News: SMF - Just Installed!

Author Topic: kupovina kuce (za jelenceta)  (Read 45548 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #50 on: September 19, 2011, 12:49:04 AM »
Znam.

Bi.

 :mrgreen:
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #51 on: September 19, 2011, 01:28:22 AM »
Ma ovaj drugi stan je u stvarno lepom kraju, kao iz nekog filma o Bozicu, crvene cigle i veverice koje piche unaokolo, samo je malo zajebano hoce li se odvaziti da ga izdaju liku bez zaposlenja i zanimanja u USA. Videcemo sutra, jutro ce promjeniti sve....

to sto nemas posao odnosno income ce ti biti otezavajuca okolnost. Gledaj da nadjes nesto u tako nekom studentskom kraju, tu su gazde navikle na ekipu bez posla/plate a generalno su OK krajevi jer studentarija nema bog zna sta pa nema ni kriminala.

A ta ekipa sa pantalonama na pola koplja, kapuljacama i sl. deluje nezgodno mada u principu nece da te diraju. Ne jer su mekog srca vec sto se za tako sta lako najebe.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #52 on: September 19, 2011, 06:41:00 AM »
Mene uvek fata groznica i tresem se kad vidim kakve savete Alan dava, glede zivota u Americi i uopste.

Pa nije Slanjen tamo off the boat, niti mu je 20 ko sto je bilo tebi i meni. A nije ni otisao sa 300$ u dzepu k'o mi.
Co'ek ima 40+ u guz'ci, nekakav socijalni status tamo odakle je otisao, nekakve navike i predstavu o zivotu.

Da bi mogao da dugorocno tamo funkcionise i bude in right frame of mind, treba sebi da nadje dobar stan, na dobrom mestu, okruzen ljudima koji mu na jedan ili drugi nacin mogu kasnije nesto znaciti i on njima. Studenti u taj svet ne spadaju.
Ne znam kakve veze ima trazenje stana i imanje posla. A i da ima, moze da kaze da radi sta hoce, sumnjam da landlords imaju resources da sve proveravaju kao velike firme.
A Slanjene, ako ti treba ugovor sa firmom negde iz Evrope javi.  :) ;)

Moj ti je savet da nadjes bolji stan u boljem delu grada gde ces se osecati komfortno. To (osecati se komfortno) ce ti se isplatiti na duze staze.


If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #53 on: September 19, 2011, 08:04:27 AM »
Ovako je otprilike izgledalo kada sam u početku tražio stan (u prvih desetak poziva).

- Hello, I'm calling about the add for the apartment.
- Do you work?
- No.
- Sorry, thank you.

I tako posle nn poziva, naleteo sam na jednog koji nije pitao za poso ...

Inače veverice piče unaokolo po celom kontinentu (mada pretpostavljam da im zbog krzna više prijaju severniji krajevi).

e da, mislim da u ovim situacijama naš East-european akcent više pomaže nego što odmaže
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #54 on: September 19, 2011, 09:02:35 AM »
Mi kad smo ovde trazili stan, videli smo ih jedno 20-tak, samo jednom me landlady pitala preko emaila da li imam ovde dozvolu boravka i jos vaznije posao.
Rekao sam joj da nekakvu dozvolu boravka imam, takodje da imam i nekakav posao, ali da je to nesto sto se tice iskljucivo moje supruge, IRS i mene samog i nikog drugog. Ali, da u slucaju da nam njen stan odgovara - mogu da joj ponudim da platim godinu dana unapred.
Ta mi vise nije odgovorila. Bio jos jedan stan koji je bio nevidjen i koji smo hteli da uzmemo, ali toj zeni je smetalo sto smo Ukrajinci, pa nas nije htela.
Ali niko osim te jedne, dakle 20-tak ljudi nije pitao za posao. Ovde bi se to skoro smatralo i nepristojnim.
Sto je malo i cudno jer su Cesi opcinjeni titulama i nadju se skoro uvredjeni kad ih ne oslovis titulom (npr. gospodjo-inzinjerko, gospodine magistre itd.)  Cak sam video i gomilu privatnih email adresa tipa drnovak@seznam.cz ili novotnaphd@email.cz
Slicno i na postanskim sanducicima, gomila ljudi stavlja titule.

Elem, INI, jel tebi nije palo na pamet da posle drugog poziva odgovoris na pitanje potvrdno. "of course I work".
Ja kad sam bio kum na svatbi prijatelju u Srbiji, u crkvi pop pitao "je l' kum krsten", ja sam tako ubedljivo odgovorio "naravno" da se pop skoro izvinuo i rekao "dobro, dobro, ja moram da pitam za svaki slucaj"

Na stranu sto landlord ne bi moga da opovrgne tacnost tvoje tvrdnje, niti bi ikad ti moga da imas problema zbog toga - sve to na stranu. Cinjenica je takodje da pojam 'raditi' ima razlicita znacenja za razlicite ljude. Tako da si to mogao da odgovoris potvrdno, a da ni ne slazes u svojim ocima, ako vec imas nekakvu percepciju sebe koju ne bi hteo da krnjis.




