• Welcome to ZNAK SAGITE — više od fantastike — edicija, časopis, knjižara....

Strip album koji upravo citam

Started by Cornelius, 20-01-2007, 01:11:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Meho Krljic


ex pistol

Da li je dj meho show pokojan?
U smislu da ga nema više ni na upps-u niti igde?

Meho Krljic

Mrtav, spaljen, rasut u vjetar.

Nightflier

Jupiter's Legacy, Book One 4/5
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Nightflier

Pročitao sam prva dva trejda "Lazarusa". Sunce ti žarko, odavno nisam čitao bolji strip.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Mme Chauchat

Ovo ne čitam (normalno) ali prema prikazu reklo bi se da je genijalno: http://www.theguardian.com/books/2014/dec/17/chris-ware-here-richard-mcguire-review-graphic-novel

Doduše, to je Kris Ver, ako se njemu sviđa ovoliko znači da je beskrajno depresivno i tužno :lol:

Nightflier

Juče sam završio treći TPB "Lazarusa" i prvi broj "Postala". Ljudi, ne da je "Postal" odličan nego nije normalno.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

džin tonik

kraj najamnika. vrijedi. a nije strip. malo. pred kraj.



usput, splitterovom edicijom najamnik konacno bez cenzure i na nj, sto znaci kvalitetan sken. ako tko radi preklope.

džin tonik

ethan ringler. prilicno zapostavljen serijal, pet albuma. u petom prica privedena kraju zbog manjka interesa, profitabilnosti. negdje steta, vanredno smislenija radnja spram mnogih slavnih serijala. (western), history, crime, drama. preporuka.



džin tonik

segmenti. malo inkala, malo druune, malo osmog putnika, e sad, da je smislena adicija... vise einsteinovo tijelo, rambo glava. preskociti.


džin tonik

horlemonde. spartakovi nasljednici u svemiru. ok.


džin tonik

vjerujem da naslovne govore sve o mastovitosti autora. cemu gubiti rijeci.




mozda jedino ovo blista s vise usiljene kreativnosti:
PREGNANT BITCHES OF WAR

QuotePlucked from the time-stream by eccentric inventor Nikola Tesla, six pregnant women accidentally kill a young Hitler -- and...

džin tonik

finsternis. nisam fentesi-fan, vise ljubitelj spejs opere, ali ovo me dojmilo. nema neku slozenu pricu, trivijalna radnja, na simpatican nacin uzeti elementi iz torgala, gospodara prstenova, 300, mitologije opcenito... tesko je naci nesto sto ovdje ne prepoznati. vizualizacija vrhunska, docarana atmosfera, karakterizacija likova. preporuka za opusteno vece.





džin tonik

ww2.2 7. dio. sta bi bilo kad bi bilo, sasvim solidno, obavezno za svakog mracnjaka. ni vruce, ni hladno.



džin tonik

finsternis i price o trolovima me vratili korigansima. rijeci nepotrebne, ako je koga nekim cudom zaobislo...




džin tonik

orphan train. histori. rijetko kad vidim gori izbor po stilu crtaca (mislim da je torpedo najbolji primjer koliko to znaci). na ozbiljnu temu poput ove ne ocekujem profilirani geg. ukratko: ausvic u dizni-toon reziji.


džin tonik

nedavno procitao 15 naslova brockhausovog serijala literaturcomics. ovo je prilicno zakoracilo u nj-obrazovni sistem iliti skole. uzrast 10+ godina, stripovana svjetska djela, i sto mi se svidja, na vizualno prihvatljiv nacin cak i ako niste na kakvim halucinogenim tripovima, sto je inace skoro pa pravilo kod slicnih obrada (ubijte me ako se primjerice lovecraft ne okrece u grobu), neki bi nazvali umjetnost. uz tekstualni dodatak o izvornom izdanju, autoru, simpaticno.



džin tonik

uz umjerena ocekivanja spominjani nastavci miniserijala pod naslovom '68 sto se mene tice podbacili. homefront i rule of war svedeni na, hm, ne znam, hau-ruk dosadu only. kako su potroseni zanimljivi uvodi, sama prica ostaje bez onog minimuma nadogradnje. nisu iskoristeni postavljeni temelji, negdje se izgubilo.



