News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Poshto kuca/stan?  (Read 24733 times)

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Poshto kuca/stan?
« on: December 03, 2009, 10:11:12 AM »
Ajde ukratko da nam kazete kako se kretala i krece situacija sa cenama kuca/stanova, kamatama ( varijabilnim i fiksnim) u vashem kraju?

Ovde je totalno ludilo.Dok Amerikanci rushe nove kuce da zadrze cene mi ovde nastavljamo da pichimo sa ovim ( po meni potpuno nerealnim ) cenama. Predvidja se rast iduce godine opet u zavisnosti od grada/drzave ali svuda prilichno ozbiljan.U Melburnu su kazu otishle cene zadnje godine 16 % ???U Sidneju ce kazu za naredne 3 godine otici 25%. Can you believe it? WTF ?
Istovremeno kamate vrtoglavo rastu svaki jebeni mesec ( sad su ishle 3 meseca uzastopno) i evo narasle podobro ( fiksne i na skoro 8%) a predvidja se da ce do septembra 2010 da odu na 9 %.
Vec su jednom zajebali narod pre manje od 2 godine kad su kamate jurnule gore pa ljudi fiksirali i na 9% a ono ubrzo pale na neshto kao 5 %. Dal ce i sad da se posluze istom gadoshcu?
Da li narod kupuje i dalje mahnito u vashem kraju?
Beograd mi je uvek bio misterija sa onim cenama i nije mi bilo jasno ko to placa? Sad imate i vi tamo kredite pa kako to izgleda kod vas? Chula sam letos da je kao neshto stala gradnja tih novih zgrada ali ja sam ih videla na svakom coshku ???
Moj kraj ovde u Brizbiju je onako osrednji, cene kuca bile relativno prihvatljive ali danas su toliko otishle da smo preshishali i neke mnogo bolje krajeve :o. Za krajeve koji su relativno niski sa cenom  ???  ubuduce tek predvidjaju bum.Oni bolji su valjda toliko narasli da ne mogu vishe mnogo gore.
Onomad kad sam bila na onoj vecheri  to je bilo kod jednog nasheg choveka ozbiljnog master buildera koji iskljuchivo pravi milionske kuce ( i zivi u jednoj, boli glava).On je ove godine preskochio da zida ( ima i druge biznise chovek ) i sve od posla shto radi je u toj sferi da renovira neke shkole o troshku governmenta.Niko ne zna shta tachno da ochekuje u ovoj sferi i mnogima se chini da se babble dopunpava i da ce da pukne kad tad kao u USA. A ovi na TV-u nastavljaju da prde kako ce nam biti nikad bolje...jedino shto cemo malo da ostajemo bez posla  :'( .
U Americi se navodno popravlja situacija sa prodajom i cenama kuca??? Jel to tachno?
Ja vidim da se ovde mali biznisi ( a i srednji) postepeno i polako zatvaraju. Kina opet trazi resurse ( izgleda  im krenulo) al dal cemo moci sve ovo ovako odrzati na rudnicima ( i zaduzivanju) samo?
Ja ne verujem ovoj njihovoj TV nishta vishe nego shto sam verovala Slobinoj >:(
Pa vas pitam , kako stoji stvar sa tim nekretninama jer one su onako jedan od pokazatelja i uopshte kako se manifestuje kriza tu oko vas u vashem komshiluku onako na daily bases? Ovde ovi znakovi sa lease/sale ( kojih je shuma gde god krenesh) za komercijalne propertie i dalje stoje ( ima vec godina)...slabo se shta izdalo/prodalo...
Ajde prosvetlite me...shta se deshava?
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline tarana

  • 7k
  • Posts: 1407
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #1 on: December 03, 2009, 10:55:33 AM »
ko god da ti šta napiše to nije pouzdano. prodaja stanova faktički stoji, a cena zavsi od toga kol'ko je kome hitno.trendova nema.
država planira nastavak subvencionisanja stambenih kredita a to će oživeti tražnju i trgovinu.
recimo da se trgovina trenutno obavlja u 5x manjem obimu nego pre godinu ili godinuipo.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #2 on: December 03, 2009, 11:25:23 AM »
Што питаш нас кад има ту експерата...
Чисто оријентације ради, ево ти занимљив линак за стан који је појевтинио 6%: http://www.mojkvadrat.rs/nekretnina-16808-beograd-stan-prodaja.html

