News: SMF - Just Installed!

Author Topic: EKONOMIJA, uopste...  (Read 202772 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6614
  • Найдём и покараем
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1100 on: May 24, 2024, 12:41:07 PM »
pa i ovo je ekonomija:

uoči prvog maja polomim naočari za čitanje
izdržale četiri godine i konačno otpadne ručka
ustvari, ne otpadne skroz, već se čudno oklembesi, drži se kao na nekoj žičici
rešim ja da kanem malo epoksidnog lepka ("tečni metal") koji imam otkad sebe i da nežno vratim u položaj, pa da tako ostavim da se stegne
međutim, čovek se ne rađa sa tri ruke, a olja se zablesila u telefon
namerno me ignoriše, iako vidi koliko se mučim, a sedi pored mene
i normalno, u tom drkanju, otkinem ja onu ručkicu skroz
popizdim i sve bacim u kantu za đubre
na šta je ona reagovala prekorno i svađalački
onda mi kaže da je spakovala moje neuredne papire, među kojima i nalaz oftamologa, a koji mi treba da poručim nove naočari, samo joj treba sekund da se seti gde
naravno, toga nema nigde
vadi đozle iz đubreta, peri od majoneza i šopske salate, da nosim optičaru koji bude radio da mi prema njima napravi nešto za prvu pomoć
setim se da u kancelariji imam neke od pre sedam - osam godina, na kojima je isto bila pokla jedna ručkica, ali sam ih tada uz asistenciju pripravnice zalepio super lepkom, dok nisam napravio ove što crkoše na praznik rada
odem, nađem ih u jednoj fioci, pa onu lepljenu ručkicu rešim da ojačam epoksi-smolom (druga vrsta, na ovoj piše "5 MINUTA")
naravno, i posle dva sata i dalje tečno; udarim malo fenom, ono još žitkije, brže u zamrzivač da se ponovo malko stegne
pa navučem termoskupljajući bužir, pa fen, pa u zamrzivač, pa drugi bužir - fen - zamrzivač, pa sve još jednom
i tako uspešno imobilizujem tu oštećenu ručicu (isti postupak sam primenio i na drugoj, koja se razglavila posle par dana)
ali to majstorisanje nije ono o čemu sam hteo

dakle, odem u "sanioptik" jer su oni radili i za praznike, osim drugog dana uskrsa, one žene se rastrčaše (valjda im niko nije ulazio ceo dan, zajebava ih gazda bez veze), kažu ne može ono što sam ja zamislio, ali mi nađu neki okvir na sniženju i tačno stakla one dioptrije koja je bila na starim đozlama, ali me u poslednjem trenutku pitaju kada je ta dioptrija određena, ja se setim da je to bilo kad sam branio pokojnog Gepu pred specijalnim za vtk, pa imao lufta da protegnem noge do sarajevske, tu uđem u neku radnju da pogledam naočari za sunce, skoptiše me neka baba i....

jbt, pa to bilo...

kaže, bolje da dođete sutra pre podne, tad nam dolazi ekspert da vas pregleda
jel' može u 10.30 - može

sutra me lepo primi neka devojčica, meti me na stoliče, primakne mi neku šklopociju da gledam u seosku kućicu na kraju puta, s obe strane drvene ograde što se sve nalazi u toj mašini

i kaže mi izvin'te, ja nisam baš sigurna sa ovim aparatom, ja sam na zameni iz kraljeva, ovo mi pokazuje nešto mnogo čudno, trebalo bi vi na pregled kod očnog lekara da vam izmeri i očni pritisak i očno dno i... pa zar vi niste?.... ne, nisam

ni jedan oftamolog ne radi do posle uskrsa
tako da nastavim da nosim one bužirane naočare, dok se nije ukazao prvi slobodni termin kod mog doktora (privatno, tu u komšiluku)
atrakcija u sudu

kaže dr neđa, tebi se pojačala dioptrija, sad je ovo, ali sve u svemu super si, znaš šta bi neki koji ne vide dali za...

