News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Samo za pekare  (Read 139966 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Samo za pekare
« on: December 12, 2015, 02:03:12 AM »
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline matador

  • 7k7
  • Posts: 1079
Re: Samo za pekare
« Reply #1 on: December 12, 2015, 06:33:02 AM »
 
:mrgreen:

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #2 on: December 12, 2015, 07:04:36 AM »

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #3 on: December 12, 2015, 03:02:19 PM »
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #4 on: December 13, 2015, 07:28:00 PM »
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Samo za pekare
« Reply #5 on: December 14, 2015, 05:08:08 AM »

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #6 on: December 14, 2015, 06:27:35 PM »
Quote
Sto sam stariji sve mi vise nedostaje ta varos. A u medjuvremenu se maltretiram po inostranstvima izmisljajuci stalno razne i nove excuses za to.

Offline matador

  • 7k7
  • Posts: 1079
Re: Samo za pekare
« Reply #7 on: December 14, 2015, 08:28:30 PM »

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #8 on: December 17, 2015, 04:50:49 PM »


An Ultra-Orthodox Jewish man throws matzo into the air at a bakery in Jerusalem. Matzo, or unleavened bread, is traditionally eaten during the Jewish holiday of Passover.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5518
  • 144/233
Re: Samo za pekare
« Reply #9 on: December 17, 2015, 05:33:01 PM »
a keramika  - uzas...
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Samo za pekare
« Reply #10 on: December 17, 2015, 05:37:10 PM »
A i sat ne radi (kod mene je 9:36)

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #11 on: December 17, 2015, 06:29:16 PM »
Sad ste me iznervirali, idem da slikam pekaru "Braća".
To ako ne odradi posao, ništa neće.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #12 on: December 17, 2015, 06:44:24 PM »
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"


Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #14 on: December 17, 2015, 07:15:43 PM »
Za tu sam pesmu cuo od Super Channel-a cca 1989.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Samo za pekare
« Reply #15 on: December 17, 2015, 07:20:08 PM »
How yes no  xrotaeye

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #16 on: December 17, 2015, 07:39:26 PM »


Bajrami, Keljmendi, you name it...

Autentični srpski šiptari.
Ko zna koliko puta im lomilo izloge (zapravo, svaki put kad bi Srbi pobedili resto sveta, al' u kurcu), čuvala ih murija, bilo mi ih žao....
Imaju nepojamno animalno potomstvo.
Lože stare automobilske gume, na kojima peku svoje čuvene lepinje, pa mi svakog jutra očađave terasu od stana (privremeno zaposednutoj teritoriji), koju sad niko ne čisti.
Muslimani.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #17 on: December 17, 2015, 07:41:46 PM »
Ah, da, i ćiriličari.
Zadesni.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Samo za pekare
« Reply #18 on: December 17, 2015, 07:44:01 PM »
Nego, gde je pekar, sta se zbiva?

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #19 on: December 17, 2015, 07:48:37 PM »
Само да додам (опет се пререгистровали, размножавају се простом деобом, али и полно):
http://pretraga2.apr.gov.rs/EnterpreneurPublicWebSearch/details/EnterpreneurBusinessName/7815744?code=2987430482C3F3452B12F8E8BCD8B7D4ECC58C99

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #20 on: December 17, 2015, 07:49:13 PM »
Pekar se predomislio glede svoga wannabe judaizma, primio tzv. islam i prikljucio se jedinici ex-sovjetskih muslimana i tzv. Ukrajinaca koja tripuje da se bori protiv Rusa u Siriji.

It's sad.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5518
  • 144/233
Re: Samo za pekare
« Reply #21 on: December 17, 2015, 08:00:15 PM »
Mladost ne opravdava ludost...
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Samo za pekare
« Reply #22 on: December 17, 2015, 08:25:48 PM »
Hate ne lupaj.
Stvarno ste preterali. Bio je tu pre diva dana i nije nista rekao.
Ivan_D Last Active:   December 15, 2015, 07:58:07 AM

Eto kakvi ste vi, narocito baggio i pijanista. O Maloj Koali i da ne pricam.