If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #55 on: September 19, 2011, 10:45:41 AM »
То са уговором за европску фирму ти није лоше, као колатерал за моју канцеларију. С тим што фирма мора да буде баш оно - жешћа.
Сад ме подсети, па ја сам већ радио за једну америчку фирму, из Делавера, офкорс  :mrgreen:, то бих могао да метим у резиме, а богуми и да приопћим потенцијалним станодавцима.
Само би ваљало да проверим да је нису у међувремену ликвидирали...
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #56 on: September 19, 2011, 12:48:50 PM »
Ivane, iznajmljivanje stana ovde se u mnogo cemu razlikuje od tamo.  Svaki landlord - bez izuzetka - trazi da firma (u kojoj si, je li, zaposlen) pismeno potvrdi da si zaposlen, kolika su ti primanja itd; neki traze i obavestenje o duzini ugovora sa firmom, ako uskoro istice, ima li firma nameru da te zadrzi u buducnosti.  Pa onda  i zovu firmu da potvrde ispravnost navoda.  Plus ti mnogi traze da im das kreditnu istoriju (od 3 nezavisne kompanije).  Verujem da onima koji nisu tradicionalno zaposleni traze tax return potvrdu ili slicno.  Mnogi traze da navedes i rental history, pa onda proveravaju kod bivseg gazde kad i zasto si napustio prethodni stan, da li si redovno placao kiriju itd.  Mozda je to malo labavije po manjim gradovima/drugim drzavama ali princip je isti.  To da ti neko prihvati preko telefona "of course I work" kao zdravo za gotovo je ovde naivno.  AF dobro savetuje slanjena.

Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #57 on: September 19, 2011, 01:09:13 PM »
Ivane, Ivane... Evropa te nacisto razmazila.

Evo iz prve ruke kako landlord bira stanara o'dje u Sidnej: u proslu subotu na open house za trosobnu kucu doslo metar raje. 4 aplikacje:
1. Samac sa kerom
2. Samac
3. Familija sa 2 dece
4. Familija bez dece sa psom i mackom

Epilog: niko mi se vala majci nece useliti. Razlog:

1. Samac sa kerom - prilozena dokumentacija uz aplikaciju je sumnjiva (radi za privatnika koji se ne moze naci kao registrovan biznis nigde, prethodni stanodavac opet privatno lice, itd i sl. Idi mate zajebi nekog drugog)
2. Samac ne moze da priusti ovu kucu odnosno kucu u ovom kraju (rent je vise od pola njegove plate)
3. Familija sa 2 dece - vec su kod drugih zaostajali sa rentom
4. Familija bez dece sa psom i mackom - ovo dvoje imaju stalan posao u hitnoj pomoci, dobre prihode, odlicne reference od prethodnog stanodavca (cak i macka ima reference da je dobra!!) ali cu teska srca morati da ih odbijem. Macka je kucna macka.

Ovakvi kao samac sa kerom stalno idu okolo i traze agente kojima ce popustiti paznja ili stanodavce koji su desperatni za stanarima. Za svaku kucu uvek ce biti nekoliko aplikacija ovog tipa: radim privatno (pa nema propisnu papirologiju sa posla), primam platu u kesu (pa nema bank statements da dokaze primanja), stanovao sam kod mame i tate/zajedno sa drugarima (pa nema reference od prethodnog stanodavca). I negde im i uspe: onda se usele, plate bond i mozda jednu ili dve stanarine i to je to.

Ovde bi jedini nacin da se bez posla iznajmi nesto bilo preko poznanika ili privatno tj direktno od vlasnika koji su dovoljno desperatni da ne obracaju paznju na sitnice. A ima i onih koji se fiksiraju da ne placaju agenta pa onda plate skolu na cupriji. Moguce je doduse da ima i onih koji se ne plase problematicnih stanara jer uvek moze da dodje kazn' Tony da resi nesuglasice  :mrgreen:
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #58 on: September 19, 2011, 01:18:22 PM »
Ivane, iznajmljivanje stana ovde se u mnogo cemu razlikuje od tamo.  Svaki landlord - bez izuzetka - trazi da firma (u kojoj si, je li, zaposlen) pismeno potvrdi da si zaposlen, kolika su ti primanja itd; neki traze i obavestenje o duzini ugovora sa firmom, ako uskoro istice, ima li firma nameru da te zadrzi u buducnosti.  Pa onda  i zovu firmu da potvrde ispravnost navoda.  Plus ti mnogi traze da im das kreditnu istoriju (od 3 nezavisne kompanije).  Verujem da onima koji nisu tradicionalno zaposleni traze fax return potvrdu ili slicno.  Mnogi traze da navedes i rental history, pa onda proveravaju kod bivseg gazde kad i zasto si napustio prethodni stan, da li si redovno placao kiriju itd.  Mozda je to malo labavije po manjim gradovima/drugim drzavama ali princip je isti.  To da ti neko prihvati preko telefona "of course I work" kao zdravo za gotovo je ovde naivno.  AF dobro savetuje slanjena.

All of the above and:
* Bank statements (da vidim imas li para i da li ti poslodavac uplacuje redovno $2809.89 koliko si prijavio).
Jednu sam odbila jer je imala previse para :) Ne, bez zezanja. Skoro pola miliona na racunu. Samohrana majka. Prodala kucu. Razlog zasto sam je odbila jer nije bila long term tenant material :) kupila bi kucu u kraju i izasla za max pola godine - godinu.
* Provera u rental black book - slicno kao za credit history ima black book za one koji su zabrljali sa placanjem rente
* Rental ledger - spisak svih uplata prethodnom stanodavcu (kad je bio due i kad si platio tako da rental ledger pokazuje da li si ikada zakasnio sa placanjem).
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #59 on: September 19, 2011, 01:29:00 PM »
Ivane tvoj problem je sto dobar deo zivota zivis 'na margini' sive zone. Da ne tupim, Mirabela je objasnila ovde da slazes da radis a ne radis ne mozes. Ja u to ne bi ulazio. A ako slazes treba naci i papire sto opet verujem ne bi bilo super tesko isfolirati ili nesto smuljati a onda dolazi i neka druga stvar koju treba smuljati. A Slaven koji je advokat, mada u americi nije niti to moze biti dok ne polozi par ispita (Bar itd.) bi pogresio ako bi probao ista da smulja jer kada stane na noge za nekoliko meseci to muljanje bi moglo da ga kosta svega za sta se 'borio'.