sa njegovim nalazom opet ja u "sanioptik" - savestan i pošten čovek, neću da ispadne da sam ih cimao bez veze, ako su se toliko angažovali oko mene, red je da im napravim pazar
ponude mi opciju "kancelarijske naočari": to je i za čitanje, i za tkompjuter, i za pacijente koji drežde
extra
ali, to tek od ponedeljka, kad dolazi naš expert...

huh
dođe i ponedeljak, ja kod experta, ona mi onako neobavezno (otelo joj se) kaže
ali vi sa ovim staklima nećete imati puno vidno polje, znate, tu vam je kanal kroz koji gledate i....

sine, smuči mi se više sve
jer je to bilo dve nedelje nakon nesrećnog događaja lomjenja cvika

daj mi bre bilo koje, samo da idem
to će koleginica za pultom

koleginica za pultom: koje ćete?
ma daj ove samo za čitanje, koje sam 'teo od početka
hoćete li zaštitu od tkompjutera? daj!
to vam je 12.5 K dindži samo za stakla
lele, pa prvi put ka'sam doš'o ovde, ta stakla koštaše 3.5 K
jeste, ali ova imaju zaštitu! od tkompjutera!
pa kakva je to bre zaštita za 9 K?
od tkompjutera!

i sve ovo ne bi bilo pitanje ekonomije
koja sad kreće

moraćete da uplatite neki depozit, a stakla stižu za 7 - 10 dana, obavestićemo vas
evo €50
žao mi je, ne primamo eure
dobro, de, evo kartice
koliko ćete depozit da ostavite
more skidaj sve
amex beeeep
i besno izađem napolje
olja, koja je krivac za celu stvar (setite se da nije namerno htela da mi pridrži cvike da ih zalepim) i koja je svo vreme bila pored mene, kaže mi "što si tako ljut, ako se ne osećaš zadovoljno zbog ove kupovine, ne treba to da radiš, poremetićeš solarni plexus i čitav zodijak će da ti se sruši, da ne pominjem čakre i zen baštu, treba da se vratimo i sve poništimo, dok ne osetiš da si srećan"

i vratimo se

ja bi' 'teo da mi stornirate ovo plaćanje
ne možemo, predali smo dnevni izveštaj
ali tek je podne
to je, u stvari, smenski izveštaj
do kad vam je smena - do 3
ali, tek je 12.00?!!!
dobro, ka'ste navalili, sad ću da zovem centralu:
evo ga jedan ovde što traži da mu storniram plaćanje
aha
ma navalio
ma jok
neka američka
dobro
dobro
aha
ljubim te
kako sad trepke
a nokti
hihihihi
aha
ma ko ga
saću
dobro
ćao

akhm, kahm, akakahm
gospodine, zbog ovoga sad moram da zovem banku
pip - pip - peep - pip...
halo, banka
aha, ja sam
daklem, kako da storniram.... bla, bla, bla...
dobro, hvala
doviđenja

kažu mi iz vaše banke da moram da im napišem mejl, pa će oni da...
to su vam rekli?
da, da, ali ništa ne brinite, do kraja dana će sve biti gotovo
doviđenja - doviđenja

naravno, o'ta kurca nema ništa
sutradan sam i onako išao do banke "intesa"
još malo pa doš'o due date, treba da namirim karticu
kupio na e-bayu okvire još pre dva'es' dana, k'o da sam znao da će mi trebati
cutler & gross 1243
bile na nekoj akciji, obično su oko $400, sad me iznele manje od €100
s tim što je šiping išao od use do de, od de do bih, a onda od bih do ser (bolje ne pitajte)
i ja bih to lepo prebacio sa računa, ali, zbog politike banke "intesa" vezano za devizne račune, gde ti svakog meseca naplaćuju neki iznos ako imaš pare na računu (proporcionalno), ja kod njih pare ne držim
na bankomatu ne mogu da uplatim eure, jer mi je istekla visa koja je za devizni račun, a nisu me pozvali da mi je zamene
zato - na šalter; tu očas posla isplaćam, ali se zajebem, pa se našalim kako mi od njih ne stižu obaveštenja za zamenu kartica, ali mi uredno stižu računi

