News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Nezavisnost Republike Srpske Na Pomolu

Started by Che2, August 15, 2010, 10:50:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Che2

Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

slawen

Ја сам нешто слаб са тим енглеским, али ми се чини да не помера усне баш онако како би се очекивало код изговара одређених речи. А можда је у томе и тајна његовог успеха....
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Che2

sluzba odradila fenomenalno...     8-)
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

slawen

Аха... него, из наслова топика закључујем да ће Кисинџер поново бити државним секретаром, или тако нешто?
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!


Ivan_D

Quote from: slawen on August 16, 2010, 07:00:51 AM
Аха... него, из наслова топика закључујем да ће Кисинџер поново бити државним секретаром, или тако нешто?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
If you dine with the devil bring a long spoon.

slawen

Че у завршним операцијама ослобађања поробљеног србског народа:
RAMPAGE (Korkusuz) - TURKISH RAMBO Rocket Launcher
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Pijanista

QuoteА можда је у томе и тајна његовог успеха....


:D

Che2

Бета
објављено: 01.09.2010. 18:20
Додик: Већа аутономија за РС у оквиру Дејтона приоритет

Премијер Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је његов приоритет постизање веће аутономије РС у оквиру Дејтонског мировног споразума, али да ће, ако у томе не успе, тражити независност од остатка Босне и Херцеговине мирним путем у року од четири године.

,,Ако косовски Албанци, према Међународном суду правде и најважнијим дипломатским силама на свету, имају право да се одвоје због етничке мржње и нејединства са Србијом, зашто то не бисмо могли и ми у Босни и Херцеговини?", изјавио је Додик у интервјуу Ројтерсу.

Додик је рекао да очекује да ће Република Српска стећи аутономију у наредне четири године, додајући да, ,,ако буде неопходно ради очувања мира, сачекачемо и 10 година".

Премијер РС је истакао да РС неће деловати једнострано и да било какво одвајање од БиХ неће изазвати ни рат ни насиље.

,,Ми нисмо авантуристи, деловаћемо полако. Наше је политичко право да одлучујемо о свом статусу", рекао је Додик у вези са референдумом о независности, који би, како је казао, могао да буде расписан у року од 30 дана.

Премијер РС је казао да би резолуција о Косову, о којој ће се овог месеца расправљати у Генералној скупштини Уједињених нација, могла да пружи додатну подршку настојању босанских Срба да стекну већу аутонимију, односно независност.



every day in every way we are getting beter and better...    xjap
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Hate mail

Smanji malo. Kako neko ko ima vise od 18 godina moze da se lozi na ove gluposti? Like, what's it to you? Da li ti stvarno zivis u kevinom podrumu? Jesi li i home-schooled?
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Paramecijum


Che2

Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

slawen

Једно време тамо с'краја осамдесетих и почетком деведесетих читао временску прогнозу (ако су моје информације из Плејбоја биле тачне).
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Che2

Brže do Republike Srpske
nebojsa - 06. septembar 2010. u 16.03

Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik otvorili su most na Savi kod Sremske Rače, izgrađen sredstvima Fonda za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodina.

Predsednik Tadić je, otvarajući most, izrazio uverenje da će on dodatno zbližiti građane s obe strane Save i doprineti ekonomskom razvoju Srbije i Republike Srpske.

,,Meni je ovaj trenutak veoma značajan jer predstavlja krunu višegodišnjih napora koje smo Milorad Dodik i ja ulagali kako bi se ekonomska saradnja Srbije i RS materijalizovala, i kako bi postojala ne samo u dobrim namerama nego i u velikim delima", rekao je Tadić na ceremoniji kojoj su prisustvovali žitelji pograničnih područja s obe strane Save.

Prema njegovim rečima, stari železnički most koji se nalazi pored danas otvorenog mosta, morao je da se prelazi uz veliku pažnju zbog stanja u kojem se nalazi.

Tadić je naveo da se u Srbiji sada mnogo gradi, odnosno da je početo mnogo infrastrukturnih radova.

,,Na ovaj način Srbija se vraća među one zemlje EU koje grade mostove. Ovo je most koji otvara perspektive ljudima na obe strane", rekao je Tadić.

,,Svi oni koji iskreno pogledaju Srbiju videće da je ona zemlja u kojoj se gradi najviše mostova i puteva. To je zato što decenijama nije ništa rađeno i sada mi moramo to da ispravimo. Ne žalimo se, ali moramo ispraviti ono što naši prethodnici nisu uradili", rekao je predsednik Srbije.