U to sta bi trebalo da iznajmi necu jer ne znam koliko ima odnosno nema love. Pada mi na pamet Tatin prijatelj koji je pre 10+ godina dobio z.kartu, prodao kucu u BGu, spakovao se, dosao, iznajmio velik i lep stan negde u Majamiju, kupio kadilak, uclanio se u neki Country Club pa po vazda igrao golf a onda posle nesto jace od godinu dana kada je sve presusilo a krs posao koji je nasao nije mogao ni deo tog zivotnog stila da pokrije se vratio kuci. Jedino je imao problem sto vise nije imao gde da se vrati...

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #60 on: September 19, 2011, 01:33:50 PM »
A Slaven koji je advokat, mada u americi nije niti to moze biti dok ne polozi par ispita (Bar itd.) bi pogresio ako bi probao ista da smulja jer kada stane na noge za nekoliko meseci to muljanje bi moglo da ga kosta svega za sta se 'borio'.

Very good point!

Secas se sta je pasovalo onom Ozi sudiji koji je muljao oko speeding ticket. Istina, malo je usput i nagovarao ljude da lazu za njega i lagao je u pismenoj izjavi prilozenoj sudu... Ali je i cena koju je platio onako bas domacinska.

Ne znam kako je u USA ali ovde (teoretski) advokat ne sme da: mulja, laze, radi nista mimo zakona i propisa, ne sme cak ni da bankrotira.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #61 on: September 19, 2011, 01:35:14 PM »
Alanu je svaka ko u Njegosa ( jel se tako bese kaze?)

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #62 on: September 19, 2011, 01:35:27 PM »
Nego, Alane... Kako ti je zena prezivela "gubitak" kuce? Jel ponovo prica s tobom?  :mrgreen:
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #63 on: September 19, 2011, 02:01:36 PM »
Nego, Alane... Kako ti je zena prezivela "gubitak" kuce? Jel ponovo prica s tobom?  :mrgreen:
Ma cool smo. Krediti su otplaceni, nigde ne zurimo, bice jos prilika.
Vec smo videli par vrlo lepih, jedna je imala cak i lepsi bazen ali neke druge stvari nam nisu odgovarale.
Mene vec pomalo hvata muka od svog tog razgledanja kuca posebno sa decom. A opet ne mozes da sve svedes na jednom mesecno jer ces propustiti dobre.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #64 on: September 19, 2011, 03:02:02 PM »
Uhhhh, nije valjda bas sve tako? Hvala za info.

Note to self: do not emigrate to that country!

Mada, moracu da pitam. Znam ovde nekoliko momaka koji 2-3 meseca godisnje provode u Vegasu i uvek tamo nadju stanove/kuce bez problema, za neke sasvim razumne pare. I niko ih nista ne pita.
Ovde ima dosta tzv agencija koje se bave izdavanjem stanova, ali ima sajt koji se zove 'bez agencije' (www.bezrealitky.cz) i tu daju oglase ljudi koji ne zele da placaju provizije agenturama.
I kazem, pitanje da li radis/sta radis/gde radis je ovde na granici nepristojnog. Ovde znam gomilu ljudi koji me znaju godinama (uvek popricamo par minuta kad se vidimo na ulici) i nikad me nisu pitali ni odakle sam, ni sta radim, ni ista slicno. Ukljucujuci i moju landlady.

Kako onda po vama, u Americi/Australiji nadje stan neko ko igra poker online? A tamo ima hiljada klinaca/ljudi koji se tako izdrzavaju.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #65 on: September 19, 2011, 03:14:17 PM »
Ivane, iznajmljivanje stana ovde se u mnogo cemu razlikuje od tamo.  Svaki landlord - bez izuzetka - trazi da firma (u kojoj si, je li, zaposlen) pismeno potvrdi da si zaposlen, kolika su ti primanja itd; neki traze i obavestenje o duzini ugovora sa firmom, ako uskoro istice, ima li firma nameru da te zadrzi u buducnosti.  Pa onda  i zovu firmu da potvrde ispravnost navoda.  Plus ti mnogi traze da im das kreditnu istoriju (od 3 nezavisne kompanije).  Verujem da onima koji nisu tradicionalno zaposleni traze tax return potvrdu ili slicno.  Mnogi traze da navedes i rental history, pa onda proveravaju kod bivseg gazde kad i zasto si napustio prethodni stan, da li si redovno placao kiriju itd.  Mozda je to malo labavije po manjim gradovima/drugim drzavama ali princip je isti.  To da ti neko prihvati preko telefona "of course I work" kao zdravo za gotovo je ovde naivno.  AF dobro savetuje slanjena.



hmm...ne bih se bas slozila da je svuda ovako.
ja nisam imala takve probleme i "upitnike" kada sam dosla.
a i ne zivim u manjem gradu  :)

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #66 on: September 19, 2011, 03:36:15 PM »
Kako onda po vama, u Americi/Australiji nadje stan neko ko igra poker online? A tamo ima hiljada klinaca/ljudi koji se tako izdrzavaju.

da odmah kazem da ne znam kako se neko ko igra poker snadje ali ja da sam taj neko bi prvo nasao nesto za prvo vreme, pa bi posle nekog vremena vec imao jednu (a mozda i vise referenci) plus bi imao redovne godisnje poreske prijave kojima bi pokazao da su mi godisnji prihodi toliki sto je veliki korak napred. Da ne kazem da bi morao da pokazem i da imam bankovni racun sa nekakvom ustedjevinom.

