Author Topic: Kapetan Dragan...  (Read 35269 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Kapetan Dragan...
« on: March 30, 2010, 05:28:37 PM »
...uskoro dolazi u duzu srdacnu i prijateljsku posetu Republici Hrvatskoj. Ocekujemo da ce razgovarati o promidzbi gospodarskih odnosaja.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #1 on: March 30, 2010, 05:43:02 PM »
 xrofl

Zivelo australijsko pravosudje!!!


Inace, ne znam da li sam pricao, secam se prve godine u Amsterdamu dosle neke novine iz Srbije, "osmica" ili tako nesto i tamo bio clanak "u poseti kapetanu Draganu".

I clanak pocinjao otprilike ovako "na stolu naocare rej-ban i kutija ma'lbora..."  :mrgreen:
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #2 on: March 30, 2010, 05:44:22 PM »
Moras shvatiti da su oko 98% tzv. Srba a i tzv. svih ostalih tek cca 1990. videli te stvari po prvi put uzivo. Otud fascinacija.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #3 on: March 30, 2010, 05:45:19 PM »
Inace, covek mora da je glup i za te srpske standarde (ie IQ < 90) kad je onako preko novinara vredjao onu hrvatsku ministarku ili tuziteljku, sta li je.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #4 on: March 30, 2010, 05:52:22 PM »
Mene fascinira nedostatak samopostovanja. Prvo se kurchi, pa posle prica kako se usrao u Hagu kad je bio svedok na sudjenju SM, pa kako se kurcio u restoranu u hotelu gde je odseo (konobar: "ali gospodine, haski sud pokrive troskove boravka ali ne i luksuz, to morate sami da platite".  KD:"Hocu jastoga za veceru i tacka!") pa kako je kukao "Necu u hrvatksu, tamo me mrze",  a onda kad je (privremeno) oslobodjen "Ua, jebite se, Australija je ozbiljna drzava", pa opet... Jebote, kako to njegovi 'fanovi' ne vide. Ako nista drugo, zbog njih je lekovito da ga uhapse i prenose sudjenje na RTS.
A moram da kazem da mi je zao sto ga apse. Toliki gadovi se izvukli, nekako ne mogu da privatim da je on nesto gori od Haradinaja, Tacija, Ganica, ....

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #5 on: March 30, 2010, 05:54:32 PM »
Izgleda da je tip zesca budala.


A to znaci da oni koji su se primali na njega su bili jos zesce i vece budale od njega.
The bums will always loose.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #6 on: March 30, 2010, 05:58:27 PM »

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #7 on: March 30, 2010, 06:00:00 PM »
Јел' то коначно?
Миссим, не могу да верујем да ће брацка рвацка служба да допусти такву неподопштину...
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #8 on: March 30, 2010, 07:19:07 PM »
A ti mislis da ce braCki rvaCki tzv. narod to da veleumno shvati?
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

alan ford

  • Guest
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #9 on: March 30, 2010, 07:46:15 PM »
Izgleda da je tip zesca budala.
A to znaci da oni koji su se primali na njega su bili jos zesce i vece budale od njega.

a sta ste od jednog bivseg profi vojnika ocekivali da ima objavljene naucne radove na temu deobe atoma?!

alan ford

  • Guest
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #10 on: March 30, 2010, 07:48:58 PM »
Jebote, kako to njegovi 'fanovi' ne vide. Ako nista drugo, zbog njih je lekovito da ga uhapse i prenose sudjenje na RTS.

a pazi te ove 'fanove' sto glasaju za recimo Narodnjake. Prvo su negirali Srebrenicu, sada su za deklaraciju, ono onda se ne racuna to ih je Seselj terao. Ili Dacica koji ce potpisati deklaraciju a bio portparol kada se Srebrenica desila. Pogledaj onda DS smradove sta pricaju godinama, prave te budalom a opet 'fanovi' svaku novu epizodu upijaju i veruju sve iz pocetka...

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #11 on: March 30, 2010, 07:55:46 PM »
Quote
a sta ste od jednog bivseg profi vojnika ocekivali da ima objavljene naucne radove na temu deobe atoma?!

Ocekivao bih da je u stanju da sagleda posledice ucestvovanja u ratu.

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #12 on: March 30, 2010, 08:24:36 PM »
Quote
a sta ste od jednog bivseg profi vojnika ocekivali da ima objavljene naucne radove na temu deobe atoma?!

