News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Knjige  (Read 94782 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #250 on: December 03, 2018, 02:39:44 PM »
jes ti cito
cigansko groblje..?

i jel znas kome je gidra
naparavio omaž
u serijalu 'lude godine'..?
(hint: kolekcija pistolja na zidu...)

 ;)
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #251 on: December 03, 2018, 09:19:28 PM »
https://zokstersomething.files.wordpress.com/2015/06/bogdanovic-bogdan.pdf

nadjoh kod onog ludjaka zoxtera

tamo negde devedesete smo moja koleginica
milica tomic, supruga dragana tomica
hemicarka, dvadesetak godina starija od mene
pricali dosta o bb, njenom licnom prijatelju
kupusajuci zagrebacki danas (jedne
nedelje kupim ja, druge ona...) u kome je on imao kolumnu
(mislim stranicu iza tanje torbarine, nisam siguran)...

negde devedesetprvedruge predje ona u cip
i ja nisam vise imo s kim da pricam o politici
pa sam zapalijo nedugo potom
iz iritela...

p.s.
lazem, s pok. draganom vukovic
iz zetske (pored skadarlije)
njojzinom kolezinicom, hemicarkom isto
sam voleo da razglabam
o politickim stvarima
(mrzela je vuka draskovica, sta ces - oficirsko dete...)
na radnome mestu, uz kafu...

'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Knjige
« Reply #252 on: December 03, 2018, 11:25:22 PM »
The Road to Wigan Pier - G. Orwell.

Jako dobar osvrt na tadasnje politicko/ekonomsko/socijalno/klasno stanje tada. Knjiga je pisana 1937, kad je Orwell imao svega 33 godine.
Mene je fasciniralo kako se malo toga (ako ista) promenilo od tada. Pise na primer kako su i najsiromasniji ljudi u tadasnje vreme imali pristup luksuzu koji je donedavno bio nezamisliv - mogu da slusaju radio kad zazele ili da odu u biblioteku i procitaju najsvezije vesti iz San Francisca koje su upravo stigle telegramom.

Zanimljiv je i osvrt (a tome sam i sam dosta razmisljao jos davno) kako mehanizacija / automatizacija ne cine ljude srecnijim, ali kad vec postoji skoro je nemoguce ne koristiti je.
Dalje, kako zahvaljujuci mehanizaciji neki ljudi imaju vise slobogdnog vremena, ali da ne znaju sta s njim te ga lose, nekvalitetno i neproduktivno provode.
Kako vecina ljudi ne pazi na ishranu, jedu mnogo slatkog a malo voca i povrca i ne nalaze disciplinu da redovno vezbaju.
Pise i kako zanatlije izumiru, te kako nije video kvalitetnu nadgrobnu plocu datiranu posle 1820. Setih se sad kako mi je otac pricao da su Srbi posle rata u Juznom Banatu, a verovatno i drugde, uzimali debele nadgrobne ploce Nemaca, izbrusili ih i onda urezali imena svojih mrtvih koje su sahranjivali.
Da ne bude zabune, nije strasno sto su uzeli te stare nadgrobne ploce, ti ljudi su ionako bili mrtvi, a njihovi potomci ili mrtvi ili proterani, no harm done there. Problem je sto kad su iskoristili sve te kvalitetne nemacke nadgrobne ploce nisu naucili da prave iste, vec su se vratili svojim nekvalitetnim plocama i drvenim krstevima sa nevesto izrezanim slovima od pleha.

A sto me je najvise fasciniralo je da je covek jos tada primetio da levicare boli k. za eksploatisane i siromasne, vec ih samo koriste da kanalisu svoju mrznju protivh “eksploatatora”

Odlicna knjiga sve u svemu. Prva polovina je o rudarima i o tome u kakvim uslovima zive i rade. A very humbling read.

Citao sam jos pre 30 godina Niko i nista u Parizu i Londonu od njega (Out and Down in Paris in London) jos kod nas, kao i naravno one druge 2 poznate mu knjige. Ali ova me je dosta fascinirala iako stilski mozda nije preterano ugladjena.



Ne mogu da citam Orwella. Ne mogu da odredim konkretno sta mi ne prija u njegovom pisanju ali jednostavno ne ide. Probala sam vise puta da procitam 1984 ali se nisam makla dalje od sedme stranice.

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #253 on: December 04, 2018, 12:33:28 AM »
jebes orvela
probaj sarojana
(moja licna preporuka...)

 xrotaeye
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Knjige
« Reply #254 on: December 04, 2018, 01:19:01 AM »
Hvala na preporuci

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #255 on: December 04, 2018, 01:53:19 AM »
molim lepo

nego
jedno sest meseci
nijedan film nisam odgledao,
hail caesear
sam cetiri, pet puta kreno
premotam malo unapred pa se vratim nazad
i sve tako...
 ne znam sta mi je
('pomozite mi doktore...')

 :(

stvarno
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #256 on: December 04, 2018, 02:14:21 AM »
nisam cigansko, ali praško jesam
groblje

sarojan je dobar, ženski pisac
orvel je za mlađe

ista stvar meni sa knjigama, indie
odbilo mi se
počeo dva saramaga, murakamija, forgaša, b(u)rna, ono u kaselu logike nema...
ni filmove nisam mogao da gledam
pa me mrmot No1 naterala
na neki način

ali to je moja druga, duga, tužna priča

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Knjige
« Reply #257 on: December 04, 2018, 05:47:32 PM »
pa sta je ovo, bogovu ti majku...
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #258 on: December 04, 2018, 11:22:17 PM »
kad porasteš
kašće ti se samo...