Sad sto se nepristojnosti tice ni ovde te drugovi ili poznanici ne pitaju takve stvari a potpuno shvatam sto me neko ko mi izdaje kucu/stan to pita. To je covek koji sklapa posao samnom.
Pitam i ja ekipu koja mi zivi u stanu koji iznajmljujem, jer radje ga iznajmim nekome za koga znam da ima redovna primanja od nekoga ko zivi od kocke i koji moze da kasni, ili potpuno prestane da placa kiriju. Otkud znam da li je dobar i da li ce doveka zaradjivati koliko kaze da zaradjuje?
Da li bi ti izdao nesto svoje nekom narko dileru koji vec godinama zaradjuje lepe pare ili bi se pribojavao da bi mogao da 'padne' te da izgubis stanara ili jos gore dodjes u situaciju da ti je stan neupotrebljiv neko vreme zbog sudskih postupaka?

Offline Mirabella

  • 7k
  • Posts: 2994
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #67 on: September 19, 2011, 03:36:43 PM »
Ivane, i ovde je (vise nego) nepristojno da te neko pita gde radis, koliko zaradjujes i slicno, ali samo ako nema direktnog interesa da trazi takvu informaciju (roditelj, prijatelj, komsija, ljubavnica, poznanik iz kafane).  Nazalost, stanodavac ne spada u te kategorije i bice itekako zainteresovan (iz njegovog ugla i vrlo legalno) da ih i sazna pre nego sto donese odluku koja ima direktnog uticaja na njegovo vlasnistvo.

MK, ako se ne varam, ti si dosla poprilicno davno, mozda nisi imala potrebe da sada trazis stan.  Ne sporim, svakako je moguce da je u tvom velikom gradu  :) drugacije, u ovom je to tako.  I ja kad sam dosla pre 17 godina u NY, nije bilo potrebno ovoliko papira, ali je i tada bilo potrebna potvrda da si zaposlen i kolika su ti primanja, kao minimum.  Osim, sto neko rece, nisi nasao stan preko prijatelja, direktno od vlasnika (idealno neko nas), koji verovatno i sam beGa od poreza.

Don't argue with an Idiot.  He will bring you down to his level and beat you with experience!

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #68 on: September 19, 2011, 03:55:05 PM »
vrlo verovatno da se od onda mnogo promenilo.
nisam o tome razmisljala.

secam se da je bilo potpisivanja nekih papira, ali zaista se ne secam da me je iko pitao gde radim i koliko zaradjujem itd.

a to sto kazes za beganje od poreza, tacno. to je milion posto radio moj prvi gazda.  :)

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #69 on: September 19, 2011, 04:06:58 PM »
Posle 5 godina u americi sam dobio z.kartu za Kanadu pa sam resio da se preselim i pocnem zivot u Torontu. Kao da promenim adresu, status sa radne vize na z.kartu i to je to. Do tada sam u Americi iznajmljivao i kuce i stanove, imao neka primanja i sl.

U Torontu sam ostao nedelju dana i za to vreme sam popricao sa nekoliko sto vlasnika sto agenata koji su iznajmljivali stanove i cim me pitaju za reference ja ispalim americko ime i telefonna sta me ovi ozbiljno pogledaju i kazu da traze Kanadske. Ni danas mi nije skroz jasno zasto nisu hteli da cuju za americke ali eto nisu.
Onda sam otisao u Srbiju na mesec dana pa nazad u Ameriku.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #70 on: September 19, 2011, 06:11:25 PM »
Ivane, iznajmljivanje stana ovde se u mnogo cemu razlikuje od tamo.  Svaki landlord - bez izuzetka - trazi da firma (u kojoj si, je li, zaposlen) pismeno potvrdi da si zaposlen, kolika su ti primanja itd; neki traze i obavestenje o duzini ugovora sa firmom, ako uskoro istice, ima li firma nameru da te zadrzi u buducnosti.  Pa onda  i zovu firmu da potvrde ispravnost navoda.  Plus ti mnogi traze da im das kreditnu istoriju (od 3 nezavisne kompanije).  Verujem da onima koji nisu tradicionalno zaposleni traze tax return potvrdu ili slicno.  Mnogi traze da navedes i rental history, pa onda proveravaju kod bivseg gazde kad i zasto si napustio prethodni stan, da li si redovno placao kiriju itd.  Mozda je to malo labavije po manjim gradovima/drugim drzavama ali princip je isti.  To da ti neko prihvati preko telefona "of course I work" kao zdravo za gotovo je ovde naivno.  AF dobro savetuje slanjena.



hmm...ne bih se bas slozila da je svuda ovako.
ja nisam imala takve probleme i "upitnike" kada sam dosla.
a i ne zivim u manjem gradu  :)
To je zato sto si dosla u grad u kome je velika srpska emigracija. Neko ti je sigurno pomogao da nadjes prvi stan. Jesam li u pravu? Nama su tako neki poznanici vec nasli stan pre nego smo i dosli.Mozda nam je upravo to sto smo ziveli okruzeni nasim ljudima pomoglo u prilagodjavanju novoj sredini. To da se emigranti okupljaju i zive u "enklavama" nije specificno samo za nas narod. To svi rade, pomazu se i drze jedni drugih da bi lakse prebrodili tu ogromnu promenu u zivotu.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #71 on: September 19, 2011, 06:22:33 PM »
Dok se vi po Amerikama medjusobno pomazete, ex-Yugo emigracija u Holandiji ima svoje probleme.
Pomerili Holandjani granicu za re-emigraciju sa 45 na 55 godina zivota.
Naime, u Holandiji postoji zakon vec nekoliko godina, mozda i duze, po kom mozes ako si originalno stranac, a imas holandsko drzavljanstvo da se odreknes drzavljanstva, odes odakle si dosao ili kuda vec hoces i da dobijas po 500 eura mesecno do kraja zivota. I tu granicu sad pomerili na 55 godina   :mrgreen: xrofl :mrgreen:
Mnogi nas zivalj se tamo uznemirio zbog toga. Pricao sa prijateljom Dusanom, kaze jedan momak sto ga znamo - Jinx, umetnik iz Zagreba, uhvatio zadnju priliku, napunio 45 pola godine pre nego sto su promenili zakon i vratio se covek lepo u Zagreb. Mnogi nisu bili te srece.