А на слици са кинеским лампионом у првом плану можеш и да видиш у огледалу одраз продавачице, мо'ш се деси да се знате, па да ти учини цену, ако си озбиљан купац.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #3 on: December 03, 2009, 11:46:05 AM »
sve strasno zavisi od kraja. konkretno u Hjustonu je cena kvadrata i 11% niza nego prosle godine u ovo doba. Kolicina prodatih kuca je jednako niza. mi smo prodali jedan stan koji smo iznajmljivali za 5% vise nego sto se prodavao prosle godine jer je u fantasticnom kraju (nazovi centar) sa jednom od dve najbolje skole (drzavne skole = besplatne). tako da su tu cene nastavile da rastu nesmetano.
Kredita ima relativno u izobilju za ljude sa dobrim kreditnom istorijom. Znam dosta sveta koji je refinansirao svoje kredite novima sa boljim uslovima.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #4 on: December 03, 2009, 12:40:18 PM »
Ja mogu da vam kazem samo za Budimpestu da su tamo stanovi strasno jeftini u poredjenju sa Beogradom, Pragom cak i Bratislavom. Ja sam tamo imao stan od 80m2, jedno 15 min od centra peske, visoki plafoni (4.5m), doduse bio je u VIII kvartu koji nije mnogo popularan jer ima dosta Roma. Zgrada je bila renovisana, stan je bio u ok stanu, mada ne idealnom - kupatilo je trebalo da se menja itd.
Zena me je naterala da ga prodam i ja sam mislio da cu dobiti oko 100k eura (stan slicne velicine, na slicnoj lokaciji, u slicnom stanju u Pragu kosta 150K +). Kad su dosli iz agencije da vide rekli su da nema sanse da dobijem ni blizu 100k. Kako nisam zurio, poceo sam sa 70k, niko nije dosa da ga vidi, pa 65k posle par meseci, opet niko, kad sam spustio na 60k doslo je par ljudi. Long story short, prodao sam ga na kraju, preko godinu dana kasnije, za 55k eura.

I sad mi je zao sto sam ga prodao. Istini za volju nisam ga mnogo ni platio, oko 36-38k DM pre desetak godina. Secam se da kad sam dobio dozvolu od grada da kupim tamo stan kao stranac, da su vlasnici hteli pola odmah pa sam kreditnim karticam dizao novac po casinima i onda par sati kasnije menjao zetone za cash. To su bile avanture  ;D
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline tarana

  • 7k
  • Posts: 1407
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #5 on: December 03, 2009, 12:44:15 PM »
Zena me je naterala da ga prodam

od kad se to žene razumeju u nekretnine i odlučuju šta će se i kad prodati?

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #6 on: December 03, 2009, 12:44:35 PM »
Stan je OK sem shto je spavaca soba "mashtovito" dekorisana ;D
Za cenu ne znam shta da ti kazem? Meni izgleda mnogo ???
Ipak neko to kupuje...
Jel to dve spavace sobe ili jedna?
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline zagor te nej

  • 7k
  • Posts: 955
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #7 on: December 03, 2009, 12:54:17 PM »
Ovde je market skroz regionalan. Novi krajevi podizani po vukojebinama oko LA-ja su pukli sa cenama debelo. 35%, mozda trunku manje. Stari krajevi, a posebno ovaj pojas uz obalu se drze odlicno. Dobre skole, dobra saobracajna mreza, ne sedis na auto putu 6 sati da stignes bilo gde - sve to ima cenu, naravno. Moj kraj je sa onih ludackih nivoa 2006te, kad je moja kuca kostala $350K vise nego sto sam je platio 2004. palo na nesto izmedju, ako gledam sta se prodaje po kraju, i po kojim cenama , js sam dobar recimo $200k preko onoga sto sam platio. Ukratko u beach cities ne mozes da kupis kucu u pristojnom stanju bez recimo $800K, to je bas neki minimum. A razmisljam se da kupim neki vacation home, u tim marketima su cene bas pukle, mozda i celih 40%, jer je tu demand usko vezan sa stanjem ekonomije, sto je vece blagostanje vece su i cene jer se ekipa tad seti da bvi bilo lepo imati kucu na jezeru. Ne znam, videcu, zavisi koliko para stigne comes bonus time  :) A trebalo bi da stigne pristojno, imali smo killer godinu.
"Prediction is very difficult, especially of the future."
Niels Bohr

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #8 on: December 03, 2009, 12:56:27 PM »
Pa jeste AF kad kod vas kamate padaju,,,normalno da ljudi refinansiraju.Ja se razmishljam shta da radim jer ovde kamate rastu... :-\ a i cene...
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline zagor te nej

  • 7k
  • Posts: 955
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #9 on: December 03, 2009, 12:57:44 PM »
VBO, kod vas ce kamate da rastu i dalje. Commodities based economy, kineski hot money, aus dollar ide na paritet sa USD vrlo verovatno.
"Prediction is very difficult, especially of the future."
Niels Bohr

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #10 on: December 03, 2009, 01:34:15 PM »
Ne znam vbo na sta mislis kad kazes "nerealne cene".
Cena kuce/stana je onolika koliko je market spreman da plati. Ja ne znam za bolji nacin da se utvrdi cena nekretnine.
Ako je to za tebe previse, to ne znaci da je skupo nego da ti ne mozes da priustis.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #11 on: December 03, 2009, 01:37:07 PM »
Ne znam vbo na sta mislis kad kazes "nerealne cene".
Cena kuce/stana je onolika koliko je market spreman da plati. Ja ne znam za bolji nacin da se utvrdi cena nekretnine.
Ako je to za tebe previse, to ne znaci da je skupo nego da ti ne mozes da priustis.

