News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Milorad Pavic  (Read 4942 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Milorad Pavic
« on: November 30, 2009, 05:38:23 PM »
+

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Milorad Pavic
« Reply #1 on: November 30, 2009, 05:54:02 PM »
E bas sam se zapitala kad sam procitala vest da li cemo opet da 'itamo cvece na sanduk.

Mogli bismo otvoriti podforum "Partizani i partizanke" gde bismo se bavili sa'ranama i ostalim grobarskim temama.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Milorad Pavic
« Reply #2 on: November 30, 2009, 06:46:22 PM »
Вјечнаја памјат.

Пијанисто, јел истина оно што кажу за корелацију између фасцинације смрћу и повишене сексуалности?  ;D

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Milorad Pavic
« Reply #3 on: November 30, 2009, 06:50:04 PM »
Mislis ono, arhetipska borba erosa i tanatosa....

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Milorad Pavic
« Reply #4 on: November 30, 2009, 07:06:27 PM »
Аха, чуо сам ту причу за жене (и потврдило се у два-три случаја која познајем изблиза), па питам да ли је то ограничено на лепши пол...

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Milorad Pavic
« Reply #5 on: November 30, 2009, 07:06:58 PM »
...

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Milorad Pavic
« Reply #6 on: November 30, 2009, 07:07:58 PM »
Kod mene je sve ograniceno na lepsi pol. Ne znam kao je kod tebe....

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Milorad Pavic
« Reply #7 on: November 30, 2009, 07:13:55 PM »
Нисам то питао, небитно... ::)

Пошто видим да си дежурни трубадур косача...

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Milorad Pavic
« Reply #8 on: November 30, 2009, 07:14:33 PM »
wow. je l' bio bolestan ili iznenada?

Ja volim Pavica. Volim sto sam stariji, knjige koje se dobro pisane, a ne one koje imaju neki spektakularan zaplet ili su pisane to impress or induce a tear.

Pavic je imao sto jes jes i zanimljive zaplete, ali je prevashodno dobro pisao.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Milorad Pavic
« Reply #9 on: November 30, 2009, 07:36:44 PM »
Stvarno Ivane, sta si procitao od Pavica?
Ja sam ga prvi put citala kada mi je bilo 18 godina - Hazarski recnik, a kasnije sta mi je kad stizalo pod ruku.

Bas sam iznenadjena da volis Pavica , pokoj mu dushi.


ТРЕЋИ ХРАМ

Тачно на Светог Андрију Првозваног господару Николићу от Рудне поднео је протомајстор Јован звани "Лествичник" нацрте за нови храм Ваведења који су уговорили да буде подигнут на имању Николића код Тисе и да гласи на име госпођице Атилије као власника. Место је као најпогодније изабрао сам протомајстор, јер ту, како је објаснио, дува само један ветар. Када је у трпезарији Николића развио своје нацрте, они су запремили цео сто. Храм је требало да има седам прозора, близу олтара предвиђена су седишта за породицу Николић са њиховим грбом над наслонима:



Господар Николић се задубио у нацрте и одједном рекао:

– Па овде су, Јоване, нацрти за три цркве, и то у длаку једнаке, а ја сам наручио само једну.

– Нацрти јесу за три цркве, али ћете ви, господар Николићу, платити само једну. Ова прва црква, што је видите нацртану зеленом бојом, та ће бити у вашој башти вама под оком и неће се зидати, него ће расти сама од себе.

– Немојте ми, Јоване, продавати трудне роде! Откуд црква може да расте сама од себе?

– Може, и одмах ћемо се сложити да може, господар Николићу. Послаћу колико сутра три баштована и они ће тачно према овоме нацрту засадити у вашем врту шимшир. Шимшир ће расти отприлике истом брзином каквом ћу ја тамо на одређеном месту, на вашем имању код Тисе, зидати другу цркву од камена, која је овде на мом нацрту извучена жутом бојом. Моји ће баштовани сваке седмице тачно обликовати и поткресивати шимшир према нацрту, па ћете ви стално кроз прозор моћи да пратите докле смо ја и моји зидари и мраморници тамо на Тиси стигли. Све ћете видети кроз прозор – и када се засвођују вратнице, када се олтар поставља, кад се подиже кубе. Боже здравља, да ми кренемо, па ће се све лепо и на време десити...

