943 on: 19-12-2012, 13:05:40 »
Nezavisne igre su sve uspešnije već nekoliko godina, uslovno rečeno otkada su se Braid i World of Goo ugurale na vrhove godišnjih top lista pre četiri-pet godina. Ove godine je tu zaista bilo velikih priča, pa IGN u nekakvom godišnjem pregledu intervjuiše 12 prominentnih proizvođača ovih igara, uključujući Dereka Yua i Edmunda McMillena
 
 12 Top Indie Developers Talk Games

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4944 on: 19-12-2012, 15:04:51 »
Lopovi ukrali 7000 Wii U konzola sa Sijetlskog aerodroma  :shock:
 
http://www.ign.com/articles/2012/12/19/7000-wii-u-consoles-stolen-in-airport-robbery
 
Quote

Adventurous thieves have stolen around 7000 Wii U consoles worth around $2m from SeaTac airport in Seattle, USA.
ABC News quotes Sgt. Cindy West, who says " I’ve been a cop for 28 years, and I’ve never seen anything like this. This has come straight out of the movies.” The thieves broke into an air cargo warehouse and made off with 7000 Premium and Basic Wii U bundles worth a total of $2.28million according to Eurogamer's calculation.
The robbers loaded the consoles onto trucks using the warehouse's forklifts sometime between 9pm on Saturday night and noon on Sunday and made off with them. They are expected to have ditched those trucks later on, but the Wii U consoles have yet to surface. Unless the robbers have extremely large families to cater to with Christmas gifts, police expect to see them for sale online.
“If we don’t get any tips ahead of time, it will be the selling of these consoles that will lead to their capture. It’s gonna be pretty hard to hide 7,000 Wii game consoles,” says Sgt West.
 


Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4946 on: 19-12-2012, 16:09:44 »
Ken Levin ne da se priključio na hajp trejn nego ga vozi i dodaje gasčinu Njegova najnovija izjava vezana za Bioshock Infinite: kraj igre će biti nešto što nikada ranije niste iskusli u video igrama.
 
Skoro da me je sramota da ovo dodam ali ipak, ako neću sad, kad ću?
 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4947 on: 20-12-2012, 11:56:43 »
Oh, kakva drama oko THQ-a!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Dakle, prvo su podneli stečajni zahtev a ONDA se pojavio dobronamerni investitor koji će im pomoći u restrukturiranju i spasti franšize (mada kapiram da će biti otpuštena većina zaposlenih). Doduše, pošto je stečajni postupak već krenuo, možda tu uđe i neko drugi. Drama!!!
 
http://www.ign.com/articles/2012/12/19/thq-files-for-bankruptcy
 
 
No, evo predviđanja gde će otići koja franšiza ako stvari ne budu mogle da se sačuvaju na gomili:
 
http://www.ign.com/articles/2012/12/20/where-will-thqs-games-and-studios-go

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4948 on: 20-12-2012, 12:40:10 »

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 60.173
Re: Novosti iz sveta video-igara
« Reply #4949 on: 21-12-2012, 10:45:10 »
Naravno, pošto je Adam Lanza igrao igre, sada senator Džej Rokfeler traži od američkog kongresa da se uradi studija koja će pokazati kako nasilne video igre utiču na, jelte, omladinu. Da ne bude zabune, studija koja će pokazati da nasilne igre ne čine od odraslih ljudi nasilnike - a rejting sistem obezbeđuje da je svako svestan uzrasta preporučenog za igranje partikularnog naslova - je nešto čemu treba da aplaudiramo. No, teško je ne pomisliti kako ovde političari ponovo maše poentu u jurnjavi za lakim PR-om. Lanza je igrao Call of Duty - serijal koji je dos ada prodao više od 100 miliona primeraka što u teoriji znači da je svaka treća osoba u Americi igrala neku od tih igara. Sigurno je da u slučajevima kao što je Lanzin veća korelacija može da se napravi između mentalnog oboljenja i lake nabavljivosti oružja u SAD nego između jegovog uzrasta i igranja igara...