Sa ovim se bas ne slazem u potpunosti. Moras da uzmes likvidnost u obzir. Ako su ove godine cene nekretnina samo 10% manje nego prosle godine, a prodaja je spala za 80% onda te trenutne cene nisu realne
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #12 on: December 03, 2009, 01:40:39 PM »
Zena me je naterala da ga prodam

od kad se to žene razumeju u nekretnine i odlučuju šta će se i kad prodati?

od kad je Ivanek 2007/2008 imao super bad run na kartama  :puke:
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #13 on: December 03, 2009, 01:47:40 PM »
Ne znam vbo na sta mislis kad kazes "nerealne cene".
Cena kuce/stana je onolika koliko je market spreman da plati. Ja ne znam za bolji nacin da se utvrdi cena nekretnine.
Ako je to za tebe previse, to ne znaci da je skupo nego da ti ne mozes da priustis.

Sa ovim se bas ne slazem u potpunosti. Moras da uzmes likvidnost u obzir. Ako su ove godine cene nekretnina samo 10% manje nego prosle godine, a prodaja je spala za 80% onda te trenutne cene nisu realne

A sta ti definises sa "realna" cena?
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #14 on: December 03, 2009, 02:03:42 PM »
Nesto sto u svakom momentu mozes da i kupis i prodas za vise-manje istu cenu.
If you dine with the devil bring a long spoon.

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #15 on: December 03, 2009, 02:36:39 PM »

A sta ti definises sa "realna" cena?

naravno, postoje i market bubbles - ljudi placaju cene za koje misle da su trzisne - da bi im se sve to u jednom trenutku ispuvalo na "trzisnije" cene.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #16 on: December 03, 2009, 02:43:05 PM »
Nesto sto u svakom momentu mozes da i kupis i prodas za vise-manje istu cenu.

koliko dugo traje taj momenat?
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #17 on: December 03, 2009, 02:46:37 PM »
naravno, postoje i market bubbles - ljudi placaju cene za koje misle da su trzisne - da bi im se sve to u jednom trenutku ispuvalo na "trzisnije" cene.

A kako se uopste utvrdjuje cena neretnine?
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #18 on: December 03, 2009, 02:50:53 PM »
Shta je realna cena? Dobro pitanje! Ne znam ni sama shta da ti kazem. Pokushavajuci da objasnim moj stav oko tih cena pre neko veche kazem jednom prijatelju kako smo kad smo kupili kucu mogli da je otplatimo sa takoreci manje od dve godishnje plate mog muza (da smo ih mogli sve gurnuti u to). A danas ? Plata nije znachajno skochila od pre 10 godina pa bi nam po danashnjim cenama trebalo blizu mozda i 6 plata godishnjih. U medjuvremenu je apsolutno sve poskupelo od struje  do poreza , sa hranom kazu da je Australija najvishe " napredovala" od svih razvijenih zemalja, a neke stvari kao struja poskupele su vishe od dva puta. Znachi meni ne izgleda realna cena ako sad ne bih ni mogla mozda da kupim ovu istu kucu i placam kredit a pre sam mogla. Dobro nisu svi u nashoj situaciji.U vecini porodica dvoje radi i moguce da su im se plate vishe povecale mada sumnjam da je takvih vecina. E sad taj moj prijatelj mi kaze " Mozda su onda bile nerealne cene kad smo kupovali? Pa ne znam...Koliko plata danas vama treba da kupite prosechnu kucu/stan? Moja kuca je otprilike prosechna.Kao shto sam ranije rekla meni se chini da su cene kuca naduvane jer se masovno kupovali i kupuju investment properties a na osnovu naduvanog po meni ekvitija, bez uchesha i u nadi da ce cene dalje rasti.Dakle danas ovo nije zasnovano na stvarnim primanjima ( jeste ima to za 1/3 primanja ali te kuce se izdaju i to previshe dobro jer rente rastu poshto nema dovoljno kuca ali dokle ce narod koji renta moci to da podnese?).Vesti su skroz kontradiktorne.Rente rastu kazu i rashce a onda kazu " idite kod svog landlorda i trazite da vam smanji rentu, pristace". Rente za poslovni prostor uopshte da ne pominjem koliko su bile naduvane ali sad kad im otkazuju sumnjam da i dalje drze cene. Neko te kuce ipak kupuje...mada se sve vishe kupuju one jeftinije i srednje pa im to dize cenu. Skupe se teze prodaju.
Drzava je davala grant za first home buyers ali to je gotovo do Nove godine.To je mnoge ubacilo na trzishte. Ipak opet kontradiktorno kazu na TV da sve vishe mladih ljudi zbog cena i kamata nema shanse nishta da kupi i da sve chesce ostaju sa roditeljima i kad bi normalno otishli od kuce.
Kini je pao izvoz i to je u jednom momentu pochelo da se oseca ovde ali ne znam shta se desilo i za koga Kina sad proizvodi ( mozda za unutrashnje trzishte?) ali krenulo je opet sa izvozom resursa.Tako nam kamate sad rastu jer nam kazu dobro ide s tim izvozom.Lepo je to ali mali deo populacije ima konkretne koristi od toga...dapache...Videcemo.Ovde chovek stvarno da gleda u kuglu jedino.Ima jedna nasha zena u penziji .Radila ceo zivot za drzavu ovde a sad radi kao " ciganka Rada" ispod shatora na glavnom gradskom marketu.Gledala ranije u dlan, pa u pasulj a sad chita Tarot.Ispred njenog shatora red ( da je ranije otkrila dar za ovaj biznis pa da se ne bakce s drzavnim poslom ;D) . Ja je upoznala , nije nikakva gatara , samo se dosetila.Pitam je ja shta im prichash? Kaze ona ma to je lako ..." muz te ne vara i te fore ;D. Mozda da odem da se konsultujem s njom ???
The light at the end of the tunnel is the train.