pa što ne kažete? 'aj'te ovamo, kod koleginice, ona će da vidi šta je sa tim karticama
koleginica kaže morate prvo d'uzmete broj
ali ja sam jedini ovde
ne vredi, ne pišem ja pravila
evo ga broj
čekajte da va s prozovem
ding!
u čemu je problem - ne dobijam obaveštenja za kartice, a sad bi mi baš zgodno došla ta viza, planiram put u inozemstvo, pa ako tamo neko ne prima amex ili master
dobro, dajte da vidim: aha, evo, vaše kartice su vraćene, jer niste došli da ih podignete
kako da ih podignem, kad mi niste javili da su stigle?
ah, ti izgovori... dobro, sad ćemo to rešiti: pređite kod one koleginice tamo i sačekajte

koleginca tamo, posle nekih desetak minuta i nakon što sam se javio mihajlu, našem konobaru iz nekadašnjeg tanga, koji je sada savetnik u banci
izvolte, u čemu je problem
........
dobro, sad ćemo to da rešimo; evo da vam prvo uručim vašu internet karticu, kojom možete da vršite plaćanja online, ali ne i ovako...
dobro, iako mi ne treba, to plaćam i ovim drugim karticama....
ali ovako je sigurnije! molim, potpišite ovde, i ovde, i ovde....
tako... a što se tiče ovih ostalih kartica, evo ja sam ih poručila, stići će za 10 - 15 dana, bićete obavešteni
pa u tome je i probl/doviđenja - ali - doviđenja - dobro, doviđenja

od tog dana ne rade mi ni kartice koje sam imao i koje bi važile do 2027.
guska mi ih je trajno blokirala, kad je kao naručivala nove
ko zna šta je stisnula
ali to sam saznao tek posle par dana, jer prvog dana, kad sam probao nešto da platim, pa nije išlo, rekli su mi u prodavnici: dešava se, možete li gotovinom
isto i drugi put, i treći
tek kada nisam mogao da podignem pare na bankomatu, shvatio sam da treba da zovem bančin call centar i tu saznam za trajnu blokadu

iskoristim priliku da pitam jesu li mi ovi iz "sanioptika" ratili pare
jok
odem do njih
ma mi smo uradili sve što je do nas, poslali smo mejl
opet ja zvem banku
kaki bre mejl, ne piše se nikakav mej, već se samo stornira transkacija kod njih, u radnji, na pos-terminalu
opet u optiku
"nemojte da ste bezobrazni, takvim stavom ništa nećete postići" (nije moj stav, već oljin, a ona je neverovatno prijatna osoba prema trećim licima"; ja sam bio skrajnut)
onda kući, pa sad ja pišem mejl sedištu "sanioptika" preko njihove kontakt-forme; ništa; ma daj da im ja pustim mejl sa svog naloga, da mi ostane neki trag, uz put pomenem mogućnost tzv. potrošačkog spora - boing, u've got the mail: "vaša reklamacija je prosleđena nadležnoj službi"
sutradan me zovu iz prodavnice: slawene (odma' me zovu po imenu, kao da smo se zajedno napili minimum petnaest puta), ovde jelena iz "sanioptika", ništa se ne brinite, sutra će sve da bude rešeno
sutra: slawene, ovde jovana iz "sanioptika", javili su nam da će do večeras da sve bude rešeno, samo čekamo izvod
prekosutra: slawene, ovde milica iz "sanioptika", evo sve je rešeno
pogledam u telefonski mobilebanking - tamo stoji da su mi skinuli još 12.5 K dindži
uzvratim ja poziv na taj njihov broj
ovde dragana iz "sanioptika", kako vam mogu pomoći
tu se ja neprilično izderem
posle tri minuta zvoni telefon: "slawene, ovde kruna iz "sanioptika"; uveravam vas da....

