News: SMF - Just Installed!

Author Topic: kupovina kuce (za jelenceta)  (Read 45519 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #100 on: September 20, 2011, 05:25:46 PM »
pitanje br.1 - sta ces u relativno malom gradu ako nemas nikog poznatog niti ista sredjeno?
Resi to pa ce se i mnoge druge stvari resiti. A onda mozes da biras gde ces ziveti na duze staze.

p.s. relativno si blizu DCja sto je grad prepun dosljaka. Ni NYC nije los aopcija mada mislim da ces se tu teze probiti sa strukom.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #101 on: September 20, 2011, 05:52:04 PM »
Ljudi, ja ko na iglama, majke mi.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #102 on: September 20, 2011, 06:01:24 PM »
Ljudi, ja ko na iglama, majke mi.
I ja isto  :(
 

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #103 on: September 20, 2011, 06:09:00 PM »
Otisli juce do prodavnice da kupimo neke potrebstine, sitna kisa rominja, a ja malo malo pa uzdahnem, kazem:sta li sada radi crno slavujce? Nikako mi nije jasno Slavene zasto si otisao u relativno mali grad gde nikoga ne znas? Ne mogu to da shvatim i razumem. Reci da se zezas. Reci evo ja cu da ti oprostim a verujem i ostali. Ako se ne zezas onda stvarno kako rece bagio moras podhitno da nadjes nekog naseg. Ili to ili se seli u neki veci grad gde ima puno emigranata i nasih ljudi. Chikago ti je idealan, NY je preskup.
Evo sve me glava zabolela. Pa sunce ti poljubim ni ovo nase dete od skoro 16 leta ne bi tako nesto uradilo. Moram da te grdim.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #104 on: September 20, 2011, 06:34:26 PM »
Hot of the press. ;)

Slawene,
upravo sam razgovarala sa zenom koja vodi izdavanje stanova za poprilicno veliku firmu u mome gradu.

Pa to i pricam, izfrustrirana krava puna predrasuda, verovatno sa wasp imenom.
Takvih se kloni.

Nadji lepo nekog Arapa/Jevreja, to je razuman svet koji ce razumeti tvoju situaciju. Objasni, ako bilo sta kod njih treba uopste da se objasnjava, da si dobio zelenu kartu, da si tek stigao, da si top-lawyer i da imas cash, ali nemas reference za sada.
Nas svet bih izbegavao, ali to verovatno znas i sam.

Izbegavao bih i ove za koje je "na mufte" sve sto nije izricito i 100% po PS.

Ne znam kakav je greh reci nekakvom niemandu da radis ako ce to da ti olaksa zivot. Nije "rad" samo i iskljucivo rintacenje u kancelariji 11 sati dnevno; rad je i kad Slanjen razmislja o slucajevima iz svoje prakse, rad je kad cita literaturu koja ce mu mozda pomoci u buducnosti itd.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #105 on: September 20, 2011, 06:52:19 PM »
Bojim se da je "rad" ovde aktivnost koja donosi lovu i papir koji uz to ide svake dve nedelje i koji moze da se pokaze kucepazitelju-ki (nepotrebno precrtati)

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #106 on: September 20, 2011, 06:58:09 PM »
ako je to rad, onda bi trebalo da prijavim svu onu nekoliko puta iscitanu 'literaturu' te 'rad' koji je uz isao kako bi mi uracunali minuli staz.
Jedino ako me zakon o zaposljavanju maloletnih lica ne sjebe...

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #107 on: September 20, 2011, 07:25:49 PM »
I meni isto ovo sto vezbam matematiku sa decom, i sve te domace zadatke i projekte koje radimo, jer ce to njima pomoci u buducnosti :mrgreen:

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #108 on: September 20, 2011, 08:14:01 PM »
da budem iskren, ja sam shvatio da sa tom zemljom nesto debelo nije u redu jos tokom moje prve posete tamo, sada vec davne 1997.
Prijatelj sa kojim i kod kog sam isao je kupovao cerki kompjuter, 2000$. Hteo je da plati cashom i tu je nastao ogroman problem. Pitali ga da li ima kreditne kartice, kaze da nema, zivi u Evropi, dosao da poseti zenu i decu koji su u Americi, hoce da kupi cerki kompjuter. Zvali jednog, drugo, treceg menadzera, na kraju mu trazili ID i, ne budi lenj, na svakoj novcanici napisali broj njegove vozacke dozvole. Imao je recimo 15 novcanica od po 100$ i 10 od po 50$. Ja nisam mogao cudu da se nacudim. Nikad tako nesto bizarno nisam pre bio video.
U Evropi mozes da placas do 25K eura cash, no questions asked. Kola recimo ne mozes da platis cash ako su vise od 25K, mora preko racuna. Ali sam gotovo siguran da mozes da kupis sat/nakit za vece sume, bez da jeweler postavlja pitanja, a kamoli pravi probleme. 
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #109 on: September 20, 2011, 08:28:28 PM »