Ocekivao bih da je u stanju da sagleda posledice ucestvovanja u ratu.

Nisam ocekivao naucnika, ali ima dosta veterana, ex-prof. koji se mnogo normalnije ponasaju. Bar se razumeju u norme ponasanja, good taste, etc.

U stvari, oca bahatost me podseca na stereotip sovjetskih oficira. Ili tipova poput Kolje sa SC-a, on je bio pun dogodovstina svog oca, koji je mahao pistoljem po restoranu u Ljubljani jer nisu ga razumeli na srpskom.

The bums will always loose.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #13 on: March 30, 2010, 09:48:32 PM »
Quote
Ili tipova poput Kolje sa SC-a

Bice tesno u Djeneral Jankovicu.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #14 on: March 30, 2010, 09:50:45 PM »
Bice tesno kao u centru za odvikavanje od bolesti zavisnosti "General Delirij Tremensovich Antabusov".
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #15 on: March 30, 2010, 10:55:43 PM »
Jebote, kako to njegovi 'fanovi' ne vide. Ako nista drugo, zbog njih je lekovito da ga uhapse i prenose sudjenje na RTS.

a pazi te ove 'fanove' sto glasaju za recimo Narodnjake. Prvo su ....
Нису народњаци, "напредњаци".
И ми овде их тешко разликујемо.
Зло кад би укинуло телевизију и пустило их само на радио.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline zagor te nej

  • 7k
  • Posts: 955
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #16 on: March 31, 2010, 12:52:58 AM »
Palkovnjik Tremens Tremorovich Bilirubnajev :)
"Prediction is very difficult, especially of the future."
Niels Bohr

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #17 on: March 31, 2010, 03:48:54 AM »
Rekla bih da se ovde malo mesa pojam "vojnik" i "dzelat".
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #18 on: March 31, 2010, 03:55:00 AM »
Po Crvenoarmejskom PS-u, ako su ga imali, ta dva pojma su interchangable.
The bums will always loose.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #19 on: March 31, 2010, 04:01:04 AM »
Kapetan Dragan... Leto 1991., tzv. oficir tzv. JNA odbija da okrene tenkove prema hrvatskom MUP-u u okolini Petrinje u "vatrenom kontaktu" sa grupama Milicije Krajine koje su dosle iz Knina... Ovaj mrsavko mu vice "Sram te bilo!"... Da li je moguce da smo u tako losem filmu ucestvovali?
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #20 on: March 31, 2010, 04:13:18 AM »
80/80tih Ljudi su bili opijeni Milosevicevom retorikom, a kad je to isto radio u svojoj celiji samom sebi, bilo je mnogo manje privlacno, jer je uginuo kao pacov. Ljudi su bili emotivno opsednuti idejom sirove sile, i detalji, logika, etika, estetika nisu uopste bili u svesti.
The bums will always loose.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #21 on: March 31, 2010, 01:55:43 PM »
sreda, 31. mar 2010, 13:36 -> 15:26

Potraga za Kapetanom Draganom

Australijske vlasti pokušavaju da pronađu Dragana Vasiljkovića, Kapetana Dragana, dan posle odluke Višeg australijskog suda o izručenju Hrvatskoj.

Kancelarija saveznog državnog tužioca Australije, zadužene za izručenje, potvrdila je da Daniel Sneden, kako glasi australijsko ime Dragana Vasiljkovića - Kapetana Dragana, još nije uhapšen. Australijska federalna policija pokušava da locira Snedena.



Portparolka Saveznog državnog tužioca Roberta Mek Klelanda je izjavila da se Vasiljković juče nije pojavio na Sudu i da nije obavestio vlasti o eventualnoj promeni adrese. Ona je rekla da je policijska potraga za njim u toku, navodi sajt abc.net.au.

Po nalogu Višeg suda, Vasiljković je prošlog meseca vlastima predao pasoš. Naređeno mu je da ne odlazi u inostranstvo i da obavesti Federalnu policiju o eventualnoj promeni adrese, do 30. marta, kada je sud u Sidneju doneo odluku o izručenju Hrvatskoj.

Dragan Vasiljković je živeo u Pertu, gde je radio kao instruktor golfa, kada ga su ga u januaru 2006. godine uhapsili pripadnici australijske federalne policije, na osnovu zahteva za izručenje iz Hrvatske.