– Лепо и красно. Али, реците ми Јоване, чему служи трећа црква, овај трећи нацрт љубичастим мастилом урађен?

– Е, то је тајна коју ћете открити тек на крају зидања. Јер, нема успешног зидања без тајне, ни правог храма без чуда.

Тако су се разишли и Јован поче да зида на Тиси храм Ваведења Богородице, а господар Николић показа Атилији кроз прозор како у њиховом врту ниче шимшир поткресан у виду тробродне цркве у коју се могло ући као у вртну алеју на широка врата. Атилија је свакога јутра шетала по том природном храму, понекад стајала на месту пред биљним олтаром где се имала венчати, а једнога понедеоника увече у први отворени прозор на новој цркви ухватила је звезду Вечерњачу. Храм од шимшира је растао ка небу.

Наравно да су и Атилија и отац одлазили повремено на Тису и тамо на свом имању пратили како се храм Ваведења уздиже и расте у камену и мрамору. Са исто толико занимања они су тада обилазили и ону другу грађевину, Атилијину палату, коју је подизао Дамаскин. Али, Дамаскин је ретко био на градилишту, као да се крио од нечега. Међутим, газде су биле задовољне, јер је палата напредовала брже него цркве.

Али, тада се десило нешто неочекивано.

Јагода је дошао једнога јутра господару Николићу и рекао:

– Шимшир је престао да расте!

– Баш ме брига! – одсече господар Николић – ја храм од шимшира нисам ни наручио, ни платио.

Ипак, он одмах реши да се сам увери у стање на лицу места и хитно оде на Тису да види када ће храм моћи да прими завршен и да га освети. Али, тамо на свом храму он затече мање прозора и једна врата мање но раније. А од зидара и мраморника никог.

– Ова се долама збиља почела парати – помисли господар Николић и поступи по свом старом и провереном обичају. Није позвао протомајстора храма Јована "Лествичника" да се обавести о ствари, него је наредио Јагоди да му испод земље ако треба доведе Јовановог супарника Дамаскина. Није могао замислити два палира који нису супарници, а у животу љути душмани. Дамаскин се појавио другога дана с повезаном главом. Био је повређен . Под завојем је помало крварио.

– Шта се десило са црквом? – упита га узбуђено господар Николић.

– Видите и сами. Не зидају више.

– Како не зидају више? Зашто?

– Нешто не да Јовану да доврши цркву – рече Дамаскин. – Шимшир је престао да расте.

– Сви о шимширу, па о шимширу! Брига мене за шимшир – рече господар Николић – ја сам Јована платио да зида у камену и треба да зида у камену. Зар не може да дозида шта недостаје?

– Мој господине, може Јован лако наставити да зида у камену, али кад шимшир не расте, то значи да не расте ни онај трећи храм, који сте видели љубичастом бојом уцртан у планове цркава. А овај камени храм зида се овде само толико педаља, колико педаља напредује градња на оном трећем храму...

– Па шта ћемо сада?.

– Нешто сте згрешили, господар Николићу. Нешто сте остали дужни, неком од уста закинули. Кад се сетите шта сте згрешили и коме сте учинили неправду, покајте се и неправду исправите, вратите дуг, па ће вам Јован довршити храм.

– Побогу, Дамаскине, па где зида Јован тај трећи храм?

– На небу. Трећи храм Јован увек зида на небу.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Milorad Pavic
« Reply #10 on: November 30, 2009, 07:52:20 PM »
Почео да читам Руског хрта, док сам чекао једну дебељуцу да се разодене.
После набавио једног. Хрта.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Milorad Pavic
« Reply #11 on: November 30, 2009, 07:55:25 PM »
Ja sam citao Hazarski Recnik, Predeli slikani cajem i Unutrasnja strana vetra. Za ono impressionable doba je bila dobra lektira, kao i Pekicevi, Heseovi, Remarkovi i Kunderini romani.  

Iz danasnjeg ugla, mi te price deluju malo drugacije...
The bums will always loose.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Milorad Pavic
« Reply #12 on: November 30, 2009, 08:31:46 PM »
Zasto si iznenadjena E? Covek je verovatno jedan od znacajnijih srpskih pisaca. Tu je odmah iza Crnjanskog, Kisa i Krleze  ;D

Mada, je tromotorac u pravu, morao bih ponovo da ih procitam, posto utisci iz mladosti varaju. Hazarski recnik sam citao pre 20 godina, predeo slikan cajem pre par godina.