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #110 on: September 20, 2011, 08:39:29 PM »
opet smesan primer.
U modernom svetu je potpuno nepotrebno koristiti kesh, cekove i slicno, kartice se svuda primaju, u vecini slucajeva su besplatne, smanjuju troskove poslovanja, kradje su skoro nemoguce, efikasnije su kao finansijski instrument. I onda u svetu koji se manje vise prebacio na 21. vek dodje neki 'kromanjonac' sa dzakom love. Niko ga nece odbiti ali se postavljaju par pitanja:
1) zasto doticni nosi toiliki kesh?
2) odakle mu, ako je sve legalno zasto nema karticu
3) mozda je neko muvanje (falsifikat, skriva identitet itd.)

Naravno prodavci niti cesto srecu ljude sa gomilom kesha niti su bankari (a nisu ni placeni previse) pa nije za ocekivati da znaju da se snadju u svakoj situaciji. Pogotovu sto ako nesto zajebu mogu da izgube posao. A ako usluze tog tipa nece dobiti ni dolara vise.

Uzgred neki dan u radnji covek ispred mene kada je kasirka otkucala sve sto je imao izvadi cekovnu knjizicu. Poludeo sam jer prvo on krece da ispunjava par minuta cek, pa onda ga ona provlaci kroz nesto, pa onda upisuje broj vozacke dozvole... Jedva cekam da i to ukinu pa ti mentoli koji iz ne znam kog razloga vukljaju te knjizice prestanu da zajebavaju normalan svet.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #111 on: September 20, 2011, 09:24:54 PM »

Offline baggio

  • 7k
  • Posts: 2596
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #112 on: September 20, 2011, 09:35:31 PM »
Potpisujem sve sto je Alan rekao.

Apsolutno tacno i u ovoj zemlji.
We can not change the cards we are dealt, just how we play the hand - Randy Pauch

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #113 on: September 20, 2011, 09:38:49 PM »
Ja vidim novcanicu od 50$ uzivo mozda jednom u 6 meseci, a novu stotku mozda jednom u zivotu, ali nisam siguran.
Ipak, kes je zakonsko sredstvo placanja.

Offline baggio

  • 7k
  • Posts: 2596
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #114 on: September 20, 2011, 09:44:46 PM »
Svojevremeno, novcanice od $ 1000.00 su bile redovna pojava u Kanadi.  Jos od 1987 su ih prakticno povukli iz redovne upotrebe. Ako neko zeli takvu novcanicu mora da je poruci preko banke i za nju se obicno ceka nekoliko dana. E, sad.  Odes sa istom tom novcanicom da nesto platis i opet cekas nekoliko dana da je posalju na proveru.

Ali ako racun ili bilo kakvu kupovinu ( kola, nekretninu, krupnije kupovine bilo koje vrste) placas direktno sa racuna na racun, tu nema zime.
We can not change the cards we are dealt, just how we play the hand - Randy Pauch

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #115 on: September 20, 2011, 11:10:42 PM »
kesh je zakonsko sredstvo placanja i Ivanov prijatelj je kupio kompjuter.
Sustina je da postoji efikasnije sredstvo koje 99.99% populacije koristi pa kada se pojavi neko mimo sistema,, prvo sto svet ne zna sta da radi jer nije naviknut a ipostavi se pitanje legalosti odnosno zasto doticni nije kao vecina.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #116 on: September 21, 2011, 03:14:22 AM »
Quote
Meni ponuda da plati 12 meseci unapred izgleda najlogicnija, jer zasto traze da ima posao? Zato sto se plase da nece moci da placa kiriju na vreme ako nema. A ako plati 12 meseci unapred onda je taj problem resen.

TEBI je najlogicnija. E jos samo da se preselis u Ameriku i da kupis kucu.

Stavise, to je zapravo i jedini nacin da shvatis zasto ostatak Amerike (ili 90% nje) ne radi stvari na taj nacin.