Proveo je tri godine u sidnejskom zatvoru, ali je oslobođen u septembru 2009. godine nakon što mu je Federalni sud odobrio izlazak na slobodu, kako bi se žalio na odluku nižeg suda da bude izručen Hrvatskoj.

Australijski ministar za unutrašnja pitanja Brendan O'Konor, treba da donese odluku o načinu i vremenu kada će Vasiljković biti izručen Hrvatskoj.

Kapetan Dragan je, kao komandant dobrovoljačkih jedinica u Hrvatskoj, optužen za ratne zločine počinjene nad zarobljenim pripadnicima Hrvatske vojske i policije u Kninu, u leto 1991. godine i u selu Bruška kod Benkovca u Dalmaciji u februaru 1993. godine.



.... pa on već odležao 3 godine
.... izgleda da mu se nije dopalo
.... a sa druge strane izgleda da mu se nešto baš i ne ide u Hrvatsku ...

.... šešeljuga je u zatvoru 7 godina ... & counting ...
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #22 on: March 31, 2010, 04:16:06 PM »
Znas kace ga nadju... Mal' ako opet ne ode u Liverpul, jebo ga Liverpul da ga jebo.

A sto ja ovde kojmojkur pocinjem da navijam da mi je znati.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline zagor te nej

  • 7k
  • Posts: 955
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #23 on: March 31, 2010, 04:20:46 PM »
Specijalac je to, mozda prepliva do Beograda.
"Prediction is very difficult, especially of the future."
Niels Bohr

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #24 on: March 31, 2010, 05:39:00 PM »
Gospodo draga on je nestao bez traga i to celoj prici daje cudan tok

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #25 on: March 31, 2010, 06:02:05 PM »
"Treb'o je biti veterinar ali je ter'o neki inat..."
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #26 on: March 31, 2010, 07:12:15 PM »
Ja mislim da ce ga naci i uhapsiti do kraja godine. primam opklade 1:1 po max 100$ po osobi, max 10 osoba, tj. 1000$. Ponuda vazi do ponedeljka u ponoc (na utorak).

Zaduzicemo osobu od poverenja sa ovih diskusija da drzi novac dok ne bude izvesno ko je dobio (ili ga uhvate ili bude kraj godine a ne uhvate ga).

Zainteresovani javite se na ovaj post.   :!:
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #27 on: March 31, 2010, 07:17:18 PM »
Maslenica jan-feb 1993. Glupo, glupo... naredjivati egzekuciju zarobljenika preko radija...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

alan ford

  • Guest
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #28 on: May 12, 2010, 02:32:24 PM »
Ja mislim da ce ga naci i uhapsiti do kraja godine. primam opklade 1:1 po max 100$ po osobi, max 10 osoba, tj. 1000$. Ponuda vazi do ponedeljka u ponoc (na utorak).

ovako to radi ozbiljna drzava, a ne da godinama bezuspesno 'jure' kojekakve bivse magacionere i njima slicne...

Quote
Sidnej -- Dragan Vasiljković, osumnjičen za ratne zločine u Hrvatskoj počinjene 1992. i 1993. godine, uhapšen je u Australiji posle 43 dana koje je proveo u bekstvu.

Mediji u Australiji navode da je AFP u traganju za Vasiljkovićem blisko sarađivala sa holandskom policijom, od koje je dobila informacije koji su dovele do njegovog hapšenja.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #29 on: May 12, 2010, 03:23:25 PM »
Nije otisao u Liverpul nego u Coffs Harbour. Bio kod kuce... Joj bizgova, jeboga patak.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #30 on: May 12, 2010, 08:24:32 PM »
Je l' razjasnjeno ikada kako su uhvatili Karadzica?
ili je bilo kao i sa Legijom, "nije vazno gde se skrivao i ko ga je skrivao, vazno je da je sad tu"?
(izjavio tadasnji ministar policije... (je l' umro on btw?))
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #31 on: May 13, 2010, 05:57:16 AM »
Mnogo pitas :mrgreen:

Legijino tzv hapsenje je smrdelo od vrha do dna.

Dabica je navodno neko otkucao. I to objasnjenje zaudara. Bio i na TVu covek niko ga nije prepozn'o, kad odjednom - cap. E na ovom mestu uvek sebi postavim pitanje koji ce mi kur vesti, kad to nije sta se stvarno zbiva nego sta treba da mislim da se zbilo.