Samo sam dve knjige procitao po 2 x. Kafkin "Zamak", i cini mi se da mi se knjiga isto svidjala i pre 20 godina i prosle godine, druga je Hesseov "Stepski vuk". E, ta knjiga, 20 godina kasnije mi se uopste nije svidela. znam da sam sve vreme sebi govorio what the hell was i thinking. Valjda sam je prvi put citao kad mi je bilo 16 i valjda mi je ta knjiga tada davala utisak da razumem nesto sto moji vrsnjaci ne razumeju, sta li. Uglavnom kad sam je citao drugi put bilo mi je neprijatno secajuci se mog decackog odusevljenja tom knjigom.

Kundera je dobar, ali problem sa njim je da mu sve knjige lice mnogo jedna na drugu.

Nedavno mi je neko preporucio "The Road". Ubio me bog ako razumem zasto je ta knjiga dobila Pulitzerovu nagradu. Jos jedna knjiga koja je dobila Pulitzerovu nagradu a koju apsolutno mogu da preporucim je 'a confederacy of dunces'.

Takodje, ima knjiga jaaaaako dobro pisanih, koje nikad nisu postale dosta poznate. Pada mi na pamet "a home at the end of the world" od Michael Cunnighama.
Murakami isto strasno dobro pise (once you get past the funk).

Ja godisnje procitam (tj. preslusam) tridesetak knjiga i uglavnom ne naletim na vise od 2-3 kojima sam super odusevljen. Mada dobrih 20-25 mi se uglavnom svidjaju i ne smatram ih za gubljenje vremena. Uglavnom se opredeljuju za dva "ozbiljnija" rada, neka fikcija koja ima dobre reviews kriticara, onda 1 nekakav thriller (sieg larrson npr) koji ima dobre reviews citaoca, onda jedna istorijska/ili biografija/popularna nauka/vaspitavanje dece, pa onda sve isponovo. Tako da se ne zamorim od jednog te istog zanra.

Inace audioknjige su nesto sto mi je nevidjeno obogatilo zivot. www.audible.com
Knjige su unabridged (neskracene) i citane jaaaaako, jaaaaako dobro, od pravih profesionalaca, tako da je zadovoljstvo slusati ih. knjiga od 500 strana traje oko 16-18 sati. Toplo preporucujem   :)
If you dine with the devil bring a long spoon.

alan ford

  • Guest
Re: Milorad Pavic
« Reply #13 on: November 30, 2009, 08:48:36 PM »
ja sam 'procitao' nekoliko tih audio knjiga, najcesce dok vozim, ili nesto radim na poslu kada sam nedovoljno usresredjen na knjigu i uvek sam osecao kako mi mnogo toga prolazi neopazeno.
Dopada mi se ideja, ali u mom slucaju nije efikasno. Daleko mi vise porija citanje, ali nazalost poslednjih par godina sam bas utanjio, te nemam vremena, pa nemam vremena, mada povremeno nemam ni vremena...

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Milorad Pavic
« Reply #14 on: November 30, 2009, 08:54:47 PM »
ja ne mogu da ih slusam ni dok vozim, kamoli dok nesto drugo radim. Ja najcesce slusam dok se setam ili sam u tramvaju, motrou, vozu (za to ti trebaju dobre slusalice) i uvece kad legnem.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline tarana

  • 7k
  • Posts: 1407
Re: Milorad Pavic
« Reply #15 on: November 30, 2009, 09:21:39 PM »
Почео да читам Руског хрта, док сам чекао једну дебељуцу да се разодене.
После набавио једног. Хрта.
to je bilo zimsko doba?

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Milorad Pavic
« Reply #16 on: November 30, 2009, 09:41:01 PM »
Читуцкао око Нове године, хрта набавио најесен...
Како си само знао?
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline tarana

  • 7k
  • Posts: 1407
Re: Milorad Pavic
« Reply #17 on: November 30, 2009, 09:42:11 PM »
il brzo citas, il je knjiga kratka ili se buca natruntala.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Milorad Pavic
« Reply #18 on: November 30, 2009, 09:55:24 PM »
 ;D
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!