Quote
Meni ponuda da plati 12 meseci unapred izgleda najlogicnija, jer zasto traze da ima posao? Zato sto se plase da nece moci da placa kiriju na vreme ako nema. A ako plati 12 meseci unapred onda je taj problem resen.

Problem je u najboljem slucaju ODLOZEN. Slusaj, nebi ti ispadao bas toliko ... nedokazan, samo da se zapitas zasto se trazi stalan posao. Na to pitanje smo ti vec odgovorili, ako imas oci da citas.

Quote
Neko sa takvim imenom i takvim izgledom ce verovatno imati vise razumevanja za tvoju sitauciju nego nekakva Amanda Smith.

Imao bi, ukoliko izdaje svoju stambenu jedinicu ili izdaje kao posao sa strane za privatnike koji su ga mimo agencije angazovali. Ukoliko to radi za druge ljude i kao zaposlen u agenciji onda izlazeci u sustret Slanjenu verovatno planira da napusti posao.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #117 on: September 21, 2011, 03:29:46 AM »
Vrlo, ali, vrlo retko se uzima renta unapred.  Retki su slucajevi gde studentarija plati 6 meseci unapred i to je obicno dokumenovatno jer poreklo para je obicno student loan.  To su jedini izuzetci. Svako ko bi im se pojavi kao recimo ti, odmah postaje sumnjiv.  Rece mi ona, ja bih odmah pomislila da se bavi nekim ilegalnim poslom i momentalno digla ruke od daljnjeg.

Fala qrcu... Regularan Jo Bloke NEMA kesa na gomili. That's the whole point. Jedan prosecni americki sljakator (kao i njegov rodjak iz Australije) je jedan salary payment away from bankruptcy. Imati kes na gomili je znak za uzbunu!!

Prijatelji su iznajmljivali kucu sami. Mislim da sam vec pricala o ovome. Nasli se sa musterijama, ovi njima tup pa kes na sto. Mlad bracni par, ona bas slatka zenica. Hteli da plate unapred koliko treba. Jos se prijatelj zezao kaze "auuu koliko kesa da ti mozda ne prodajes drogu?"

Dva meseca nakon useljenja upala je milicija, uhapsila i njega i slatku mu zenicu. Razjebali kucu nacisto, milicija je raskopavala zidove, dizali su pod, trazili drogu. Prijatelji nisu znali sta ce sa sobom. Gde da pocnes? Na svu muku sto moraju da renoviraju kucu i da placaju kredit dok se sve ne sredi nisu znali sta ce sa stvarima u kuci, sa kolima jer su ovi bukvalno dignuti s vecere.

Ovo je istina samo jedan primer i Slanjen nije diler droge, ali ako ja mogu da biram izmedju familije sa prihodima cija aplikacija ticks all boxes i potencijalnog problema - sta cu da izaberem?

Da mozes da biras, sta ti TI izabrao, Ivane?


PS. Inace, from the trenches:
Nakon sto su oni s kerom i mackama odbijeni u medjuvremenu je dosla zena sa 3 dece. Radi ona (kao reverend u crkvi) i najstarije dete, a srednje radi part time. Najmladje studira. Problem: vratili su se sa puta iz inostranstva na kojem su bili 3 godine. Znaci nemaju reference od prethodnog stanodavca. Zive kod rodjaka. Kad cujem ovo "zive kod rodjaka" sva se najezim. Trazila sam im da mi dokazu da su bili preko grane 3 godine.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #118 on: September 21, 2011, 03:36:54 AM »
Hvala na savetima.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #119 on: September 21, 2011, 02:08:04 PM »
U vezi ovog Alanovog sto je igrao golf u Americi godinu dana, setih se, '90-'91 radio ja u pekari jednoj na Novom Beogradu, i pored pekare gazda imao i kafic u koji se okupljao svakojaki svet (sto bi rekli Cesi "sumjive egzistencije").
I jedan od tih cestih gostiju se pojavi jedan dan sa novim BMW-om od 90 hiljada maraka. To su tada bile ogromne pare za auto.
3 nedelje kasnije, se taj isti covek pojavi tim istim BMW-om da pozajmi od mog tadasnjeg gazde 500 dinara za benzin.  xrotaeye
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #120 on: September 21, 2011, 02:12:35 PM »
Inace, Slawene, i ja bih se pridruzio savetima ovde da je bolje da ides u veci grad, gde ima puno raznih emigranata - najbolje NYC.