'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Knjige
« Reply #260 on: December 05, 2018, 06:23:15 AM »
Jbt upisao fakultet pre mene, a ja razmisljam o penziji

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #261 on: December 05, 2018, 07:31:53 AM »
a on o tome gde će da se zaposli kad završi tu geografiju

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #262 on: December 23, 2018, 09:41:43 PM »
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Knjige
« Reply #263 on: December 29, 2018, 02:50:41 AM »
U Ceskoj mozes najvise 3 godine da odugovlacis i onda ti propadaju svi ispiti sto si dao i nema sanse da nastavis.
Slicno kao kad zidas kucu. Daju ti godinu dana da zavrsis, ako ne stignes i trazis odlaganje, daju ti jos godinu dana. Ako je do tada ne zavrsis, ne okrecis i ne napravis da izgleda k svetu, pocnu finansijski da te kaznjavaju. Ako nemas da platis uzmu ti to sto si napravio i prodaju nekom u pola cene.
Nema sanse da pocnes da zidas kucu od 4 sprata, onda ti ponestane para, osposobis prizemlje i tu se uselis, a gornji spratovi zvrje neokreceni i bez prozora.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Knjige
« Reply #264 on: February 07, 2019, 08:58:03 PM »
The Road to Wigan Pier - G. Orwell.

Jako dobar osvrt na tadasnje politicko/ekonomsko/socijalno/klasno stanje tada. Knjiga je pisana 1937, kad je Orwell imao svega 33 godine.
Mene je fasciniralo kako se malo toga (ako ista) promenilo od tada. Pise na primer kako su i najsiromasniji ljudi u tadasnje vreme imali pristup luksuzu koji je donedavno bio nezamisliv - mogu da slusaju radio kad zazele ili da odu u biblioteku i procitaju najsvezije vesti iz San Francisca koje su upravo stigle telegramom.

Zanimljiv je i osvrt (a tome sam i sam dosta razmisljao jos davno) kako mehanizacija / automatizacija ne cine ljude srecnijim, ali kad vec postoji skoro je nemoguce ne koristiti je.
Dalje, kako zahvaljujuci mehanizaciji neki ljudi imaju vise slobogdnog vremena, ali da ne znaju sta s njim te ga lose, nekvalitetno i neproduktivno provode.
Kako vecina ljudi ne pazi na ishranu, jedu mnogo slatkog a malo voca i povrca i ne nalaze disciplinu da redovno vezbaju.
Pise i kako zanatlije izumiru, te kako nije video kvalitetnu nadgrobnu plocu datiranu posle 1820. Setih se sad kako mi je otac pricao da su Srbi posle rata u Juznom Banatu, a verovatno i drugde, uzimali debele nadgrobne ploce Nemaca, izbrusili ih i onda urezali imena svojih mrtvih koje su sahranjivali.
Da ne bude zabune, nije strasno sto su uzeli te stare nadgrobne ploce, ti ljudi su ionako bili mrtvi, a njihovi potomci ili mrtvi ili proterani, no harm done there. Problem je sto kad su iskoristili sve te kvalitetne nemacke nadgrobne ploce nisu naucili da prave iste, vec su se vratili svojim nekvalitetnim plocama i drvenim krstevima sa nevesto izrezanim slovima od pleha.

A sto me je najvise fasciniralo je da je covek jos tada primetio da levicare boli k. za eksploatisane i siromasne, vec ih samo koriste da kanalisu svoju mrznju protivh “eksploatatora”

Odlicna knjiga sve u svemu. Prva polovina je o rudarima i o tome u kakvim uslovima zive i rade. A very humbling read.

Citao sam jos pre 30 godina Niko i nista u Parizu i Londonu od njega (Out and Down in Paris in London) jos kod nas, kao i naravno one druge 2 poznate mu knjige. Ali ova me je dosta fascinirala iako stilski mozda nije preterano ugladjena.



Ne mogu da citam Orwella. Ne mogu da odredim konkretno sta mi ne prija u njegovom pisanju ali jednostavno ne ide. Probala sam vise puta da procitam 1984 ali se nisam makla dalje od sedme stranice.
The Road to Wigan Pier - G. Orwell.

Jako dobar osvrt na tadasnje politicko/ekonomsko/socijalno/klasno stanje tada. Knjiga je pisana 1937, kad je Orwell imao svega 33 godine.
Mene je fasciniralo kako se malo toga (ako ista) promenilo od tada. Pise na primer kako su i najsiromasniji ljudi u tadasnje vreme imali pristup luksuzu koji je donedavno bio nezamisliv - mogu da slusaju radio kad zazele ili da odu u biblioteku i procitaju najsvezije vesti iz San Francisca koje su upravo stigle telegramom.