ali treci nastavak pape a la jodorovskij nije iznevjerio. papa nepotresivo grabi naprijed na svim podrucjima, zabava zajamcena ako niste bas neki puritanac.



manga. spominjani dorohedoro do desetog trejda ili chapter pojma nemam. svidio mi se pocetni prikaz paralelnih svijetova gdje smjestena radnja, tu smrtnici, tamo baba roge, pa se posjecuju, dobro je krenulo, mracno, ironicno, pa se rasteglo u beskraj. hocu reci, ok, mogu pratiti pricu koja se proteze kroz stotine nastavaka, ako smislena, ali ovo se pretvara u farsu. u grubim crtama, u prvom kadru postavis problem iscekivanje cijeg rjesenja drzi napetost kroz pricu. dajes sugestije kap po kap, grabis dalje, ali tu se vremenom uvodi toliko nebitnih i nezanimljivih radnji (a koje kao temelje na osnovnoj postavci), da te u odredjenom trenutku prestane zanimati rasplet.
dalje, kako prica odmice sve vise gubi i na pocetnoj "surovosti", tmini, te odlazi u jos jednu mangu krupnih ociju i prenaglasenih atributa.
facit: stvara se beskrajni zaplet do teske dosade i dalje. autoru bi koristio preacher. ok, imamo i tu koji preopsirni osvrt na djetinjstvo pitaj boga, ali kljucna radnja ne gubi previse dinamike. star se pravolinijski demontira, ocigledno je/su posrtanje u opsesiju, odnosi izmedju figura, jasne medjustanice, zakljucivanje sporednih zapleta i otvaranje novih, sve u funkciji glavne postavke.


džin tonik

Quote from: Boban on 25-02-2007, 02:38:03
meho, odaješ utisak čoveka koji piše prikaze kako mu se digne, a onda biraš naslove na koje se odnose.
Pokusavam shvatiti tajne zanata kad naletih na ovo. Vrijedi quote.

džin tonik

razmisljao krenuti li ozbiljnije sa grimm f. tales, no od danas ipak na opusteno citanje barksovog opusa, neka bude nostalgicno, ne moraju uvijek sjevati munje i teci krv. vec sam saznao da je sve krenulo od silje.



džin tonik

ovaj osvrt na barksovo djelo ipak je vise nesto za duge zimske veceri ili bas hardcore ljubitelje. predstavlja price uz najdetaljnije informacije o izvoru inspiracije, ucesnicima, zanimljivostima, te varijantama u kojima kad i gdje objavljene, zaboravljene, pa konacno i same vadjene iz naftalina, kao cjelina ili tek pojedine scene, te preradjivane, doradjivane, kako, kad, od koga... nesto za teoreticare i spomenute hardcore fans.

džin tonik

netko si je ucinio trud prekucati epizodu zagora vs. alien-people + hellingen na obojenu podlogu. bodujmo trud.
tko ocekuje nove bisere, na zalost slabo. koja "sumlja", poneki tipfeler, ali inace nista novo.
tko jos nije citao, preporuka. ali ne dajte djeci. u biti vec dugo razmisljam zasto je ovo namijenjeno uzrastu koji trazi uzor za identifikaciju; ta ideja vjerojatno nema utemeljenu podlogu, ali pogubne posljedice jos i danas svima vidljive po strip-forumima, a nekolicini nesretnika i u bliskim odnosima.
mozda su odgovorni u ovom stipu vidjeli iskljucivo promidzbu pojma drugarstva, samopozrtvovanja, pravednosti i sl., a egomanijakalno previdili kao osobni odraz.


džin tonik

forumaske price nedavno me vratile alan fordu, 1, 2, 3, 4. problematika tvornice zvijezda; prikladnije bi bilo fabrike zvijezda, ali to mi previse srpski, do sljedece rohade. rijeci nepotrebne, lektira na kojoj mnogi odrasli, kompenzacija za zagora.


džin tonik

prvi album "planete buducnosti". realistican crtez, solidna ideja, imamo robotiku, kloniranje, problematiku radne snage u spejsu, ali... ovo je kao sto godina u buducnosti i s te strane graficki potpuno nemastovit. nekako mi djeluje kao da je autor vise fokusiran na nekakvu eko-buda-ljevicarsku poruku, usput zalutalu u sf, no sto je razmislio o potencijalnom izgledu svijeta (od transporta, do prebivalista i milion sitnica) za sto godina. bar graficki.
zanimljivosti: robotika manje profitabilna od kloniranja djece. bah, ide u prilog tezi zlog koncerna (ako nisu chajniz ili sri lanka). u moon-u je to bolje odradjeno. naslov ocajan: klonirano dijete. i onda se pitaj koju misteriju kriju dvije trecine djela.