Ja sam se u Holandiji, tj. Amsterdamu uvek osecao kod kuce. Ali sam se takodje osecao ponesto nelagodno kad bih u retkim prilikama bio recimo otisao u Alkmaar ili Amersfoort.
Veliki gradovi su idealni za nove dosljake.

If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Pareski do

  • 7k
  • Posts: 2505
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #121 on: September 21, 2011, 02:44:24 PM »
Ja vidim novcanicu od 50$ uzivo mozda jednom u 6 meseci, a novu stotku mozda jednom u zivotu, ali nisam siguran.
Ipak, kes je zakonsko sredstvo placanja.

TD банкомати су када сам ја тамо живео (до 2006.) редовно бљували педесетке. Стотке си могао да узмеш на шалтеру готово сваке филијале исте банке.

Хиљадарку сам видео само једном у животу, и то још новчаницу из 1966. Пријатељу Србину који је радио као  пејзажни архитекта (eng. landscaping  :lol:) Италијан платио годишње услуге плус новогодишњи бонус  8-)

Мислим да је тај примерак сама Народна банка Канаде уништила по откупу...

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #122 on: September 21, 2011, 02:49:38 PM »
ako mozes da biras mislim da je bolje da se odlucis za Cikago  :)
mislim da je malo pitomiji za pocetak. i malo jeftiniji zivot od NYC :)

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #123 on: September 21, 2011, 04:16:25 PM »
sve sto sam do sada pisao moz' da zaboravis. Jedan jedini savet koji cu ti dati je da izdrzis barem 3 meseca pa tek onda eventualno podvuces crtu i razmislis sta i kako dalje. Ti si razmislio o svemu, imas neki okvirni plan sta ces ovde raditi i treba to isterati do kraja. Ili barem dok ne dodjes do kraja.

Pocetak ce biti tezak, od sitnica tipa nemas SSN bez kog ne mozes da izvadis dozvolu a bez koje ne mozes ni auto da kupis niti ista drugo da radis, nemas posao, nemas gde da zivis, sve kosta a ustedjevine svakog dana sve manje.

Ja sam srecom dosao na fakultet ali se secam prvih dana i nedelja da sam se budio sa lupanjem srca, pitajuci se sta cu ja ovde i zeljom da se vratim u 'poznato'.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #124 on: September 21, 2011, 04:25:45 PM »
Je l' moze tamo da podignes svoj novac iz banke kad ti treba? Ovde moze 5K euro/dnevno bez najave, a za vece sume mora da se najavi dan unapred da banka spremi cash.
Naravno niko te ne pita za sta ti treba.
Ako stavljas na racun vise od 25k eura dnevno onda te pitaju za poreklo, do 25k dnevno nista ne pitaju.

Kako tamo, npr. ako hoces detetu da pomognes da kupi stan. Recimo stan kosta 150K$, dete vredno, stedljivo, ustedelo svojim naporima 100K$ i ti hoces da mu das 50K$ da kupi stan. Kako da mu das taj novac a da on ne mora da plati porez na taj poklon?
Ovaj moj prijatelj Jonathan iz Amerike, ovde dobija od roditelja svako malo novac, i rekao mi je da moze da primi 26k$ godisnje tax-free. Kako da das onda detetu 50k$ ako mu zatreba?
Ili ne daj boze za operaciju?
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #125 on: September 21, 2011, 07:08:31 PM »
prilicno jedostavno prebacis sa racuna na racun.  Moze i keshom sto ti volis.
Jedino sto to mora da prijavi kao 'zaradu' na kraju godine. Doduse to e na njemu da prijavi, moze i da ne prijavi. Ako ga uhvate platice porez plus kaznu, a ako ne nikom nista.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #126 on: September 21, 2011, 07:56:28 PM »
Ljudi, slawenu treba smestaj. Bez toga ne moze da razmislja o trazenju posla, svemu ostalome.

Sedi u hotelu trazeci stan, izgleda da niko u Richmondu ne shvata situaciju niti ih bole mnogo a to kosta sto moze da ga natera da se vrati u tzv. Srbiju.

Ja cu veceras da pitam par ljudi da li mogu na lepe oci (i na moju preporuku) da mu ili pronadju ili preporuce nekome za smestaj ili ponude smestaj u NY.

Ekipo iz vecih gradova: mozete li da probate isto?