Tracevi su mnogo bolji, brate. Svi znaju da se tu laze i preuvelicava, ali je makar zabavno. Narod se veseli izmisljenim glupostima, sveCke face zaradjuju na svojoj popularnosti (znaci i njima je lepo), niko nije fasovao.

Ostale izmisljotine nisu tako benigne...
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #32 on: May 13, 2010, 03:37:00 PM »
Ala si se ti raspojasala po Politici, otkako ti nema VBO....
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #33 on: May 13, 2010, 04:41:36 PM »
Ostaje da se vidi hoce li turski nakot iz ObrEza i Zveri SrBskih i ovoga puta spaliti Beograd...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline miskop

  • 7k
  • Posts: 405
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #34 on: May 13, 2010, 05:11:37 PM »
Krmcino nijedna, demonstranti su "spalili" par kanti za smece a
nata je desetkovala Bg i Srbiju.

Stoko maloumna.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #35 on: May 13, 2010, 06:18:43 PM »
...te hoce li novi modeli patika i trenerki u izlozima dziberskih butika dovesti do novog masakra u najbezbednijem od svih gradova.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #36 on: May 13, 2010, 06:36:38 PM »
Uh, pa vama je posle sudjenja Rodniju Kingu ubijeno 50 ljudi i demoliran grad. Doduse niejdne patike verovatno nisu ukradene, u pitanju je zlocin iz strasti a ne koristoljublja....

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #37 on: May 13, 2010, 07:33:42 PM »
Svi srBski zlocini su zlocini iz stocnosti.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12196
    • hahahaha
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #38 on: May 13, 2010, 08:26:28 PM »
Dok su tudji iz...?

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #39 on: May 13, 2010, 08:56:14 PM »
Iz mnogih drugih razloga, ukljucujuci i stocnost ali samo su srBski iskljucivo iz stocnosti.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #40 on: May 15, 2010, 05:39:45 PM »
Kazu da su Holandjani otkucali Danijela. Oziji rekli ne mogu ga naci, a Holandjani rekli "Pa eno vam ga kod kuce u Coffs Harbour-u" (prilicno nategnuta prica, ali je cenim jer je najverovatnije trac i kao takav mentalna razbibriga)

Coffs Harbour je inace kraj poznat po uzgoju banana, i po Big Banana, velikoj banani koja je zapravo muzej banana, restoran gde mozes da jedes bananu na sve moguce nacine, te kao takav turisticka atrakcija.
Takodje je poznat po tome sto tamo zivi Russ (Gladijator). Inace je selendraca nevidjena. Ostao mi je u secanju sto u 5 popodne radnim danom nismo imali gde da popijemo kaHvu.

I da mrlja ne ostane samo na CH, slicno je bilo i jedno 60km severno od Syd (Central Coast se zove taj deo) gde smo u nedelju uvece zamalo izda'nuli od gladi. Sve zatvoreno. Zavrsili smo u nekom kineskom restoranu gde nam je bilo drago da smo ne tako davno pre dolaska u taj restoran zbog putovanja u neke belosvetske vrazije matere bili vakcinisani protiv trovanja hranom.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #41 on: December 14, 2013, 11:52:22 PM »
Pravna gora: tužni kraj legende o Kapetanu Draganu

Boris Dežulović | 14/12/2013

“Kapetan Dragan: Hoću u svoju zemlju!”, vrišti naslov u Večernjim novostima, a podnaslov dodaje – “Dragan Vasiljković iz australijskog zatvora moli Srbiju za pomoć: U Hrvatskoj će mi život biti ugrožen. Stavite me u program razmene!”

Stanoviti profesor Vojo Ilić iz organizacije “Srbi za pravdu i demokratiju”, čitam u potresnom tekstu što slijedi, redovito posjećuje Dragana Vasiljkovića – koji u australskom pritvoru od 2006. godine čeka izručenje Hrvatskoj po optužnici za ratne zločine – i zabrinuto objašnjava kako je čuveni Kapetan sve uvjereniji da će ga Australija predati hrvatskim vlastima, “gde ga čeka presuda, a možda i pretnja smrću”.

Sam Vasiljković, čitam dalje, ekskluzivno za Novosti objašnjava zašto bi mu “u Hrvatskoj život bio ugrožen”: “Bilo bi logično da se u Srbiji moj slučaj razmotri, da se Srbija dogovori sa susedom Hrvatskom kako bi me Zagreb zaštitio kao svog nekadašnjeg državljanina. Sada, kada se u Vukovaru javno ispoljava etnička netrpeljivost prema Srbima, to daje utisak da Hrvatska nije dorasla normama Evropske unije, pa bih u njoj kao zatočenik bio žrtva takvih predrasuda.”