džin tonik

neandertal, album prvi. svidjaju mi se docarana atmosfera, primalni karakteri i problemi. zreliji rahan, preporuka.


džin tonik

long john silver, cetvrti dio. lik svima poznat, ova "adaptacija" obavezno stivo. prejako. sjecam se kad je dorison krenuo s trecim testamentom i kolika su bila moja ocekivanja, ni sam ne znam zasto, ali pomalo iznevjerenja, no najkasnije s ovim sam mu zapamtio ime.


džin tonik

republikin tex u boji #86, odlicno odradjeno kao domaci fan-art. nakon pricice tex vs. pljackasi/otmicari krece nestandardna epizoda iz doba fuscovog "nezrelog" crteza; negdje me podsjeca na onog mignolinog giganta, no bez patetike. glavni junak u ulozi kravara-divljaka, ne onoj uobicajenoj. mislim da druga od postavljenih tabli govori sve. :)


džin tonik

adaptacija tarantinovog djanga, miniserijal od 7 svescica. radnja uspjesno prenesena u strip, inace, razni umjetnici, steta sto guera (1. tabla) nije odradio sve, volim njegov izrazaj, zezeljova (2. tabla) plastika mi nikako ne odgovara.


džin tonik

ortega, frances, forgotten. nazovimo to artwork. ilustrirane bajke. ilustracije nesto za fantasy/gothic-fans, malo teksta, mnogo gresaka; logika, gramatika. bar u nj izdanju, ali mozda i to dio arta koji ne razumijem. ok, nije ni moj hrvatski bolji spram neke norme, ali ionako vecina ima neka sopstvena tumacenja pravopisa i sl. tako da je za mene moj hr relevantan, ali i bilo koji drugi prihvaljtiv. no u njemackom je sve jasno; neoprostivo za izdanje koje bi bilo, ne znam, umjetnicko (sic!).
mozda se nazire i malo ironije, imamo primjerice "...er ihr ewige liege versprach... (umjesto liebe)". mozda je fina zezancija ljubitelja arta. preveo bih kao: prisegao/obecao joj (na) vjecni lezaj.


džin tonik

vanjaka, ivor, prvi album. stara naivna pricica, realistican crtez.


džin tonik

bilo jednom u americi. klasicna mafiosi-saga bez pretjerane ambicije za postovanjem historiografije; lijepo gradi na realnim temeljima. tko voli doticni zanre, preporuka.


džin tonik

gospodari rata. netko je odradio solidnu scanlaciju na engeski, alternativna, hm, buducnost, srbija, madjarska enklava, trgovci oruzjem, placenici, sve u paketu. naslovnice i imena figura ocajni. bez spoilera, ovjeriti.


džin tonik

kako su ennisove ratne price nedavno dobile nastavak, kao uvod osvrt na pocetne. razni crtaci, razne tehnike, kako strukture prica, tako i graficke realizacije. ww2.

1. johanns tiger, najslabija. dok glavni lik graficki donekle uvjerljiv, crtez na ostalom potpuno podbacio, previse staticno, bez izrazaja. sama radnja tjera na misao, gle, stekao ime i sad prodaje koji god shund.



da nije sljedece price
2. d-day dodgers. novajlija u sudaru sa ludilom i disciplinom, happy end, gospodja astor je pobijedila. preporuka.



3. screaming eagles. izmedju agonije i ekstaze. komicno do beznadja, bezumlja, surealna radnja ispresjecana tragicnim. nista slabije od #2.



4. nightingale. jedna pomorska, zlocin i kazna, slabija.



5. the reivers. kauboji randaliraju pustinjom do neizbjeznog kraja. poneka zabavna posalica, generalno slabo.



7. condors. radnja smjestena u vrijeme spanjolskog gradjanskog rata. cetiri razlicita lika, roda vojske, razlicite nacionalnosti, motiva, ideologije, na nicijoj zemlji. odlicno karakterizirani irski fasista, sva do slaboumnosti iritantna razmisljanja engleskog ljevicara i sl. crtez podupire radnju. ni pocetka, ni kraja, odlicno. 