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #19 on: December 03, 2009, 02:51:00 PM »
kao i svega drugog: pogledas koja je trenutna trzisna cena, malo ramislis o tom segmentu, ekonomiji itd. pa ako procenis da je to realna cena kupis. Samo jer je neko spreman da plati ne znaci i da to nesto nije precenjeno (podcenjeno).

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #20 on: December 03, 2009, 02:55:25 PM »
vbo, ti malo miksas affordability i cenu nekretnine. to ko moze i koliko da priusti nema je neka potpuno druga prica.

alane, da li znas kako bancini procenjivaci nekretnina procenjuju vrednost?
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #21 on: December 03, 2009, 03:04:13 PM »
kad su moje pare u pitanju uglavnom se vodim svojim procenama na osnovu raznih podataka kojima imam pristup.
a znam kako procenjuju, da je to dobar i full-proof proces verovatno ne bi bili u buli u kojoj smo.

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #22 on: December 03, 2009, 03:07:14 PM »
Quote
Samo jer je neko spreman da plati ne znaci i da to nesto nije precenjeno (podcenjeno).
Pa affordability je tu kljuch svega Jelenche. Ako vecina can't afford it cena se ne moze dizati...Problem je shto ja mislim da vecina ne bi mogla da priushti sebi ovolike kupovine da kredite ne dobija na bazi naduvanog ekvitija. To se vec desilo u USA , Hong Hongu, Evropi , i gde sve ne da je ekviti puko ( ili se bar smanjio kako Zagor valjda opisa gore)...a ovde se to nije desilo.E sad ako je Australiska ekonomija jacha od svih ovih i to moze da podnese :-X...Ne znam.A posebno imajuci u vidu da smo zatrpani stranim a posebno Americhkim kapitalom... ???
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #23 on: December 03, 2009, 03:07:16 PM »
ps.

kao i svega drugog: pogledas koja je trenutna trzisna cena

Pa STA JE trzisna cena?? Gde gledas?

Joj brkamo loncice na sve strane.
Jel kupujem ja ili kupuje NN? Mnogo volim kad ide na "osecaj", znas koliko ljudi je po Australiji islo "na osecaj" pa se zajebali do balcaka.

Moji rani radovi sa nekretninama - ista prica. Svi su imali osecaj... Ali kitu.. Taj neki buduci capital growth mozda bude mozda i ne bude, jedina realnost su mortgage payments. Koliko ce sta da kosta kada - to je sve sviranje qrcu.

(jeste, Dzeki, naucila sam lekciju hard way, sa mojim rodjenim parama)

Buduca vrednost property-ja je u vazduhu. SADASNJA vrednost je koliko neko ima para da plati za property DANAS.

Inace, ljudi uglavnom nisu glupi da neznaju sta ce sa parama. Oni placaju NESTO, a to NESTO je zapravo emotivna vrednot koji oni vide u kuci. Ako kupe jednu kucu skuplju nego drugu oni ntacno znaju sta je to sto vredi vise.

