News: SMF - Just Installed!

Author Topic: tozoslave  (Read 94991 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #550 on: February 08, 2024, 08:18:44 PM »
"tebi ne smeta taj format brojeva, gde se decimale odvajaju tačkom, a hiljade, milioni itd. zarezom? jel' ima to iđe nasvijet (npr. u usi, excelu itd.)?"


Naravno da mi smeta; za taj deo "osmišljavanja" računa je bio zadužen onaj nepismen. Takođe, lepo sam naznačio "prema onome kako su napisani drugi brojevi".
Mislio sam da je to jasno.


ma to sam te i pitao: tebi ne smeta da shvatiš o kojim količinama gasa/para se radi
a ne da li ti smeta kao pojavni oblik američkog imperijalizma itd.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #551 on: February 08, 2024, 08:28:33 PM »

Sta je problem sa onim novinarom, jeste napadan ali nije za hapsenje

prvo, zato što nije novinar
podkastovi, blogovi, stranice na fb, insta itd. to nisu mediji

drugo, što ne sme niko, pa ni novinar, da povredi lični integritet bilo kog lica, pa i zamenice premijera, nabijanjem mikrofona pod nos, unošenjem u lice, svesnim agresivnim upadom u lični prostor (tamo to zovu bubble valjda) kada za to ne postoji fizičko opravdanje (tesan lift, npr.); slažem se, brte, da policija ne bi ovako reagovala da tebi ili meni neko ovako potura mikrofon i prepada nas, ali, opet, nama to niko ne bi ni radio, zar ne? hoću da kažem da, iako se stiče utisak da je policija "prezaštitila" onu tetku, odnosno da ne bi isto postupila u paralelnoj situaciji u kojoj bi bili ugroženi "obični građani", proizlazi da "obični građani" ne bi ni mogli da se nađu u takvoj situaciji, pa je utisak pogrešan

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #552 on: February 08, 2024, 09:27:53 PM »
Ovaj reporter (tiktoker, influencer...) je deo Rebell News-a. Oni su uvek antiprotivni, cesto im ne dozvoljavaju da izvestavaju i izbacuju ih sa konferencija za stampu, oni se zale, sud ih vrati itd. Tako da nije bas crno-belo jesu li novinari ili nisu. Sta god mislili o njima, dobro je da postoji neko ko iritira vlas.

Ako je vec ovaj lik ushetao falusoidom potpredsednici u facu, onda je policija trebalo na to da reaguje, valljda postoji neki normalan nacin kako se to radi, ili ga upozoris, pa u aps. A ne da ceka u zasedi da bi ga se resila

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #553 on: February 08, 2024, 10:06:01 PM »
timothy snider - njegova user's manual "on tyranny - 20..." ovde košta ispod 300 dindži: najbolje potrošene pare posle torbe za laptop iz tehnomanije (mislim da me je koštala RSD 250, eno je živa i zdrava posle pet godina, još je ponekad nosim)
preporučujem (i jedno i drugo, ali torbi više nema)

za početak

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #554 on: February 08, 2024, 10:16:24 PM »
Hvala, potrazicu (knjigu, ne torbu)

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #555 on: February 09, 2024, 08:06:53 AM »
Tozo, pravno pitanje - moze li vestak koji je pozvan da vestaci da izjavi da "ne zeli da se izjasni". Ili mu je obaveza da da svoje misljenje, ma kakvo bilo?

... i samo da završim sa tim veštacima
jer to je masovna pojava
tko prvi veštaku, njegova parnica
jer to je dokaz svih dokaza, u 99% slučajeva se presuda zasniva na njegovom nalazu

dakle, pošto je u našem sistemu veštak "sudski", to jest lice koje je imenovalo ministarstvo pravde i upisalo ga u imenik
on je:
- stručan
- nepristrasan
- pomaže sudu da razume činjenice iz oblasti u kojima je veštak expert, a sudija jok
- mora da govori istinu i da odgovori u potpunosti na zadatak suda
- mora da odgovara na sva pitanja suda, sem kada ima pravo (isto kao i svedok) da uskrati odgovor (kada sebe ili sebi blisko lice odgovorom može da izloži krivičnom gonjenju, velikoj šteti ili teškoj sramoti), ali to mora da obrazloži, kako bi mu sud dozvolio da uskrati odgovor