Dodik: U planu još zajedničkih projekata
Pored ovog projekta, u planu je još zajedničkih infrastrukturnih radova, rekao je premijer RS Milorad Dodik.

,,Ovo je još jedan uspešan projekat u naporu da se poboljša standard i komunikacija ljudi na obe strane reke. Ovakvi projekti koje gradimo i ostavljamo najbolje govore o našim vezama. Danas ne moramo da objašnjavamo šta su specijalne veze", rekao je Dodik.

On je dodao da je za stanovnike RS od najvećeg značaj da Srbija bude što jača.

Ministar saobraćaja RS Nedeljko Čubrilović naveo je da je most investicija Srbije.

,,Ovo je jedinstvena prilika gde na granici jedna zemlja finansira ceo most. Mostovi služe da spajaju ljude, ali i za podršku razvoju privrede, što očekujem da će se i desiti", rekao je Čubrilović.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić rekao je da most ima privredni i infrastrukturni značaj, ali i da znači ljubav i nadu - ljubav prema stanovnicima RS, a nadu da njime više nikada neće ići izbegličke kolone. Pajtić je premijeru RS poklonio maketu mosta.

Tadić je nakon otvaranja mosta otišao u rodno selo svoje majke, Brodac, u RS.

Radovi na mostu počeli su 2007. godine, a ukupna vrednost je 13 miliona evra koje su obezbedili Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine, Putevi Srbije i Ministarstvo za saobraćaj i veze.

Milion evra je uložila RS kako bi se izgradio prilazni put mostu, sa strane tog entiteta BiH. Most je dug 440 metara i širok 11 metara, i ima dve kolovozne i jednu pešačku traku.

Od početka 2010. godine stari most je prešlo 240.000 putničkih vozila, 47.000 kamiona i 16.500 autobusa. Procenjuje se da vikendom granicu pređe i do 10.000 putnika. (RTS)
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Che2

Republika Srpska nastaviće da postoji i ukoliko se dogodi da bude izolovana i okružena samo zemljama članicama Evropske unije (EU), rekao je u intervjuu za današnje izdanje dnevnika ,,Frankfurter rundšau" (Rundschau) predsednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik

Na opasku da se u Beogradu doduše često govori da Srbija ,,neće dati Kosovo za člansto u EU", ali da se RS ne pominje, Dodik je rekao da ,,to i ne mora da se pominje" i da Republika Srpska ,,ni samu sebe neće dati za članstvo u EU".

Na pitanje kada će biti održan više puta najavljivan referendum o nezavisnosti Republike Srpske, njen premijer je ukazao da ona ima ,,Zakon o referendumu koji odgovara najvišim evropskim standardima".
,,Ne isključujem da će, kada budu ispunjeni neki spoljni minimalni zahtevi, doći do glasanja o nezavisnosti. Posebno posle zbivanja oko Kosova to je naše legitimno pravo. Ali, mi nismo avanturisti", rekao je Dodik.

Upitan da li ,,BiH, da li RS može da postoji kao ostrvo okruženo članicama EU, kao što je Švajcarska", Dodik je rekao da zemlja ,,kao Švajcarska sigurno neće biti, ali da je to u principu moguće".
,,Ali, primenu sile ja isključujem. Zato sam za prisustvo međunarodnih trupa u zemlji. No, politički ništa ne isključujem.

Ako neko misli da treba da nas izoluje - neka izvoli", rekao je Dodik.
Mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu nije, prema rečima premijera, promenilo poziciju Republike Srpske unutar BiH, ali je ,,pokazalo da međunarodna zajednica ima dvostruka merila".

,,Mi podržavamo teritorijalni integritet Srbije i trenutno poštujemo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Konačna odluka o Kosovu će pak imati uticaja na našu poziciju", naveo je Dodik.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/republika_srpska/story/133102/Dodik%3A+Mo%C5%BEemo+i+bez+Evropske+unije...
l
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

slawen

Сјајно. Нема нам више ВБО да нам прештампава читаве новине овде на саит, ал' је зато дош'о овај.

Какви су то пилећи мозгови, кад мисле да ће ико да чита те чаршаве....