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5518
  • 144/233
Re: Samo za pekare
« Reply #23 on: December 17, 2015, 08:32:12 PM »
Mozda je stidan, sramota ga svega...
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Samo za pekare
« Reply #24 on: December 17, 2015, 08:32:55 PM »
Mozda je stidan, sramota ga svega...

 xrofl xrofl xrofl

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #25 on: December 17, 2015, 08:34:51 PM »
'Bem ti krua nesoljena...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #26 on: December 24, 2015, 09:22:51 PM »
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #27 on: December 24, 2015, 11:06:43 PM »
Gotta love religion.

& lebac.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #28 on: December 25, 2015, 05:43:42 AM »
Je li, Indi, kakve si ti grede stavljao u rogove, bi li mogle da izdrže jednu ovakvu koknjaču?
Ono na čemu sedi mi liči na reciklirani železnički šliper, al' uskog koloseka.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #29 on: December 25, 2015, 07:54:13 PM »
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #30 on: January 01, 2016, 06:56:29 PM »
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Samo za pekare
« Reply #31 on: January 02, 2016, 08:34:36 PM »
Vratili se upravo iz Beograda gde smo bili desetak dana. Nisam bio tamo skoro 3 godine, Oksi je bila letos i jos tada mi rekla da su se stvari dosta izmenile. Na gore. Ja nisam tome toliko verovao dok sad nisam bio. Ti ljudi tamo izgledaju siromasniji nego u Ukrajini. Bez ikakvog preterivanja. Horde, hiljade i hiljade ljudi kao da besciljno tumaraju gradom, nekvalitetno obuceni i odeveni, namrstenih lica, mnogi jedu na ulici, piju na ulici, puse na ulici.
I dok su ukrajinski gradovi, iako siromasni, i dalje pravi evropski gradovi - Beograd je kasaba.

Cirilizacija uzela ozbiljnog maha, velika vecina ulica u samom centru grada nema vise latinicne napise (ko j@be turiste - bolje je da ne dolaze, da nam ne kvare pravoslavnu nejac). Zgrade isarane sve do jedne. U zemunu nisam video kucu gradu koje nisu isarane nekakvih cirilicnim hijeroglifima. U Knez Mihajlovoj prodaju majice sa Putinovim likom u prigodnim tekstom, nesto kao “Krim je Rusija, Kosovo je Srbija”. A u realu Srbija je k@rac.
Po knjizarama izlozene knjige nekim cudnim cirilicnim fontom i jos zastrasljivijih naslova “3OB BOCTOKA” i taj rad.

Nema nepusackih restorana. Ni jedan. Zero, null, nada, nincs, nula, nul, zilch, donut, bagel, 0
Kad pitas za nepusacki deo nece s tobom da razgovaraju i uglavnom postanu naprasno neljubazni. A vide da sam sa detetom. Neki su bili u fazonu “pa ne tera vas niko da pusite” ili “pa eto vas sto moze da bude nepusacki”.
I ljudi koji ne puse znaju da je to samo jedan u nizu pokazatelja koliko se Srbija srozala, ali ne zele o tome ni da pricaju. Onaj moj mladi prijatelj Ivan je nepusac, i pitam ga za nepusacki restoran kaze “nema, ovde ako hoces dobro da se najedes svugde je pusacki”. Rekoh mu “sta ako hocu samo da se najedem”, je l’ ima neki restoran gde se ne pusi. Kaze ima McDonalds i vise nije hteo o tome da razgovara jer je valjda video da sam kritizerski raspolozen a nije mu bilo do toga da slusa ono sto vec zna, cega je svestan a u vezi sa cim ne moze nista da uradi - da je Srbija u slobodnom padu.