Zanimljiv je i osvrt (a tome sam i sam dosta razmisljao jos davno) kako mehanizacija / automatizacija ne cine ljude srecnijim, ali kad vec postoji skoro je nemoguce ne koristiti je.
Dalje, kako zahvaljujuci mehanizaciji neki ljudi imaju vise slobogdnog vremena, ali da ne znaju sta s njim te ga lose, nekvalitetno i neproduktivno provode.
Kako vecina ljudi ne pazi na ishranu, jedu mnogo slatkog a malo voca i povrca i ne nalaze disciplinu da redovno vezbaju.
Pise i kako zanatlije izumiru, te kako nije video kvalitetnu nadgrobnu plocu datiranu posle 1820. Setih se sad kako mi je otac pricao da su Srbi posle rata u Juznom Banatu, a verovatno i drugde, uzimali debele nadgrobne ploce Nemaca, izbrusili ih i onda urezali imena svojih mrtvih koje su sahranjivali.
Da ne bude zabune, nije strasno sto su uzeli te stare nadgrobne ploce, ti ljudi su ionako bili mrtvi, a njihovi potomci ili mrtvi ili proterani, no harm done there. Problem je sto kad su iskoristili sve te kvalitetne nemacke nadgrobne ploce nisu naucili da prave iste, vec su se vratili svojim nekvalitetnim plocama i drvenim krstevima sa nevesto izrezanim slovima od pleha.

A sto me je najvise fasciniralo je da je covek jos tada primetio da levicare boli k. za eksploatisane i siromasne, vec ih samo koriste da kanalisu svoju mrznju protivh “eksploatatora”

Odlicna knjiga sve u svemu. Prva polovina je o rudarima i o tome u kakvim uslovima zive i rade. A very humbling read.

Citao sam jos pre 30 godina Niko i nista u Parizu i Londonu od njega (Out and Down in Paris in London) jos kod nas, kao i naravno one druge 2 poznate mu knjige. Ali ova me je dosta fascinirala iako stilski mozda nije preterano ugladjena.



Ne mogu da citam Orwella. Ne mogu da odredim konkretno sta mi ne prija u njegovom pisanju ali jednostavno ne ide. Probala sam vise puta da procitam 1984 ali se nisam makla dalje od sedme stranice.

Ahhh stigla sam do 116 stranice sto je nesto malo manje od pola knjige. Nikad sporije citanje. Ne razumem. U medjuvremenu pricitala svasta drugo.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Knjige
« Reply #265 on: August 20, 2019, 05:00:08 PM »
https://www.amazon.ca/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/0452287081

Neko cit'o?

Upravo zavrsio, nekako mi deluje kao kombinacija istine, Dzemsa Bonda, maste itd. Knjiga koju teoreticari zavere obozavaju, o kojoj bi raspravljali na Glasu Razuma kad bi tamo citali. Knjiga kojom rezignirani imigranti pravdaju svoje neostvarene zelje.

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #266 on: January 21, 2021, 04:47:13 AM »
Ironweed
william kennedy
u prevodu grozdane olujić
"korov"

prelistah za dvadwsetak sekundi
ono frrrrrt, čisto da dijagonalno pregledam dijaloge,
onda zaklopim knjižicu i nasumično otvorim i pročitam  parče pasusa... Frensis u tm pasusu ima godina tu kol'ko ja otprilike (58), uznem i platim knjigu (100dindži na uličnoj tezgi)...
ne preporučujem mlađima... 😉

Prošli sam mesec pročit'o 'smrt je moj zanat' roberta merla,
(izdanje svjetlost*sarajevo, 1960), zajebana inženjerska knjiga
😥
to sve čitam u busovima
kad odlučim da ne ponesem lumiju, i prevalim 50-100km, a ne želim da me iko uznemirava (cima)...
😒
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Knjige
« Reply #267 on: January 29, 2021, 12:28:36 AM »
Ja citam sad Bullshit Jobs, pola zavrsio. Nije losa, mada kao i vecina slicnih knjiga, koncept koji moze da stane na 30 strana protegnu na 300 da bi napravili knjigu.

Citao pre toga Buddenbrooks od Thomasa Manna, pa odmah potom i Magic Mountain. Prvu je objavio kad mu je bilo 25 godina. Kako je neko imao takav insight sa 25 godina je beyond me.

Doduse i Gogolj je objavio Mrtve Duše sa valjda 30, John Keneddy O'Tool je napisao Confederancy of Dunces sa 28, Čehov gomilu pripovedki sa +/- 25.
Valjda su ljudi tada brze sazrevali.

Ne znam da li sam vam pricao ovde, onaj moj mladi prijatelj iz Srbije (sad ima 32), kupio prosle godine novu Škodu i pita me mrtav ozbiljan koji poklončić da uzme što mu nude - škodin privezak ili šolju  :roll:

Primera radi Jakov Sverdlov je u njegovim godinama potpisao smrtnu presudu celoj carskoj porodici u Rusuji (po Lenjinovom odobrenju), John Rockerfeller je bio najbogatiji covek u Americi i sl.

Naša genaracija je nit voda nit vino, ali millennials su totalni idioti.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #268 on: January 29, 2021, 01:17:17 PM »
definiši "naša generacija"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Knjige
« Reply #269 on: January 29, 2021, 07:37:32 PM »
1960-75
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #270 on: January 29, 2021, 09:20:00 PM »
indie je za dlaku upao u društvo

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #271 on: January 30, 2021, 01:38:30 PM »
 :)
(za konjsku dlaku
i magareći rep,
što bi se u moje vreme reklo...)

ne priznajem ovaj sud..!
 