I evo nam Dragana Vasiljkovića dvadeset dvije godine kasnije kao “žrtve predrasuda”, “etničke netrpeljivosti prema Srbima” i nepoštivanja “normi Evropske unije”. Mitski Kapetan Dragan, vođa legendarnih Knindža, iznenada se, eto, boji da će mu “u Hrvatskoj život biti ugrožen”!

U rimskom pravu takav se spektakularni obrat u sudnici naziva “Excipiendo reus fit actor”, a institut zamjene teze – klasična slavenska pravna antiteza – “Negatio per positionem alterius”. U Dalmaciji, kraju u kojemu je Kapetan Dragan započeo svoju blistavu vojničku karijeru, u tim se pak prilikama obično kaže: “Gle kurca!”

Gle, dakle, kurca: neustrašivi Kapetan Dragan – mitski komandant slavnih “crvenih beretki”, legendarne Jedinice, anđeo čuvar SAO Krajine, Rambo na straži istočne granice srpstva i noćna mora hrvatskih redarstvenika, bojovnika i ustaša – boji se da će mu “u Hrvatskoj život biti ugrožen”!

Što bi rekao drugi jedan legendarni Srbin, Bili Piton – “Ajde?!”.

A kao da je jučer bilo, kad se u noći 4. travnja 1991. u Kninu pojavio komandant specijalnih snaga Službe državne bezbednosti Srbije Franko Simatović Frenki, pa zajedno s ministrom unutrašnjih poslova SAO Krajine Milanom Martićem u bazi MUP-a u Golubiću zbunjenim “martićevcima” predstavio potpuno nepoznatog nekog mrkog, suhog muškarca koji će od njih napraviti elitnu specijalnu jedinicu pod visokim pokroviteljstvom Službe. Neznanac je stigao iz Australije i zvao se Daniel Snedden, navodno zajeban tip, svjetski putnik, pustolov, legionar i plaćenik. Pravo ime mu je bilo Dragan Vasiljković, i to je otprilike sve što se o njemu znalo.

Ostalo je, jasno, legenda.

A legenda je uskoro obišla globus Srbije, “od Tokija do Milvokija”, kako će se to muda otečenih od samopouzdanja svega dva-tri mjeseca kasnije zajebavati kninski specijalci na jednom snimku iz tih herojskih vremena, na kojemu isti onaj tajanstveni tip iz Australije, u rijetkim trenucima predaha od herojskih bitaka, oko logorske vatre pjeva i svira gitaru. On je sad već legendarni Kapetan Dragan, i da: uz sve ostalo – a pričalo se da je bio i profesionalni vojnik i profesionalni fotograf, i profesionalni pilot i profesionalni nautičar, i bogati biznismen i prvak u golfu i savjetnik za bezbjednost tanzanijske vojne hunte – on umije i pjevati i svirati gitaru.

Tako je do ljeta 1991. dovršen mit o Kapetanu Draganu, neustrašivom komandantu koji je od prljavog, bradatog čopora u Golubiću napravio specijalnu jedinicu po najvišim standardima hollywoodskog akcijskog žanra, strašne “crvene beretke”, popularne “knindže”, strah i trepet “zengi” i ustaša.

Pamtim dobro to proljeće, bio sam tada u Kninu, gdje je tajanstveni Kapetan Dragan, krajinski Robin Hood, Miloš Obilić i Zoro Osvetnik – za prijatelje i suborce samo “Kep” – šarmirao strane novinare svojom pojavom i engleskim s australskim naglaskom, na kojemu bi im s nadmoćnim osmijehom običavao govoriti kako im “ne može reći tko je on zapravo, jer bi ih morao ubiti”.

Pamtim dobro, jer sam tada bio i u Beogradu, gdje su se o prvom srpskom superheroju iz ratova devedesetih raspredale najfantastičnije ratne legende. Groupies Kapetana Dragana – junaka ženskih snova i ustaških košmara – u beogradskim mu novinama posvećuju cijele erotske ode, u anketama je najpopularniji Srbin poslije patrijarha Germana, na trafikama se prodaju stripovi o Kapetanu Draganu i “Knindžama”, ispred robne kuće Beograđanka Baja Mali Knindža uz harmoniku pjeva “Što se ono tamo čuje, ko to peva u ravnici?/To su, majko, hrabri borci, to su Knindže Krajišnici!”, a na štandovima u Knez Mihajlovoj nude se majice s Kapetanovim likom i kasete ocvalog Bore Drljače – “Svi smo čuli ovih dana za Dragana Kapetana/Krajina ga slavi naša, on je brani od ustaša”.