Pitao sam i onog midgeta Pareskog (u profesionalnim krugovima aka prevodilac-patuljak) da li zna neki nepusacki restoran, kaze “pa u shopping centrima su ti svi nepusacki”. Eto. Dao sam coveku video materijale u trajanju nekoliko hiljada sati, vredne vise desetina hiljada eura, da ne pominjem life-saving savete i ostale mudrosti koji sam na njega preneo za sve ove godine ovde - a on me salje da jedem fast food.

Na mestima gde sam uspeo da jedem (jeo sam samo 3 puta u restoranima - ostalo sam morao da idem kod mame jer mi strasno smeta tim) hrana je bila mnogo, mnogo losija nego pre.  A skuplja. Ja sam u Srbiju voleo da idem zbog dobre hrane izmedju ostalog, sad vise, cini mi se, ni toga nema.
Kako Oksi kaze ja u glavi stalno imam Srbiju od pre 30 godina a od te Srbije je ostalo vrlo, vrlo malo - gotovo nista. Zemlja gubi svoja nekadasnja obelezja i zemenjuje ih necim ruznijim, losijim, nekvalitetnijim i do neprepoznavanja je dovedena.

Video sam Slawena i to je bilo dobro. Taj covek iz daleke zemlje, u stvari ta ljudina i ljudska gromada uvek, jos iz najstarijih dana, nadje vremena ze mene, uvek se odazove mom pozivu i uvek mi je valjao. Za razliku svih vas prirodnih saveznika - Bejogradjana, Zemunaca, Vojvodjana, Jugoslavena, samoproklamovanih Crnogoraca i drugih. Zlo mi je od svih vas, pogotovo od Mirabelle. Btw gde je Mirabella, da nije umrla? Or worse yet - razvela se?

Nadao sam se da cu da vidim Superhika, ali on je radije sebi sredio sluzbeni put na bozicne i novogodisnje praznike, ostavio kod kuce suprugu sa troje uplakane decice, nego da bi meni vratio novac sto mi duguje.   A ja sam racunao na taj novac da pokrijem deo putnih troskova.

Sve u svemu, jedva sam docekao da se vratimo u Prag. Iako se ovde ne osecam kod kuce, hteo sam skoro da poljubim cesko tlo kad smo sleteli. Toliko mi je tesko palo sta sam video u Srbiji. E da, i svugde strasan smog, ljudi valjda loze na ugalj ili drva ili mozda u nekim slucajevima i stare gume i mnogi delovi grada strasno smrde paljevinama. Mi iznajmili stan u 29. Novembra ja ustao jedno jutru u 9 ujutru da odem do pekare, ne mozes da vidis 20 metara ispred sebe od smoga. O smradu da ne govorim.

Moguce da su mi utisci delimicno toliko negativni jer je bilo tmurno vreme a i razboleo sam se posle 5-6 dana i bio bolestan sve do sad, regardless strasno je tuzno u sta se Srbija pretvorila.

Novu Godinu proveli nas troje kod kuce, em sam bio bolestan em se mali i ja plasimo petardi i guzvi i menjali TV program izmedju 2 kanala. Na D3 uredjaju kanal 1 i kanal 365. Prvi je RTS, ovaj drugi je prvi program Ruske Televizije. Rusi napravili nenormalan show. Ako nisu potrosili 100M jako bih se cudio. Ja pre dok sam isao u Vegas bih uvek pogledao po par shows tamo. Ovaj ruski novogodisnji docek je bio kao 10 najboljih LV shows all time zajedno. Nevidjeno nesto. Imali morzeve, delfine, killer whales, gomilu prelepih devojaka, strasno mnogo svojih vrhunskih zvezdi, da ti dah stane. Moderna kvalitetna muzika, pola na ruskom pola na engleskom.