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #272 on: May 16, 2021, 05:22:31 AM »
Uporedo:

Priča o vezirovom slonu
(stvarno, u rancu mi, u busu prečitavam i smejuckam se, posto sam je pre stogodina procito)

Balzakovo
Ètudes philosophiques
Le peau de chagrin
za manje od kostanja flaše piva
naidjoh na ovo izdanje,
neotvororeno, u prevodu
dr. Dušana Milačića,
dojajčano
paj sad:
"Predano u štampu 15-X-1948......10.000 primeraka završeno 17-11-1949 u štampariji 'Kultura', Beograd, Staljingradska 4..."

tu kad sednem desno mi je pod rukom
Art and History of Egipt (5K yz of civ...), monografija u izdanju Bonechja, veoma lux, mož se fališ da si bio u mesiriji, cijena  :)

prošle sam noći pročito
East 43rd street, alan batersby, ( 96str)jbt tek na kraju piše da je kemridj pres www.cambridge.org/elt/readers
 i da sam renkovanj na b2(fce)...
 :(
žasu dokle je sve to došlo...
Đ
Enigmatiku usput u busu
prvo rešim 16. i 36. stranu, posle čitam viceve na tim stranama
pa kaže:

Statistika
Podatak1
Avg serb god. prepesaci 1.500km
Podatak2
Avg serb god popije 120L
Zakljucak: Avg serb troši 8 litara na 100km
 xrofl
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #273 on: June 13, 2021, 01:28:44 PM »
'... najviše CO2 emitujemo kad pravimo stvari kao što su čelik i cement (31 odsto), koristimo struju (27 odsto), uzgajamo nešto (19 odsto), putujemo (16 odsto) i grejemo se i hladimo (7 odsto)...'

Kako izbeći Bila Gejtsa

https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1945584

 :)

'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #274 on: June 27, 2021, 12:23:39 PM »
Vselovod Jovanović
U svetu Elektronike
(radio, televizija, tadar)
1951
~450str.

pitko, letnje štivo,

Tozo o čitaš, al da mi vrneš

 :?:
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #275 on: March 23, 2022, 01:49:58 AM »
https://pescanik.net/bomba/

*
Prikaz knjiga: 1. Fred Kaplan, „The Bomb: Presidents, generals, and the secret history of nuclear war / Bomba: Predsednici, generali i tajna istorija nuklearnog rata“, Simon and Schuster, 2021; 2. Keir A. Lieber i Daryl G. Press, „The Myth of the nuclear revolution: Power politics in the atomic age / Mit o nuklearnoj revoluciji: Politika moći u atomskom dobu“, Cornell, 2020.
*

 xtwak xuss :?:

'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #276 on: March 28, 2022, 06:54:20 AM »
čitam (možda je to prejak izraz) knjigu (definitivno prejak izraz) jednog mog druga (da se ne ponavljam...) koju je pametno objavio na engleskom (zna da slabo ko ovde može to da razume, a da tamo gde može, niko neće time da se bavi) u tiražu od 300 primeraka koje je uglavnom već uspeo da podeli (doslovno, gde god da krene, nosi po nekoliko komada sa sobom, pa ako ugleda neku uticajnu ili slavnu ličnost...); najzanimljiviji deo (pored bibliografije, desetak gusto štampanih stranica naslova filmova, istih takvih ortačkih ili izvikanih knjiga, novinskih naslova...) je ko je to finansirao i koliko

tako dođoh do nevidljivih ljudi darka i biljane (izgleda su muž i žena, isto prezime, a različito ime oca, mada mogu da budu i polubrat/polusestra) koji žive tu negde u mom stanu, dobijaju uredno pozive za glasanje, ali ne participiraju ni dinara za komunalije

i koje niko ne uspeva da ispiše iz biračkog spiska

pa sam mislio da tražim od vučića da mi refundira ono što sam umesto ovo dvoje platio poslednjih pet godina (nek ostalo otpiše na zastaru)

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3084
Re: Knjige
« Reply #277 on: March 28, 2022, 08:07:42 AM »
A šta ćeš ako, recimo, Bilja i Darko podignu neki mastan kredit, volšebno nestanu, a tebi, kao vlasniku stana, u neka doba banu The Izvršitelji?

Missim, znam da bi ti znao šta ćeš, ali šta da radi neko ko je neuk u tim rabotama, a nije pri parama da plati nekoga ko zna?

Jel' može da se izvuče?

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3084
Re: Knjige
« Reply #278 on: March 28, 2022, 08:09:13 AM »
..heh, "volšebno nestanu"..

