News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj  (Read 23827 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« on: November 28, 2009, 03:50:51 AM »
Go ahead, make my day!

Naravno, necu nista na temu novog Eastwood-ovog filma ‘Gran Torino’. Gledacu i gledajte pa cemo posle i time da se bavimo. Ono sto je meni bilo simpaticno u vezi matorog i njegovog ucesca na promociji filma je scena sa gostovanja kod David Letterman-a… Nije, navodno, hteo da skine jaknu jer je, kaze, bilo hladno - toliko hladno da su ‘ladno mogli polutke da okace u studiju. Ovo je moja skromna interpretacija, a on je rekao “You could hang meat in here”… Komentar novinara je da je to bila najbolja fora veceri ali da je odziv publike bio srednje zalostan jer su je cinili oni koji su meso navikli da vide iseceno u shnicle & zapakovano u celofan, slozeno u supermarketu po kvalitet, poreklu & velicini, mozda i po boji… Elem, tu se i meni upali sijalica - pre 15ak godina sedim i slusham jednu nashu devojku rodjenu u Sidneju kako posle dolaska iz Srbije gde kao isla na odmor, iz neke varoshice odakle su joj verovatno baba & deda, dakle - slusham je kako ozbiljno uzasnuta prica o tome kako tamo - znash - tamo - kace polutke po izlozima kasapnica i kako je to strashno. STRASHNO… Koji divljaci… Ja je kao slusham pa mi nije sasvim jasno dal’ je ozbiljna ili se samo zeza al’ sam brzo shvatio (mada inace sporo kapiram) da je devojka od same price ozbiljno potresena pa mi ostade samo da zamishljam kako je to izgledalo u nekoj Vrnjackoj banji ili mozda u Krushevcu - ona kao ide ulicom kad ono - tras - iz izloga je gleda svinjska polutka a ispod nje glava (bez jabuke)… Istina, mozda je moglo jos gore da bude da se radilo o nekakvom jagnjetu - njima ostave i glavu sa sve ocima… Licno verujem da se nije radilo o jagnjetu jer jadnica to ne bi prezivela.

Cenim…

I tako - idu godine a sa godinama dolaze nove i nove generacije - neke od njih znaju za matorog i Go ahead, make my day! iz prve a neki iz druge ruke al’ je sve manje i manje onih koji znaju kako izgleda jedna (srpska pravoslavna) polutka u izlogu kod nekakvog opskurnog kasapina u nekoj srpskoj (ili srbijanskoj???) varoshici… Divljaci…

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #1 on: November 28, 2009, 09:17:58 AM »
Kapa dole drugu Hariju a kaj ti kanis natuknut sa tim pricicama o polutkama po srbijanskim marosima?
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #2 on: November 28, 2009, 09:20:04 AM »
Kapa dole drugu Hariju a kaj ti kanis natuknut sa tim pricicama o polutkama po srbijanskim marosima?
Sve je manje starih dobrih (srpskih pravoslavnih) kasapnica a sve vise dece koja jedu meso iz celofana... Osim ako nisu vegetarijanci ili ako im roditelji ne rade u srbijanskom 'industrijskom' kompleksu. Rezultat je isti u oba slucaja ( pod b ).

alan ford

  • Guest
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #3 on: November 28, 2009, 10:24:38 AM »
Hmm, prosetaj se bilo kojom kineskom cetvrti po Americi, Kanadi, UK.. i videces okacene patke i pilice u izlogu. Ako udjes eto i svinjskih glava. A 'el ta tvoja barem jebozovna?

Nego neki dan smo nesto pricali kakve su engleske i srpske sale, pa sam se setio kako sam davno pokusavao da prevedem neki vic ekipi amerikanaca, nemaca i mislim engleza i problem je bio sto oni nisu doziveli da imaju "rodbinu na selu", gde idu povremeno da zakolju prase i napune zamrzivace tako da se vic pretvorio u pricu iz National Geopgraphic-a

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #4 on: November 28, 2009, 10:27:39 AM »

alan ford

  • Guest
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #5 on: November 28, 2009, 10:29:41 AM »
menjaj drustvo.