e, zato što je sudski veštak baš takav kako je opisano, onda je on skoro isto kao i sudija (pa i za njegovo izuzeće važe ista pravila kao za sudiju), što znači ni dinamitom ne možeš da ga pomeriš odatle, sem kad to neko odozgo "ne naredi"

i zato je ovo odličan primer kako funkcioniše srbsko pravosuđe

sledeće što će da se desi je da će sudija da pozove (ponovo) veštaka ekonomske struke, koja je već izveštačila koliko iznosi dug ovog kupca u ovom trenutku (pomnožila tih petnaestak hiljada kubika sa računa sa jedinačnom cenom, dodala takse, naknade, porez itd. pa na to pičnula kamatu; dakle, i ona je gledala u isti račun i videla da je ono četrnaesthiljada i kusur, isto kao i vas dvojica) da izračuna koliko iznosi dug kupca, ali usaglašeno prema nalazu veštaka mašinca koji tvrdi da ono nije četrnaest hiljada kubika, već četrnaest kubika i ona će morati to da izračuna

to znači da će tom kupcu sud na račun prodavca gasa da oprosti 14910 kubnih metara gasa, sa kamatom od 2009. godine do danas ("greškom" suda taj predmet je, odmah po prijemu, stavljen u arhivu i posle godina nastojanja srbijagasa ponovo ugledao svetlo dana 2022-ge)

a najstrašnije je to što i sama sudija koja ovo sudi troši gas (o tome smo nekoliko puta pričali, jer ja zastupam gasnu kompaniju)
i ona sama prima iste račune
i uredno ih plaća
kažem joj ja juče da traži od srbijagasa da joj vrati pare, a da za veštaka uzme ovog, jer i kod nje su isto hiljade na računu odvojene zarezom, ovaj će da joj umanji račun HILJADU puta
ne, ne, ja sam poštena
?????

pa kako?

jedino što znam je da, ako joj ovo prođe i tako postane tzv. sudska praksa, ja napuštam srbijagas kao klijenta i dajem oglas da mi se jave svih par stotina hiljada kupaca gasa u srbiji da im umanjim do sada plaćene račune HILJADU puta, a da će sve preko unazad deste godina srbijagas morati da im vrati, pravim dil sa ovim veštakom i sledeće godine u ovo vrijeme bit ćemo milijunaši

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3075
Re: tozoslave
« Reply #556 on: February 09, 2024, 08:48:32 AM »
 :|

..gledam sad račun za struju; na njemu su brojevi napisani u skladu sa domaćim pravopisom - grupe od tri cifre odvojene tačkom, decimale zarezom.

Dakle, može to (i verovatno nije naročito komplikovano) da se namesti tako da i "veštaci" shvate o čem se radi.

Pijanista i ja smo shvatili, al mi nismo veštaci..

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #557 on: February 09, 2024, 04:48:37 PM »
Shvatili smo koja je cifra u pitanju ali ja izgleda jos ne shvatam koji je cirkus u pravnom sistemu tamo. Ono je za Alan Forda (strip)

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5518
  • 144/233
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #560 on: February 13, 2024, 05:11:21 PM »
Gas prodaju u kilovatima. A struju ce u litrima?

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3075
Re: tozoslave
« Reply #561 on: February 13, 2024, 07:21:12 PM »
😁

Pa, kad Rusi mogu da prodaju votku na grame, može i struja na litre..

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #562 on: February 14, 2024, 07:25:29 AM »
Gas prodaju u kilovatima. A struju ce u litrima?

za gas bi to bilo i poštenije (pričam sa pozicija potrošača), jer postoje ozbiljne razlike u kvalitetu

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3075
Re: tozoslave
« Reply #563 on: February 14, 2024, 10:56:25 AM »
A čekaj sad, to će čisto matematički da se radi? Ništa merenja (osim kubikaže)?


Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #564 on: February 14, 2024, 04:25:45 PM »
Gas prodaju u kilovatima. A struju ce u litrima?

za gas bi to bilo i poštenije (pričam sa pozicija potrošača), jer postoje ozbiljne razlike u kvalitetu

U pravu si, samo sto otvara vrata za kreativno poslovanje. Ono zafali nam para i kazes da je gas odjednom mnogo kaloricniji. Inflacija kalorija, ispace da se narod greje na gasoviti uranijum

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #565 on: February 15, 2024, 06:46:47 AM »
A čekaj sad, to će čisto matematički da se radi? Ništa merenja (osim kubikaže)?



mislim da je i do sada to uzimano u obzir (matematički), tako što je proračunavana tzv. svedena količina gasa
jer nije isto kad pumpate gas na -10 i na +20 stepeni celzijusa
i nije isto pod kojim pritiskom se gas nalazi
u oba slučaja istu zapreminu zauzima različita količina gasa
od uticaja je čak i nadmorska visina
sad tome dodajte i različitu energetsku vrednost

zato je ispravno isporučeni energent (jer ovaj gas ne služi za punjenje balona) iskazivati u kilovatima
onda znaš koliko si potrošio energije i po kojoj ceni (uporedivo sa strujom)

a ne kao do sada uzeti sve te faktore u obzir, pa napisati da je izmerena količina potrošenog gasa recimo 25 kubika, a svedena 40 ili 22...

naravno da postoji ozbiljna sumnja da može doći do nekog muvanja sa tim "kvalitetom", ali i do sada je ta mogućnost postojala, pa se niko nije bunio
što opet govori samo za sebe kolike su srbi budale
ne samo zato što se do sada nisu bunili, već zato što se sada bune

u stvarnosti, ko želi može na izvestan način u svom konkretnom slučaju lakše da proveri da li su računi ispravni, kada je na kraju sve iskazano u kilovatima

imamo veliki broj situacija u kojima ljudi kradu gas, tako što "premoste" merač (ponekad i običnim baštenskim crevom), ili ga pokvare, podglave i slično, pa ne pokazuje ili netačno pokazuje potrošnju
u tim slučajevima se izračunava potrošnja
pa se uzme kolika je zapremnina objekta koja se greje, spoljne temperature, toplotni koeficijent i kvalitet izolacije i još po nešto, pa se izračuna koja količina energije je potrebna za to
ali to je uglavnom samo procena, jer ne znaš da li je onaj koji krade gas grejao na 22 ili 26 stepeni, da li je isključivao kad ide na spavanje ili na posao, ili je pičio non-stop itd, da li je držao otvorene prozore "na kip" ili se luftirao povremenim otvaranjem skroz itd.
međutim, kada proveravaš svoju potrošnju, ti znaš na koliko ti je podešen kotao (kad se pali, kad se gasi, na koliko stepeni), tako da ti je proračun precizniji
isto kao kad kontrolišeš potrošnju auta - znaš koliko si brzo i kuda vozio

mada bi svakako bilo bolje da postoji mogućnost nekakve "nezavisne" kontrole, da ne bude sve prepušteno srbijagasu, no opet, ovo je srbija...

Offline Superhik

  • 7k
  • Posts: 3075
Re: tozoslave
« Reply #566 on: February 15, 2024, 10:03:18 AM »
xjap

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #567 on: February 15, 2024, 04:28:16 PM »
Hvala Tozo na pojasnjenju. Sve deluje logicno, samo sto se malo ko udubljuje.

P.S. Knjiga je dobra.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6566
  • Найдём и покараем
Re: tozoslave
« Reply #568 on: February 16, 2024, 03:09:55 PM »
a glede privatnih vs državnih fakulteta

gledam u vizit-karticu jedne kospodže

MASTER INŽENJER MARKETINGA

bio sam joj na odbrani tog master rada
majstorski je odradila i mentora i komisiju, a da to nije ni trebalo
al' to nismo videli
mada je i ono što smo videli bilo extrakvalitetno provedeno vreme

završila (znam i kako) srbski jezik i književnost
a onda "masterirala" na ovdašnjem državnom mašinskom fakultetu marketing na temu "konkurentni položaj gradske toplane u kragujevcu"