Tu tačku su već izveli.. 🙈

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #279 on: March 29, 2022, 11:07:29 AM »
da, to bi bilo neprijatno
ali je  malo verovatno
pre bih rekao da su bilja i darko izmišljeni likovi
koji postoje samo na biračkim spiskovima
i zato im je nemoguće ući u trag
dok novac, makar i iz kredita, ostavlja za sobom i te kakav

da mi nije mrsko, naš'o bih nekog kontrolora na "mom" biračkom mestu
čisto da prati da li će bilja i darko da se pojave
da ih posebno "obeleži"

evo zašto: slušam jutros nekog peščanikovog autora
kako obrazlaže zašto su fantomski listići (i fantomi sa njih) bezazleni
kaže, jebote, pa nije moguće da neko više puta glasuje, jer svakoga špricaju po prstu
rezonuje, samo ako to može da se opere, onda će moji bilja i darko da na drugom biračkom mestu budu sonja i marko
a nije se zapitao da li ono čime prskaju birače uopšte ima neki efekat
da nije u pitanju obična (ili čak i bogojavljanjska) vodica?
missim, nisam bio na glasovanju otkad sebe, pa ne znam, da li te zrače onom lampom i posle, a ne samo pre prskanja?
i ko uzorkuje tu tečnost na svakom biračkom mestu
i proverava koliko dugo "drži"?
i da se ne ispira limunadom?

pa pička mu materina, kol'ko košta taj sistem za čitanje otisaka prstiju? ima ga svaki telefon, jel' nemamo još koju milijardu da damo ćaletovom burazeru da napravi neku aplikaciju, umreži biračka mesta, automacki izbacuje broj glasujućih srba (pa posle nemoj da se ne složi sa onim skojim iziđe komisija)... hahahahaha, al kenjam, a?

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3084
Re: Knjige
« Reply #280 on: March 29, 2022, 11:24:07 AM »
Čaletov burazer će, predmnevam, takav sistem da nam oposli za neke naredne izbore.

Kad se to, razumeš ti mene, digitalizuje, e tad, garant, neće biti muljanja..


al kenjam, a?

🙈

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Knjige
« Reply #281 on: March 29, 2022, 03:05:16 PM »
Ljudi, ovo je tema o knjigama. Drzite se toga.


Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #282 on: March 29, 2022, 05:43:58 PM »
Čaletov burazer će, predmnevam, takav sistem da nam oposli za neke naredne izbore.

Kad se to, razumeš ti mene, digitalizuje, e tad, garant, neće biti muljanja..


al kenjam, a?

🙈


naravno da neće
jer kvalitetan poligraf još niko nije prevario

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #283 on: March 29, 2022, 05:48:12 PM »
Ljudi, ovo je tema o knjigama. Drzite se toga.



pa o knjigama i pričamo

taj moj drug danas imao radnu grupu na vladi
pa ja poš'o da mu pravim društvo
i dižem cenu
znaš ono, kao, kad me vide pitaju ili ko ti ovo, ili i šnjim si dobar?
i dok se on tamo predstavljao
odem u akademiju 28 na doručak
kajgana i duži stoplim mlekom
dvestašesed kinti

INDIE!

260!

u sred bga
a umetničko mesto
pa vi izvolte

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #284 on: March 31, 2022, 10:32:22 AM »
и ово је нека врста књиге: https://publikacije.stat.gov.rs/G2021/Pdf/G20215673.pdf

србија је 2020. имала 335 организација које су се бавиле истраживањем и развојем и плаћала 23.524 запослена у тим институтима, од којих су 16.662 имали звање истраживача.

па да то што траже постоји, ваљда би га хиљаде и хиљаде истраживача до сад нашли

доле багро са грбаче  xrofl xrofl xrofl xrofl xrofl

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #285 on: March 31, 2022, 07:03:53 PM »
Sta me cimas bree
Skoncentriso sam se na izbore
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #286 on: April 01, 2022, 06:21:44 AM »
opusti se
u sredu sam dobio izveštaj instituta za evropske poslove
o tome kako su glasali srbi u ovu prvu nedelju što dolazi

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #287 on: April 01, 2022, 07:00:22 PM »
Ja 4,5,5 (za sve pare)
Ponoš, Tepić i  onaj VJ:(
pa nek ide život...
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #288 on: April 02, 2022, 06:33:02 AM »
kažu, zvončica 58%
ponoš 18%
milica 10%

npr....

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #289 on: April 02, 2022, 07:32:09 AM »
(provincijalac
455 je slogan ovde u selogradu

4 Zdrav ko Ponos, prec.
5 Tepic, parl.
5 V. Jankovic, grack.
:)
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #290 on: April 02, 2022, 02:23:31 PM »
good for you

upravo proveo prepodne u:
- poljoprivrednoj apoteci
- saobraćaju na putevima
- kraćoj šetnji u prirodi
- prodavnici vodoinstalaterskog materijala
- saobraćaju na putevima
- jednoj metalostrugarskoj radnji
- drugoj metalostrugarskoj radnji
- saobraćaju na putevima
- dva uobičajeno neprijatna i jednom iznenađujuće osrednjem razgovoru

saću da nastavim sa čitanjem nečega što što je napisao vatafakis (janis)

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #291 on: April 07, 2022, 07:10:15 AM »
(provincijalac
455 je slogan ovde u selogradu

4 Zdrav ko Ponos, prec.
5 Tepic, parl.
5 V. Jankovic, grack.
:)


šta kažeš na ovaj veliki politički dogovor?
'oćeš d'iziđeš ponovo na glasovanje?