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #6 on: November 28, 2009, 10:33:01 AM »
menjaj drustvo.
PromenUo sam, vis' da pise da je to bilo pre X godina.

alan ford

  • Guest
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #7 on: November 28, 2009, 10:40:42 AM »
ja sam neki dan sedeo sa ekipom koju znam od pre XX+ godina sa kojom sam prakticno i prohodao (piskili u pesku i to). Neko rece da ce se sledece godine slaviti XXV godina mature (srednja skola).

Omatorilo se, a kad se samo setim da sam onomad morao da lazem na SCu godiste da me puste na 30+ forum (ili kako se vec zvase).

Offline taki

  • 7k
  • Posts: 517
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #8 on: November 28, 2009, 12:06:31 PM »
Razmisljam o ovome sto si napisao i shvatam da kupujem meso iskljucivo tamo gde je u celofanu i gde me sluze u rukavicama... ta mesta gde vise polutke sa/bez glava zaobilazim. Oko naviklo na prizor, ne bih na to reagovala, al' se plasim zaraza od inficiranog mesa... u sustini to se uglavnom moze naci po malim privatnim mesarama, a takvih je sve manje.

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #9 on: November 28, 2009, 12:37:56 PM »
Evo da vas želja mine  :o

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #10 on: November 28, 2009, 12:42:10 PM »
Nije stvar samo u polutkama...moja unuka od 8 godina se zgrozi jer kaze " pa vi ubijate zivotinje da bismo mi jeli meso? Pa to su ziva bica i oni su potrebni prirodi".U poslednje vreme gleda " Bindi the jungle girl" a tu se mnogo pricha o "prezervaciji" zivotinja...
Stvar je u tome shto se mi iz generacije onih koji sad imaju preko 50 ne mozemo nachuditi kakve nazore danas imaju nasha deca ( sad u kasnim 20-im 30-im ) i shta je za njih danas "normalno".Valjda zahvaljujuci onome na shta su se trudili da ih naviknu i drushtvo a nazalost i mi mada chesto nesvesno.Helllouuu!Kad se sastanemo mi matori uglavnom se pitamo WTF is wrong with them?
Ne bih prichala kako cemo doziveti unuke koji rastu ispred TV , kompjutera, BB-a i drugih "ekrana" koje mi uskoro necemo znati (ili imati volje) ni da koristimo.
Generaciski jaz. Mnogo toga oni nece znati ni da je postojalo...mnoga zanimanja ce izumreti a nastati neka nova za nas potpuno suluda.
Kad pogledam hranu u samoposlugama izgubim apetit.Sve je spakovano u nekakve kutije i celofane, prezervirano (otrovano) i obojeno da traje shto duze i izgleda shto lepshe.Paprike su gigantske a paradajz i jagoda imaju potpuno isti ukus.Taj ukus ce nasha deca/unuci voleti jer su na njega navikli kao shto mi nikada necemo prestati da volimo ukus hrane kakvu smo jeli u detinjstvu.
Mnogo mnogo se omatorilo...e sad dal je to razlog shto nam ovaj danashnji svet izgleda potpuno sumanuto ili je svet zaista sumanut...to je pitanje koje postavljam sebi ovih dana.
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #11 on: November 28, 2009, 12:50:35 PM »
Taj ukus ce nasha deca/unuci voleti jer su na njega navikli kao shto mi nikada necemo prestati da volimo ukus hrane kakvu smo jeli u detinjstvu.
Pa to je sustina price. Zato se moja baba uvek zgrazavala kad je cale pio mleko iz tetrapaka (ili kese, sta je vec kad bilo moderno) i sto je na rancu sipao vodu u sveze mleko koje bi ona donela 'iz krave'...
Malo manje je drasticno kad ovi moji kukaju - 'a moj mali XY nece ici u drugu (trecu/petu/sta-god) gimnaziju kao ja sto sam isao i majka mu, buaaaaaaa'. Je@i ga, ici ce u neku svoju i nista im nece faliti jer je ta njihova - bas kao sto je druga/treca/peta/sedma bila tatina i mamina - tamo negde u Beogradu, u SrbijU... I nikako mu nece biti jasno kako to da u Beogradu 'nema KinezI'... Istina - i ovoje prica od pre 15ak godina...  ;D Sad valjda i u Beogradu 'ima KinezI'.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #12 on: November 28, 2009, 01:16:54 PM »
Podsetilo me ovo na film Bebel. Secate ga se? Ona scena kad je dadilja odvela decu u Meksiko posto joj se sinzenio a tamo ono redovno gaje pilice i ostalu zivinu po dvoristu. Deca se zaigrala sa kokoskama kad neko od odraslih upade uhvati jednu od kokoski i cap cap - za supicu ili nesto drugo vec . Deca se iztraumirala. Secam se da sam kao dete mrzela kad bi deda zaklao prase. Nisam nikada prisustvovala tom cinu ali sam cula, mislim prase jadno skvici, uzas jedan. To me za neko cudo ne bi sprecil da kasnije dodjem sednem kod dede u krilo i gledam kako okrecu prasence na raznju. Cak sta vise jedva sam cekala ono vreme pred kraj pecenja kad baka donese pleh kog srave ispod prasenceta da se skuplja mocha i parce svezeg hleba - od brasna pravljenog od domace psenice. Koliko nekome ko to nije proziveo zvucimalo bizarno toliko je meni sasvim normalno. Cesto se sa nekom nostalgijom setim svega toga, tog pravog ogranic zivota, ne ovog uvijenog u celofan, ali zivot ide dalje. Pitam se da li nam je neko usput uvalio ili smo mi sami izabrali plavu pilulu u ovom matrixu zvanom zivot.
Lepa tema Demo.