Racunam da ce ovome biti svejedno da li je NY ili LA ili ShikagA ili Houston ili vec gde da ste.

Prvo da prebrine to pa onda da proba ostalo.

Za detalje - PP slawenu.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #127 on: September 21, 2011, 08:20:19 PM »
mene prvo zanima da li covek uopste ima mogucnosti i zeli da promeni lokaciju...ali svejedno poslat mu je pp.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #128 on: September 21, 2011, 09:22:28 PM »
Kako moze da mu bude svejedno da li je u pitanju NYC ili LA, kad se trenutno nalazi u okolini NYC. Da skokne do LA, pogleda stan, pa ako mu se svidi-svidi, ako ne, idemo dalje za iste pare?

Ja i dalje nisam nacisto da li je stanje tamo zaista toliko z@jebano ili ste vi svi toliko opsedneti svojim vlastitim uspehom, tzv. prestiznim poslovima i cime ne, pa ne mozete da pomognete coveku koji je tamo legalno sa necim sto bi ovde bilo sasvim trivialno - u nalazenju stana.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #129 on: September 21, 2011, 09:52:10 PM »
Upravo pricao sa jednim prijateljem. On je iz Oregona, ali ziveo je u Pragu godinu-dve i jos 2-3 u Bugarskoj. On isto kaze "napraviti" dokumenta, a kad je cuo da je Slanjen advokat rekao bolje ih samo prevesti.

View Earlier Messages
2 Weeks1 Month3 Months6 Months1 YearAll
Ivan 11:25 PM
hey
Cameron . 11:26 PM
hi
Ivan 11:27 PM
hey. gotta a question. a friend moved to the US, he's got a green card, but has troubles finding an apartment
Cameron . 11:27 PM
What's this I hear about FTP's owners taking all the money?
Ivan 11:27 PM
he's in Richmond Virginia now, but NYC would do as well. he says they all want reference, history etc
Cameron . 11:27 PM
is FTP still open?
Ivan 11:27 PM
yeah, johnny mentioned something about ftp, funny

no, they've been shut down for 2 months now

you didnt know?

anyway, u know something about finding an apartment?

it's really easy here in CZ, some other ppl living in the states claim it tough there, especially without references, job, bank statements etc. is that really the case?
Cameron . 11:29 PM
I would have him go through an agency.  He can find apartments for rent on the NYC craigslist or zillow.com.  If he can't provide paystubs and references, they will often require a bigger deposit.  but with 2-3 months deposit on a place, he will be able to get something at least.

the problem is that evicting people here is VERY difficult so they want to see a previous successful rental.

it can take a year to get somebody legally kicked out
Ivan 11:30 PM
oh, he offered to pay 12 month in advance and it apparently raised suspicion
Cameron . 11:30 PM
squatters have it good

haha

yeah just have him go thru an agency instead of dealing with people.
Ivan 11:31 PM
he has been dealing with agencies

all along, for a week now
Cameron . 11:31 PM
he should provide references in his previous country that are hard to contact, that should help.
Ivan 11:31 PM
they all want references, job and what not
Cameron . 11:31 PM
so have him make up a job.  can't he do that?
Ivan 11:32 PM
that's what i told him, but some other ppl he knows freaked him out about it
Cameron . 11:32 PM
have him say he was working as X in CZ and give them a copy of the bank statement.
Ivan 11:32 PM
and they all want references from Richomnd, NYC respectively
Cameron . 11:32 PM
just falsify some docs showing that he's an upstanding CZ citizen and that should help.
Ivan 11:33 PM
thats what i told him too, but these other ppl he knows say it's a bad ideal
Cameron . 11:33 PM
yeah, he probably has no credit history here so they can't run the standard credit check.
Ivan 11:33 PM
he's a Serb btw, not Czech

he doesn't. he just flew in last week

he's been there a week now
Cameron . 11:34 PM
he should open a credit card also, that may help a bit.  he has a social security number right?
Ivan 11:34 PM
i dont think he has SSN yet
Cameron . 11:34 PM
it's probably hard to find a renter in NYC now days that will accept a renter blindly.  everybody wants to make sure the guy will pay.
Ivan 11:34 PM
he's fresh off the boat
Cameron . 11:34 PM
you get the SSN with the green card I Believe.
Ivan 11:34 PM
oh, then he probably does. it was the lottery thing
Cameron . 11:35 PM
it's optional tho.  normally they ask you if you want it at the same time, or when you arrive.