Eh, to su bili dani!

Da li, naime, zbog toga što je bio mlađi i luđi, đavo će ga znati, tek te jeseni, dok se bavio državnim udarom protiv Milana Babića, nije mu smetala “etnička netrpeljivost u Vukovaru” – u kojemu su za to vrijeme “osloboditelji” strijeljali zarobljenike iz vukovarske bolnice – ali bogami ni “četnička netrpeljivost” u Kninu: niti je zatočenike koje su njegovi “knindže” mučili i ubijali u zatvoru na kninskoj tvrđavi doživljavao “žrtvama takvih predrasuda”, niti mu je to tada odavalo utisak kako SAO Krajina “nije dorasla normama Evropske unije”.

Iz nekog razloga, eto, u ono vrijeme – kad ga je dva-tri tjedna nakon devetomartovskih demonstracija Frenki Simatović pozvao u beogradski hotel Metropol, pa mu na stol u ćošku bacio ponudu Jovice Stanišića da u Kninu osnuje specijalnu jedinicu krajinskog MUP-a – nisam legendarnog Kapetana Dragana čuo da se žali kako će mu “u Hrvatskoj život biti ugrožen”. Ni kad je svoje “crvene beretke” s logistikom Miloševićeve Službe vodio u bitke protiv ustaša po Dalmaciji, Lici i Baniji – pokazujući ovlaženim novinarima i snimateljima kako gore hrvatska sela – nisam ga čuo da se žali Srbiji kako ga u Hrvatskoj “čeka pretnja smrću”.

A naročito se u to slavno vrijeme, dok je vjerno služio Martićev projekt pripajanja Krajine matici Srbiji – dao sam si truda i temeljito proučio arhivu – nije čulo Dragana Vasiljkovića kako očajnički poziva da ga “Zagreb zaštiti kao svog državljanina”.

Nisu se te stvari čule, jer se neustrašivi Kapetan Dragan i Hrvatskoj i smrti prezirno smijao u lice. Nisu mu tada ni jedna ni druga mogle ništa, jer je bio brži, jači i lukaviji. Nisu se tako te stvari čule ni kad je beogradskim novinarskim grupijima pozirao poput američkog specijalca, muda natečenih od samopouzdanja, išaran kamuflažnim bojama – na tenku ili na poligonu, s lubanjom u ruci ili Vojislavom Šešeljom u kadru – ni kasnije, kad je Hrvatska podigla optužnicu i zahtjev za njegovo izručenje, a šmeker u havajskoj košulji na beogradskom se aerodromu suvereno kurčio kako je hrvatskoj ministrici pravosuđa Vesni Škare-Ožbolt poslao pismo s brojem svog mobitela i porukom da mu pošalje novac za avionsku kartu.

Umjesto toga, čulo se samo kako pred televizijskim kamerama hrvatsku gospođu ministarku sarkastično moli “samo malo vremena da se vakciniše protiv besnila”. “Jer to je jedino što me brine: Hrvata se ne plašim sigurno!”, šeretski je svojim novinarskim grupijima dobacio legendarni Kapetan Dragan, ulazeći u avion na letu za legendu iz koje je i došao.

Tamo u legendi, u gradu Perthu, Dragan Vasiljković se uskoro smirio, sredio i oženio, posvetivši se biznisu, golfu i yachtingu. Sustigle ga u to i godine, a onda bogami i odluka australskih vlsti o izručenju Hrvatskoj. I odjednom, eto mitskog Kapetana Dragana dvadeset dvije godine kasnije kao “žrtve predrasuda”, “etničke netrpeljivosti prema Srbima” i nepoštivanja “normi Evropske unije”, eto vođe legendarnih Knindža gdje se iznenada boji da će mu “u Hrvatskoj život biti ugrožen”! Eto ga, najzad, kako kumi maćehu Srbiju “da se dogovori sa susedom Hrvatskom” kako bi ga “Zagreb zaštitio kao svog nekadašnjeg državljanina”.

Gle, rekoh, kurca: excipiendo Serbus fit Croata!