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #13 on: November 28, 2009, 02:37:14 PM »
Babel je bio izuzetno los film. Nista nema veze ni sa cim, sve gore od goreg, a kaobajagi svi smo mi povezani. Uzas, kao da je bio rad nekog pravdoljubivog postdiplomca/postiplomke
The bums will always loose.

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #14 on: November 28, 2009, 03:56:18 PM »
Babel je bio izuzetno los film. Nista nema veze ni sa cim, sve gore od goreg, a kaobajagi svi smo mi povezani. Uzas, kao da je bio rad nekog pravdoljubivog postdiplomca/postiplomke
Hm, a da pogledaš ti to ponovo?

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #15 on: November 28, 2009, 04:04:51 PM »
Ја нисам имао стрпљења да одгледам до краја.

Сиријана је далеко бољи, са сличном поруком па чак и сценаријом.

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #16 on: November 28, 2009, 04:16:14 PM »
Nocobdija, nije mi se dopao taj film i sta da radim. Ako cemo do teskih tema na filmu, meni se mnogo dopao "Zivot drugih" ("Life of Others"/"Das Leben der Anderen")... taj sam odgledao vec 4 puta, a sigurno cu jos koji put.
The bums will always loose.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #17 on: November 28, 2009, 05:06:28 PM »
Kad sam prosle godine, posle ne znam koliko godina (6-7) probala dimljenu sunku, setila sam se oca... Secanje je bilo tako zivo, kao da gledam pozorisnu predstavu samnom u tinejdz godinama na sceni.

Otac mi je umro pre skoro 20 godina, a sunka i slanina su bile njegova omiljena hrana (i pasulj, naravno). Kao da sam sela u vremeplov i otisla tacno na odredjenu scenu iz mog zivota, kada smo sedeli za stolom, a sunka je mirisala kao i ova sidnejska.