Meni kad sam prvi put cuo za to cela prica izgledala suludo. Dobijanje drzavljanstva bio jedan od najlepsih i najvaznijih dogadjaja mog zivota i kako bre sad da ga se odreknem za 500 eura mesecno. Ali sa godinama sam shvatio da ze neke/mnoge ljude moze da ima i smisla.
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #72 on: September 19, 2011, 06:50:19 PM »
za prvi stan mi jesu pomogli, ali za ostala dva nisu.

ali nisam (srecom) bila okruzena nasim ljudima.
kazem, srecom jer mislim da nikada ne bih uspela i postigla nesto da sam imala tu "srecu".  :)

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #73 on: September 19, 2011, 06:52:17 PM »
za prvi stan mi jesu pomogli, ali za ostala dva nisu.

ali nisam (srecom) bila okruzena nasim ljudima.
kazem, srecom jer mislim da nikada ne bih uspela i postigla nesto da sam imala tu "srecu".  :)
xrofl
to je relativno

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #74 on: September 19, 2011, 06:53:40 PM »
 :)

Offline MalaKoala

  • 7k
  • Posts: 1900
  • Flexibility is essential for mind stability
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #75 on: September 19, 2011, 08:44:56 PM »
zamisli da sam bila okruzena onim kuca-pos'o likovima?
usrecila bih se do mo'ega, da prostis.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #76 on: September 19, 2011, 10:51:06 PM »
Ja sam jutros ponudio nekoj debeljuskastoj kretenki iz agencije (Shelly, Sheela, Shhhallalla) da im platim godinu dana unapred plus safety deposit zato sto nemam te reference/kurce/palce, pa me je ostavila da se krckam jedno tri sata, pa kad sam je ponovo zvao onda je trazila da joj to napismeno posaljem mejlom i kad sam i to uradio od tada je prestala da mi se javlja na telefon.
Ocajan sam, jer ta agencija drzi skoro sve stanove u kraju koji mi se dopada.
Sutra idem da se nadjem sa nekim likom iz druge agencije koja ima mozda nekoliko stanova tu u okolini (i skuplji su jedno 10%) da kao obidjem te gajbe i probam da ga ispalamudim za neku od njih, ziv nisam ako ne uspem (ili ako je u dosluhu sa ovom Shelly) jer sam platio hotel do cetvrtka po pripejd ceni, posle ima da mi cepaju punu tarifu...
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #77 on: September 19, 2011, 10:58:50 PM »
U medjuvremenu me je moj taksista Phill oladio za josh $100 za voznju do neke rupe (tehnicki je to second floor), pa malo po gradu do jos neke dve druge i onda nazad, jer bez stalne adrese ne mogu da kupim kola i registrujem ih na sebe, cak i ako prethodno uspem da nekako izadjem na kraj sa debilima iz osiguranja zbog papirologije skopcano za SSN (u stvari, dok nadjem stan stici ce mi i to sranje), mada sam juce iz zezanja probao na GEICO saitu i izracunali su mi premiju bez SSN-a, ne znam i da li bi mi izdali polisu, uglavnom, tek danas popodne sam provalio da odavde do tog Fan-a i Museum Districta ide autobus i ne samo to, ljudi napravili saIt BRE!  koji ti isplanira putovanje sa sve vremenom potrebnim za pesacenje, od sutra ja koji sam se u zivotu samo dva puta vozio kragujevackim gradskim prevozom idem iskljucivo autobusima, виш ми лак...
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12187
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #78 on: September 19, 2011, 11:01:13 PM »
Bojim se da ovo napisem, ali pocinjes da zvucis kao Pera Lukovic.
Ne daj se, svaki pocetak je tezak.

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #79 on: September 19, 2011, 11:02:32 PM »
Ово личи на почетак краХа.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #80 on: September 19, 2011, 11:03:40 PM »
Миссим, срећа да нисам као онај Аланов лик из поучне приче ништа успео да продам у Србији од имовине, па имам где да се вратим...
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #81 on: September 19, 2011, 11:10:16 PM »
На сву муку ми и хотмејл не отвара пошту већ два-три дана.
Из неког разлога србски вебмејлови раде к'о докса, а овај се само смрзне, не само да не могу да отворим ни један мејл, већ не могу ни да их обришем, ни било шта друго.
Који су то ђаволи.....
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #82 on: September 20, 2011, 01:02:54 AM »
Pa sto placas taksi tuko jedna sto ne iznajmis auto? Ne secam se koliko smo placali kola kad smo bili onomad u amerikama, ali nije $100 na dan pa da ga jebes.

