*
До пре неколико дана јавност, осим можда у Војводини, није много знала о градоначелнику Суботице Богдану Лабану. Ствар је променио аудио-запис од свега десетак минута: снимак градоначелникове свађе са Владимиром Половином, асистентом на београдском Грађевинском факултету, открио је много више него што је суботички моћник желео да се сазна.
Између осталог и да је изгубио живце због плаката са текстом „Богдане, Бог је љут”, који су последњих дана „красили” Суботицу али и, како тврде добро упућени у политичка збивања на крајњем северу наше земље, да је хтео да сакрије постојање сукоба између две струје у Српској напредној странци у овом граду.
Покушавајући да сакрије многе ствари, Лабан је, ненамерно, открио на пример, да „стари” чланови СНС замерају „новим” (углавном прелетачима из ДСС) што су заузели руководеће позиције у готово свим важнијим предузећима у овом граду...
Лабан је каријеру почео као саобраћајни полицајац, после завршене Средње школе унутрашњих послова у Сремској Камници. МУП му је био послодавац од 1987. до 1996., а годину дана по завршетку „полицијске каријере” радио је у београдском „Инекс – Интерекспорту”. Одатле је, као члан СПС-а, прешао у Управу царина Србије.
Током деветогодишњег рада на пословима царинског инспектора и шефа царинске испоставе Келебија, извесно време је био суспендован због сумње да је учествовао у незаконитим пословима. После суспензије се, како казују упућени Суботичани, није ни враћао у царину.
За директора суботичког огранка ПД „Електровојводина”, овога пута као члан ДСС-а, именован је 2008. године. Са ове позиције, 2013. године прелази на место директора палићког зоо-врта, а после само годину дана, преселио се у Нови Сад јер је именован за директора ПД „Електровојводина”.
Знања из области енергетике је, очигледно, брзо стицао јер је после само 365 дана из Новог Сада прешао у Београд, на чело „ЕПС дистрибуције д. о. о.” Лане је, после годину дана проведених у ЕПС-у, именован за градоначелника Суботице.
Житељи града на северу Бачке памте га и као некадашњег сувласника кафића у центру града „Галерија” и „Валентино”, али и као човека који је помагао избеглицама. Они који су са њим учествовали у хуманитарним акцијама, тврде да о помоћи угроженима никада није желео јавно да говори, нити да то публикује фотографијама у локалним новинама.
По образовању је магистар економских наука, а ову титулу је, како је наведено на званичном сајту града Суботице, стекао на Универзитету „Едуконс” у Сремској Каменици. Говори енглески језик, а познавање рада на рачунару му је – напредно. Има возачку дозволу за А, Б, Ц и Е категорију.
Ожењен је и отац двоје деце.
*
http://www.politika.rs/scc/clanak/388119/Grlati-gradonacelnika