Posle sam zabranila muzu da kupuje sunku jer sam je jela nekontrolisano i iz emotivnih razloga.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #18 on: November 28, 2009, 06:14:39 PM »
Nocobdija, nije mi se dopao taj film i sta da radim. Ako cemo do teskih tema na filmu, meni se mnogo dopao "Zivot drugih" ("Life of Others"/"Das Leben der Anderen")... taj sam odgledao vec 4 puta, a sigurno cu jos koji put.
"Das Leben der Anderen" je jedan od mojih omiljenih filmova, Sirijana je verovatno najbolji Klunijev film, pa me prosto čudi da se toliko razlikujemo oko Babela, ali o ukusima ne treba raspravljati, meni je to možda najbolji film te godine bio, no možda mi je baš legao tog trenutka.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #19 on: November 28, 2009, 06:27:27 PM »
Najbolji film sa Klunijem je Three  Kings, narocito mi se dopao posle one scene gde se iz oklopnog vozila culo samo ono : Major Gates, Major Gates, Major Gares!... mladjane novinarke kojoj se Major Gates ( Kluni) ocito vrlo dopao tokom "intervjua".Hihihi

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #20 on: November 28, 2009, 06:39:12 PM »
A i bio je znatno mršaviji nego u Sirijani  ;D  mislim da je svim ženama svaki drugi Klunijev film bolji, samo iz ovog razloga.

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #21 on: November 28, 2009, 11:14:30 PM »
Najbolji film sa Klunijem je Three  Kings, narocito mi se dopao posle one scene gde se iz oklopnog vozila culo samo ono : Major Gates, Major Gates, Major Gares!... mladjane novinarke kojoj se Major Gates ( Kluni) ocito vrlo dopao tokom "intervjua".Hihihi
Najbolji Klunijev film je 'From dusk till dawn', narocito kraj - kad skine sako (jaknu) i bljesne ona maori/fire bla, bla tetovaza... A i sve ostalo...  ;D

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #22 on: November 28, 2009, 11:25:37 PM »
Nisam gledala from dusk till down

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #23 on: November 28, 2009, 11:26:54 PM »
Nisam gledala from dusk till down
Auuuu... Koja rupa u segmentu 'opshta & popularna kultura'... Ne mogu da verujem. Odma' da gledash. I da referishesh ovde.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #24 on: November 28, 2009, 11:28:10 PM »
Pogledacu nocas ako ga ima na ppv

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #25 on: November 28, 2009, 11:29:02 PM »
Pogledacu nocas ako ga ima na ppv
Obavezno.
I to samo prvi deo - ima i nekakav drugi i treci al' to nit' je radio Rodrigez nit' igra Kluni.

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #26 on: November 28, 2009, 11:59:34 PM »
Interesantno, ni ja to nisam gledao (ili sam zaboravio), prvi deo je ovo dole? Dakle sad u sitne sate ima da odgledam, da nemam rupe u segmentima  ;)

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #27 on: November 29, 2009, 12:03:26 AM »
Interesantno, ni ja to nisam gledao (ili sam zaboravio), prvi deo je ovo dole? Dakle sad u sitne sate ima da odgledam, da nemam rupe u segmentima  ;)


tako cemo nocobdija i ja da popunjavamo rupe u sitne sate pa cemo posle da vam pricamo kako je bilo  :)))

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #28 on: November 29, 2009, 12:04:14 AM »
Greška, ipak sam gledao. Dobar je ali je Sirijana mlogo bolji.

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #29 on: November 29, 2009, 12:06:54 AM »
E, ta rupa obavezno da se podhitno rešava  ;D


Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #31 on: November 29, 2009, 12:19:55 AM »
hvala  :)

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #32 on: November 29, 2009, 12:41:05 AM »
Molim i drugi put  ;)

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #33 on: November 29, 2009, 12:58:23 AM »
skinula sam faljove ali sada ne mogu da ih nadjem u downloads ???

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #34 on: November 29, 2009, 03:24:20 AM »
"From dusk till dawn" je jedini Tarantinov film koji je nevidjeno sranje.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #35 on: November 29, 2009, 03:46:16 AM »
Hmm, prosetaj se bilo kojom kineskom cetvrti po Americi, Kanadi, UK.. i videces okacene patke i pilice u izlogu. Ako udjes eto i svinjskih glava.