Srbi - ne. U stvari mislim da ne postoji zalosniji novogodisnji TV program na svetu od istorije televizje. Bedan neki prostor, zenturace neke spaljene kose, lose koze i potamnelih zubu, oronuli muskarci, a svi odeveni kao kad sam ovde pre 15 godina isao na Moravu na neku proslavu jer je bila godisnjica fabrike gde je otac moje tadasnje devojke radio (ZDAS). Takav je otprilike bio i program. Ali zato su svako malo pominjali Kosovo i Metohiju, pevali neke kafanske pesme sve vreme i takmicili se koji ce region da bude “najveseliji” (da pominjem sve su bili srednjovecni ljudi) i onda ugrozeni tog regiona dobiju neke paketice.

Ja sam svakih pet minuta prebacivao na RTS1 i nervirao se. I Oksi mi kaze “ti nisi normalan. Ti zelis da se nerviras i onda prebacujes i gledas to. Ostavi ovde na ruskom kanalu, ti volis ruske devojke pa gledaj to, zasto stalno imas potrebu da radis ono sto ti ne cini dobro.“

Pasce mi kasnije verovatno jos stvari na pamet. Ovo su bile samo random thoughts.

Srecna Nova Godina svima!!!











If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #32 on: January 02, 2016, 09:38:35 PM »
:mrgreen:
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #33 on: January 03, 2016, 03:17:29 AM »
Quote from: Ivan_D
u 9 ujutru da odem do pekare

Majstore...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #34 on: January 03, 2016, 03:23:28 AM »

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Samo za pekare
« Reply #35 on: January 03, 2016, 04:23:57 PM »
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #36 on: January 09, 2016, 12:14:40 PM »
Тражио ја у Гуглу како да заменим каиш на тракторчету, па укуцам how to и оно ми у аутозавршетку избаци неколике опције (how to navigate to ubuntu directory...) и међу њима how to kiss.
Наравно, морао сам да видим; наиме, извесна Јадранка Јанковић пише пре 4 дана коментар у црној Политици на текст Б. Јакшића, па вели: "У школски систем Србије је уведен програм иновације знања. Он служи да људи који су пропустили нешто у професионалном форматирању то надокнаде. Ја сам завршилa такав програм на ФПН под називом ''Политиколошке студије религије''. Ту се детаљно учи све о..."
Како бре да се не дошколујем. Без обзира што сам много пута чуо да се добро љубим.

Све у свему, на хиљаде текстова на задату тему.
Ја посетим овај.

Пази, нпр. савет, под 2.3: Stay at a manageable level of saliva.  :mrgreen:

Или, мало даље, 2.5: Make sure to breathe. Ideally, you'll be able to breathe softly through your nose while you're kissing. If that's not possible, though, break away for a second to take a breath.
Don't feel self-conscious about being out of breath or needing to take a break for a second. Breathing hard is an indication that you're nervous and excited, which your partner will probably find flattering.

Као да је Иван_Д писао.

Штета што је она Е опет отишла на минимум шест месеци, иначе бих покренуо топицк о тим & таквим бламовима из личног угла.

Offline matador

  • 7k7
  • Posts: 1079
Re: Samo za pekare
« Reply #37 on: January 09, 2016, 12:27:41 PM »
Neverovatan si, Tozorože.
Ulećeš na internet kao kuče, Alisa u zemlji čuda ili klošar, bez plana i namere.
Kreneš po jedno, završiš na desetom.
Pravnici-avanturisti su mi uvek bili jezivi ali to je nevažno.

Nego, kao što volim da priupitam onog raznosača linkova u camo prsluku, da se obratim i tebi:
Šta ima novo na internetu?

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #38 on: January 09, 2016, 02:18:55 PM »
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #39 on: January 13, 2016, 05:30:26 AM »
Pekara u Torontu podelila 500 powerball tiketa danas svakom ko potroši preko $20...
Čekanje u redu sat vremena, napolju (-5/-15C)...