Ало, бимбоје, ово је место где излажеш својим речима...
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Che2

Republika Srpska dodijelila sebi svu državnu imovinu

Parlament Republike Srpske prihvatio je u utorak zakon kojim je tom entitetu dodijelio svu državnu imovinu, na koju je visoki međunarodni predstavnik stavio zabranu raspolaganja.
Većina srpskih zastupnika u parlamentu RS-a u Banjoj Luci poduprla je prijeporni zakon o statusu državne imovine, kojim se ona dodjeljuje Republici Srpskoj, dok su bošnjački bili protiv.

"To znači da je sva imovina na teritoriju Republike Srpske u vlasništvu RS-a, a da se dio te imovine može ustupiti na uporabu institucijama BiH radi obavljanja poslova iz njihove nadležnosti", navodi se u objašnjenju toga zakona. Dodaje se da će ustupanje imovine ustanovama BiH biti uređeno sporazumom između vijeća ministara BiH i vlade RS-a.

Ministar pravosuđa RS-a Džerard Selman istaknuo je da zakon nije protudaytonski te da će pomoći rješavanju pitanja raspolaganja državnom imovinom.

Ured visokog međunarodnog predstavnika (OHR) Valentina Inzka popodne je objavio Inzkovu izjavu da vlasti Republike Srpske vode "protuslovnu politiku" jer traže zatvaranje OHR-a, a istodobno donošenjem toga zakona produljuju "rad toga međunarodnog tijela".

Visoki predstavnik Paddy Ashdown zabranio je 2005. raspolaganje imovinom koja je 1991. pripadala državi BiH ili je predmet sukcesije. U međuvremenu je utemeljeno povjerenstvo za državnu imovinu koje se nije uspjelo dogovoriti o načinu raspodjele i raspolaganja državnom imovinom.

Jedan od uvjeta za zatvaranje ureda visokog međunarodnog predstavnika i prijelaz na ured Europske unije u BiH, koji je uspostavilo Vijeće za provedbu mira 2008., jest postizanje dogovora o raspolaganju državnom imovinom.



sorry odvjetnice, ali ovim tekstovima je svaki komentar suvisan....
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Che2

Ceca peva za Dodika
E. B. | 22. 09. 2010. - 20:00h | Komentara: 0

Na završnon predizbornom skupu SNSD u Banjaluci na Trgu Krajine nastupiće Svetlana Ceca Ražnatović, saznaje "EuroBlic". Portparol folk pevačice Sreten Radović potvrdio je da se Ceca odazvala pozivu i da će nastupiti 1. oktobra u Banjaluci, i da će pevati iz prijateljskih pobuda. Pre Cece će na Trgu pevati i beogradska grupa "Legende".

Kako saznajemo, premijer RS Milorad Dodik na završnom predizbornom skupu ,,nije hteo ni jednu drugu" estradnu zvezdu osim Cece. Ivan Milinković, pevač ,,Legendi" potvrdio je da će ova grupa nastupiti u Bajnjaluci 1. oktobra. ,,Idemo na poziv državnog vrha RS, dakle zvaničnih tela, a ne na poziv neke partije. Idemo da sviramo i pevamo narodu, kao što smo uvek i radili, a na pozive stranaka se ne odazivamo" rekao je ,,Blicu" Milinković.


Inače, u SNSD su u početku kampanje najavili da neće rasipati novac za predizborne aktivnosti i da će za tu namenu utrošiti milion maraka, iako im zakon omogućava da potroše više od dva miliona maraka.



zivjela!   
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Che2

Montgomery: Rješenja za propalu i nefunkcionalnu BiH je mirni raspad
Nekadašnji specijalni savjetnik američkog predsjednika za BiH izjavio je večeras da je BiH propala država u kojoj ništa ne funkcioniše
Veličina slova: Decrease font Enlarge font
Srna 30/10/2010 19:44:00
image Montgomery: Bošnjaci žive još uvijek u prošlosti

Nekadašnji specijalni savjetnik američkog predsjednika za BiH William Montgomery izjavio je večeras da je BiH propala država u kojoj ništa ne funkcioniše i da jedno od rješenja može biti mirna disolucija zemlje.

"U BiH ništa nije riješeno 15 godina nakon rata uprkos naporima međunarodne zajednice. Nikoga u BiH ne treba prisiljavati da ostane u zemlji koja ne funkcioniše i zbog toga je jedno od mogućih rješenja ocjepljenje Republike Srpske i disolucija zemlje", rekao je Montgomery.

On je istakao da političari u BiH, a prevashodno Bošnjaci, moraju početi da razmišljaju o takvoj vrsti alternative.