i would just have him paint a picture of stability in serbia...  come up with bank records going back a few months showing a history of deposits from his job.  make a resume showing work history, etc.

they can't dispute or check on foreign records, so that's good.  get them translated too by some agency in CZ because it's cheaper
Ivan 11:36 PM
he offered 12 month in advance and they didn't like it. i mean what the hell. i told him it's probably better to go through the little creeps than through an agency. you know of any ads where landlords advertise directly?
Cameron . 11:36 PM
craigslist, or walking around looking for signs.  occasionally still newspaper classifieds FOR RENT sectgion
Ivan 11:36 PM
ok, thanks
Cameron . 11:37 PM
anybody who can put 3 months down is usually a shoe-in at most agencies.  but saying you have 12 months ready to go makes them wonder about your profession if you don't prove otherwise that you are a professional.

you can't tell them you are unemployed, have 12 months rent, and don't want to buy a place.

they're thinking it will be a meth lab.
Ivan 11:38 PM
hehe, yeah, you can't blame them i guess
Cameron . 11:38 PM
and that's how landlords get burned.  people rent to an unknown who pays lots of cash, then they get stuck with a $100K meth lab clean up bill.

if you can't paint a picture of an upstanding citizen for this guy, what good are you??

do something creative.  make him a comedian.  people go to NYC for that.  that would explain the cash.  how's his english?>
Ivan 11:40 PM
i could, but the guy is getting advise from some other Serbs there, and them fools do nothing on the sneak.
Cameron . 11:40 PM
what the hell kind of eastern block ex-commies are they?

they've been in the US too long
Ivan 11:40 PM
he's a lawyer actually, a good one too

yeah, they've all been there 10-20 years
Cameron . 11:41 PM
why'd he move to the US?  his pay is gonna go down down down until he becomes a lawyer here.
Ivan 11:41 PM
i dont know, he wanted a change i guess
Cameron . 11:41 PM
sounds like he'll have to do the comedy bit after all, doing stand-up telling laywer jokes.

so doesn't he say he's a lawyer and have proof?

he could assemble a body of evidence that he's a lawyer so big... he should be fine.
Ivan 11:42 PM
i dont know man, that's what i would think. i can't see how finding an apartment can ever be a problem, but these other people say it can
Cameron . 11:42 PM
yeah and I understand that if he had been one of your typical associates.. but this guy is a real lawyer!
Ivan 11:43 PM
but then again they're not resourceful as we are
Cameron . 11:43 PM
I could get Johnny an apartment in NYC with only 1 month downpayment if I had the motivation.

and that's no easy task.  he's got family there, they know him...

ok, maybe Jersey...
Ivan 11:44 PM
Jersey is good. this guy doesn't really have any preferences. he just wants a place, so he can move on and focus on other things
Cameron . 11:44 PM
Nothing wrong with living in long-term hotels if you have the cash.  but renting is no doubt cheaper.
Ivan 11:45 PM
i dont think he can stay at a hotel for too long. or maybe he could, but that's not the idea

anyway, if you think of something that could help him let me know.
Cameron . 11:46 PM
oh I think it's all about support documentation for this guy.

just put together a portfolio that shows what they are looking for, all in serbian translated with a stamp on top.

bank statements, previous employer proof & paystubs if he has them, etc.

references in the US or elsewhere.
Ivan 11:47 PM
ok, will tell him that. Thanks
Cameron 11:47 PM
Believe it or not, not everybody who is renting grew up in NYC and they have to take people at face value.  if he can prove he's a lawyer with plenty of money, I think he can find a place.  going into an agency and saying "I have $100k in cash but i'm unemployed" doesn't work as well.
Our last rental contacted our BG landlady for a reference.  I thought that was funny, because it was via email and anybody could have answered that email.  But I knew the crazy landlady would enjoy it.
"Hi, my name is Conrad.  I'm a Serbian attorney and I just moved here from Serbia.  Here are my bank statements, proof of employment documents, and references all translated.  I am able to put 1-3 months down on an apartment.  Hook me up."
I hate how they all charge $50 to run a credit check and in this guy's place it comes back blank.  He should get a refund from any place that charged him.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #130 on: September 22, 2011, 01:32:12 AM »
Стендап комидијан... соу ми. :mrgreen:
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #131 on: September 22, 2011, 03:45:59 AM »
Good work, Ivane  :|

Quote
anybody who can put 3 months down is usually a shoe-in at most agencies.  but saying you have 12 months ready to go makes them wonder about your profession if you don't prove otherwise that you are a professional.

you can't tell them you are unemployed, have 12 months rent, and don't want to buy a place.