Sta kineske cetvrti, imam Grka koji ima mesnicu na 2 km od Sears Tower, ne da mogu narucivati cijele odojcadi, vec ako hocu dace mi i da ga prikoljem.

Cisto da me zelja mine ;D
sweetness, sweetness I was only joking
when I said by rights you should be bludgeoned in your bed

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #36 on: November 29, 2009, 04:04:33 AM »
 ;D
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #37 on: November 29, 2009, 04:07:07 AM »
BTW, meat IS murder.

Samo nemam snage da prekinem.
sweetness, sweetness I was only joking
when I said by rights you should be bludgeoned in your bed

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #38 on: November 29, 2009, 04:11:30 AM »
Ma vazno da je blagosloveno (ili bar osvestano)...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #39 on: November 29, 2009, 05:05:32 AM »
"From dusk till dawn" je jedini Tarantinov film koji je nevidjeno sranje.
To nije Tarantinov film nego Rodrigezov.

Offline Wiz

  • 7k7
  • Posts: 458
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #40 on: November 29, 2009, 08:56:34 AM »
Vaistinu. Tarantino glumi nekog ludaka. Imam na DVD 1-3. Prvi deo gledao donekle (gledao sam ranije). 2 & 3 još nisam pogledao.

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #41 on: November 29, 2009, 08:58:09 AM »
2 & 3 još nisam pogledao.
Nema ni potrebe.

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #42 on: November 29, 2009, 10:33:44 AM »

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #43 on: November 29, 2009, 10:48:13 AM »
Zanimljivo:
Quote
Mark Blankenship

Am I the only one who thinks critics have overlooked a valid and exciting interpretation of Quentin Tarantino's new film Inglourious Basterds?

Let me explain what I mean...

(Warning: Major spoilers ahead.)

You see, I was enthralled by this movie, which rewrites WWII history to include both a group of Nazi-scalping American soldiers (called the Basterds) and a Jewish cinema owner who avenges her family's murder by burning her movie house while every important SS officer (including Hitler) is trapped inside.

Walking out of the theater, I was buzzing: Like every Tarantino film, Inglourious Basterds delivers zippy entertainment, masterful filmmaking, and intelligent dialogue. This one, however, injects the fun with larger questions about revenge and national character. For me, the extra layer makes this Tarantino's best movie.

Imagine my surprise, then, when none of the reviews I read discussed Basterds' social critique. Critics like Roger Ebert and Mick Lasalle hint at this perspective, but they mostly praise Tarantino's style and Christoph Waltz's glorious performance as a Nazi commander. Even more surprising, a large number of critics specifically slam Tarantino for making a mindless revenge picture. In his review for Slate.com, for instance, Dana Stevens writes, "If Inglorious Basterds were about something more than the cinematic thrill of watching Nazis suffer, it could have been a revelation."

Maybe I'm alone here, but I say the film is about something more.

To begin, I'd argue that Tarantino has consciously chosen to make a movie about hating Nazis because Nazis are the only people that most of the Western world agrees to hate. And since most of us concur that their actions were evil, Hitler and the Nazis often become abstracted into general symbols for dark deeds. I mean, it seems like every time one politician wants to belittle another, or a student wants to complain about a teacher, or hell, a fry cook wants to bash her shift manager, they all resort to calling their enemy a "Nazi" or "Mrs. Hitler" or some such thing.

That's not to say that the Holocaust itself is an abstraction. But when we call our math teachers Nazis, we aren't suggesting they want to lock up our Jewish classmates. We're just reaching for our culture's most universal synonym for "Evil Demon." Right or wrong, the Third Reich often functions as a metaphor in our daily discourse.

I think Tarantino knows that. The way I see it, if Inglourous Basterds isn't about Nazis, then it can't explore its larger theme.

