News: SMF - Just Installed!

Author Topic: "Srbija je urbanisticki pakao"  (Read 3191 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
"Srbija je urbanisticki pakao"
« on: August 22, 2010, 09:14:14 AM »
Tzv. srbija je pakao i svake druge vrste. Just ask the Cvetkovics.

Cvetkovići iz Leskovca ne mogu do svoje kuće

Komšiju zazidali sa sve četiri strane

DRAGAN MARINKOVIĆ | 21. 08. 2010. - 00:02h | Komentara: 12

Leskovac - Kuću Tomislava Cvetkovića u Vardarskoj ulici u Leskovcu, koji je nepokretan i boluje od Parkinsonove bolesti, sa sve četiri strane zazidale su komšije. Oni su sagradili kuće tik uz njegovu, ali samo na metar rastojanja, tako da do njega ne može da dođe ni Hitna pomoć.



Komšije su svoje kuće napravile na metar od kuće Tomislava Cvetkovića

Tomislavova supruga Živana kaže da je problem nastao kada su iz lokalne samouprave počeli da dozvoljavaju komšijama da zidaju kuće na sred ulice.  :| :mrgreen:


- Najpre nam je jedan komšija zabranio da prolazimo ulicom, onda se drugi zagradio, pretio i pozivao miliciju zato što prolazimo kroz njegov plac, a mi smo u stvari prolazili ulicom. Na kraju smo počeli da kao alternativni put koristimo njivu. Kada mi je muž doživeo moždani udar morali smo preko njive do bolnice da ga prebacimo traktorom - priseća se Živana.  :| :mrgreen:


Kada se pogleda sa njihove terase, tačno se vidi kojom trasom je trebalo da prolazi ulica. Čak su postavljeni i betonski stubovi za električnu energiju, a oni poput traga nekog davnog vremena samo vire iz komšijskih dvorišta. U dokumentima Direkcije za urbanizam i izgradnju grada Leskovca ova ulica još uvek stoji zavedena kao „funkcionalna“, a Cvetkovićima stiže račun za struju baš na adresu Vardarske ulice koja, očigledno, više ne postoji.  :| :mrgreen:


Cvetkovići su još pre dvadeset godina, kada su počeli da grade kuću, ispoštovali sve zakone i propise, pa čak i to da kuća obavezno bude dvospratna.  :| :mrgreen:


- Nije nam takva kuća trebala, ali smatrali smo da moramo zakon da poštujemo. Sve je bilo u redu do pre nekoliko godina, kada su, kako se menjala lokalna vlast, tako pljuštale i dozvole za gradnju novim vlasnicima, mojim komšijama, koji su nas zazidali sa svih strana, bukvalno bez prolaza - priča Tomislavova supruga Živana.  :mrgreen:


Cvetkovići nemaju ni kanalizaciju ni vodu jer cevi bi sada trebalo da prođu kroz komšijska dvorišta, a komšije to ne dozvoljavaju. Zbog toga, usred dvorišta postoji stara pumpa iz koje Živana, kao u 19. veku, crpi vodu za osnovne potrebe.
- Da bismo obezbedili prolaz do ulice, morali smo da srušimo zid i zahvaljujući razumevanju komšija, sada možemo da izađemo iz kuće - objašnjava suprug njihove ćerke Srđan Mladenović.


Međutim, da bi izašli iz svog dvorišta, oni ipak moraju da prođu kroz komšijsko. Kako kaže Srđan, te prve komšije su jedini koji imaju razumevanja za njihov problem.
 :roll:


Komšije u leskovačkom naselju Rade Žunić, u kojem Tomislav živi, ne žele da komentarišu ovaj slučaj. Mnogi od njih gradili su svoje domove bez dozvola, a Tomislav je svoju kuću sagradio uz sve potrebne papire, a neki ni do danas nisu pribavili sve potrebne papire za svoje građevine.  :mrgreen:


Ćerka Milena i zet Srđan najavljuju tužbu i žalbu nadležnim institucijama u Srbiji, pa i Strazburu. Smatraju da su njihovi roditelji oštećeni i da im je uskraćeno pravo na normalan život.  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Nadležni ne odgovaraju