Montgomery je napomenuo da u prilog disoluciji zemlje ide činjenica da Srbi i Hrvati ne osjećaju BiH kao svoju zemlju i ne žele da žive u njoj.

Odgovarajući na pitanje da li je u BiH počinjen genocid, Montgomery je rekao da ne može da definiše koje su vrste zločina počinjene, ali da Bošnjaci žive još uvijek u prošlosti.




ne rekoh li vam drugovi... samo pitanje vremena.    xjap
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

tempo

ne razumijem kakve veze ima privatno misljenje ovog covjeka.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Che2

probni baloni batice... bivsi americki ambasador u srbiji i savjetnik americkog predsjednika za BiH. ako njegovo misljenje nije relevatno onda 'ebem li ga...    :idea:
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

tempo

ja mogu naci jedno 120 izjava richarda holbrooka u koje su totalno suprotne ovoj koju si ti postavio.



kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Che2


13. novembar 2010. u 18.14
REPUBLIKA SRPSKA ..Bosna i Hercegovina propala država,, ...PiH se iznutra razgradila,suštinski raspala. To je proces koji je već daleko odmakao i već je nepovratan i za njega niko pojedinačno nije odgovoran. To je jednostavno logika situacije u Bosni, logika koncepta nametnutog u Dejtonu. Ništa više ni fizički ne liči na Bosnu i Hercegovinu, onu koju pamtimo i koja je decenijama bila realnost, bez obzira šta ko o tome mislio. Te Bosne više nema. Kada se dođe u Banjaluku, na primer, ni po čemu onome što se vidi na ulici, po arhitekturi ili načinu života ne može se steći utisak da ste u Bosni. Slično je i u drugim mestima, kao u Prijedoru ili nekom drugom gradu. To se oseti i vidi kada čovek bude u jednom gradu u Republici Srpskoj pa ode u Federaciju Bosne i Hercegovine, čak i u susedni grad, na primer, Prijedor i Sanski Most. Razlika se jednostavno vidi i oseti. To je možda kao priznanje ružno i neprijatno, nije politički korektno, ali to je tako, to je realnost.

Razgradnja Bosne se već desila i barem u miru nema te sile koja može to da promeni. Bosna se 15 godina posle rata i zapadnog eksperimenta "građenja nacije,, iznutra raspala. Taj proces bi se sada mogao zaustaviti, zaustaviti ali ne i uništiti, samo nekom velikom silom. Te sile u ovom vremenu nema i još dugo je neće ni biti. O tome najbolje svedoče nemoć i apsurd postojanja međunarodne uprave i visokog predstavnika u Bosni.

Ako se želi sačuvati kakva-takva forma Bosne i Hercegovine kao države, onda se mora tražiti neki drugi model. I to hitno da ne bi bilo kasno.

To svi vide i znaju. Neki priznaju, a neki kojima je to posao koji nosi visoku platu i karijeru negiraju. Zapadni predstavnici se najviše uzbude kada to javno kaže neko njihov, neka ličnost sa Zapada. Tako se odmah oglase Američka ambasada a potom i visoki predstavnik, kao što je ovih dana bilo povodom izjave bivšeg američkog ambasadora u Zagrebu i Beogradu Vilijema Montgomerija da je "Bosna i Hercegovina propala država,, i da je "jedno od rešenja miran raspad zemlje,,. Montgomeri je među onima koji to ne bi smeli da kažu jer je on do juče drugačije ne samo govorio nego i radio, ali je ipak rekao ono što je tačno. Pogrešio je samo u jednom. Bosna nije mogla da propadne kao država, jer to nikada nije ni bila. Nešto što nije postojalo ne može ni da propadne. Ona je postojala samo u "vizijama,,, pre svega, američkih političara, nekadašnjih Montgomerijevih šefova. Te "vizije,, su, kao i mnoge druge u američkoj politici, nerealne, taj koncept je bez osnove u realnosti. E, to je u Bosni propalo, propao je taj američki koncept Bosne. To je bilo očigledno od samog početka, ali zašto je tek sada postalo jasno? Taj koncept se politički temeljio i održavao na savezništvu između Hrvata i bosanskih muslimana, stvorenom pod američkim pritiskom. To je bila kontrateža bosanskim Srbima. Sada se to savezništvo nepovratno raspalo i Hrvati su u novije vreme saveznici sa Srbima. To je za Ameriku, i Zapad, najveći problem i zato je Bosna najednom postala "vruća tema,,. Propao je i koncept Bosne kao islamske zemlje. Tek je to obmana. Bosna je i sada, generalno uzevši, većinski hrišćanska zemlja. Još uvek ima Srba i Hrvata više nego muslimana. Pa šta je onda perspektiva Republike Srpske? Kroz mnoge razgovore sa ljudima u krajiškom delu Republike Srpske, a ja dobro razumem njihove reči i misli jer tu sam rođen i živeo do rane mladosti, većina, ipak, ne bi imala ništa protiv da njihova Srpska ostane u nekakvoj državi Bosni i Hercegovini. Nemaju oni čak ništa protiv ni sadašnjeg statusa. Ali samo pod uslovom da im se Sarajevo ne meša u život i njihove poslove. Spremni su čak i da finansijski pomognu muslimane u Federaciji. "Neka kažu koliko im treba, i mi ćemo im dati,,, ali nisu spremni da njihove pare idu u centralni budžet u Sarajevu, pa da im oni onda daju koliko žele. A cilj Zapada je upravo to. To nije moguće. Sve drugo, bilo kakav pokušaj promene, dovelo bi do velikog problema.