Gazdarica ide noćas u Buffalo, da kupi još 700 tiketa za sutra...

http://www.cp24.com/news/pastries-and-powerball-humewood-bakery-gives-away-500-tickets-for-1-5b-u-s-lottery-1.2733773
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Samo za pekare
« Reply #40 on: January 13, 2016, 02:30:54 PM »
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Samo za pekare
« Reply #41 on: January 13, 2016, 03:00:39 PM »
Nikako da napisem, sa Srbijom i pusenjem me je dodatno iznerviralo kad sam pricao sa drugaricom iz Albanije bas dok sam bio tamo i ona mi rekla da se ni u Albaniji ne pusi u restoranima.
Primetiti da ja Srbiju vec daaaavno ne uporedjujem sa raznim Cehoslovackama, Madjarskama, Poljskama jer bi to bilo neukusno. Te zemlje su strasno napredovala dok je Srbija za isto vreme strasno nazadovala.
Poredim je sad sa Rusijom, Ukrajinom, Albanijom...
Za Albaniju nisam siguran, ali za Ukrajinu mi se cini da su po siromastvu tu negde, s tim da su Ukrajinci mnogo civilizovaniji i kulturniji narod i u istoj moze mnogo bolje da se zivi ako covek ima sredstava. Postoji infrastruktura i postoji elita u svim sferama zivota - nesto sto u Srbiji ne postoji.
Dalje, ukrajinski gradovi iako siromasni su i dalje pravi evropski gradovi, dok je Beograd (a i ostali gradovi po Srbiji) skup mahala, gde su rulja okuplja, ishitrenog kretanja, izboranog lica.



Bio jedan dan do skole da pokupimo cerku od sestre da se igra sa malim, kad na tabli vidim jednacinu pisanu cirilicom. Normalno, bez sramote nesto kao:

п * ж = 24

Toliko je to sve nenormalno postalo.

Sta me je danas dodatno rastuzilo, slusam zagrebacki radio Antena dok sam setao psa - odlican radio od letos ga stalno slusam, i tamo na vestima, od danas zabrana poslasticarnicama da prave torte sa likovima junaka crtanih filmova.

I intervjuisu par slasticara i ljudi kazu pridrzavace se sta ce, jedna zena cak rekla da ce pricati sa pravnikom jer te torte i likove tih junaka ne pravi po nekom kalupu vec ih sama crta - te je to njen licni rad, ali da razume da ce protivnicka strana da se zali jer taj njen rad podseca na junake crtanih filmova. I tako - trezven, inteligentan razgovor sa sasvim obicnim ljudima.

I onda razmisljam, i to me je i onerospolozilo koliko je Srbija daleko od uvodjenja takve jedne zabrane, a koliko jos mnogo dalje od sprovodjenja iste. A da ne pominjem koliko bi ogromna kolicina Srba bila nesposobna da rezonuje na isti nacin kao hrvatske im kolege.



If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: Samo za pekare
« Reply #42 on: January 13, 2016, 04:49:00 PM »

Offline matador

  • 7k7
  • Posts: 1079
Re: Samo za pekare
« Reply #43 on: January 13, 2016, 09:04:06 PM »
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/otkrice-blica-potpuna-zabrana-pusenja-u-2016/jh3wcmx

Nauci Ivane...Hrvatska je Srbija za 3-5 godina, sve se odvija po matrici, od pdv-a do raznih zakona, uskladjivanja sa EU i sl.
Ta jednacina na tabli je neka decija sala, nije bas dotle doslo.
Vladavina nepismenih i priucenih je evidentna, evo ti bi ladno mogao da vodis neku drzavnu firmu da si se malo motao oko politike i da si nastanjen u Srbiji.