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #292 on: August 08, 2022, 05:49:18 AM »
ne mogu da se setim da li sam pročitao: robert heinlein, stranger in a strange land

a rešio sam da ponovo pročitam i zadužbine

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #294 on: March 06, 2023, 05:32:05 PM »
https://www.rts.rs/page/radio/sr/story/1466/radio-beograd-3/5142114/aleksandar-etkind-nafta.html

*
Imaginarna edicija

Aleksandar Etkind: Nafta

U emisiji Imaginarna edicija, od ponedeljka, 6. do petka, 10. marta, emitujemo tekst Aleksandra Etkinda „Nafta” iz autorove knjige „Priroda zla: sirovine i država”. Prevod s ruskog: Milan Subotić


Zahvaljujući širini tematskog zahvata, multidisciplinarnosti pristupa, kao i esejističkim osobinama stila Aleksandra Etkinda, njegova knjiga „Priroda zla: sirovine i država" ubrzo je stekla status intelektualnog bestselera. U njoj autor razmatra uticaje otkrivanja i iskorišćavanja različitih prirodnih resursa na ekonomsku, društvenu i političku istoriju ljudskih društava. U širokom rasponu od pronalaska vatre, preko privreda zasnovanih na gajenju žitarica, pamuka, lana i konoplje, trgovini krznom, plemenitim metalima, solju, šećerom, opijumom, svilom, te tehnologijama korišćenja vodene pare, uglja, nafte i gasa, Etkind prati posledice koje upotreba prirodnih resursa ima na strukturu, razvoj i propast društava, kao i na politički poredak, sistem vrednosti i stil života njihovih stanovnika. U fokusu njegovog istraživanja je fenomen „resursnog prokletstva", metafore kojom se označava potpuna zavisnost ekonomije neke države od jednog prirodnog resursa koji se, uprkos bogatstvu koji donosi, često pretvara u uzrok i oslonac političke autoritarnosti, socijalne i rodne nejednakosti, degradacije i demodernizacije društva. Upečatljiv primer ovih procesa su privrede takozvanih „petrodržava", tj. onih zemalja koje se, bez diverzifikacije svoje ekonomije, gotovo isključivo oslanjaju na prihode dobijene proizvodnjom i izvozom nafte i gasa.

U delu knjige koji emitujemo na našem programu, Etkind prevashodno ukazuje na socijalne i političke posledice „naftnog prokletstva" ili „resursne zavisnosti" na primeru savremene Rusije, ali i drugih „petrodržava" poput Venecuele, Nigerije i arapskih zemalja. Zaključak njegove analize je sumoran - u „petrodržavama", odlivom kapitala stečenog crpljenjem naftnih izvora, vladajuće elite postaju bogatije, stanovništvo preživljava od preraspodele malog dela naftne rente, bezbednosne strukture dominiraju društvom, a kvalitet zdravstvenih i obrazovnih institucija opada. Imperativ smanjenja potrošnje fosilnih goriva zbog globalnog zagrevanja i ekoloških problema, predstavlja ozbiljan izazov za pomenute države čija ekonomija u velikoj meri zavisi od nafte i gasa.



Aleksandar Etkind je rođen u Lenjingradu 1955. godine gde je završio studije psihologije, a doktorirao je u Helsinkiju radom o ruskoj kulturnoj istoriji. Predavao je na Evropskom univerzitetu u Peterburgu (1999-2004), Univerzitetu Kembridž (2004-2013) i Institutu Evropskog univerziteta u Firenci (2013-2022). Od prošle godine je profesor na Odeljenju za međunarodne odnose Centralnoevropskog univerzitetu u Beču. Pored knjige Eros nemogućeg. Istorija psihoanalize u Rusiji koja je prevedena na srpski jezik (Zepter book, 1999), objavio je na engleskom i ruskom jeziku niz knjiga od kojih su najznačajnije: Internal Colonization: Russia's Imperial Experience (2011; rusko izdanje 2013); Warped Mourning: Stories of the Undead in the Land of the Unburied (2013; rusko izdanje 2016); Roads not Taken. An Intellectual Biography of William C. Bullitt (2016; rusko izdanje 2015). Takođe, priredio je više zbornika radova o istorijskom pamćenju u Istočnoj Evropi, konceptu 'unutrašnje kolonizacije', oblicima kulturnog protesta u Rusiji, te sećanju na Katin. 

Tekst čita Aleksandar Božović.
Urednica: Olivera Nušić
*

'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #295 on: April 09, 2023, 08:01:13 PM »
*
ЧЕТВРТАК, 13. АПР 2023,  18:32

Драма Другог програма

Давид Албахари: Мамац

Језгровита Албахаријева проза, роман овенчан Ниновом наградом, преточена је у радио-драматизацију ‒ наратор у егзилу у Канади преслушава магнетофонске белешке са гласом своје мајке.

То отвара контемплације на тему мајчиног сећања на Београд током Другог светског рата, изгнанства али и књижевности и стваралаштва уопште.