UJEDINJENJE? HVALA NE! Znači Bosna bi mogla nekako u nekoj prividnoj formi i da opstane. Ali, ako je suditi prema realnosti, mnogo je verovatnije da će se u daljem, a odavno započetom procesu unutrašnje razgradnje, unutrašnjeg raspada Bosne i Hercegovine, Republika Srpska odvojiti u zasebnu, nezavisnu državu. To je logika tog procesa. Kada se to spomene, onda Zapad odmah podigne uzbunu da će se Republika Srpska u tom slučaju pripojiti Srbiji. To, međutim, ne liči na takav razvoj. Iako je Srbija neuništiva u genima ugrađena ideja vodilja bosanskohercegovačkih Srba, sadašnje vreme je malo drugačije. Pripajanje, ili kako se to kaže ujedinjenje, Srbiji nije obavezan proces. Za bosanske Srbe je daleko važnije da Srbija na svojim zapadnim granicama ima jednu srpsku državu nego što je samo ujedinjenje. Jer, tako su mi pričali, mnogi se plaše da bi Srbija vrlo brzo progutala Republiku Srpsku i praktično uništila njenu unutrašnju dinamiku i ekonomiju. Već 15 godina relativne samostalnosti u Srpskoj je uobličen specifičan način poslovanja, stvoreni su jedna nova poslovna klasa i stil vođenja poslova, pa bi bilo kakvo ujedinjenje dovelo u pitanje taj poslovni identitet. Ne, naravno, to ne dovodi odanost i trajnu vezanost za majku Srbiju. To samo svedoči o sklonosti uvažavanja realnosti. Bosanskohercegovački Srbi su u ovom vremenu verovatno jedini Srbi koji iskreno i svim srcem vole Srbiju i, bez obzira na aktuelno stanje u Beogradu, oni se nikada ne mogu naljutiti na Srbiju. To je u genima, ali realnost se mora uvažavati.

Za takvo stanje stvari, zapadni "velečasnici,,, koji i dalje žive u predstavama iz devedesetih godina, uglavnom optužuju lidera Republike Srpske Milorada Dodika. Izgleda da veruju da je za sve najlakše optužiti Srbe. Dodik, međutim, nije ni malo odgovoran za proces razgradnje Bosne. On samo sledi svoj politički instinkt, sledi realnost koja mu može obezbediti politički opstanak kao i budućnost.

Možda je za sve to najodgovorniji nekadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun. On je svojim ponašanjem vicekralja Bosne uništio bilo kakve procese reintegracije života u Bosni i, pre svega Srbima, pokazao da ipak od Bosne nema ništa. To izgleda kao apsurd, ali je zaista tako.

Tako je, što se kaže, na terenu, u bazi. A kada će se i kako u tom duhu dalje razvijati, teško je reći. Najveća je, prirodno, odgovornost na Republici Srpskoj. U Srpskoj, međutim, ima dosta problema. Ispod opšteprihvatljive političke priče krije se u velikoj meri urušena državna infrastruktura. Sve mnogo slabije funkcioniše nego u vreme strane kontrole, od pravosuđa do zdravstva i državne uprave. Neverovatno je, na primer, da se na radio stanicama svakodnevno vrti reklama-poziv da roditelji prijavljuju rođenje dece i upisuju ih u knjige rođenih. O kakvom se to društvu radi, kakva je to država. Tačno je da se Srpska ekonomski dinamičnija od ostalog dela Bosne i da bolje stoji, ali još uvek tu nema sistema nego sve je na ličnoj osnovi. To koči ekonomski život i primetno je da se sada daleko lošije živi nego pre koju godinu. To je ozbiljan problem koji može da uruši Republiku Srpsku, mnogo više nego i NATO.