8. archangel. jedna pomorsko-zrakoplovna, mjestimicno neprikladan crtez, skoro pa i pravi happy end, slabo.


džin tonik

albumi 2-4 vec spomenute planete buducnosti. zelena preslika i nastavak kjubrikove odiseje u pokusaju. u pocetku uz zelenilo i nesto majka rusija nas voli price. elem, zakoracite u prostranstva koja kjubrik zabranio. slabo za omaz, slabo za trash. jos jedno isprazno-misionarsko naklapanje tipicnog salonskog zelenog kvazi-ljevicara ni na nebu ni na zemlji.


džin tonik

hm, preskocio 6. ratnu pricu:
j for jenny. zracni napadi na njemacke gradove iz perspektive agitatora raznih profila, motiva, razmisljanja, solidno.


džin tonik

ratne price, nove.

svescice #1-3 castles in the sky, ww2, ovaj put americki bombarderi stacionirani u engleskoj, pa i love story, slaba radnja, graficki napuhano, nacinje, tetura, ostaje nedorecen, predvidiv. nema ni crnog humora. ako imate previse vremena gledajte pola sata kroz prozor i imate bolju radnju. neprepoznatljivi ennis.



svescice #4-6 children of israel, golan, sirija, jom-kippur '73. nista bolje od gore spomenutog. ni sjena izvornog serijala.


džin tonik

elfen, album prvi, klasicni f pun neobicnih imena koja nikako zapamtiti i plitke radnje. lijep crtez bez kojeg bi se citanje svelo na 'ima li kraja'. mislim, zamisljam si ovo u obliku romana, to ni jedan kafka ne bi izgurao.


džin tonik

whiteout 1+2. volim radnju smjestenu u nestvarne predjele planete, ekstremne uvjete i sl. s te strane subjektivno idealno, antarktis, c/b-crtez odlicno uskladjen. sama radnja plitka, prosjecni krimic ili triler. koliko god bilo nahvaljeno, ovo je rekao bih samo bilo u pravo vrijeme na pravom mjestu. americki mainstream u padu, pokusaj sa autorskim stripom, tako da je i ovaj prosjecan rad dobio vise no realno zasluzio.
nikakvih iznenadjenja, obrata, najtrivijalnija moguca struktura, ugradjeno nekoliko zanimljivosti koje zainteresirani najkasnije na wiki dobije uz nekoliko min ulozenog vremena. crtez iako efikasan u granicama mogucnosti doticnog, neuporediv s primjerice jednim prattom. tko se ne slaze: postoji moj/a ukus/percepcija i los/krnja ukus/percepcija, jasno. sazeto: citljivo


Ugly MF

Quote from: zosko on 17-03-2015, 20:31:07
elfen, album prvi, klasicni f pun neobicnih imena koja nikako zapamtiti i plitke radnje. lijep crtez bez kojeg bi se citanje svelo na 'ima li kraja'. mislim, zamisljam si ovo u obliku romana, to ni jedan kafka ne bi izgurao.



To ima izaslo 10 brojeva zasad..Ja bas radim na broju 14.

džin tonik

pored svih tih nemastovitih scenarista, dobro je doguralo. ovih dana razvijam empatiju za crtace.

džin tonik

elfen, album drugi, cast sumskih vila. ne, cast sumskih vilenjaka. maskulinum. pod dojmom junakinja; sta god procitam ovih dana, kao da mi sugerira da se uhvatim kuhinje. no pasarn.
elem, dva plemena naroda ljudi vode rat oko prostih zemaljskih stvari, jedni u sluzbi imaju orkse, drugi pokusavaju pridobiti sumske vilenjake. sumski vilenjaci se neckaju iz razloga koji se pokazuju licemjernima, te zahvaljujuci jos jednoj junakinji ipak imamo happy end, truba spasa se cuje u posljedni cas. hm, lijepo nacrtano.