Улоге тумаче: Љиљана Крстић, Милан Михаиловић и Слободан Бештић

Драматизација: Божидар Ђуровић

Лектор: Радмила Видак

Тон-мајстор: Никола Николић

Музички уредник: Јована Стефановић

Продуцент програма: Александра Рајић Жикић

Редитељ: Божидар Ђуровић

Уредник емисије: Звонимир Костић

Уредник серије: Весна Перић

Производња: Драмски програм Радио Београда, јун 1998. (реприза)
*
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #296 on: April 14, 2023, 02:56:52 PM »

Човек који је пушио Библију

https://www.rts.rs/radio/radio-beograd-1/4788238/preobrazaj.html
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #297 on: April 14, 2023, 07:04:29 PM »
zvani rizla.... ahahahahahahaha

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6616
  • Найдём и покараем
Re: Knjige
« Reply #298 on: April 18, 2023, 07:24:19 PM »
došlo mi da napišem i ja nešto
prihvatam primedbe i sugestije, moguće koautorstvo
nešto kao scenario, da ne kažem sinopsis
vika se

S2E1

scena prva:
mršavi batica dolazi sebi u tesnoj rupi u kamenu
mada "dolazi sebi" možda i nije najsrećniji izraz
možda je bio pri sebi svo vreme, ali se ukurvio?

i kako dolazi sebi
da li se trzne celim telom, kao da ga spičilo teslinim transformatorom
ili počinje polako, kao malko se mrdne malić na levom stopalu
pa onda mišić na licu
itako
sve dok se ne otkravi
i da li ga onda muči ona teskoba
mrak
smrad

i šta ćemo sa ranama
od eksera, kop(a)lja?
da li zarastaju pre, ili odmah posle voskresenija
ili im treba neko normalno vreme

od toga zavisi kako će on da se ponaša dalje

ah, koliko dilema...
nije ni čudo što niko nije napisao drugu sezonu
ono hodanje po vodi je bilo pičkin dim u odnosu na ovo

šta je bilo posle

gde je otiš'o, šta je radio
jel' se celog života krio kao pička
jbt bio si na krstu, pobedio si smrt
čega se ti bojiš?
ako jeste, od čega je živeo
jer taj nije znao ni jedan drugi zanat
sem da sere

i kad je umro i gde

anyone?

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Knjige
« Reply #299 on: April 19, 2023, 02:20:22 AM »
kasnim, kasnim...

https://pescanik.net/biljeznica-robija-k-delirij-uskrsa/

:)

*

Bilježnica Robija K.: Delirij uskrsa

VIKTOR IVANČIĆ
11/04/2023

Moj dida je lovija ribu sa onim svojim frendovima barba Toninom i don Josom. Oni tri su sidili na muliću ispod didove kuće na Šolti i bacili su tunje u more. Plus su pušili španjulete i drinkali su po travaricu iz bićerina. Don Joso je uzdahnijo: „Koja divota, čoviče! Fala ti bože da je oni cirkus doša kraju!“ Barba Tonino je njemu rekao: „Satra te uskrs, a?“ Don Joso je rekao: „Do daske! Čin dođe uskrs, meni se diže kosa na glavi! Blagosiljaj sirnice, škropi piturana jaja, krizmaj, krsti, misa ujutro, misa u podne, misa naveče, veliki četvrtak, veliki petak, veliki kurac palac… Nemoš dignit glavu od posla, čoviče!“ Moj dida je rekao: „A e!“ Barba Tonino je rekao: „A e!“ Don Joso je rekao: „Da bar virujen u boga, bilo bi mi mrvu lakše!“

Onda su njih tri mučali i piljili su u tunje. Samo nije se njima riba vatala na eške. Onda je moj dida pitao: „Kako se to desilo, Joso, da si ti ka ljuti ateista posta pop?“ Don Joso je rekao: „A čuj, desija se život! Ćaća mi je partija kad san bija skroz malešan, pa me mater posli poslala u sjemenište! Rekla je – biće doma jedna usta manje! A tiš lipo imat pun pjat i čistu postelju! Neš morat rmbačit za priživit! A to šta ne viruješ u boga, sine, ne znači da bog ne viruje u tebe!“ Dida i barba Tonino su vrtili sa glavama i smjehuckali su se. Don Joso je rekao: „I bila je skroz u pravu, svetica! Jerbo kad zaboravin prikovremene sate za uskrs i božić, meni je ka bog! Svakog prvog legne plaćica, švore kuvaju i peru, nediljon malo drobin pizdarije na misi, a ostatak vrimena sa frendovima lovin ribu i pijen travaricu!“ Moj dida je rekao: „A e!“ Barba Tonino je rekao: „A e!“

Onda je don Joso rekao: „Doduše, malo me jebe šta radin za zločimačku organizaciju! Al tješi me šta i papi Franji crkva ide na ganglije!“ Barba Tonino je rekao: „Meni to ne ide u glavu, ljudi! Kako je takva očajna i kriminalna crkva mogla dat tako dobrog papu?“ Moj dida je odmahnijo sa rukom: „Ma to je čista kamiflaža…“ Barba Tonino je rekao: „Al Franjo je nom plus ultra, čoviče! To mi je isto ka Hrvacka u vrime Mesića! Ono, kurac od države, a presjednik prva liga!“ Dida je rekao: „To je isto bila kamiflaža! Jedino se u slučaju druga Tita poklopilo da i vođa i organizacija budu na svon mistu!“ Don Joso je drmao tunju i rekao je: „Al zašto neće da grizu, jebain pas ćunku? Tri ure sidimo za ništa! Cidimo već drugu bocu!“ Barba Tonino je dignijo livu ombrvu: „A da ti, Joso, ipak izmoliš koji očenaš? Možda bi se neka komarča uvatila na ešku?“ Don Joso je naperijo sa kažimprstom: „Nemoj hulit, Tonino! Ne postoji bog zato da bi tebi ispunjava želje! Kapito? Nego ne postoji i tačka!“ Onda su svi troje rikavela od smijade i sipnili su po bićerin.