PS. Uzmi neki komforan da ti se nadje od cetvrtka  :mrgreen:
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #83 on: September 20, 2011, 01:08:54 AM »
to sa kolima je jebada. Da li imas nekoga poznatog ko bi ti 'pozajmio' adresu? Cisto da je das svetu da ti je to stalna adresa - tu nema prevare.
Ako nadjes nekog takvog a setio si se da poneses internacionalnu vozacku dozvolu trebalo bi da mozes da kupis i vozis auto. Ili ako ne kupis da ga rentiras. A ako rentiras na nedelju dana bice jeftinije nego dan za danom.
Sto se hotela tice, idi vec sada pa rezervisi preko web-a hotel za sledecih nedelju dana. Recimo Hotels.com su solidni jer mozes da izaberes deo grada i dobijes prilicno jeftine sobe.
Od hotela je jos bolje ako bi nasao neki 'samacki hotel' sto je prilicno nizasta ali za par nedelja dok se ne snadjes bi platio znatno manje od hotelske sobe. A imas i tih nekih Days inn i slicnih motela koji imaju i tarifu za duzi ostanak. Par ljudi je tako odselo u Hjustonu na 3 meseca i mislim da su mesecno placali nesto malo jace od 500 dolara (sa sve nekim kornflejksom za dorucak).

Negde sam rekao, ili mozda i nisam ali pocetak je tezak. Dok malo ne stanes na noge i sredis kucu/prevoz itd. Onda imas bazu iz koje mozes da pravis planove. Do tada se budis i krstis sta ti je sve ovo trebalo.

p.s. Ako nemas nikog poznatog u Richmondu a nemas ni obecan posao ja bi se vec sutradan spakovao pa u Njujork. Ako te zaista zanima da se snadjes ovde.

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #84 on: September 20, 2011, 01:23:45 AM »
Mada, moracu da pitam. Znam ovde nekoliko momaka koji 2-3 meseca godisnje provode u Vegasu i uvek tamo nadju stanove/kuce bez problema, za neke sasvim razumne pare. I niko ih nista ne pita.

Idi bre Ivane, zar ovako nesto pita covek sirokih shvatanja? I gde si od cele Amerike bas Vegas nasao?

Market nudi ono sto market trazi... Ako u Vegas dolaze kockari (ko sto bi ocekivao da dolaze) onda je takodje za ocekivati da rental market ima nacina da ovim zgubidanima bez posla pomogne da deo para koje ce da sprcaju u kocku potrose na nesto korisno a to je mesto za stanovanje.

Druga stvar, kao sto sam vec rekla, moguce je naci stan i u ne-kockarskim gradovima kad nemas posao ali treba da znas sta trazis i gde. Slanjen trenutno ide glavom kroz zid, ali sta ce covek, kad ne ume drugacije. Svi smo mi kroz to prosli anyway.

Covek bez posla treba da trazi stan kod onih koji privatno izdaju, posto RE industrija ima sistem a Slanjen kroz taj sistem moze da prodje ali nakon 10000000000 odbijenih molbi ("moze, ali prvo malo dji-dji"). I medju RE agentima ima onih koji ne obavljaju posao kako treba ili izdaju stan za desperatne ljude.

U privatnom sektoru pre mozes ocekivati da ne postoji taj sistem (papirologija koju traze itd). Ljudi koji privatno izdaju stanove nisu agenti koji su culi vec milion prica i namirisu laz na kilometar. Privatna lica ce pre da padnu na pricu da je advokat dosao iz Evrope da zapocne biznis sa kolegom. Privatno lice ce biti impresionirano advokatom kao i lekarom. Ko od nas nebi izdao stan doktoru? (Ja nebi advokatu hahaha).

Ovde ima dosta tzv agencija koje se bave izdavanjem stanova, ali ima sajt koji se zove 'bez agencije' (www.bezrealitky.cz) i tu daju oglase ljudi koji ne zele da placaju provizije agenturama.

Toga sigurno ima i u NY.

I kazem, pitanje da li radis/sta radis/gde radis je ovde na granici nepristojnog. Ovde znam gomilu ljudi koji me znaju godinama (uvek popricamo par minuta kad se vidimo na ulici) i nikad me nisu pitali ni odakle sam, ni sta radim, ni ista slicno. Ukljucujuci i moju landlady.

#1: Dugi deo sveta, za ocekivati je da neke stvari budu drugacije
#2: Landlady. Ne RE agent? Landlady.

Kako onda po vama, u Americi/Australiji nadje stan neko ko igra poker online? A tamo ima hiljada klinaca/ljudi koji se tako izdrzavaju.

U Australiji preko regularnih agencija tesko, a pogotovu ako kazes da se kockas. Samo privatno.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #85 on: September 20, 2011, 01:29:47 AM »
Pa sto placas taksi tuko jedna sto ne iznajmis auto? Ne secam se koliko smo placali kola kad smo bili onomad u amerikama, ali nije $100 na dan pa da ga jebes.

PS. Uzmi neki komforan da ti se nadje od cetvrtka  :mrgreen:
Stvarno Slawene kud da placas taksi $100 tek sto si dosao :shock:. Meni su deca prosle godine napravila neki karambol pa sam morala hitno da se vratim kuci s posla, nije bilo vremena da cekam bus/voz pa sam uzela taksi, od TorontE dovde $100. Posto su deca bila u pitanju nije mi bilo bitno i sigurno bih isto uradila da se ne daj Boze tako nesto opet desi, ali za sve drugo taksi je skup i nikako ti ne preporucujem taj vid prevoza. Ima li taj Richmond javni prevoz? Kupis kartu grada na lokalnoj benzinskoj pumpi i onda picis busom u zeljenom pravcu. Mada ti cak ni karta u principu ne treba posto imas internet tu u hotelu. Izgooglaj, pogledaj kuda treba da ides i kojim autobusom (dok ne kupis kola). Sigurno mozes da kupis mesecni pass koji ce biti jeftiniji od 100$, a mozes da se vozikas citav mesec gde god ti zatreba.