Uprkos tome ima mnogo stvari koje u Republici Srpskoj raduju. Mene lično najviše raduje kada vidim koliko ima dece. Mnogo je dece. Tolika deca su, ipak, garancija budućnosti i Republike Srpske i Srba u Bosni i Hercegovini, ali i obaveza da nas, što napisa Ivo Andrić, više nikada "tuđin zlim zadužuje,,.2010 NEW STANDARD .."



VIVA LA REPUBLICA!      8-)   
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

tempo

kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Hate mail

QuoteTačno je da se Srpska ekonomski dinamičnija od ostalog dela Bosne i da bolje stoji, ali još uvek tu nema sistema nego sve je na ličnoj osnovi. To koči ekonomski život i primetno je da se sada daleko lošije živi nego pre koju godinu. To je ozbiljan problem koji može da uruši Republiku Srpsku, mnogo više nego i NATO

Good luck with that, idiots!

:mrgreen:
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Pijanista

Drugovi, zarad ekonomskog oporavka moramo spreciti privatnu inicijativu!

miskop

Jel ima ovde neki autoritet koji bi zabranio lojavim govnima da
psuju ?


Che2

Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Che2

Немојте послије рећи да да вам нико
није рекао и да нисте знали.
:)

Rusija u igri

ponedjeljak, 29 novembar 2010 18:50

Istočno pitanje, odnosno rješenje za ove prostore, datira od Prvog svjetskog rata, kada je Turska protjerana s Balkana. Tada je Balkan podijeljen, napravljene su nove države. Ambicije i prste u cijelu priču tada je upetljala Austrija, Rusija, Francuska i Engleska.

Ambicije Rusa jesu izlazak na Sredozemno more, Bosfor i Dardanele, kako bi došli do Carigrada.

To je bilo u konceptu Prvog svjetskog rata, Rusi su imali sporazum s Francuzima i Englezima da to urade. Došlo je do revolucije u Rusiji, Turska nije doživjela potpuni poraz, saveznici su je sačuvali računajući da će biti štit prema Rusiji, što je donekle poremetilo taj scenario. Od tada je otvoreno istočno pitanje. Ono je otvoreno i danas. Nisu tu u igri samo Evropa i Amerika. U igri je i Rusija, i to debeloj.

Istorijska misija Rusije je izlazak na Sredozemno more i Indijski okean, kako bi uspostavila granicu s bratskom Indijom. To je definisao Žirinovski u knjizi ,,Posljednji skok ka jugu".

Rusi sada vode specifičnu politiku. Rusi su ranije prednost davali Bugarima u odnosu na Srbe. Sada je situacija takva da se oni vraćaju na Balkan preko Srba. Čudi me da javnost ne primjećuje sve manje prisustvo američkih i engleskih diplomata na ovim prostorima. Ameikanci više nisu dominantni, taj omjer je sada u korist ruskih diplomata.

Američka ambasada više nije mjesto gdje se kroji politika u BiH. Posljednji put američke diplomate bile su uključene u aprilski paket.

Rusi ne vode takvu politiku, kao Amerikanci, koji su kauboji. Ruska diplomatije je savršena, spada u vrh svjetske diplomatije. Rusi se polako vraćaju na Balkan, to ostvaruju preko Srba.