opet zovem banku; svi operateri su zauzeti
posle nekog vremena, zovu oni mene i kažu mi jeste, vratili su vam pare, to što vama pokazuje na telefonu nešto nije u redu, nego uradite skrinšot...
ne može skrinšot, vaša aplikacija ne dozvoljava
onda slikajte drugim telefonom vaš telefon sa otvorenom aplikacijom, pa nam pošaljite na mejl
posle slikanja, mejla, pa drugog mejla, pa trećeg i četvrtog mejla: pošto se javljate sa neregistrovane mejl-adrese (nije tačno), molimo vas pošaljite nam vašu adresu, datum rođenja, jmbg, poslednja 4 broja kartice, omiljenu boju i tajni odgovor na tajno pitanje
te večeri mi bude blokiran e-banking i mobilno bankarstvo
kovarne se sutra, ali se ne vidi amex
kao da je nemam

aupičkumaterinu, sad i ovo, sve ostale kartice su mi već blokirali

posle par dana: poštovani, sve je u redu, onaj račun je storniran, ispravili smo i ono kod vas na telefonu (nisu, opet se pojavilo isto tog dana, kad je proradio e-benking), a što se tiče ostalih kartica, to je greška banke, molimo vas idite u ekspozituru gde su to uradili da popunite i potpišete neke formulare i posle deset do petnaest dana, bićete obavešteni (!!!!!) kada vam stignu nove kartice

kartica još nema (bar nema obaveštenja, ali šta je tu novo), ali mi zato danas stiže mejl da mi na karticama (koje su mi trajno blokirali) ukidaju opciju plaćanja na rate
ako mi nije jasno zašto, mogu da ih pitam...

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6614
  • Найдём и покараем
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1101 on: May 24, 2024, 12:55:09 PM »
ah, da

epilog:
okvir mi je stigao iz filadelfije
kombijem iz modriče koji sam sačekao pre nego što sam otišao na koncert tbf-a na dorćol placu
par dana kasnije, na putu do kancelarije svratim u jednu optiku random
žena mi zamalo ne polomi te okvire, u pokušaju da izvadi one plastikice
imaju oni i drugu radnju, tamo kod socijalnog
ja tamo, znam čoveka
pošto će mi uradiš stakla
dve iljade, gotovo sutra
da ti platim, ostavim neki depozit
"polako sa to plaćanje"
pa se nakači sa šojićem
ne mogu da pobegnem, ide za mnom i citira
sutra stvarno bile gotove, sad ih nosim dok ovo kuckam
odo' da prekrečim jedan zid što sam usr'o majonezom

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5587
  • 144/233
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1102 on: May 24, 2024, 02:21:28 PM »
лузер, лузер
лузер, лузер...
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6614
  • Найдём и покараем
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1103 on: May 24, 2024, 03:26:28 PM »
jelda su supersexy?

to se farba suši, na drugoj sliki





Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5587
  • 144/233
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1104 on: May 24, 2024, 08:27:50 PM »
klinker pločice..?
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6614
  • Найдём и покараем
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1105 on: May 25, 2024, 05:08:32 AM »
nempojma, meni su se dopale, izdržljive i lake za održavanje

Offline indie

  • 7k
  • Posts: 5587
  • 144/233
'на љуту рану - љуту траву..!'

Offline Toza

  • 7k
  • Posts: 6614
  • Найдём и покараем
Re: EKONOMIJA, uopste...
« Reply #1107 on: September 22, 2024, 06:28:09 AM »
https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/zasto-flasirana-voda-poskupljuje-i-ko-kupi-profit/

... i rešenje je socijalistički model distribucije (sličan onome kakav imamo kod benzina, npr.) gde se propiše marža procentualno ili još boje u apsolutnom iznosu, a sva razlika preko toga jednostavno oduzme na ime poreza, sa posebnim režimom prodaje za osobe koje nemaju pristup pijaćoj vodi

pa neka trgovci naplaćuju koliko god hoće i kome mogu, sve ide u ruke režimske vlastele