Nakon desetak poziva upućenih Dragani Stošić, pomoćnici gradonačelnika Leskovca, koja je zadužena za urbanizam adobijemo komentar ili odgovor na pitanje ko je kriv za urbanistički haos u naselju Rade Žunić. Stošićeva nije htela da se javi na telefon, a „Blic“ podseća da je do pre par godina upravo ona bila direktorka Direkcije za urbanizam i izgradnju grada Leskovca. U samoj direkciji nam je rečeno da je direktor na godišnjem odmoru, a da je tehnički direktor na važnom sastanku i da ne može da se javi.  :mrgreen:

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/203553/Komsiju-zazidali-sa-sve-cetiri-strane
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #1 on: August 22, 2010, 03:54:47 PM »
im'o srecu, mogli su da ga uzidaji u temelj...  lol
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #2 on: August 22, 2010, 07:05:56 PM »
Mislis, "imao srecu, samo su ga opomenuli" ovaj put?

Mada, ko zna sta sve vama moze pasti na pamet.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #3 on: August 22, 2010, 09:07:36 PM »
 Secam se kako je u ulici nasih kumova tamo daleko jedan komsija tako resio da izbaci svoje dvoriste na ulicu. Bukvalno. Dozidao covek kucu i postavio ogradu , onu sa betonskim temeljom oko kuce i po sred ulice. Ulica jeste bila mala i sporedna ali je ipak ulica i tu se kolima vise nije moglo proci  xrotaeye. Jedan je u nasoj zgradi izbio rupu na nosecem zidu  :? i ozidao hodnik, tako napravio sebi jos jednu "poslovnu prostoriju" a terasu je zagradio i tu tUrio zamrzivac :P

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #4 on: August 22, 2010, 10:22:44 PM »
Tamo daleko im lepa kuca, plus mesalica za beton i zamrzivac.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #5 on: August 23, 2010, 12:05:52 AM »
E , sva sreca pa si ti pametnica na vrijeme izbjegla iz te strasne zemlje... steta bi bilo za talenat.    :roll:
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #6 on: August 23, 2010, 12:36:26 AM »
Za mene mi nije cudno, no mi za tebe.

"Hej, duso moja draga
Preko tudjih livada"
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #7 on: August 23, 2010, 01:43:15 AM »
Za mene mi nije cudno, no mi za tebe.

"Hej, duso moja draga
Preko tudjih livada"

ruzo moja bela, ala si crvena, ja te volim sto si plava ko zelena trava

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #8 on: August 23, 2010, 02:18:47 AM »
*Onaj citirani stih je a propos moranja da se gazi "preko njive" i tudjih dvorista edabi se izaslo ili uslo u kucu ove porodice. Zna on za tu numeru, iz tzv. Bosne je.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #9 on: August 23, 2010, 02:26:05 AM »
E , sva sreca pa si ti pametnica na vrijeme izbjegla iz te strasne zemlje... steta bi bilo za talenat.    :roll:
You mean "sisata"?

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #10 on: August 23, 2010, 02:38:21 AM »
E , sva sreca pa si ti pametnica na vrijeme izbjegla iz te strasne zemlje... steta bi bilo za talenat.    :roll:
You mean "sisata"?


da, barem po tvojoj prici...     8-)
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #11 on: August 23, 2010, 03:59:56 AM »
E , sva sreca pa si ti pametnica na vrijeme izbjegla iz te strasne zemlje... steta bi bilo za talenat.    :roll:
You mean "sisata"?


da, barem po tvojoj prici...     8-)
Po mojoj prici? Ja nemam tu rec u svom recniku, nego samo tebe navodim. A i nije bilo neko ozbiljno pitanje , nego vise onako , vidim ne znas da razlucis da li je u pitanju pametnica ili ona druga , u svakom slucaju  spreman si da vredjas. Gotta love the ignore button , sad cu da te kliknem, a ova momcad ovde ce vec da nastavi sa tobom onako kako ti to vec volis  :P

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: "Srbija je urbanisticki pakao"
« Reply #12 on: August 23, 2010, 04:15:53 AM »
molim E, i drugi put.    xjap
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!