Ako Srbi ne uđu u Evropsku uniju, što je zajednički interes EU i SAD, sve što je do sada urađeno jeste jalov posao. Srbija i Republika Srpska najznačajnije su pozicije Balkana. Ako ostanu po strani, od cijele priča nema ništa, sve što su SAD i EU do sada uradili mogu pustiti niz vodu. Dođu li Rusi do Sredozemljog mora, gdje se sastaju tri velika kontinenta, značaj SAD drastično pada. U samoj Evropi postoje dva koncepta. Jedan od njih, tačnije onaj koji je razradio francuski diplomata De Gol, jeste antiamerički. On je začetnik evropske ideje. On je bio za Evropu, ali onu od Urala do Antartika. To je Evropa sa Rusijom. To bi bila Evropa koja je i vojno i ekonomski iznad Amerike. Ta ideja ostaje i danas da živi u Francuskoj, i sada je lansiraju neki francuski sociolozi, koji tvrde da Srbi treba da se strpe, jer se rađa nova Evropa. To je prava, De Golova Evropa. Na toj relaciji postoji sukob, jer Amerika bi željela sve da zadrži za sebe, da ima prolaz na Balkan, da Evropa ostane njena sluškinja, kao što je sada. Međutim, to nije ono što se ostvaruje. Zapadnjaci imaju osobinu da dok su na položaju brane oficijelnu politiku, ali kada siđu s vlasti, kažu pravu istinu. To je uradio i Vilijam Montgomeri, koji je rekao da Bošnjaci treba da razmišljaju o disoluciji BiH.



Komentar:

Predrag Lazarević




drugovi, "every day in every way...".       xjap
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Pijanista

Quote"every day in every way...". 

Ih napredujem zer gut.

Che2

ДОДИК: БИЋЕ МАРКИРАНА МЕЂУЕНТИТЕТСКА ЛИНИЈА

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ће РС маркирати међуентитетску линију хтио то неко или не, а да је ОХР својим ставом о томе показао сву бесмисленост свога постојања.
   

Инфо
17:37   |   16/12/2010

Аудио





Извор: РТРС

Фото: РТРС, Б.Благојевић
   

Додик сматра да је очигледно да је хтијење да се не маркира међуентитетска линија одређено политичким мотивима који могу само бити претпостављени.

"Маркирање линије потребно је чисто због прагматичних разлога. Она је утврђена и није спорна, али треба је пренијети на терен, јер слиједи попис, има проблема око земљишних књига, књижења имовине итд. Анекс два Дејтонског споразума није реализован зато што Бошњаци нису хтјели да се активно ангажују у посљедњих 10 година у заједничкој комисији за маркирање те линије" - рекао је данас Додик у Источном Сарајеву.

Према његовим ријечима, Република Српска учиниће све да обезбиједи адекватну заштиту својих интереса.

"Хтјели смо да маркацијом те линије покажемо сву небригу међународног фактора у БиХ, прије свега међународног представника и ОХР-а, не само посљедњег, него годинама уназад, када се тицало било којег важног пројекта који је важан и за реализацију Дејтонског споразума али и Републику Српску" - рекао је Додик.

Он је навео да нико из ОХР-а и Савјета за провођење мира није рекао да је Закон о државној имовини неуставан и антидејтонски, јер су представници Српске у праву.

"Сада врше притиске да се закон не потпише и не објави. Чекам да добијем закон из суда и потписаћу га истог тренутка. Закон није ни морао бити донесен, али јесте јер су хтјели да направе проблем, прије свега Српској" - поручио је Додик.




"zrno po zrno pogaca..."       8-)
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Paramecijum

Baš bih voleo da vidim ko će na terenu izdvojiti RS iz Bosne u sadašnjim granicama.
Recimo, kada se voziš iz Drvara za Jasenovac najkraćim putem, osam puta prelaziš iz Federacije u RS i nazad. Mnogo me zanima ko će i kako obezbeđivati tu granicu.

Che2

para, prosla su vremena te vrste obezbjedjivanja granica i suverenosti. RS je de-facto vec sada nezavisna; to treba samo jos medjunarodno ozvaniciti. po svim parametrima RS takodje mnogo bolje funkcionise nego vecina bivsih YU republika. a o kosovu da i ne govorimo...
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Che2

ДОДИК: БиХ НЕДОСТАЈЕ АМБИЈЕНТ ЗА УЛАГАЊА

Гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у, предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ће својим базичним политичким ставом остати исти, да нема намјеру да се мијења, већ да настави политику у интересу РС, и истраје на ономе што се зове заштита, развој и будућност РС.
   

Инфо
21:34   |   22/12/2010





Извор: РТС

Фото: СРНА
   

На питање да ли је он сада предсједник једног ентитета у протекторату, Додик је одговорио да нема логичног објашњења за многе ствари које се дешавају, јер БиХ и данас има високог представника који је реметилачки фактор, али да данас "можемо бити срећни што имамо РС, и морамо да разградимо све што су као наметнута решења радили високи представници, а проблеми су се нагомилали".