Toza bi mogao da bude ministar pravde takav kakav je (klasicno obrazovanje ali tragicna zrtva licne i drzavne tranzicije), savrseno bi se uklopio sa Vulinom.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: Samo za pekare
« Reply #44 on: January 13, 2016, 09:18:54 PM »
Kolonisti.  :mrgreen:


Nego dobar engleski piše ta tvoja šiptarka, bolje nego ja u svakom slučaju. Ko zna šta bi ispalo kad bih ja njojzi pisao o pušenju.
Glede likova iz crtanog filma, nije to tako jednostavno k'o što su rekli rvatima, al' oni su stoka glupa koja je naučena da sluša šta god da im se kaže. Npr. Miki Maus (tačnije, njegova glava) nije pod zaštitom te vrste prava industrijske svojine čak i kad ne bi bio zalepljen za tortu, već, recimo, upotrebljen u nekoj animiranoj reklami sa određenim sadržajem, jer je ne samo što bi rekli znameniti žig (ako razumete šta znači, znaće ko treba), kao i većina drugih "proslavljenih dečjih junaka", već je poslednjih pitajkurac koliko decenija međunarodni simbol za nešto, zaboravio sam za šta, pod okriljem UNESCOa ili nečeg sličnog. A one druge, nepoznate, pa ko bi njih deci stavljao na torte?

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Samo za pekare
« Reply #45 on: January 14, 2016, 01:48:45 AM »
Sta me je danas dodatno rastuzilo, slusam zagrebacki radio Antena, i tamo na vestima, od danas zabrana poslasticarnicama da prave torte sa likovima junaka crtanih filmova.

I intervjuisu par slasticara i ljudi kazu pridrzavace se sta ce, jedna zena cak rekla da ce pricati sa pravnikom jer te torte i likove tih junaka ne pravi po nekom kalupu vec ih sama crta - te je to njen licni rad, ali da razume da ce protivnicka strana da se zali jer taj njen rad podseca na junake crtanih filmova. I tako - trezven, inteligentan razgovor sa sasvim obicnim ljudima.

I onda razmisljam, i to me je i onerospolozilo koliko je Srbija daleko od uvodjenja takve jedne zabrane, a koliko jos mnogo dalje od sprovodjenja iste. A da ne pominjem koliko bi ogromna kolicina Srba bila nesposobna da rezonuje na isti nacin kao hrvatske im kolege.

Ko napravi tortu sa Pepa Prasetom, čeka ga KAZNA

Bojana Anđelić | 13. 01. 2016 - 06:51h  izmena vesti 12:38h

Zbog zaštite autorskih prava niko u Srbiji uskoro neće smeti da prodaje torte sa likovima poznatih crtanih junaka: Pepa Praseta, Mikija Mausa, princeza Elze i Ane, Sunđer Boba, Munje Mekvina...


Hrvatska kompanija “Fani kejk fektori” Tomislava Ljutića, koja je otkupila prava za korišćenje pojedinih likova iz Diznijevih crtanih filmova isključivo za torte, u Srbiju stiže najkasnije u martu. Ova kompanija je u Hrvatskoj već obavestila sve poslastičare da je stavljanje određenih crtanih likova na torte kršenje autorskih prava i da su oni jedina firma u Hrvatskoj koja to pravo zadržava. Isto obaveštenje mogu očekivati i poslastičari u Srbiji kada “Fani kejk fektori” stigne u maloprodajne lance. To će biti veliki udarac za poslastičare i sve one koji praktično žive od prodaje dečjih rođendanskih torti sa omiljenim crtanim junacima.

- Mi smo poslastičare u Hrvatskoj u dobroj volji zamolili da prestanu da proizvode takve torte i da ih prodaju. Nismo želeli da podignemo toliku buru oko toga. Samo želimo da se poštuju naša prava. Mi smo pravo na korišćenje pojedinih likova iz Diznijevih i drugih crtanih filmova regulisali ugovorom i za to platili. Zato smo obaveštenja poslali kao apel, ali i da korišćenje crtanih likova nije primereno. Na isti način pokušaćemo da poradimo i na edukaciji na tržištu Srbije - objašnjava Ljutić.