Interesantno, zar ne? Kao ona sto sam je odbila jer je imala puno para, jer to je ta logika: ako imas puno $ ti kupujes svoje, ne rentiras. Ako rentiras sa puno para - necu da se pitam sta je, nego imam drugog kandidata sa kojim ne treba da lupam glavu o tome.

Quote
you know of any ads where landlords advertise directly?
Cameron . 11:36 PM
craigslist, or walking around looking for signs.  occasionally still newspaper classifieds FOR RENT sectgion

So this is solution #1

A ima jos jedna, Cameron mi je upravo dao ideju: umesto da pokusa da zezne agenta, prvo da pokusa da od agenta sazna kako da iznajmi stan. Recimo prica da trenutno zivi kod rodjaka/prijatelja (da ne bude desperatan) i da planira da uzme stan. "Sta covek u mojoj situaciji (tek dosao, bez referenci) treba da uradi da dobije stan"? Let THEM find cracks through the system. Ako ima cracks, to ce agenti najbolje znati.

Nemoj da se stidis da govoris lepo o sebi, Slavene. Kazi da si covek na svom mestu, da si radio kao advokat dugi niz godina, itd itd. Za njih ti si kon men sa sumnjivom kolicinom kesa i to ces i ostati ukoliko neko ne kaze drugacije. A jedini koji to moze to si ti, pa tamo te niko i ne poznaje.

Standup comedian avenue svakako treba ispitati, mozda malo kasnije.  :mrgreen:
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #132 on: September 22, 2011, 09:30:49 PM »
ovi sto su dobili kucu su povukli ponudu pa su nam ponudili da je uzmemo za pare koje smo ponudili.
Sad razmisljam da ne ponudim jer je ta ponuda dobijena u trci vec da trazim da mi srede par stvari pride.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #133 on: September 23, 2011, 05:21:52 AM »
Ne znam kako je u usa ali ovde ti sto su povukli ponudu mogu da budu tuzeni da plate tzv. "loss of bargain". Razliku izmedju njihovih $270 i tvojih $210.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #134 on: September 23, 2011, 06:21:30 AM »
Ne kupuj kucu covek! Ne treba ti kuca! Bolje iskoristi taj novac da se ranije penzionises.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #135 on: September 23, 2011, 10:57:32 AM »
kada potpises taj predugovor imas 10 dana da proveris kucu pa ili krenes u kupovinu ili batalis. Do tada ne gubis nista niti si obavezan na ista. To sa sudom mislim da ovde ne bi proslo.

Ivane - kucu kupujem da imam gde da se  penzionisem i uzivam.

Offline urbana

  • 7k
  • Posts: 152
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #136 on: September 23, 2011, 11:50:42 PM »
sta bi si sa slawenom, nadje li gajbu?

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #137 on: September 24, 2011, 03:00:11 AM »
sta bi si sa slawenom, nadje li gajbu?


Nasao je. Zajebo je Alanai ponudio 211$/sf za gajbu. Jbg, covek ima insajderske informacije.

Ozbiljno, sta se dogadja?

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #138 on: September 24, 2011, 03:06:33 AM »
Nista.
Zaglibljen.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline urbana

  • 7k
  • Posts: 152
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #139 on: September 24, 2011, 01:15:25 PM »
Nista.
Zaglibljen.
poslala sam ti pp, imam neke ideje ali nemam parametre. javi se pa da vidimo moze li nesto da se izmudruje.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #140 on: September 26, 2011, 07:33:28 PM »
Kaj se dogadja?

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #141 on: September 26, 2011, 08:03:59 PM »
to sto covek ne moze da nadje stan vec dve nedelje, samo zato sto nema referenci i nije tamo radio (sto je i logicno jer tek se doselio i moze to da dokumentuje) je za mene apsolutno SURREAL.
Jos kad se setim da je bilo perioda, retkih doduse, da mi je bilo zao sto nisam emigrirao u Ameriku. Puj, puj, puj, daleko bilo. Da kucnem u drvo.