Meho Krljic

Izašla je poslednja, deseta epizoda serijala The Private Eye i moram da priznam da je ceo projekat bio neukaljani trijumf. Dvojica pedigriranih mejnstrim autora - Brian K. Vaughan i Marcos Martin - su seli i zajedno uradili izvrstan naučnofantastični serijal. Vaughan je osmislio svet bliske budućnosti u kome je internet ukinut a privatnost je izdignuta na nivo temeljite civilizacijske vrednosti, praktično svetinje, i u kome teroristička grupa pokušava da vrati internet čovečanstvu. Vaughan je i u korporacijskim radovima umeo da bude izvanredan a otkada se fokusira samo na autorske stripove još je bolji i ovo mu je jedan od najboljih radova u recentnom sećanju. Martin je prevazišao svoje fenomenalne poduhvate u Spadjermenu i Daredevilu i pokazao da je u stvari značajno bolji u nesuperherojskim vodama. Pritom, strip je objavljivan digitalno, na sajtu njihove firme, u PDF, CBR i CBZ formatu, po plati-kolko-oćeš principu, bez ikakve DRM zaštite i moram da kažem da sam svaku epizodu platio kao da kupujem pravu svesku - po tri evra - a za ovu poslednju sam dao četiri, za rastanak  :lol: Naravno, ko želi, može sve da sempluje u pirackim verzijama na uobičajenim mestima, ali i da kupi papirne kolekcije. U svakom slučaju, ovo mi je jedan od najboljih stripova koji su izlazili poslednjih godinu-dve, za prsa ispred Ruckinog Lazarusa ili Fractionovih Image stripova.

http://panelsyndicate.com/




džin tonik

's güldne jhdt, prva dva albuma, alphonse, bernard.
simon andriveau. francuska, srednji vijek, avantura. brza i smislena radnja, crtez fenomenalan, imamo mracno i komicno, mnoge scene kao da je postavio sergio leone osobno. preporuka.


džin tonik

blueberry, inspiriran topikom o laganju u literaturi krenuo kronoloski smislenim citanjem do promaknuca; nakon cega tesko pada "povratak" na casnicko-secesionisticke price. ali jednom da ga izguram "od pocetka-do-kraja". utisak iz mladjih dana kako je prica prenatrpana "krutom" radnjom nepromijenjen. molim? roditelji mrtvi, kuca razrusena?! ajmo na pivo. blaga kritika bez uvazavanja vremenske distance, inace vrh.


DušMan

Quote from: Meho Krljic on 20-03-2015, 11:18:49
Naravno, ko želi, može sve da sempluje u pirackim verzijama na uobičajenim mestima, ali i da kupi papirne kolekcije.

Kakve sad papirne kolekcije? Pa zar nisu na sva zvona vikali kako nikad neće odštampati ovaj strip i da će uvek postojati samo digitalno?
Nekoć si bio punk, sad si Štefan Frank.

Meho Krljic

Sorry, kolekcije su isto digitalne, zbunilo me što su reklamirane kao TPBovi.

džin tonik

blueberry, apacki ratovi, rano, naivno doba, napreduje se izrazajnijem crtezu. izdanje koje citam na nj prevela promovirana osoba; cesto slabo, nadje se i tipfelera ili nedostaje koja rijec... djeluje pomalo neskladno, nezgrapno i zbrzano, odabir pojedinih termina nesretan. steta, inace lijepi tekstualni prilozi, mnogo truda, promisljeno kronoloski, dobar istrazivacki rad oko povijesti i znacaja serijala.


džin tonik

preko 4. do 10. albuma formiranje ustaljenog izrazaja, solidne price, indijanski ratovi, apaci, pa izgradnja transkontinentalne zeljeznice uz mnoge reference na cejene, sijukse, custera... "mnogi mladi ratnici pokusali su lasom uhvatiti zeljeznog konja; bez uspjeha." (historical)
nakon 10. albuma kronolosko ubacivanje 3 marshala, prva dva jos donekle lijepo uradjena, dok treci vec ulazi u brzinsko doba racionalizacije, premjestanja tezista na beskompromisno optimiranje profita. dok smo nekad u pravilu imali 8-12 kadra po tabli, tu smo uglavnom na 6 i naravno manje sadrzajnoj prici.



jeremiah

Alvar Mayor, Fibra integral 700 neverovatnih i predivnih strana ...
Avantura počinje sad !



:: orange is faster color ::

džin tonik

incognito, resocijalizacija superheroja. odlicno. mene brubaker do sad zaobisao; pocetak jednog lijepog druzenja. cim uhvatim vremena ide se na sleepera.