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #569 on: February 16, 2024, 04:09:03 PM »
Nisam ni znao da se marketingom bave inzenjeri.
Nego, bila je neka prica po internetima na prapocecima Serbian Cafea da je neki istoricar i Titovo vreme ocranio doktorsku disertaciju "Uloga bosanskog konja u NOB-u". Ne znam da li je istina, zapravo sumnjam, ali nije nemoguce

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5518
  • 144/233
Re: tozoslave
« Reply #570 on: February 25, 2024, 08:01:08 PM »
*
Pod pojmom realan razlog se da pretpostavljam podrazumeva samo ono što ti Putinova propaganda u svojim paranoidnim somnambulijama saopšti kao nekakvu istinu. A mogao bih se vidiš skoro pa zakleti da su Amerika i Zapad isto tako prodavali preko svojih medijskih ispostava nekakve kao fol realne razloge kada god je trebalo mlatiti okolo svojom vojnom topuzinom. Kao što je uostalom koliko juče američki predstavnik u Međunarodnom sudu pravde u Hagu kada se povela rasprava oko Izraela na sličan način opravdavao sve ono što Izrael u Gazi radi. Pa kao, kaže on, sve je to iz bezbedonosnih razloga te mora avaj Izrael (teška srca) baš tako, ili ti ga original kao i kod Putina u slučaju Ukrajine.

Takođe, granice Ukrajine su priznate od strane Rusije, pri tome ne jedan već tri sporazuma oko toga potpisana 1994, 1997 i 2003, poslednji za Putinovog vakta, a 92.3% stanovništva se 1991. na referendumu izjasnilo da želi svoju sopstvenu nezavisnu državu uključujući tu i ruskojezično stanovništvo na istoku države. Ne znam ko te je to slagao ali nikakva prava Rusa nisu gažena kada je bila Narandžasta revolucija nego je Janukovič krao malo izbore na zimu 2004. E sad, razlog za baš toliku prišu oko tih izbora, odnosno želju da Januk pobedi po svaku cenu, nije bio u bilo kakvim pravima ruskojezičnog stanovništva u Ukrajini, nego u tome da je Putin pokušavao da rukama i nogama nametne Ukrajini svog posrednika u kupovanju gasa od Gazproma, tj da lupa reket finansirajući od tih para neke svoje varijante i naravno deo toga trpajući na svoje i satrapa mu privatne račune.

Naime, ona prva varijanta sa firmom Eural TransGas je trebala da bude zamenjena jer se saznalo da je sve samo šema za lapanje. Firma je bila registrovana koju godinu pre u nekom mađarskom selu gde su osnivači bili jedan Izraelac i tri neka Rumuna svi nezaposleni, a osnivački kapital je bio nekoliko hiljada dolara tj ni promil u odnosu na onih par milijardi dolara koje će se zarađivati godišnje za bukvalno ništa. Janukovič je u to vreme premijer (Kučma je predsednik) i onaj ko je zadužen za sve te mutne Gazprom varijante, pa nakon bruke sa Eural TransGas gura novog igrača u vidu firme RosUkrEnergo iza koje stoje Dmitri Firtaš, odnosno u senci pravi gazda ruski mafijaš ukrajinskog porekla Semjon Mogiljevič. Julija Timošenko i Viktor Juščenko se protive tom Putinovom reketu jer poskupljuje cenu gasa bez ikakvog razloga, a Juščenko je ujedno i kandidat za predsednika na predstojećim izborima. Juščenka prvo truju u pokušaju da ga eliminišu iz trke jer je popularan i preti da ugrozi Janukoviča koji je Putinov igrač oko tog dila sa RosUkrEnergo. Januk na kraju pokuša da pokrade izbore pa ga nahvataju, ostalo je istorija a to je ujedno i početak onoga što će posle izroditi sva ona trvenja na liniji Gazprom vs. ukrajinski Naftogaz…
*
(by benedykt)
:)
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12173
    • hahahaha
Re: tozoslave
« Reply #571 on: February 26, 2024, 02:01:33 AM »
U kratkim crtama: Ukrajina i Rusija su zemlje za izbegavanje