U praksi to znači da crtane likove na čije korišćenje pravo ima “Fani kejk fektori” ne smeju da koriste konditorske kompanije, poslastičari, ali i svi oni koji se bave keteringom. Kazne za kršenje autorskih prava koje su za fizička lica i do 200.000 dinara mogli bi da plate i oni koji u privatnoj režiji prave torte po porudžbini. Sve to, naravno, ukoliko ih neko uhvati. Tomislav Ljutić je u Hrvatskoj angažovao advokatsku kancelariju koja je slala obaveštenja i upozorenja o kršenju autorskih prava, nakon čega će biti sprovedena kontrola poštovanja zakona.

- Mi ćemo posle toga obavestiti kompaniju „Dizni“ o situaciji na tržištu i o problemima sa kršenjem autorskih prava, a kompanija koja je davalac licence, u ovom slučaju „Dizni“, treba da odluči kako će reagovati - objašnjava za “Blic” advokat Danijel Antun Banić.

Kazne

Kazna za kršenje autorskih prava u Srbiji se kreće od 50.000 dinara do čak milion dinara, a tretira se i kao krivično delo za koje je zaprećena kazna zatvora do tri godine. U Hrvatskoj predviđena kazna je od 160.000 do 320.000 dina

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/ko-napravi-tortu-sa-pepa-prasetom-ceka-ga-kazna/e61w1v0
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #46 on: January 14, 2016, 03:53:08 AM »
A ko napravi tortu od praseta? To nikom nista??
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Samo za pekare
« Reply #47 on: January 14, 2016, 10:19:50 AM »
“Fani kejk fektori”...  I zasto se tolerise ovakav idiotluk? Dugo sam razmisljao o tome i zakljucio da vecini ljudi tamo to ne smeta toliko da bi se protiv toga pobunili.

Ili tablice na automobilima u Srba sa š, ž, č, ć    Totalan idiotluk. A siguran sam da se to desilo ovako nekako: Treba da se pravi dizajn za nove tablice, i sad naravno ne moze cirilicom - ma kako da je cirilicna struja u Srbiji agresivna, a onda su rekli, dobro ne moze cirilicom, ali makar cemo da sacuvamo nasu posebnost (i time makar malo distanciramo Srbiju od normalnog sveta) znacima š, ž, č, ć.

I naravno vecini ljudi se taj kretenizam ne svidja, ali im ne smeta toliko da bi se protiv toga pobunili ili zbog takvih stvari otisli da zive negde drugde. Takodje i dizajn srpskog pasosa. Maksimalna budalastina. A iz nekog razloga skoro niko to ne primecuje, ili im kao sto rekoh ne smeta puno.

Slicno sa opancima, sajkacama, pecenjem volova i sl. po zemlji Vojvodini. Vecini vojvodjanskih Srba se to ne svidja, ali im ocigledno ni ne smeta toliko da bi zbog toga ulizili u konfliktne situacije sa divljacima.

I tako je sa svime tamo. Ovih sto bi zeleli da zive normalno je vise, ali ovi nenormalni su daleko agresivniji i spremni da se tuku za svoja prava

I nema tu leba. Ogromna vecina ljudi (ukljucujuci i sve vas ovde - osim Gagarina kog ste oterali) nije sposobna da vidi koliko se Srbija stvarno srozala jer ne mozete da se uzdignete i posmatrate situaciju sa strane, kao da niste deo nje. Znate na nekom nivou da je siutacija losa, ali relativizirate stvari, nalazite razna opravdanja, nalazite primere kod drugih naroda gde se sporadicno desavaju slicne stvari itd. Svako od vas ima neki krug prijatelja i neki svoj mali svet koji je daleko iznad proseka - te to projektujete na zemlju kao celinu; i jednostavno ne mozete realno da sagledate (ili ne zelite) u sta se Srbija pretvorila.

Ja sam i dalje potresen onim sta sam tamo video za 2 nedelje.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Samo za pekare
« Reply #48 on: January 14, 2016, 02:57:51 PM »
Jaka muda. Ja sam potresen sa svoga 43-trogodisnja obzerviranja.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Samo za pekare
« Reply #49 on: January 14, 2016, 05:06:29 PM »
does that make u almost 130 years old?
If you dine with the devil bring a long spoon.