Sad, kad ga u Hrvatsku umjesto Frenkija i Jovice Stanišića šalje australski sud, kad će tamo Qantasovom biznis-klasom, umjesto razdrndanom kampanjolom JNA po podlokanim planinskim drumovima – i kad ga umjesto negostoljubivih banijskih vukojebina, napučenih do zuba naoružanim “zengama”, ustašama i stranim plaćenicima, čeka klimatizirana dvorana šibenskog suda i par sredovječnih civila i žena iz Županijskog odvjetništva – legendarni Kep, krajinski Robin Hood, Miloš Obilić i Zoro Osvetnik cmizdreći se žali na višak hrvatskih predrasuda i manjak evropskih normi!

Tužnijeg kraja jedne legende ja nikad nisam čuo.

Očekivao bi čovjek, jebiga, da onaj srpski heroj iz devedeset prve – junak Duginih reportaža, Bijelićevih TV-dnevnika, postera, stripova, narodnih dvanaesteraca i Drljačinih pjesama – na kraju guslarskog epa bane u šibenski sud, pa prkosno pred ustaškom sutkinjom i zamjenicom županijskog tužitelja razdrlji svoju havajsku košulju i poviče: “Pucajte, ustaše, jebale vas sve vaše etničke netrpeljivosti i predrasude, živela SAO Krajina, živela Srbija, živele evropske norme!”

Kad umjesto toga – mitski Kapetan kumi za milost i moli Srbiju da mu pomogne. Boji se strašni Kep hrvatskog pravosuđa i predrasuđa! Plači, savremena srpska istorijo, u usta te ona lažljiva jebem! Gdje je sad Bora Drljača da zapjeva, “Svi smo čuli ovih dana/za Dragana Kapetana/Krajina ga slavi svuda/brani je od predrasuda”? Gdje je Baja Mali Knindža, “Što se ono tamo čuje/ko to kuka u sudnici?/To su, majko, hrabre Knindže/i njihovi odvjetnici”!

Okreću se u grobu major Gavrilović i vojvoda Sinđelić, okreću se Banović Strahinja i Hajduk Veljko, i Kraljević Marko i starina Novak i mali Radojica, okreću se i Miloš Obilić i Milan Toplica i Ivan Kosančić i Jug Bogdan i svih devetoro braće Jugovića, slavni je srpski panteon poput ringišpila na seoskom vašaru, okreću se i vrte kosti u aleji srpskih heroja kao u centrifugi veš-mašine: gde bi bila, nesrećna Srbijo, da su ti se tako ponašali legendarni kapetani?

Šta bi ostalo od tvoje istorije da se, recimo, Kapetan Koča – kad su ga ono Turci zarobili kod Brzaske – žalio bečkom dvoru kako se “u Tekiji javno ispoljava etnička netrpeljivost prema Srbima, što daje utisak da Otomansko carstvo nije doraslo normama Francuske građanske revolucije, pa bih u njemu kao zatočenik bio žrtva takvih predrasuda”?

Mitovi i legende, kako vidimo, nisu više što su bili, borci za slobodu danas se u Srbiji zove advokati. Ostavi se, Bajiću Radoše, romantičnih televizijskih epova i snimaj uzbudljivu srpsku sudsku dramu, “Pravnu goru”. Ostavi, Srbijo, herojske deseterce UNESCO-u i svjetskoj nematerijalnoj baštini, ostavi gusle i dohvati se plajvaza, žalbi, molbi, apela, peticija, dopisa, priziva, predstavki i taksenih maraka, pa zaguslaj “Ekstradiciju Kraljevića Marka”.

“Poranio Marko u neđelju
u neđelju prije jarkog sunca
pokraj mora Urvinom planinom.
Onđe Marko saktisa oružje
onda trže divit od pojasa
a iz džepa knjige bez jazije.
Knjigu piše Kraljeviću Marko:
“Ko gođ dođe Urvinom planinom
među jele studenu bunaru
da upita za deliju Marka
neka znade da je deli-Marko
dopadnuo Turkom u okove
u okove sve od predrasuda
i etničke netrpeljivosti
jer ne pozna dušman hrišćanluka
nije Turkom pravu dorastao
ni jevropskoj demokratskoj normi.
Zato Marko hoće selu svome
mlad mu život ovđe je ugrožen.”