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #86 on: September 20, 2011, 01:37:59 AM »
Imas li nekog da ti pomogne tamo Slawene, da ti bude co-signer?

 Jesi li iscitao : Welcome to the United States, a Guide for New Imigrants, pise na 20. strani:
"If you are not yet working, you may need someone to
sign the rental agreement with you. This person is called
a “co-signer.” If you cannot pay the rent, the co-signer
will have to pay the rent for you."

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #87 on: September 20, 2011, 01:42:39 AM »
Kako biste vi u Amerikama mogli da pomodnete Slanjenu?

Mogli biste mu dati reference.
Mogli biste mu natrukovati dokumenta da lice da su prava (u vezi zaposlenja ili biznisa - opet, ne za agente vec za privatne landlords)

Evo sta mi je jos palo na pamet: ovde recimo nije standard da se placa unapred za godinu dana itd. tako da "platicu godinu dana unapred" ne znaci nista. Plus sto taj rent sluzi da se plati mortgage pa ako das lump sum malo ko ce da plati sve u loan accout nego odu ljudi pa potrose a onda im banka oduzme kucu jer nisu imali da plate mortgage.

Evo sta bi bilo bolje od placanja unapred: garancija od drugih ljudi da ce placati na vreme.

Recimo da Slanjen hoce da iznajmi $1.000/mesecno stan, znaci platio bi unapred $12.000 za godisnju rentu (lupam cifre). Da ima posao regularno bi platio $1.000 bond plus $1.000 rent unapred.

On moze da kaze da ima dva ili tri prijatelja/poslovna partnera koji ce da garantuju za njega svaki sa recimo $2.000 "svojih" para da ce Slanjen placati kiriju. Te pare "prinatelji" mogu da prebace na trust account (OBAVEZNO da bude trust account ili da bude deo bonda) kao dodatnu garanciju. Te pare ce vratiti "prijateljima" kada se Slanjen odseli.

Tako da na kraju ispadne da ce Slanjen dati umesto 12.000 u stvari 2+3x2 = $8.000 i placace regularno mesecnu kiriju.

Zasto mora biti trust account ili bond: da agent ne prebaci pare vlasniku, ovaj potrosi lovu i kad Slanjen hoce da se seli nema para za refund. Ovde svaka RE agencija mora da ima taj trust account sa kojeg pare ne smeju da se skidaju dok se ne dobiju pismene istrukcije od onoga cije su to pare. A bond ide u poseban fond koji i nije pod sapom agenta.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline Jelence

  • 7k
  • Posts: 5767
  • always B +
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #88 on: September 20, 2011, 01:46:29 AM »
PS. Sledeci put Slanjene kad budes zvao agenta znas sta bi trebalo da ih pitas (ako vec nisi). Kazi da si tek dosao, objasni situaciju i pitaj "kad bi neko u mojoj situaciji hteo da iznajmi stan sta bi mu trebalo". Sta god da ti kaze pitaj ako to uradim da li bi mi ti mogao dati stan. Ako kaze da, kazi onda super, hocu taj i taj sto sam video kod tebe. Kad hoces da ti dostavim dokumenta/to sve sto si trazio?

Pokusaj tako, jer regularan nacin tebi nece mnogo pomoci.
I'll tell you something about good looking people: we're not well liked

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #89 on: September 20, 2011, 02:30:00 AM »
jelence to sto pricas mozda funkciionise ali ne ovde. Da meni dodje neko i pocne pricu o bondovima, trust fandovima i slicnim co-signerima isupirao bi ga napolje. To je sve poluobrazovan svet koji zna da upise cek u knjigu i da ti pokaze par stanova. Ni manje ni vise. Zamisli tek da pocne (tuznu) pricu ko je i odakle je te sta bi on u toj situaciji trebalo da radi. Sta ih briga, to je Slavenov problem.

To sa godinu dana unapred moze da prodje. Sta Slavena briga sta ce doticni da radi sa parama i kome ce da uzmu kucu - on ce imati ugovor i tu ce ostati 12 meseci.

Uzgred, pade mi na pamet u vezi sa predlogom da pita te iz agencije sta oni misle sta on treba da radi kada mi je davnih devedesetih dosao drug u posetu. I poneo covek neke nemacke marke da kao zameni. Citav grad smo obisli, u bankama nas gledali ko telice - nisu znali ni kako da pocnu da menjaju lovu. Otkud znaju kurs, pa drz-ne daj zovi menadzera koji nije bio na casu kad su to radili, pa idi vidi drugu banku mi to ne radimo. A i sta posle da rade sa tim markama?!

Offline E

  • 7k
  • Posts: 6996
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #90 on: September 20, 2011, 03:23:20 AM »
Evo ti link za transit sistem

http://www.ridegrtc.com/RideGRTC.aspx?pg=Fares-And-Rates

tu mozes i da potrazis kako da stignes do zeljene adrese
http://www.ridegrtc.com/TripPlanner.aspx

Offline slawen

  • 7k
  • Posts: 5281
  • Ja se nechavam vykourit
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #91 on: September 20, 2011, 03:29:11 AM »
Хвала лутко, имаш златно срце, али сам то већ горе апсолвирао под "BRE".
Оно плаво обојено.
Требало ми пар дана... у ствари, упропастила ме рецепционарка. Питао је још на почетку ја јел' има ту неки јавни превоз, она ми рекла јок и тутнула једну од неких двадесетак визиткарти које је имала од вероватно свих таксиста у граду и тако је кренуло моје дружење са Филом....
Никад не веруј жени која лаже.
We take no cash unless we cash justice for you! Are you listenin' to me? I'm givin' ya pearls hеrе!