Samo onda je jedan barba doprdecao sa sa kajićom do isprid mulića. Barba je imao dugu sidu kosu i bradu. Dida je njemu dreknijo: „Miči se odatle, papane glupi! Pokidaćeš nan tunje!“ Barba Tonino je viknijo: „Gasi tu pentu, debilčino! Svu ćeš nan ribu rastirat!“ Barba je rekao: „Koju ribu, jebate? Od jutros tu sidite za ništa!“ Don Joso je dreknijo: „Pa šta je to tebe briga? Aj briši na drugi kraj vale! Nemoj me silit da ti itnen bovan u kajić!“ Onda je barba ugasijo pentu i pitao je: „Jesil ti možda oni pop šta ne viruje u boga?“ Don Joso je rekao: „Šta te kuri bolac!“ Barba je rekao: „Pa ne znan… Pop koji ne viruje u boga, to je ka brujet bez ugora! Il ka ćevapi bez kapule!“ Don Joso je rekao: „Vidi ga šta je divlji, čoviče! Ne samo da nan tira ribu, nego još dili ricete za brujet i ćevape!“ Barba je rekao: „Al grišiš, pope, teško grišiš…“ Don Joso je okrenijo se prema ekipi: „Ljudi, oću puntat ovog kretineta sa bovanom?“ Samo barba je ustao na noge u kajiću i rekao je: „Evo, sad kad se počešen iza livog uva, svakon će van na tunju uletit po komarča!“

Dida i njegovi frendovi su barbu gledali sa čudilom. Onda je barba počeškao se iza livog uva. Onda su ekipi počele se trzat tunje. Onda je moj dida izvuka na mulić komarču od po kila. Barba Tonino je izvuka komarču od tri kvarta. Don Joso je izvuka komarču od kila. Onda je barba iz kajića viknijo: „Šta sad kažeš, pope? A?“ Don Joso i ekipa su gledali u komarče na muliću sa raskobečenim očima. Plus su zinili sa ustima na kvadrat. Barba je rekao: „Aj sad nadijte eške i itnite tunje nazad u more!“ Onda su ekipa nabrzihen nadili eške i bacili su tunje u more. Barba je rekao: „Sad kad se počešen iza desnog uva, svakon će van na tunju uletit po lubin!“ Onda je barba počeškao se iza desnog uva. Onda su ekipi počele se trzat tunje. Samo don Joso je dreknijo: „Stanite, ekipa! Stoj! Nemojte vadit tunje iz mora!“

Tu je barbi u kajiću uletila zbunjoza. U moru su koprckali se lubini od po dva kila šta su se uvatili na tunje. Samo moj dida i ekipa ih nisu vadili na mulić. Don Joso je stavijo ruke na kukove i rekao je barbi u kajiću: „Doša si nas pravocirat, je li klipsone? Oš nas poljuljat u našoj nevjeri, a?“ Barba Tonino je rekao: „Doša si nan ogadit ribolov! E pa jeben tebe i tvoje lubine!“ Moj dida je rekao: „Misliš da smo ti mi ka oni krelci iz biblije šta si in zavrtija mozak sa par kili oborite ribe! Malo kurac!“ Don Joso je rekao: „Samo nan još fali da nas cila Šolta zajebaje! Da govore – vidi one ludaše, išli bacat tunje na mulić, a vratili se doma ka vjerski fanatici!“ Dida je rekao: „Malo kurac!“ Barba Tonino je rekao: „Ka da nama nije kjaro da smo nalili ćuture sa travaricon, pa smo pali u takvi delirij da nan se ukaza bog u kajiću!“ Don Joso je rekao: „A e! Popili smo kišu isusovu!“ Dida je rekao: „A e! Oćemo još po jednu?“

Barba u kajiću je dreknijo: „Ali niste u deliriju, jebaga irud! Ovo je sve stvarno!“ Dida je odmahnijo sa rukom: „Je, je, kako ne! Daj odjebenzi, čoviče! Idi brumavat nekog drugog!“ Don Joso je rekao: „A baš, dosadan si ka proliv! Aj lipo produži sa kajićom do Brača, tamo su ti malo žešći katolici! A i manje loču!“ Barba Tonino je rekao: „Oni ti briju na mađijoničare! Plus bi dali dupe za tri komarče! A mi ćemo sutra kad se otriznimo ovo prepričavat ka dobru bazu!“ Barba u kajiću je zakolutačijo sa očima i zlamenovao se: „Ujme oca, isina, iduha… Ja još nisan sreja ovako bandoglav svit! Daš in dokaze iz prve ruke, a oni opet pivaju po svoju!“ Dida je njemu rekao: „Koje dokaze, čoviče? Pa lako ti se češat iza uva i prodavat nan liše trikove! Nego, kad si mrga, i kad je već uskrs, aj se ti počeši po jajcu! Pašmo onda vidit šta će nan se uvatit na tunje!“ Barba je živnijo u roku odma: „Niks problemos! Oćul po livon ili po desnon jajcu?“ Barba Tonino je rekao: „Po onon sa velikim J!“

Robi K. (IIIa)

Peščanik.net, 11.04.2023.
*
'на љуту рану - љуту траву..!'