Ja sam redcimo spremna da platim 10-20.000 vise za bilo koju kucu ako ima ono sto ja trazim. Jer znam kad sam nasla to sto trazim da cu napraviti profit i da bih zatvorila deal spremna sam vise da platim.

I to je market vrednost kuce. Svi koji traze ono sto i ja dali bi vise para bez da trepnu.

Market vrednost: vrednost koju kupac vidi i spreman je da plati.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #24 on: December 03, 2009, 03:09:38 PM »
Quote
a znam kako procenjuju, da je to dobar i full-proof proces verovatno ne bi bili u buli u kojoj smo.
E vala... :)
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #25 on: December 03, 2009, 03:13:44 PM »
vbo, i kuce kao i svaka ostala roba podlezu zakonima ponude i potraznje.
eno Central Coast - cene su pale 40%. danas njihova market vrednost nije kolika je bila pre par godina, nego 40% niza.
sta to znaci za one koji su ih kupili po vecoj ceni? nista, kupili su ih too soon.

ne mozes da se vratis u proslost i vratis kucu pa da je kupis danas, jednostavno da si cekao i i dalje rentirao dobio bi kucu jeftinije. pre par godina svi su placali vecu cenu, jer je to tada bila market price.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #26 on: December 03, 2009, 03:17:45 PM »
Quote
Market vrednost: vrednost koju kupac vidi i spreman je da plati.
Ja ...jedino shto ga ogranichava u njegovim zeljama (mislim kupca) je banka ???
Dakle vracamo se na affordabiliti. U USA ( a tako je bojim se i ovde) pravi se projekcija koliko ce kuca da poskupi a posebno kad su investment properties u pitanju. U svoju kucu mozesh da se zaljubish na prvi pogled i da platish i preko cene ali za investment nema razloga da se zaljubljujesh.Tu ti bank manager ili agent ili kakav finansiski savetnik skoro tachno kaze kakav ti je return ochekivati. Nije to problem , problem je shto su i ovima u USA i shire u banci rekli da oni mogu to da affordaju a ispalo je da ne mogu...Kad su cene pale njima se nije ni splatilo da se dalje mlate sa kreditom i prosto su ishli u foreclosure...
The light at the end of the tunnel is the train.

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #27 on: December 03, 2009, 03:20:50 PM »
ja na kupovinu kuce u kojoj cu da zivim ne gledam kao na investiciju, mada samim tim sto hocu da je u dobrom kraju, sa dobrom skolom itd. ispada solidna investicija. Jedino pitanje je da procenis sta je 'realna' vrednost odnosno koliko vredi platiti a da ne ispadnes lik u kraju kome se svi smeju jer je preplatio.

nazalost ne postoji formula i ono sto danas deluje kao tacan odgovor vec sutra moze da se pokaze kao pogresan. ja gledam da mogucnost pogresne procene svedem na sto manji nivo.



Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #28 on: December 03, 2009, 03:22:18 PM »
Quote
pre par godina svi su placali vecu cenu, jer je to tada bila market price.

Pa ja , da su imali ovu kuglu koju pominjem ili da su svratili kod Rade ;D

U Sidneju su od vajkada ( josh od pre Olimpijade) cene bile preduvane pa su u jednom momentu pale...narod verovao da to tako treba i da je takvo trzishte...
Tako i sad bojim se verujemo...
The light at the end of the tunnel is the train.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #29 on: December 03, 2009, 03:28:51 PM »
Quote from: alan ford
kad su moje pare u pitanju uglavnom se vodim svojim procenama na osnovu raznih podataka kojima imam pristup.
a znam kako procenjuju, da je to dobar i full-proof proces verovatno ne bi bili u buli u kojoj smo.

Ovde imaju bazu podataka u kojoj naprave upit - prodaje slicnih kuca u prethodnih X meseci i tako dobiju svoje misljenje. Takodje, kada banka radi procenu ti im posaljes contract for sale gde oni vide koja je dogovorena cena. Ukoliko je dogovorena cena razumna, procenjena vrednost uvek bude cena na ugovoru (contract 4 sale).

U tesnim vremenima su striktniji nego kao kada nekretnine rastu. Ono kada je bio property boom sta god da je bilo na cotract for sale oni bi progutali. Pa se tu muvalo i svasta...

Elem, ovaj metod je OK kada su kuce jeftinije, do 800K/1 mil. Preko toga postaje zeznuto. Recimo u mojoj ulici sa jedne strane puta su kuce ispod nivoa puta i one su oko 500K-600K, a sa druge strane puta kuce su iznad nivoa i one su od 800K pa na gore. Tako da je najjeftinija kuca u ulici prodata za oko 500K a najskuplja za 1.8 mil. E tu ova baza podataka ne moze mnogo da pomogne jer su oscilacije prevelike.

Ko zna koliko vredi kuca? Kupac koji dodje i kaze "evo ti 1.5 mil, jer ova kuca za mene zanci to to i to."
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline vbo man

  • 7k
  • Posts: 2038
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #30 on: December 03, 2009, 03:29:22 PM »
Ovde u Brizbiju su cene vrlo konfornih i velikih kuca pa i na super lokacijama bile male u odnosu na Sidnej i Melburn.Shta se kog vraga desilo pa su se sad malte ne izjednachile sa ovima ja ne znam.Jeste da se doseljavao i doseljava neki grdan narod ( kazu po 2000 ljudi nedeljno  :o ...odakle bre?) ali opet...shta imamo mi ovde? Sve manje turista, malo secerne repe i stoke...Rudnici su mnogo daleko od Brizbija...
The light at the end of the tunnel is the train.

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #31 on: December 03, 2009, 03:38:44 PM »
Ko zna koliko vredi kuca? Kupac koji dodje i kaze "evo ti 1.5 mil, jer ova kuca za mene zanci to to i to."

ja kao prodavac cu gledati da dobijes sto vise za kucu - realna trzisna vrednost me ne zanima. U stvari zanima me utoliko sto cu znati koliko mogu da ocekujem ali cu probati da krenem sa malo vise tacke. Zato su 'comps' dobra stvar je mozes da poredis slicne kvadrature, eventualne dodatke (parketi, nova kujna ovo ono), da li je sa ove ili one strane cega vec.
Ako ti natrci neko ko ce ti dati te pare super, ako ne pregovaras sa ovima koje zanima kupovina da se 'nadjete', ako ni interesenata nema spustis pa cekas i tako.

emotivnost prodavca ce ga nacesce kostati love jer prvo nece naci nikoga da plati te pare, nece kucu prodati pa ce nastaviti da placa za nju, i na kraju posle izvesnog vremena morace bitno da smanji cenu da bi privukao nekoga, sto da je krenuo sa razumnijom cenom mozda i ne bi bio slucaj.

U principu sve je to velika kocka, samo sto postoje, da upotrebim Parine reci, metode da se rizik smanji. 

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #32 on: December 03, 2009, 03:41:09 PM »
Ovde u Brizbiju su cene vrlo konfornih i velikih kuca pa i na super lokacijama bile male u odnosu na Sidnej i Melburn.Shta se kog vraga desilo pa su se sad malte ne izjednachile sa ovima ja ne znam
u Hjustonu je kraj oko nekog I-10 autoputa (koji ide sa Floride skroz do Californie) procvetao pre par godina kada su tu deonicu autoputa kroz Hjuston utrostrucili pa je umesto 4 trake za jedan pravac sada 12 traka. Odjednom se ljudima kraj dopao, jer je prilicno blizu svemu a sa ogromnim autoputem saobracaja prakticno nece ni biti...

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #33 on: December 03, 2009, 03:41:13 PM »
Jeboga patak ljudi, pa da li vi pregovarate kada kupujete bilo sta?
Pregovarate li kada kupujete kucu?

I koliko ste puta u zivotu kupili kucu? Ja sam kupila cetiri proslog meseca... Dve su bile na jednom bloku i njih dve sam prodala pre nego sto su papiri za moju kupovinu bili gotovi.

Bez pregovoranja se kuca ne kupuje jer je cena kuce izmedju najmanje sto prodavac hoce da primi i najvise  sto kupac hoce da plati.

Jedna od kuca od proslog meseca je bila sto su pregovori trajali od maja/juna. Covek je trazio previse para, mi smo mu ponudili vise nego sto je iko bio spreman da plati. (ali je zadovoljavala kriterijum!!)

Trebalo mu je znaci vise od pola godine da mu dodje iz dupeta u glavu. Cena za koju je on prodao kucu je market price. Cim imas kupca znaci "market has spoken"
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #34 on: December 03, 2009, 03:55:17 PM »
Mene jedino zanima kako se pregovara sa tinejdzerom da je x3 tusiranje dnevno od po pola sata svaki put a bit too much. Ona pesmica od Jove Zmaja  sto sam im citala kad su bili mali :"Al je to divota kad se dete kupa , sto se ne bi kupali voda nije skupa" vise nije u modi.

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #35 on: December 03, 2009, 03:55:20 PM »
moj brat i snaja kupuju kuce, iznajmljuju i zezaju se sa tim stvarima. Mi smo imali jedan stan kojim smo 6 godina iznajmljivali ali za moj ukus je sve to previse truda i rada. Za kupovine i prodaju - to sto ti radis - nemam vremena, volje, a onda i znanja.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #36 on: December 03, 2009, 04:25:17 PM »
Quote from: alan ford
ja kao prodavac cu gledati da dobijes sto vise za kucu - realna trzisna vrednost me ne zanima. U stvari zanima me utoliko sto cu znati koliko mogu da ocekujem ali cu probati da krenem sa malo vise tacke. Zato su 'comps' dobra stvar je mozes da poredis slicne kvadrature, eventualne dodatke (parketi, nova kujna ovo ono), da li je sa ove ili one strane cega vec.

realna trzisna vrednost te ne zanima... a prodajes kucu... ajd dobro...
to je kao da izvezes Jugica na Bubanj potok i trazis 20.000 eura za njega. jebiga, trzisna vrednost te ne zanima. mozda naleti neka budala.
sta mislis, onako realno, koliko ce budala da se nahvata?

koliko primera hoces da ti dam... evo koleginica (sifra za Dzekija: Spanjolka) prodaje kucu za 330.000. Kuce slicne njenoj prodaju se u kraju za ispod 300.000. oces sam da pogadjas koliko je ljudi uopste zvalo agenta i pitalo za kucu?

ima jedan nas covek... jao, on je lik za sebe... napravio je kucu sam, nacifrao je na dupe da padnes. Kuca zaista lepa i vredi silne pare. Na marketu je 4 (CETIRI) godine. Trazio je 1.5, onda kada je dobijao ponude 1.0-1.1 mil. Sta mu je market govorio? Da za 1.1 moze da nadje kupca. Negde druge godine (na marketu) dolazi mu tip (Metju se zavao) i nudi mu 1.4 i on odbije. I jos kaze Metjuu: “sta bi ti falilo da platis 1.5 pa gde ima 1.4 ima i 1.5". Metju je naravno otisao i kupio drugu kucu (za 1.1). Dve godine kasnije ja i muz kod Metjua – Metju se razveo, citav circus kod kuce i prodaje svoju 1.1 kucu.Tako smo i saznali za “gde je 1.4 tu je i 1.5 mil” pricu. Nismo rekli Metjuu da smo prepoznali ime od 1.5 kuce (nas covek,kao sto rekoh).
(inace, Metjuovu kuca nije zadovoljavala kriterijum)

Pitala sam ja jos neke tako dal bi prodali svoju kucu, i kad dobijem odgovor “hocu, ako naidje neka budala koja mi ponudi 800K (za kucu vrednu 650K) odmah znam da se vlasniku kuca ne prodaje. Jer, prodavala sam i ja kuce kada mi je gorelo pod nogama, kuca od 650 se prodaje za 650, kakvo crno 800K.

Quote from: alan ford
emotivnost prodavca ce ga nacesce kostati love jer prvo nece naci nikoga da plati te pare, nece kucu prodati pa ce nastaviti da placa za nju, i na kraju posle izvesnog vremena morace bitno da smanji cenu da bi privukao nekoga, sto da je krenuo sa razumnijom cenom mozda i ne bi bio slucaj.

Ovo je tacno 100% sto kazes da dok prodavac odugovlaci on placa mortgage, prema tome cekanje kosta.
Opet jedan zivi primer: advokat i finansijski savetnik (ko je ono pominjao finansijske savetnike?) upao u finansijska g’na, potrosio sav equity iz kuca and then some. Banka kuca na vrata, trazi pare. Trebalo mu je 600K da mu banka oslobodi title od kuce koju smo hteli da kupimo (jedna od nekoliko kuca koje jei mao). Kuca realno vredi 580K. Mi kazemo ajde, ne moras da dopisujes cek na 20.000, dacemo ti 600K i neka to bude to.

Jok. Kaze on to je nova kuca, vredi najmanje 650K al eto dobar je dace nam je za 630K (znaci trazi 50K vise nego sto kuca realno vredi). Loan je da zlo bude gore kod nekih od ne-standardnih pozajmljivaca, koji imaju kamatu da se users. Njemu je kredit bio oko 7-8 hiljada mesecno, samo za ovu kucu. Znaci da je stavi na market i proda za 2-3 meseca i da dobije cenu 630K, kad plati agenta i loan dok ne nadju kupca – potrosio bi 30K kao od sale.

Posto je to bila jedina kuca takvog tipa u celom Sideju (always is) nije hteo da popusti. Jebiga, neki su ljudi beyond redemption.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #37 on: December 03, 2009, 04:34:50 PM »
Ja sam kupila cetiri proslog meseca... Dve su bile na jednom bloku i njih dve sam prodala pre nego sto su papiri za moju kupovinu bili gotovi.

Prodala si kuce koje nisu bile tvoje?