Offline Pijanista

  • 7k
  • Posts: 12187
    • hahahaha
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #92 on: September 20, 2011, 04:03:45 AM »
Slawenov problem je sto dolazi iz jedne uredjene zemlje pa mu je tesko da se snadje u ovom haosu.

Ajd, drzi se, covek koji je u stanju da slozi "Mali kalibar znaci malo krivicno delo" moze da se snadje u svakoj situaciji.  :|

Offline Hate mail

  • 7k
  • Posts: 20195
    • http://www.fas.org/irp/program/process/echelon.htm
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #93 on: September 20, 2011, 04:39:45 AM »
Jos stan...

(gde ce mi dusa?)
"You! Yes, you! Stand still, laddie!"

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #94 on: September 20, 2011, 07:26:26 AM »
Da, pazljivo sa recepcionistkama hotela i taksistima koje preporucuju. U Amsterdamu kad recepcionista pozove taxi za gosta koji ide na aerodrom dobije od taksiste kickback 10 eura (gost plati 50-55 eura).
Drugim recima, sumnjiva rabota.

Meni ponuda da plati 12 meseci unapred izgleda najlogicnija, jer zasto traze da ima posao? Zato sto se plase da nece moci da placa kiriju na vreme ako nema. A ako plati 12 meseci unapred onda je taj problem resen.

Pogledaj: www.aptnewyork.com
Najbolje da trazis unfurnished, ti su za duzi period. A predpostavljam da mozes relativno jeftino da nadjes namestaj.
Takodje agent kompanije se zove Rabah Chebout



Neko sa takvim imenom i takvim izgledom ce verovatno imati vise razumevanja za tvoju sitauciju nego nekakva Amanda Smith.
Sto bi rekao jedan moj kolega "thank God for the little creeps".

Naci ljude u raznim situacijama, koji mogu da ti pomognu, koji su bez predrasuda, i koji ce moci da se stave u tvoju trenutnu situaciju, ce ti olaksati zivot puno  :)
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #95 on: September 20, 2011, 08:48:25 AM »



Neko sa takvim imenom i takvim izgledom ce verovatno imati vise razumevanja za tvoju sitauciju nego nekakva Amanda Smith.


dude, what do you mean? ... nekakva Amanda Smith  :lol:



http://www.facebook.com/amandasmith8084
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.

Offline Ivan_D

  • 7k
  • Posts: 8762
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #96 on: September 20, 2011, 09:42:15 AM »
ahhhh. some guys have all the luck!
If you dine with the devil bring a long spoon.

Offline AFord

  • 7k
  • Posts: 1310
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #97 on: September 20, 2011, 01:20:34 PM »
Da, pazljivo sa recepcionistkama hotela i taksistima koje preporucuju. U Amsterdamu kad recepcionista pozove taxi za gosta koji ide na aerodrom dobije od taksiste kickback 10 eura (gost plati 50-55 eura).

bio nedavno u Amsterdamu, pa trazio da mi iz recepcije naruce hotel do aerodroma.
Sad citam ovo Ivanovo pa sve ocekujem da je u cenu ukljucen i BJ i razmisljam kako me zajebase...kad ono nista od svega. Samo voznja.

A to da recepcioneri imaju svoje taksije je poznata stvar...

Offline baggio

  • 7k
  • Posts: 2596
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #98 on: September 20, 2011, 04:52:16 PM »
Hot of the press. ;)

Slawene,
upravo sam razgovarala sa zenom koja vodi izdavanje stanova za poprilicno veliku firmu u mome gradu.
Ovako stoje stvari u Kanadi.  Vrlo, ali, vrlo retko se uzima renta unapred.  Retki su slucajevi gde studentarija plati 6 meseci unapred i to je obicno dokumenovatno jer poreklo para je obicno student loan.  To su jedini izuzetci. Svako ko bi im se pojavi kao recimo ti, odmah postaje sumnjiv.  Rece mi ona, ja bih odmah pomislila da se bavi nekim ilegalnim poslom i momentalno digla ruke od daljnjeg. Opste pravilo je da niko bez referenci (i to lokalne reference koje mogu da se provere, vrlo cesto pisemnim putem) ne moze da iznajmi stan.

Moj savet ti je da pod hitno potrazis nekoga (ima li tu nasa crkva, ili neka nasa organizacija kojoj bi mogao da se obratis, neki prijatelj, poznanik?) ko bi ti pomogao, i bio tvoj reference. I budi pametan, cuvaj se onih koje misle da sve moze na mufte, to obicno moze da te uvali u problem.

Good luck!
We can not change the cards we are dealt, just how we play the hand - Randy Pauch

Offline Daisy

  • 7k
  • Posts: 8111
Re: kupovina kuce (za jelenceta)
« Reply #99 on: September 20, 2011, 05:18:30 PM »
Q: How can I rent an apartment with no credit and no cosigner?

A: I'm 28 with terrible credit. And I've lived in numerous apartments.

Rule 1: Don't go through a real estate agency. They always run credit checks.

Rule 2: Look on Craigslist. Go see the place, and make sure the owners like you. This has gotten me in the door MANY times.

Rule 3: Don't mention your bad credit. If they say they want to run a credit check, tell them you need to think about whether you want the apartment or not. Keep looking.

Rule 4: Once you have signed the lease, the place is yours, with or without a credit check. The worry is over!!!
Više volim da mi se neko izveštačeno osmehne, nego da se spontano izdere na mene.