Pa kaže:

“Al’ gle Šarca i u Šarca kurca
kamenoga Srbin osta srca!
Gorkom suzom Marko zaplakao
pa još gorčom knjigu nakitio:
Neka znade ko gođ ovđe prođe
nije ovo Urvina planina
već je ovo planina Kurvina
ter je Marku preostalo samo
da ište od grada Carigrada
da ga štiti kao svoga sina
mrskom Turkom sudržavljanina.
Duboke su deli-Marku rane
nema njima do pravnoga l’jeka
niti trava do rimskoga prava
Negatio Marko da pozove
alterius per positionem:
O Srbijo živ te Marko jebo
Reus fit actor excipiendo!”

 
Peščanik.net, 14.12.2013.


http://pescanik.net/2013/12/pravna-gora-tuzni-kraj-legende-o-kapetanu-draganu/
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #42 on: December 15, 2013, 01:44:24 AM »
Ono sto ja srpskoj Sluzbi (Sluzbama) zameram (yes, I'm looking at you, you know who you are...) je da je recimo jedan Ejup Ganic jos uvek ziv, da je tu negde tzv. Jovan efendi Divjak, da je ziv i cak slobodan onaj mass-murdering ustasa sa Koranskog mosta, da su zivi kojekakvi Mercepi i Djure Decaci (istina, Djuro je digao ruku na zversku hrvatsku drzavu pa ga ub'lo onomad) i slican olos.

A ko god proredjuje brojno stanje tih iskompleksiranih veterana Staljingrada '42. zasluzuje pistolj.

Sa posvetom.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #43 on: December 29, 2013, 11:20:53 AM »
Истини за вољу, ниједан од тих хитаца се не би могао обавити без међународне подршке/одобрења. А пре свега је потребна политичка воља властодржаца, па и Стамболићи и Никезићи су својевремено одобравали кога ће из непријатељске емиграције рокнути. А све њих је страх да не буду нови Перковићи.

Ово наравно није никаква апологија непотистичких неспособњаковића у службама...

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #45 on: December 30, 2013, 07:09:49 PM »
paradirali su i po zenici. jednom su me u neko doba noci, za vrijeme policijskog sata u totalno zamracenom gradu, zaustavili i trazili mi osobnu iskaznicu. missim... jebo im ja mater.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #46 on: December 31, 2013, 03:46:42 AM »
Eto vidis. I posle neki kazu Tito ubijao. Nije ubijao dovoljno...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5588
  • 144/233
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #47 on: January 02, 2015, 02:42:30 PM »

*
Srbija traži da sudi Vasiljkoviću
Izvor: Tanjug

Beograd -- Ministarstvo pravde uputilo je danas dopis Australiji s molbom da Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, ne bude izručen Hrvatskoj.



Ministar pravde Nikola Selaković, u dopisu ministru pravde Australije Majklu Kinanu, zatražio je da se Hrvatskoj ne dozvoli izručenje Dragana Vasiljkovića, poznatijeg kao kapetan Dragan, i istakao da su pravosudni organi Srbije spremni za sprovođenje krivičnog postupka protiv Vasiljkovića.
...
*

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=01&dd=02&nav_category=64&nav_id=942989

'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #48 on: January 02, 2015, 04:45:07 PM »
Ovaj je vec 8 godina u buvari.
Kad je budala pustio da ga ukebaju. Seckao se po Liverpulima ili gde vec. Ili je bese 'vatao zmije i bishtio kere od buva kod sestre na farmi. Svejedno nedopustivo kako je budala pomislio da nema potrebe da se krije or something. Mal' ako se nije nadao da ce bratja Srbi da ga spasavaU.

Sad nas kosta ko Sv Petra kajgana. Everybody deserves a day in court, bla bla bla... Meleone sprcao na odbranu. A mogoa je da pusti kosu, pobegne u QLD ili medju Aboridzine u Darwin ili u pustinji iza Perta. Nesrecnici iz Indonezije dolaze brodovima na buljuke i iskrcavaju se tajno na obali, on je trebao da ide tim brodom nazad. Prazan brod, mozda bi i dobio popust na kartu (ko sto se za vreme Olimpijade 2000-te pricalo da ce avionske karte za nazad biti bagatela kada istovare sportiste u Syd).
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Kapetan Dragan...
« Reply #49 on: January 02, 2015, 05:12:31 PM »
:mrgreen:

Inace, zar nije dirljivo kako svi ti divljaci hrupe da udju u zemlje belog coveka i kako to niko ne sprecava?
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"