Upoznao ovde nedavno jednog njujorskog Jevreja, ima rusko prezime, isto kao bioloski otac moje zene. On covek kaze i objasnjava zasto vec godinama ne zivi tamo, kaze "danas je terorista neko ko baca bombe i dize objekte u vazduh. sutra ce mozda biti terorista i neko ko ne zeli da placa kreditnim karticama."
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #142 on: September 26, 2011, 08:30:05 PM »
Ima tu standardnih kvaka 22, za stan ti traže da imaš kintu na računu, da otvoriš račun traže ti SSN, a SSN will be mailed within 10 business days ...

malo kasnije može da naleti na jednu od najlepših k22, tražiš prvi poso u USA, a oni te pitaju za American work experience
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #143 on: September 26, 2011, 08:58:26 PM »
meni je prosto surreal da je tebi to surreal.
Sad mi pade na pamet onaj skech Indexovog Radio pozorista gde se javljaju na oglase pa sa africkim akcentom na srpskom pitaju zenu da li bi im izdala stan, kao placa duplo vise, sve kesh a zena kao te nije ona dala oglas, te u stvari i ne izdaje se stan...

Prosto ljudi koji izdaju stanove to rade za lovu i vole da ga izdaju nekome za koga mogu da pretpostave da ce im placati a ako prestane ce imati nacina da ga priteraju da im plati. Ovako neko bez posla, bez referenci je sumnjiva rabota. Jos bez SSN-a (broj licne karte) moze da ti udje napravi stetu, ode a da ti nikada ne mozes ni na koji nacin da ga legalno gonis.

To jeste problem ali nije nepremostiv a po meni je sasvim logican. Licno ni sam ne bi postupio drugacije.

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #144 on: September 26, 2011, 09:00:52 PM »
U stvari sta je to sto ti nije jasno? Zar je moguce da se oko ovoga ne razumemo?

P.S. ne znam sta je sa Slavenom. Postoji raznog smestaja. Bez ikoga ko bi za njega potpisao nesto stvari jesu teze ali ne i nepremostive. Pisao sam o stanovima/kucama u studentskom delu grada. Postoje je moteli i hoteli koje iznajlmljujes na nedelje i mesece i dok god placas imas garsonjeru sa adresom i telefonom. Postoje i druge 'legit' opcije.
Ovako 'svi u glas' je jako tesko savetovati nesto ozbiljnije, pogotovu sto nemam pojma o detaljima.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #145 on: September 26, 2011, 09:05:03 PM »
Ivan pretezito nije u zvanicnim tokovima.
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #146 on: September 26, 2011, 09:17:55 PM »
podseti me na nekog cigu:

- 'bem ti pare, ako mora' radim za njih ...
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #147 on: September 26, 2011, 09:38:45 PM »
Ako je samo placanje problem - covek je ponudio da plati cak godinu dana unapred. Ocigledno da nije samo to u pitanju. Postoje verovatno dublji razlozi, slicni onima da za najvecu novcanicu u opticaju ne mozes da kupis vise nego solidan rucak za dvoje, da ne mozes skoro ni posrani kompjuter da platis cashom, posalju obavestenje komsijama/zeni/sefu na poslu ako te uhvate sa prostitutkom, pre toga ti naravno zaplene kola, ako si za vreme "zlocina" bio u istim, i svasta jos sto ti suzava, cak negira, licne slobode.
Ako ti ne mozes da zamislis legitimne razloge zasto neko preferira cash u mnogim situacijama - ja mogu; ako je tebi normalno da coveku koji se tek doselio u zemlju (legalno) treba referenca da bi iznajmio posrani stan - meni nije.
U Evropi nadjes stan kakav hoces, gde hoces i kad hoces samo ako imas para da ga platis. I niko te ne pita nista. Tebi verovatno to sve nije normalno, mozda ni pozeljno, ali meni jeste.
Zasto covek sa preko 40 godina u guzici, nekakvim pristojnim predhodnim zivotom i dosta para mora da ide da zivi sa porodicom u nekakvu studentsku cetvrt i los stan? Da bi prosao kroz isto sto i ti kad ti je bilo 20? Meni na pamet ne bi palo da mu kazem da nadje neki skvot, iako sam sam ziveo po skvotovima preko godinu dana.
Posteno da ti kazem, meni se ucinilo neukusnim kad si mu to posavetovao.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12184
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #148 on: September 26, 2011, 09:43:10 PM »
"Land of the free..."

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #149 on: September 26, 2011, 09:52:47 PM »
čuo sam da u Kanadi preko zime gazda ne može da izbaci stanara koji ne plaća rentu ...

... a zima duga ...
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.