And that theme is how revenge cripples societies.

More than just "kosher porn" or a cheap excuse to show some bad guys getting whacked, Inglourious Basterds is an unsettling examination of how culturally acceptable hatred creates a terrifying mob mentality.

That idea is most pronounced in the climactic "burning cinema" scene.

There's no question that Tarantino wants us to cheer when Shoshanna Dreyfuss and her lover Marcel burn down her movie theater, trapping Hitler and his fellow Nazis inside. There's no question that we're meant to whoop when the Basterds inside the flaming theater shoot SS officers like sitting ducks.

But this is not an uncomplicated victory. For one thing, everyone inside the cinema (with the possible exception of Marcel) dies. Even Shoshanna, who is clearly planning to escape, gets shot by the SS Officer she thought she killed. Her revenge plot works, but it swallows her whole.

And doesn't it swallow us as well? Consider this: Just before the Nazis get burned, we see them clapping and cheering as they watch a movie about a German sniper who kills vulnerable American soldiers. It's framed as a horrible event. Yet a few moments later, the film puts us in the position of those Nazi moviegoers. If we feel excited to see Hitler and Goebells get assassinated by Basterds, or if we cheer as the Germans on the cinema floor get shot from the balcony, then we are behaving just like the Nazis as they watch their propaganda film.

That's not a pleasant thing to think about, but that's the point. Why should it be easy to cheer for another person's death, no matter how wicked they are?

When we celebrate death, who have we become?

To make those questions truly resonant, the film must depict Nazis getting killed. The audience has to be able to hate the villains so much (and so easily) that it can cheer when they die. We have to be so thirsty for revenge that we can feel ourselves applauding for our movie just like Nazis applaud for theirs.

A film that creates that kind of parallel is not just a collection of genre homages and fight scenes. It's a sophisticated insight into how the hive mind affects us all, no matter which side we're on.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #44 on: November 29, 2009, 10:53:47 AM »
Mora se nesto preduzeti glede velicine slova u Quoted tekstu ("trebalo bi...").
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #45 on: November 29, 2009, 11:11:39 AM »
Mora se nesto preduzeti glede velicine slova u Quoted tekstu ("trebalo bi...").
To sam i ja pomislio al' je vec bilo je kasno.

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #46 on: November 29, 2009, 01:51:46 PM »
Nocobdija, hvala za linAk! Da li je film titlovan? Eng/ser/cro svejedno...
The bums will always loose.

Offline Nocobdija

  • 7k
  • Posts: 1071
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #47 on: November 29, 2009, 03:14:39 PM »
Evo ti odavde titl, ako slučajno nije dobar poslaću ti ili nekako prilepiti ovde(nisam siguran da ovd mogu da  se kače takve stvari).
http://divxtitlovi.com.hr/srpski/das-leben-der-anderen-divx-titl-free-download-69824.html

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #48 on: November 29, 2009, 03:18:40 PM »
Pre nekoliko meseci sam rentao "Dresden" seriju, ali nisam imao vremena da pogledam zadnju epizodu, pa sam je ripovao i vradio DVD. Kad jedan dan sednem da odgledam, kad ono nema titlove... kad se u moje vreme po skolama nije ucio nemacki.. bez titlova, kao slikovnicu da gledam.

The bums will always loose.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Moj, tvoj, njegov i njen dozivljaj
« Reply #49 on: November 29, 2009, 03:28:20 PM »
"From dusk till dawn" je jedini Tarantinov film koji je nevidjeno sranje.
To nije Tarantinov film nego Rodrigezov.

Vaistinu. Verovatno zato nije ni za kitu.

Navukao si me onomad da odgledam ovo sr@nje, ja vid'la Tarantino ga pravio (screenplay, OK, big deal), kad ono - neopevano sranje. Ali neopevano.

Istina, glumice su bile sisate...  ;D Ja ti grebem sunce zarko, a ovaj moj kaze "pa i nije los". Posle je klecao na kukuruzu  ;D
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked