News: SMF - Just Installed!

Author Topic: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?  (Read 21544 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« on: August 15, 2010, 06:32:01 PM »
Hrvatska lingvistkinja: Isti jezik
15. avgust 2010. | 18:35 | Izvor: FoNet, index.hr Zagreb -- Lingvistkinja iz Osijeka Snježana Kordić u svojoj knjizi "Jezik i nacionalizam" piše da se u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori govori istim jezikom.

Kordić je u intervjuu za Slobodnu Bosnu napomenula da se ovi narodi međusobno razumeju i da govore jednim jezikom, prenosi portal Index.hr.

U lingvistici je definisano da se radi o istom jeziku ako je najmanje 81 odsto osnovnog rečničkog blaga zajedničko.

"A Hrvati, Srbi, Bošnjaci i Crnogorci, kad govore standardnim jezikom, imaju 100 odsto zajedničko osnovno rečničko blago", navodi Kordićeva.

Pre nekoliko godina Kordićeva je bila optužena da "potkopava temelje hrvatske države" zbog svojih radova i stavovao o jeziku.

Ona smatra da je do toga došlo jer "domaći jezikoslovci uveravaju ljude da država i nacija ne može postojati ako nema zaseban jezik sa zasebnim imenom".

"To je, naravno, besmislica, jer inače ne bi postojala čak ni američka država i nacija, ne bi postojala švajcarska nacija i država, ni kanadska, argentinska...", smatra ona.

"Čovek stvarno mora biti potpuno neuk, da ne kažem slep, pa da misli da lingvistički dokazi o postojanju zajedničkog standardnog jezika ugrožavaju postojanje Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore kao četiri zasebne države, ili da ugrožavaju postojanje četiri nacije", kaže Kordić.

Kordić u svojoj knjizi navodi kako se radi o standardnom jeziku koji je policentričan, objašnjavajući da nekoliko nacija govori istim jezikom, pa on ima nekoliko centara.

"Sve četiri varijante su ravnopravne, nije jedna od njih nekakav pravi jezik, a druga varijacija tog jezika. Policentrični su svi svetski jezici, a i brojni drugi. Razlike između njihovih varijanti su često veće nego u našem slučaju", kaže Kordićeva.

Ona upozorava da je jezička netolerancija često politički prihvatljiva maska za netoleranciju prema drugoj naciji.

"Ta maska se koristi, jer je u današnjim društvima politički prihvatljivije govoriti o jezičnoj čistoći, nego govoriti direktno o neprijateljstvu prema drugoj naciji", navodi ona.

"Tipično je da mislimo da nacionalizam postoji uvek samo kod drugih, a naš nacionalizam predočavamo kao 'patriotizam', koristan i neophodan", smatra Kordić.

Prema njenoj oceni, hrvatski lektori su postali cenzori.

"Ono što rade domaći lektori, to nije posao lektora, nego cenzora. Ni u kojem slučaju lektori u inostranstvu ne vrše odstrel reči navedenih na nekakvim listama nepodobnosti, a upravo to čine domaći lektori", kaže Kordićeva.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #1 on: August 15, 2010, 06:43:02 PM »
Закај бују спомињали "језичко благо"?
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #2 on: August 15, 2010, 06:54:50 PM »
srBski jezik braCkog hrvaCkog naroda... zavadili nas samo oni      vatikanski pedofili.    :(
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #3 on: August 16, 2010, 03:29:44 PM »
Jezicko klatno....
The bums will always loose.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #4 on: August 16, 2010, 03:35:08 PM »
SrBska, HrvaCka i sva ostala stoka...

Da meni daju vlast na jedno 50 godina ja bih svima njima ukinuo crkve, dzamije, vere, zabranio i unistio svu tzv. istoriju koju su proizveli - sto stvarno sto kradjom/prekradjom/falsifikatom itd. - od 6. veka do danas, to sve izmesao i raselio i naredio tzv. mesane brakove. Madjari, Nemci, Cigani, Albanci, Slovaci pa cak i Slovenci, Makedonstvujusci i jos poneko su naravno dobrodosli da se izmesaju ili da se ne izmesaju ali to bih ja napravio jednim narodom na silu. Posto bi i dalje bili stoka, mozda cak i ratoborni, nahuskao bih to na nekog drugog, bar da u kuci bude mir. Majmuncine.

Pismo bi bilo latinica.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #5 on: August 16, 2010, 04:06:26 PM »
ne moze nam niko nista....     :mrgreen:
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #6 on: August 16, 2010, 04:07:20 PM »
Quote
zabranio i unistio svu tzv. istoriju koju su proizveli - sto stvarno sto kradjom/prekradjom/falsifikatom itd. - od 6. veka do danas,

 xrofl xrofl xrofl
 xjap xjap xjap
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #7 on: August 16, 2010, 04:16:13 PM »
pa znate kako, pomjerili smo dupeta austro-ugarima, osmanlijama, nacistima, a i otan nije daleko od iste sudbine... nebeski narod - i tOcka!     :)
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #8 on: August 16, 2010, 04:18:17 PM »
Nisi normalan. Umesto da "vas" ima 50-60 miliona - ima vas 5-6 miliona i zivite jedni drugima na glavama u nadzidanim cumezima dok u isto vreme de facto vrsite genocid nad to malo dece sto vam jos nije pobeglo.

MAJMUNCINO!
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #9 on: August 16, 2010, 04:26:11 PM »
ima poljaka 50 mil. pa nizasta nisu no da sade krtolu... srbija je pak mnogima trn u oku. tako mala a tako VELIKA...   8-)
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline Tromotorac

  • 7k
  • Posts: 2856
  • a.k.a. GET, Gagarin
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #10 on: August 16, 2010, 04:34:51 PM »
A jel' moze da se vodi konverzacija na forumu bez ovog triglodita.
The bums will always loose.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #11 on: August 16, 2010, 04:48:17 PM »
Bruce Dickinson vozi B-757 za neku britansku avio-kompaniju.  :|
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Che2

  • 7y
  • Posts: 43
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #12 on: August 16, 2010, 04:53:17 PM »
hatemi, destinacija budjanovci ili?!     :mrgreen:
Srbija - SampiJon Galaksije u Tenisu 2010!

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #13 on: March 08, 2014, 10:43:08 PM »
jebote ivane koliko si ti ispred mene.. ja sam snjezanu otkrio prije godinu dana, a knjigu tek sad citam. elem, cura ih je jebala pa ih je zguzila.

Quote
Koliki je stupanj medusobne razumljivosti izmedu nabrojanih južnoslavenskih naroda zanimalo je i pojedine evropske institucije pa su od strane Tribunala u Haagu u prvoj polovini 1995. zamoljena dva ugledna slavista iz Amerike, profesor Morton Benson s Pennsylvanijskog sveucilišta i profesor Wayles Browne s Cornellskog sveucilišta, da daju svoje mišljenje o razlikama izmedu bosanskog, hrvatskog i srpskog, tj. da kažu da li netko tko govori jedan od tih jezika može opravdano tvrditi da ne razumije druga dva.U svom odgovor W. Browne piše: »Razlike izmedu standardnih oblika srpskohrvatskog su dovoljno male da osoba pred sudom ne može opravdano odbiti prevodioca zbog toga što on koristi jedan standardni oblik tog jezika, a osoba pred sudom drugi.

profesor Benson takoder zakljucuje da varijante srpskohrvatskog, kako ih koriste obrazovani govornici, medusobno su razumljive jednako kao i varijante engleskog. Razlike izmedu tih varijanti mogu se ukratko sažeti na sljedeci nacin: postoje fonetske/pravopisne razlike — reka/rijeka. One su dobro poznate i medusobno razumljive. Prakticno ne postoje gramaticke razlike. Postoje razlike u leksikonu ili rjecniku: decembar — prosinac. Vecina tih razlika je dobro poznata i medusobno razumljiva. Srpski prevodilac koji možda ne zna sto je prosinac može jednostavno pitati govornika za objašnjenje. Mora se naglasiti da ce kompetentan, iskusan srpski prevodilac znati znacenje hrvatske verzije. Potreba da pita za objašnjenje pojavila bi se jako rijetko. Da zakljucim, jedan kompetentan prevodilac može prevoditi sve tri varijante srpskohrvatskog. Navedeni zakljucci ugradeni su u praksu Tribunala u Haagu, pa kad netko pred sudom 2004. inzistira npr. na prevodenju na zaseban srpski jezik, dobiva od predstavnice Tribunala Hildegard Uertz Retzlaff sljedeci odgovor: »inzistiranje optuženoga na postojanju srpskoga kao posebnoga jezika nema realnu podlogu. U jezikoslovnome smislu srpskohrvatski jezik ne može se razdvojiti na dva ili više jezika. Iako nacionalisti kao što je optuženi mogu inzistirati na uporabi 'srpskoga' ili 'hrvatskoga' ili 'bosanskoga' jezika, to su samo razlicite oznake koje se daju istomu clanu južnoslavenskoga ogranka indoeuropske porodice jezika. Razlike u pisanju, sintaksi i izgovoru nisu dovoljno znacajne da bi se 'srpski', 'hrvatski' i 'bosanski' tretirali kao odvojeni jezici. Svaka eventualna autonomija koja zaista postoji izmedu tih takozvanih 'razlicitih jezika', potjece od ideoloških i politickih vrijednosti koje su, sa znanstvenoga, jezikoslovnoga stajališta, bezvrjedne«

imam je u digitalnom obliku, ako je neko zainteresovan.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #14 on: March 09, 2014, 12:55:52 PM »
Тај Хаг је срање, данас је у преводилачком свету норма локализација, када тражиш преводиоца за енглески или француски наводиш специфичан варијетет. Наравно да је безвезе када преводилац каже колодвор или травањ па мораш да га заустављаш и провераваш...

Наравно да је то све исти српски језик, нико то не спори, као ни право да га називате босанским, хрватским, црногорским и да га мењате како вам је воља.

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #15 on: March 09, 2014, 03:20:26 PM »
e, ajde jednom u zivotu nemoj biti ovca, nego procitaj ovu knjigu, pa pojedi to sto si napisao.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #16 on: March 09, 2014, 07:27:46 PM »
Сњежана Кордић и полицентричност?

Не видим како се то што она пише коси с овим стварима које сам ја изнео?

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #17 on: March 09, 2014, 07:40:56 PM »
стр. 76

Hrvati, Srbi, Bošnjaci i Crnogorci imaju zajednički
standardni jezik (štokavski), a ne dijalekte jer kajkavski i
čakavski nisu dijalekti Srba, Bošnjaka i Crnogoraca.
Razlika između standardnog jezika u Hrvatskoj, Srbiji,
BiH i Crnoj Gori je daleko manja od razlike između dijalekata unutar Hrvatske.

http://bib.irb.hr/datoteka/475567.Jezik_i_nacionalizam.pdf

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #18 on: March 09, 2014, 09:34:02 PM »
Procitaj knjigu.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #19 on: March 09, 2014, 09:43:41 PM »
stokavski, kajkavski i cakavski su dijaletkti istog policentricnog jezika, kao sto je i torlacki dijalekt ili slavjenoserbski dijalekt dio istog tog jezika.
stokavsko narjecje ili dijalekt je izabran kao nadregionalni standardni jezik, a po vise kriterija od kojih je najznacajniji njegova rasprostranjenost i broj govornika. btw, zagovornik kajkavskog dijalekta kao nadregionalnog jezika je bio vuk karadzic, a hrvatski jezikoslovci su zagovarali stokavicu.

missim, procitaj. ne mogu ti ja na svaku tvoju glupost ovdje prepricavati sta je gospodja napisala. inace, takvi kao ti, samo hrvati, snjezani kamenuju auto i pišaju pred ulaz.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #20 on: March 09, 2014, 09:46:46 PM »
Quote
U jezikoslovnome smislu srpskohrvatski jezik ne može se razdvojiti na dva ili više jezika. Iako nacionalisti kao što je optuženi mogu inzistirati na uporabi 'srpskoga' ili 'hrvatskoga' ili 'bosanskoga' jezika, to su samo razlicite oznake koje se daju istomu clanu južnoslavenskoga ogranka indoeuropske porodice jezika. Razlike u pisanju, sintaksi i izgovoru nisu dovoljno znacajne da bi se 'srpski', 'hrvatski' i 'bosanski' tretirali kao odvojeni jezici. Svaka eventualna autonomija koja zaista postoji izmedu tih takozvanih 'razlicitih jezika', potjece od ideoloških i politickih vrijednosti koje su, sa znanstvenoga, jezikoslovnoga stajališta, bezvrjedne«

ne vidim kakve ovo veze ima sa hagom. ovo gore napisano je misljenje mortona bensona (jel znas ti ko je morton benson?) koje je uslo u praksu haskog suda, lapiš me za muda.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #21 on: March 10, 2014, 04:27:51 PM »
stokavski, kajkavski i cakavski su dijaletkti istog policentricnog jezika

Зашто онда словеначки није део тог језика када је и он кајкавски?

Quote
kao sto je i torlacki dijalekt ili slavjenoserbski dijalekt dio istog tog jezika.

Накнадно издвајање призренско-тимочког дијалекта (коме је дат назив торлачки) је иновација управо те кроатистике коју критикује Кордићка.

Quote
stokavsko narjecje ili dijalekt je izabran kao nadregionalni standardni jezik, a po vise kriterija od kojih je najznacajniji njegova rasprostranjenost i broj govornika.

Јасно, само мени није јасно какве везе имају чакавски и део кајкавских говора Загорја с тим јединственим српским (штковаским) језиком?

Quote
btw, zagovornik kajkavskog dijalekta kao nadregionalnog jezika je bio vuk karadzic, a hrvatski jezikoslovci su zagovarali stokavicu.

Наравно, Вук је хтео да се укључе и Словенци, да језик буде српско-хрватско-словеначки, то је била амбиција и у КСХС.

Quote
missim, procitaj.

Мислим прочитај ти осим те једне књиге, није паметан ко је прочитао једну књигу већ више њих и онда повезао знање у некакву кохерентност.

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #22 on: March 10, 2014, 04:31:16 PM »
Quote
U jezikoslovnome smislu srpskohrvatski jezik ne može se razdvojiti na dva ili više jezika. Iako nacionalisti kao što je optuženi mogu inzistirati na uporabi 'srpskoga' ili 'hrvatskoga' ili 'bosanskoga' jezika, to su samo razlicite oznake koje se daju istomu clanu južnoslavenskoga ogranka indoeuropske porodice jezika. Razlike u pisanju, sintaksi i izgovoru nisu dovoljno znacajne da bi se 'srpski', 'hrvatski' i 'bosanski' tretirali kao odvojeni jezici. Svaka eventualna autonomija koja zaista postoji izmedu tih takozvanih 'razlicitih jezika', potjece od ideoloških i politickih vrijednosti koje su, sa znanstvenoga, jezikoslovnoga stajališta, bezvrjedne«

ne vidim kakve ovo veze ima sa hagom. ovo gore napisano je misljenje mortona bensona (jel znas ti ko je morton benson?) koje je uslo u praksu haskog suda, lapiš me za muda.

Мортон Бенсон је то закључио за штокавски (српски) по чему се слажемо. Чакавски и кајкавски су друга прича...

Да си пажљивије читао од почетка шта сам писао не би сада испадао Босанац

P.S. oдрастао сам уз његове речнике, наравно да знам ко је, него се бојим да ти не би знао ко је то да ниси чуо о њему од Кордићке.

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #23 on: March 10, 2014, 04:51:35 PM »
predajem se. ti si u pravu. daj mi neki kontak telefon ili e mail adresu na koju se mogu obratiti da me uclane u ravnogorski pokret.









kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #24 on: March 10, 2014, 06:01:25 PM »
Quote
stokavsko narjecje ili dijalekt

hmm...cini mi se da se ovde mesaju babe i zabe.
narecje i dijalekt nije isto.

narecje je jezicka grana kojom govore stanovnici jednog podrucja.
a dijalekt je podnarecje.

zar ne?

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #25 on: March 10, 2014, 06:21:07 PM »
narjecje i dijalekt su sinonimi.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #26 on: March 10, 2014, 10:51:37 PM »
narjecje i dijalekt su sinonimi.

Лингвистима нису  :mrgreen:

Наречје се дели на дијалекте

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #27 on: March 10, 2014, 10:57:18 PM »
predajem se. ti si u pravu. daj mi neki kontak telefon ili e mail adresu na koju se mogu obratiti da me uclane u ravnogorski pokret.

Нема то везе са политиком већ лингвистиком. Ако су ти ови подвучени четници онда ништа

Све до друге половине XIX века у славистици је важио општи став да Срби и Хрвати имају посебне језике. Тај став, између осталих, заступали су Добровски, Копитар, Шафарик, Миклошић а најпрецизније га је формулисао Вук Стефановић Караџић. Он је тврдио да је српски језик штокавски, а да ча-кавски и кајкавски нису српски. Вук је сматрао да српски језик обухвата чита-во штокавско наречје и по језичком критеријуму доказао је да су сви штокавци Срби и да су сви Срби штокавци.

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #28 on: March 10, 2014, 10:57:50 PM »
и не знам зашто нису навели Гаја, вероватно јер је из новије генерације (пост Вуковске), он је изјавио:

„Како да се препиремо што је код Србљах народно, што ли није, код Србљах, у којих од олтара до чобана ништа бити не може што не би народно било: код Србљах, од којих ми језик у својој мудрости и у свом богатству, и обичаје у својој изврсности и својој чистоћи учити морамо ако хоћемо да илирски живот обновимо: код Србљах који су у светињи свога српства онај народни дух и оно родољубство уздржали, који смо и ми у новије доба, ради слоге, под пространим именом илирства новим животом ускрснули: код Србљах, који су нама од старине све сачували, а којим ми мало али сасвим ништа гледе самога народнога дати неможемо?“

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #29 on: March 27, 2014, 12:51:26 PM »
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #31 on: April 16, 2014, 07:55:18 PM »
Da se prekrstis i levom i desnom....

Poslali mi zemljama clanicama molbu da nam dostave kandidate-strucnjake u odredjenoj oblasti za nekakav stand-by team.

Koincidencijom, na moju faks masinu stigne "ponuda" od Srbije za 4 kandidata.  Odnesem tamo gde treba i,  naravno, usput pogledam sta se nudi.  Sva 4 CV-a napisana na engleskom kako Bog i zapoveda.  Jedan kandidat, u rubrici predvidjenoj za unos podataka o objavljenim strucnim radovima, publikacijama itd. naveo poveci broj radova, sve na srpskom pa jos i na cirilici:shock: :roll:
Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #32 on: April 16, 2014, 11:40:50 PM »
Имена радова и треба да буду на изворном језику, ранија пракса је била да се транскрибују на латиницу мада је све више тренд да се задрже на ћирилици, макар је тако у друштвеним наукама, не знам како је у природним.


Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #34 on: April 17, 2014, 12:23:35 AM »
In the 1920s, ethnic affiliations were transformed by official decree across was then became Soviet Central Asia. Following Lenin’s nationality policy, certain groups were elevated to national status, affording them a measure of cultural autonomy within their own Soviet republics. After lengthy deliberation, Soviet cultural engineers decided that “Sart” was a derogative term that had no linguistic content and thus did not denote a real ethnic group . As a result, they split the Sarts into two nationalities, each of which received its own republic. Those who primarily spoke Persian were deemed Tajiks, while those who spoke Persian-influenced Turkic dialects were placed in the Uzbek category, despite the fact they bore little relationship to the people who already carried that name. The new standardized Uzbek language that resulted does not even fall in the same linguistic sub-family as the original (Kipchak) Uzbek language, as the former is placed in the Southeastern (or Eastern, or Uyghur) group, the latter in Northwestern, or Kipchak, branch.  (And if that were not enough complexity, a third dialect of “Uzbek”, Oghuz Uzbek, falls into yet a different division, the Southwestern branch of the Turkic language family.) The linguistic terminology used today does not clarify the issue, as the old “Kipchak Uzbek” tongue is now classified merely as a minor dialect of “Uzbek.”  Even the linguistically rigorous Ethnologue uses this classification scheme. Yet it makes little sense from a strictly logical point of view: how can two dialects of the same language simultaneously belong to different branches of their larger linguistic family? Political expedience, it seems, can trump linguistic realities.

 
The artificially constructed distinction between Uzbek and Tajik continues to generate political problems in the former Soviet Central Asia, as we shall see in the next GeoCurrents post.

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #35 on: April 17, 2014, 02:37:16 PM »
najbolje od svega je sto na snjezanu kordici pizde i ustase i balije i nerealizovani cetnici like your self.
no... pizdili ne pizdili srpskohrvatski je jedan jezik.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #36 on: April 17, 2014, 04:20:41 PM »
It's more of a spectrum, like autism.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #37 on: April 19, 2014, 09:47:40 PM »
Нема шта, ако њеним радом допринесе до тога да Хрвати, Црногорци и Бошњаци признају да говоре српским, ја ћу инсистирати на томе да хрватски, црногорски и босански постоје. Али неће бити потребе, пси лају, каравани пролазе.

Наравно да су нације и језици политички конструкти, добро јутро Колумбо.

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #38 on: April 19, 2014, 10:25:34 PM »
idi bolan procitaj nesto. umrijeces ko glupi nacionalista.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #39 on: April 19, 2014, 11:12:19 PM »
 :roll:

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #40 on: May 25, 2014, 07:48:49 PM »
danas gostovala na hrt u emisiji nedeljom u 2, aleksandra stankovica (srbin, ako je to nekom bitno):

https://www.youtube.com/watch?v=REoQlyt8HKU
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #41 on: May 25, 2014, 08:14:10 PM »
Je l' Aleksandar Stankovic onaj sto ga je jednom tokom intervjua nasilno izbacio onaj prljavko, bosanski brdjanin wannabe pravoslav?

A jednom drugom prilikom mu je jedan srbijanski predsednik rekao da ne haje mnogo za prava gay populacije? I napomenuo da to govori kao psiholog a ne kao politicar.

If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #42 on: May 25, 2014, 08:17:56 PM »
"Pravoslav"?
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline tempo

  • 7k
  • Posts: 3512
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #43 on: May 25, 2014, 08:30:15 PM »
da, da. to je taj.
kad sam cuo da triglav nije u crnu goru, tri dana sam plako

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #44 on: May 25, 2014, 09:01:40 PM »
Ivan's command of Serbian language je ono sto bi moja majka rekla "tako govore besprizorni". Ne znam, ne znam...
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #45 on: May 25, 2014, 09:04:08 PM »
A ono sto napise na engleskom je prilicno dobro. I time times better nego ono sto napise na sprskom. Neverovatno kako su ga pogresna interesovanja u formativnim danima, tj. u mladosti, omela.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #46 on: May 26, 2014, 07:24:55 AM »
Define 'pogresna interesovanja'

Meni se srpski pokvario od kad sam u Ceskoj. I to se desava skoro svakom ko se preseli u zemlju gde se govori neki drugi slovenski jezik.

Sto nije dobra stvar, ali nije ni preterana steta jer dobar srpski and a dollar...
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #47 on: May 26, 2014, 02:15:28 PM »
Cisto sumnjam. Ja mislim da ti nisi ovladao srpskim do odlaska (20 godina?), sto je strasno.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #48 on: May 26, 2014, 03:33:18 PM »
'ajde, 'ajde izdrzi jos danas, znam da je praznik. odlicno si se drzao 4 dana, nemoj danas sve da pokvaris.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: Sta kaze nas prominentni lingvista Slanjen na ovo?
« Reply #49 on: May 26, 2014, 04:29:17 PM »
No hard feelings. Ja polazim od sebe, tj. od premise da je sasvim moguce ovladati ne samo srpskim u potpunosti do 20. godine ili cak ranije te od premise da nije moguce zaboraviti srpski jezik, bez obzira na odlazak iz zemlje sa 20 godina. Otud sledi da ga ti nisi nikad ni savladao a u najmanju ruku konzumirao u celosti a to moze da bude stoga sto si bio prirodno los djak (mislim da si se vec pohvalio kako si imao los prosek) a i stoga sto si se - iz razloga random choice ali verovatno/verovatnije i iz razloga nekonvencionalnih interesovanja (kako ne raditi a imati, tapkanje/kockanje, slotovi, kako biti probisvet i bez truda biti u boljem polozaju od sveta koji sledi pravila i vredno radi itd.) a koja su sa osobitom snagom hrupila u tvoj jos uvek formirajuci zivot vrlo rano i izgleda istisnula sve drugo pa i kapacitet i raspolozivo vreme za usvajanje i konzumaciju srpskog jezika - sto si se, velim, druzio izgleda iskljucivo sa ljudima iz slojeva drustva koji su sami po sebi losi "speakers" ("besprizorni"?) srpskog (cime si se takodje pohvalio, i to skorije: "kurve, kockari, polusvet"); recju, tvoj primarni izvor saznanja govornog jezika postali su ljudi oskudnog recnika, nekonvencionalnih formi (Zemun...), suzenih/limitiranih interesovanja/opsega/prijemcivosti za learning/usvajanje koncepata, pa si, a i zbog zgusnutog vremena u kome se sve to desavalo, ostao kratak u trenutku emigracije. To je razlog a ne duzina izbivanja iz zemlje (jezika?) i ne fakt da si u drugoj slovenskoj zemlji. It is additionaly reprehensible da si to uspeo da uglavis uprkos cinjenici da ti je otac crnogorac a to je jezik i Vuka Karadzica i Njegosa i osobito colorful a u tvom izrazu ja ne prepoznajem nista od toga. Cak je moj izraz tu neizmerno vise crnogorski nego tvoj. Voleo bih da vidim some volume of writing in Serbian koji si sacinio dok si recimo ziveo u pre-Czech Republic Evropi. Tu bi se sasvim sigurno i na savim povrsan forenzicki pogled dali identifikovati tragovi tvoje inicijalne insuficijencije u srpskom, oni pre-postojeci gap-ovi prisutni bez upliva ceskog ili ukrajinskog/ruskog. Da ne ispadne da ti popujem ili te, daleko bilo, vredjam znaj da ovo u pero govorim sasvim indiferentno, skoro naucno neopredeljen a kao proizvod analize zbira dostupnih podataka.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"