"Босна је данас заробљена у политичком блату из којег се тешко може извући, а Америка и Британија, пре свега подржавају институцију високог представника, а Босна се одржава притисцима међународног фактора који је путем силе и моћи, прије свега наметнуо санкције, кажњавао Србе, тражио кривца, занемарујући чињеницу да су Срби били страдалници у рату", каже Додик.

О томе чега се више плаши, економске криза чији реп може да закачи и регион, или уставне кризе у БиХ, рекао је да и једна и друга ствар долазе са Запада, да је криза разарајућег обима и да наравно има утицаја, али да је економска ситуација релативно стабилна.

"Проблеме морамо рјешавати, а приоритет је увијек економија. Међутим у земљи дубоко подељеној, недовршеној, која нема базични консензус, него се намеће као морање, тешко је бавити се економијом, јер Босна, по западним пројекцијама, није држава успјеха, а недостаје јој амбијент за улагање и економију".

Под формом протектората, каже Додик, странци су и оно мало економије девастирали ,,под плаштом либералне економије и таквих вредности". Додаје да такав концепт није природан за живот три ентитета.

БОСНА НИЈЕ ДРЖАВА УСПЈЕХА

"БиХ је била Југославија у малом, и сада на тим рушевинама имате ароганцију муслимана који се намећу као жртве и траже своја права, и цијела та прича о уставним промјенама, а све да би неко тамо на Западу био задовољан. У суштини ви тамо имате народе који не желе да живе заједно", рекао је Додик.

О промјенљивим односима са страним државницима каже да ,,многа решења изостају без сарадње са окружењем и Међународном заједницом, али Босна је могла бити земља са међународним капацитетом, али многи су те капацитете разградили, и сада рачунају да ми не желимо да схватимо то што раде, сматрајући да нам чине добро. Ја сам увијек за сарадњу, али увијек кажем и шта мислим о свему, водио сам увијек реалну политику".

На питање да ли званични Вашингтон одустаје од намјере да решава директно недовршене послове на Балкану, Додик каже да је Америка у једном новом периоду, суочена са отвореним светским проблемима који су већи него овде, и они остају заинтересовани за ове проблеме, а Хилари Клинтон, па и Обама, рекли су да је основа политике према другима немешање у унутрашње ствари БиХ. Да остану тврди према ономе што је написано у Дејтону, али нисмо то видјели, ту подршку".

"Мислим да је Америка заморена многим питањима, али ја нисам ентузијаста, међутим спреман сам да будем на позицијама Дејтона, два ентитета, три конститутивна народа", рекао је Додик.

ПОЛИТИЧКА ВОЉА САРАЈЕВА НЕ СТАНУЈЕ У БАЊАЛУЦИ

Каже да је у ЕУ још већа конфузија, што се тога тиче, али да уколико постоји канцеларија Високог представника, да се не може кретати ка Европи, у којој има дуализама и разлика у мишљењу од земље, до земље. Наводи и да је пре неколико дана Високи представник наметнуо један закон, ,,који ми нисмо прихватили, јер он нема права на то, као што нема права да се мијеша у уставне промене или учествује у изборном процесу".

О разговорима о уставним променама, а на питање сматра ли себе неком врстом уставобранитеља, Додик каже да се не осећа неугодно, да би било реално потребно да се у Устав угради механизам за један мирни разлаз, како би постојала једна свима позната ситуација.

"Политичка воља Сарајева не станује у Бањалуци, ни међу људима у РС и то је стварно стање ствари у политичким односима. И овде у Србији постоји једна опчињеност егзотичним Сарајевом, као у вријеме бивше Југославије, али то је данас град са 96 одсто Бошњака", каже Додик.

Предсједник РС рекао је да Европа данас јесте циљ и синоним слободе, али да не може да усисава у себе било кога, да прети и кажњава лидере, и да је логично поштовати изборна обећања. "Ја дефинитивно мислим да је РС заувијек, а БиХ док мора. За промјену устава БиХ потребна је наша воља, а ње нема", наводи Додик.

"Није само то тачно да је Дејтон зауставио рат, него је успоставио устав, начин избора скупштине, министарског већа, а који није влада, Дејтон предвиђа потпуну аутономију РС, и Федерације са друге стране, и политичку једнакост три народа, и то је начин опстанка БиХ, у супротном је нема", рекао је Додик.




predsjednik dodik radi mudro i metodicno na osamostaljenju RS... blizi se dan slobode.      xjap
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!