Missim, nije da nije moguce ( pogledati ovde u Slawenovom tefteru: http://unija.serbianforum.info/sex-droga-frizeraj-f1/-t18.htm) samo sto se to na srpskom zove fraud.
sweetness, sweetness I was only joking
when I said by rights you should be bludgeoned in your bed

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #38 on: December 03, 2009, 04:43:26 PM »
Good point...
Jeste fraud i ovde, sem onda kad nije. Da bih ti blize objasnila ovaj deo morala bih da se prvo najebem milosne majke advokatima a taj deo bih da preskocim. Digne mi pritisak.

Sve u svemu, kada udjem u unconditional contract jedino sto se ceka je da prodje vreme (da advokati gather up their shit together. u neke od prica ni sama ne znam dal da verujem, cak iako sam bila prisutna).
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #39 on: December 03, 2009, 05:11:40 PM »
realna trzisna vrednost te ne zanima... a prodajes kucu... ajd dobro...
to je kao da izvezes Jugica na Bubanj potok i trazis 20.000 eura za njega. jebiga, trzisna vrednost te ne zanima. mozda naleti neka budala.

ocigledno ne citas pazljivo sta sam rekao. sa jedne strane volis da glumis kako si indiferentna prema svemu a sa druge ces do imbecilnosti da izvrces tudje reci sve dokazujuci kako je taj rekao nesto sto nije ni mislio, ali eto nema disklejmera, nema detaljnih objasnjenja itd.

da, kada prodajem kucu ja krenem od milijarde. ako se neko upeca ja se penzionisem, ako ne spustim na 100 miliona pa cekam. ako ni tada onda spustim na 10 i ako ni tada ne nadjem nikoga popizdim i uz inat sada vise necu da prodajem jer sam vec dao 99% popusta na originalnu cenu...

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #40 on: December 03, 2009, 05:22:25 PM »
..evo gledan onaj linka iz BG, oce li neko da mi objasni razliku izmedju sprata i spratnosti?

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #41 on: December 03, 2009, 05:26:19 PM »
ocigledno ne citas pazljivo sta sam rekao.

Citam vrlo pazljivo i ponovo sam procitala sta si rekao i opet sam videla dva indikatora u tvom textu koja su zapravo zasluzna za boju mog odgovora.

A inace teKnika "Jugic za 20.000" se zove “Exaggerating to make a point”. To je sta ja radim, a slusalac u tom slucaju ne bi trebalo da uzima reci za njihov face value.

Ali, sigurna sam da ovo znas. Veorvatno ti onih 20.000 diglo pritisak. Eto sad sam i to razjasnila.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

alan ford

  • Guest
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #42 on: December 03, 2009, 05:36:08 PM »
tvoji argumenti su cesto preterani pa je tesko, barem meni, da imam nekakav ozbiljniji dijalog kada sve sto kazem biva izvrnuto ili dovedeno do besmislice.

inace niti vredja, niti dize pritisak. samo obesmisljava i ubija motivaciju za nastavak...

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #43 on: December 03, 2009, 05:41:32 PM »
e jebiga, da sam ikad tvrdila da sam savrsena pa da imas zasta da me u'vatis...
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #44 on: December 03, 2009, 05:48:47 PM »
pa da imas zasta da me u'vatis...

Hajde reci da ti se ovo omaklo.
sweetness, sweetness I was only joking
when I said by rights you should be bludgeoned in your bed

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #45 on: December 03, 2009, 06:01:28 PM »

..evo gledan onaj linka iz BG, oce li neko da mi objasni razliku izmedju sprata i spratnosti?


pretpostavljam da se stan nalazi na prvom spratu
a spratnost (4) je broj spratova zgrade u kojoj se nalazi
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #46 on: December 03, 2009, 06:09:14 PM »
Da, mogucno.

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #47 on: December 03, 2009, 09:55:27 PM »
У Београду (и региону уопште) смо још увек на силазној путањи огромне балончине која се пумпала 2004-2008. посредством дијаспораца, Примораца који су продавали ливаде Русима, буму страних инвестиција, приватизационих прихода итд.

У Боку 64 је продато за 1200 а ценим да новоградња (мало већи стан) може за те паре да се исцењка на Вождовцу, у Блоку 70 по 1400-1500.

Цене су још увек неосновано високе (у односу на просечка примања и регион) а продаја је само фракција онога што је била 2008.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #48 on: December 03, 2009, 09:59:25 PM »
Cene su osnovano visoke.

Offline iDemo

  • 7k
  • Posts: 763
Re: Poshto kuca/stan?
« Reply #49 on: December 03, 2009, 10:50:52 PM »
U Sidneju su od vajkada ( josh od pre Olimpijade) cene bile preduvane pa su u jednom momentu pale...
A kad je to bilo? I gde (u Sidneju) je to bilo?